Poręczenie weksla in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
mortymor
Posty: 2
Rejestracja: 09 cze 2013, 10:27

Poręczenie weksla in blanco

Post autor: mortymor » 09 cze 2013, 10:48

Dzień dobry!

Forum i stronę www.remitent.pl znalazłem szukając odpowiedzi na moje pytania dot. długu zabezpieczonego wekslem.

Wierzyciel zawarł z dłużnikiem umowę pożyczki na kwotę X do dnia 31 lipca 2011 r. Jako zabezpieczenie, dłużnik wystawił wierzycielowi weksel in blanco (posłużono się kserokopią druku urzędowego). Weksel poręczyła małżonka dłużnika.

Jest też do tego deklaracja wekslowa, w której mowa o tym, że:
- dłużnik wystawia w związku z umową pożyczki weksel in blanco, z klauzulą "bez protestu".
- Wierzyciel może wypełnić weksel na sumę odpowiadającą zadłużeniu wraz z odsetkami karnymi na dzień wypełnienia weksla i weksel opatrzyć miejscem i datą płatności wg swojego uznania - zawiadamiając o tym wystawcę listem poleconym.

Weksel:


____________,dnia_______________ _____r. Na ________________ zapłac.__ _________za ten_____ weksel na zlecenie ___________ sumę ___________________________________________ Płatny ______________________________.

/tu podpis dłużnika/

Teraz pytania:
1. Chcę dochodzić należności od małżonki (poręczycielki). Rozumiem, że muszę wypełnić weksel - zawiadamiając o tym wystawcę listem poleconym.
Jak go wypełnić? Wiem, że poręczycielka została wezwania do zapłaty długu z odsetkami na dzień 8 V. Czy dzień ten ująć jako datę wypełnienia weksla?
2. Czy poręczycielce mam przedstawić weksel?
3. Czy mam powiadomić poręczycielkę o wypełnieniu weksla?
4. Czy biegną jakieś terminy których trzeba dochować?
5. Jak powinien brzmieć prawidłowo wypełniony weksel?

I wreszcie, chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat prawa wekslowego. Jakie książki/komentarze polecasz?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczenie weksla in blanco

Post autor: Lech » 09 cze 2013, 11:35

Czy na wekslu jest też podpis poręczyciela?
1. Chcę dochodzić należności od małżonki (poręczycielki). Rozumiem, że muszę wypełnić weksel - zawiadamiając o tym wystawcę listem poleconym.
Zawiadomienie wystawcy nie jest obligatoryjne, chyba że tak się umówiliście w umowie wekslowej. Natomiast nawet jeśli jest to opcjonalna czynność, to warto jej dokonać.
Jak go wypełnić? Wiem, że poręczycielka została wezwania do zapłaty długu z odsetkami na dzień 8 V. Czy dzień ten ująć jako datę wypełnienia weksla?
Tutaj umowa dopuszcza dość dużą dowolność, wyliczenie należności wraz z odsetkami na dzień 8 maja jest oczywiście możliwe.
2. Czy poręczycielce mam przedstawić weksel?
Nie jest to konieczne, ale przed pozwaniem warto sprawdzić, czy dobrowolnie nie spłaci.
3. Czy mam powiadomić poręczycielkę o wypełnieniu weksla?
Nie wynika to z umowy, ale warto powiadomić.
4. Czy biegną jakieś terminy których trzeba dochować?
Termin przedawnienia umowy pożyczki (10 lat od terminu zapłaty), termin przedawnienia weksla (3 lata od daty płatności).
5. Jak powinien brzmieć prawidłowo wypełniony weksel?
Kraków,dnia <data podpisania weksla>r. Na 5000zł Dnia 8 maja 2013r. zapłacę bez protestu za ten weksel na zlecenie Jana Iksińskiego sumę pięć tysięcy zł Płatny w Krakowie
Jakie książki/komentarze polecasz?
Dla początkujących - Jan Bednarczyk "Weksel w przystępny sposób".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 75 gości