Weksel płatny w Polsce, poręczyciel z zagranicy- jurysdykcja

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
matti
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2013, 08:47

Weksel płatny w Polsce, poręczyciel z zagranicy- jurysdykcja

Post autor: matti » 09 maja 2013, 09:13

Mam weksel własny in blanco wystawiony przez polską spółkę z o.o. Miejsce płatności to polskie miasto. Wpisane to było przed podpisaniem weksla. Obecnie uzupełniono weksel o resztę, w tym o miejsce wystawienia (to samo polskie miasto). Weksel in blanco był poręczony przez obywatela Hiszpanii (imię, nazwisko, adres).
Z tego co się zorientowałem, prawo, które będzie mieć zastosowanie będzie polskie. A co z sądem, przed którego pozwać poręczyciela? Też polski? W rozporządzeniu WE 44/2001 o jurysdykcji w UE nie ma słowa o zobowiązaniach wekslowych.

No i pytanie kolejne. Proces z weksla przeciwko wystawcy (polskiej spółce) już się skończył i dostałem nakaz zapłaty. Niestety w egzekucji nic się nie dzieje. Pytanie, jak obecnie pozwać z weksla poręczyciela skoro weksel jest w aktach sprawy, która toczyła się przeciwko wystawcy?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel płatny w Polsce, poręczyciel z zagranicy- jurysdy

Post autor: Lech » 09 maja 2013, 09:24

Możesz pozwać przed polskim sądem - z uwagi na miejsce płatności weksla. To będzie chyba najprostsze wyjście niż zastanawianie się nad zagranicznymi sądami.

W pozwie wskazujesz weksel jako dowód i opisujesz, że znajduje się on w aktach sprawy danego sądu o danej sygnaturze.

Pamiętaj jednak, że roszczenie wobec poręczyciela przedawni się w ciągu 3 lat od terminu płatności weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
matti
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2013, 08:47

Re: Weksel płatny w Polsce, poręczyciel z zagranicy- jurysdy

Post autor: matti » 09 maja 2013, 09:41

Dziękuję za pomoc :) Martwi mnie tylko przepis art. 492[1] § 1 KPC, zgodnie z którym, jeżeli doręczenie nakazu zapłaty nie może nastąpić dlatego, że miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju, sąd z urzędu uchyla nakaz zapłaty, a przewodniczący podejmuje odpowiednie czynności. Poręczyciel mieszka w Hiszpanii, więc nakazu nakazowego nie dostanę...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel płatny w Polsce, poręczyciel z zagranicy- jurysdy

Post autor: Lech » 13 maja 2013, 08:58

Mimo wszystko wygodniej to zrobić przed polskim sądem. Nawet gdyby poręczyciel był w Polsce, to otrzymanie nakazu w nakazowym jest wątpliwe, ponieważ do nowego pozwu nie dołączysz oryginału weksla (choć jeden z czytelników ma taką sprawę, napisał, że weksel jest w aktach innej sprawy, poprosił o postępowanie nakazowe - może uda mi się dowiedzieć jak do tego podszedł sąd :)

Nawet jakbyś miał "znajomości" i jakiś adwokat przeprowadziłby Ci sprawę przez hiszpański sąd, to i tak nie miałbyś tam przywilejów związanych z dochodzeniem należności z weksla, ponieważ nie mógłbyś przedstawić tamtejszemu sądowi oryginału weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
matti
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2013, 08:47

Re: Weksel płatny w Polsce, poręczyciel z zagranicy- jurysdy

Post autor: matti » 15 maja 2013, 11:53

Zgadza się. Jedyna możliwość to postępowanie zwykłe w Polsce.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 180 gości