Dochodzenie należności z weksla przez podmioty zagr.w Polsce

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Adrianca
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2013, 16:47

Dochodzenie należności z weksla przez podmioty zagr.w Polsce

Post autor: Adrianca » 30 gru 2013, 19:41

Witam!

Przygotowuję weksel własny, który zostanie wystawiony w Polsce oraz miejsce płatności zostanie wskazane w Polsce. Zarówno wystawca weksla (spółka) jak i remitent (osoba fizyczna) nie mają miejsca zamieszkania/siedziby w Polsce. Wystawca weksla chce jednak, aby ewentualne spory były rozpatrywane w Polsce. Czy określenie miejsca płatności i miejsca wystawienia w Polsce jest wystarczające do uznania właściwości sądu polskiego? Dodam jeszcze, że nie ma umowy do weksla. Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5569
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dochodzenie należności z weksla przez podmioty zagr.w Po

Post autor: Lech » 30 gru 2013, 20:21

Taki weksel będzie mógł być dochodzony przed polskim sądem (jako sądem właściwym dla miejsca płatności weksla), choć nie będzie to postępowanie nakazowe (nakaz zapłaty nie może być wydany, a wydany podlega uchyleniu, jeśli nie można dostarczyć pozwanemu nakazu w Polsce).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
Adrianca
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2013, 16:47

Re: Dochodzenie należności z weksla przez podmioty zagr.w Po

Post autor: Adrianca » 31 gru 2013, 11:13

chyba że wniosę o wydanie przez polski sąd europejskiego nakazu zapłaty. Chodzi jednak o Rozporządzenie UE nr 44/2001. Zgodnie z nim jeśli spór dotyczy umowy lub roszczenia wynikającego z umowy, sprawa może być wytoczona przed sąd miejsca wykonania umowy. W związku z tym, że weksel umową nie jest (chociaż do celów zawierania umów pomiędzy członkami zarządu a spółka uznaje się, że jest), to obawiam się, że mogę nie mieć wystarczających podstaw do zakotwiczenia sprawy w polskiej jurysdykcji.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości