miejsce płatności weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
malwina
Posty: 16
Rejestracja: 16 paź 2013, 17:32

miejsce płatności weksla

Post autor: malwina » 16 paź 2013, 17:40

Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy miejsca płatności weksla.

Dłużnik wystawił weksel własny in blanco i deklarację wekslową, w której upoważnił moją spółkę (jako wierzyciela /remitenta) do uzupełnienia weksla o brakujące elementy w tym miejsce płatności według mojego uznania. Ponieważ dłużnik nie uregulował długu, powiadomiłam go o wypełnieniu weksla , kwocie wekslowej o jaką uzupełniłam weksel, dacie płatności i miejscu płatności - wskazując jako miejsce płatności miejscowość, w której moja spółka ma siedzibę i jej adres (ul. .... nr ...), zaznaczając ,
że w dniu i miejscu płatności weksel będzie przedstawiony do zapłaty.

Moje pytanie dotyczy tego czy mogłam wpisać oprócz miejscowości, w której siedzibą ma nasza spółka także adres naszej spółki (uznałam, że jeśli mam w tym miejscu przedstawić weksel do zapłaty to dłużnik powinien wiedzieć pod jaki adres się udać), czy też powinnam wpisać tylko miejscowość, w której siedzibę ma nasza spółka.

Moje wątpliwości powstały na tle przepisów ustawy prawo wekslowe, a także różnych wyjaśnień w tym zakresie w komentarzach do prawa wekslowego , gdzie jest mowa tylko o miejscowości. Czy wskazanie adresu powoduje nieważność weksla lub inne negatywne dla mnie konsekwencje ?
Czy ktoś zna orzeczenia sądowe w takiej sprawie?

Poza tym, co w sytuacji gdy w zawiadomieniu o wypełnieniu weksla napisałam, że jako miejsce płatności weksla wpisaliśmy miejscowość i adres , a faktycznie na wekslu wpisze tylko miejscowość ?

Malwina
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: miejsce płatności weksla

Post autor: Lech » 17 paź 2013, 07:19

malwina pisze: upoważnił moją spółkę [...] do uzupełnienia [...] miejsce płatności według mojego uznania.
Możesz zatem wedle swego uznania oznaczyć weksel miejscem płatności.
także adres naszej spółki
Tak. Miejsce płatności to przede wszystkim miejscowość, ale możliwe jest dodanie konkretnego adresu.
gdzie jest mowa tylko o miejscowości. Czy wskazanie adresu powoduje nieważność weksla lub inne negatywne dla mnie konsekwencje ?
Nie tworzy to negatywnych konsekwencji.
Czy ktoś zna orzeczenia sądowe w takiej sprawie?
To są tak elementarne i nie budzące wątpliwości sprawy, że nawet nie chce mi się szukać, czy wypowiadał się na ten temat sąd ;)
Poza tym, co w sytuacji gdy w zawiadomieniu o wypełnieniu weksla napisałam, że jako miejsce płatności weksla wpisaliśmy miejscowość i adres , a faktycznie na wekslu wpisze tylko miejscowość ?
W sumie nic. Pytanie tylko, czy wystawca wie, gdzie ma się udać po wykup weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 167 gości