miejsce płatnosci weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
malwina
Posty: 16
Rejestracja: 16 paź 2013, 17:32

miejsce płatnosci weksla

Post autor: malwina » 07 kwie 2014, 12:57

Na wekslu własnym zabezpieczającym roszczenia z umowy wystawca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) wpisał jako miejsce płatności weksla: "weksel płatny w siedzibie wystawcy".
Czy takie określenie miejsca płatności weksla jest prawidłowe?
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: miejsce płatnosci weksla

Post autor: Palestra » 07 kwie 2014, 22:56

Hmmm w moim przekonaniu taki zapis jest błędny gdyż czym jest siedziba wystawcy? Jego domem czy miejscem prowadzenia działalności gospodarczej. Stosowony zapis raczej powinien zawierać nazwę miejscowości i ewentualnie adres.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: miejsce płatnosci weksla

Post autor: Lech » 08 kwie 2014, 05:50

Przejrzałem literaturę i myślę, że można taki zapis uznać za prawidłowy, zwłaszcza jeśli z weksla wynika gdzie jest siedziba wierzyciela i jest podany tylko 1 adres. Stanisław Wróblewski w swoim komentarzu do prawa wekslowego podawał przykład prawidłowej - według niego - klauzuli "Płatny u wystawcy".

Oczywiście zadziorny prawnik zawsze może doszukać się jakichś niuansów - choćby takich, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie posiada siedziby (ta jest przynależna osobom prawnym), a jedynie miejsce zamieszkania, tudzież miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (główne lub dodatkowe).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: miejsce płatnosci weksla

Post autor: Palestra » 08 kwie 2014, 09:16

Lech pisze:Przejrzałem literaturę i myślę, że można taki zapis uznać za prawidłowy, zwłaszcza jeśli z weksla wynika gdzie jest siedziba wierzyciela i jest podany tylko 1 adres. Stanisław Wróblewski w swoim komentarzu do prawa wekslowego podawał przykład prawidłowej - według niego - klauzuli "Płatny u wystawcy".

Oczywiście zadziorny prawnik zawsze może doszukać się jakichś niuansów - choćby takich, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie posiada siedziby (ta jest przynależna osobom prawnym), a jedynie miejsce zamieszkania, tudzież miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (główne lub dodatkowe).
To ciekawa interpretacja. Jeśli w miejscu wierzyciela na wekslu wpisane jest np: Ezechiel Kroninburg Zakład Szewski
"Trzewiki"
i Pan Ezechiel mieszka w Łodzi, ale zakład prowadzi w Krakowie to gdzie ma się udać wystawca?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: miejsce płatnosci weksla

Post autor: Lech » 08 kwie 2014, 19:06

A gdyby klauzuli "u wystawcy" nie było, to gdzie byś weksel przedstawiał do zapłaty?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: miejsce płatnosci weksla

Post autor: Palestra » 08 kwie 2014, 20:06

Lech pisze:A gdyby klauzuli "u wystawcy" nie było, to gdzie byś weksel przedstawiał do zapłaty?
To zależy bo wówczas miałbym wątpliwości (podobnie zresztą jak teraz) czy mamy do czynienia z wekslem.
Gdybamy teraz a przecież istotą weksla jest jego oczywistość. Sąd sprawdza czy weksel spełnia formalne warunki i wydaje NZ. W przypadku weksla przedstawionego przez Malwine hmmmm
Gdyby był Pan sędzią i trafia do Pana taki weksel, wydaje Pan NZ czy nie?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: miejsce płatnosci weksla

Post autor: Lech » 08 kwie 2014, 20:12

Jakby obok wystawcy byłby 1 adres (a nie 2), albo nie byłoby wcale, to bym uznał weksel za poprawny.

Tak samo, jakby nie było miejsca płatności podanego w ogóle, ani nie byłoby podanego adresu wystawcy (wówczas - art. 102 - miejscem płatności jest miejsce wystawienia) - czyli w praktyce - trzeba szukać wystawcy, bo to od niego się ma dostać zapłatę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: miejsce płatnosci weksla

Post autor: Palestra » 08 kwie 2014, 20:24

Co do drugiej części zostałem przekonany.
Natomiast co do pierwszej części Pana odpowiedzi.... nie kupuje tego.
Ten weksel budzi w moim przekonaniu zbyt wiele wątpliwości ( niestety nie znamy pełnej jego treści, ale ja zakładam że nie ma tam podanych w ogóle adresów i na tym opieram moją teorię)
Czy zgadza się Pan, że istotą weksla ma być jego prostota spełniająca nie budzących wątpliwości zapisów?
Czy podziela Pan moją opinię iż nie jest to weksel, który bezsprzecznie spełnia wszystkie warunki formalne?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 196 gości