Przedawnienie roszczeń poręczyciela wekslowego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Przedawnienie roszczeń poręczyciela wekslowego

Post autor: mic34woj » 15 kwie 2014, 10:06

W kwietniu 2011 r. spłaciłem u komornika jako poręczyciel wekslowy weksel o następującej treści:

Kielce, dnia 22 września 2009 r. Na 23106,99 zł
6 października 2009 r. zapłacę bez protestu za ten sola weksle na zlecenie Y sumę 23.106,99 zł
Płatny w Kielcach podpis X

Z tyłu dwa poręczenia moje i Z.

Moje pytania brzmią:
1. w jakim terminie w ww. sytuacji przedawniają się moje roszczenia regresowe względem X i drugiego poręczyciela Z ?
2. W jakiej kwocie mogę dochodzić od drugiego poręczyciela Z a w jakiej od Z ?
3. Czy przedawnienie w takiej sytuacji mogą przerwać smsy w których X obiecuje ze zwróci mi pieniądze?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawnienie roszczeń poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 15 kwie 2014, 11:49

mic34woj pisze: 1. w jakim terminie w ww. sytuacji przedawniają się moje roszczenia regresowe względem X i drugiego poręczyciela Z ?
A kto oprócz "twojego" poręczyciela został pozwany?
2. W jakiej kwocie mogę dochodzić od drugiego poręczyciela Z a w jakiej od Z ?
?
Od Z to zasady ogólne - połowę.
3. Czy przedawnienie w takiej sytuacji mogą przerwać smsy w których X obiecuje ze zwróci mi pieniądze?
Jak dłużnik potwierdzi przed sądem, że je wysyłał, to czemu nie - w końcu to jest uznanie roszczenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mic34woj
Posty: 29
Rejestracja: 11 kwie 2014, 14:15

Re: Przedawnienie roszczeń poręczyciela wekslowego

Post autor: mic34woj » 15 kwie 2014, 11:58

Pozwani byli wszyscy czyli: wystawca, i 2 poręczycieli ... Jeśli dobrze rozumiem to okres przedawnienia roszczenia regresowego poręczyciela który spłacił dług u komornika względem wystawcy wynosi 3 lata ale czy liczone od daty płatności weksla 6.10.2009 czy od daty ściągnięcia należności przez komornika ode mnie 04.2011 ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawnienie roszczeń poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 15 kwie 2014, 18:58

Przyznam szczerze, że zagadnienie jest dość skomplikowane. Jeśli bowiem:

1) mamy 3-letni okres przedawnienia roszczeń poręczyciela do wystawcy
2) mamy zasadę, że przerwanie biegu przedawnienia dotyczy tylko danego dłużnika i danego wierzyciela, z której to czynności przerwanie wynika
3) że poręczyciel nabywa prawo do żądania zapłaty od osoby, za którą poręczał dopiero po spłacie

to dochodzimy do wniosku, że w tym przypadku może być tak, że poręczyciel spłaci (bo jest na niego wyrok), ale nie będzie mógł żądać zapłaty (bo jego roszczenie wobec wystawcy przedawni się, zanim dokonał spłaty, a wytoczenie powództwa przez posiadacza wobec wystawcy nie przerywa biegu przedawnienia poręczyciela wobec wystawcy).

Nie znalazłem w literaturze opisu takiej sytuacji wprost, ale "między wierszami" (składając komentarz w logiczną całość) można dojść do takiego wniosku.

Z drugiej strony wniosek ten jest absurdalny.

Na miejscu Pańskiego klienta próbowałbym dochodzić należności przez poręczyciela i patrzył co dalej. Darowanie tego roszczenia uznałbym za zbyt szybkie poddanie się.

A na przyszłość - aby uniknąć takiego przypadku - dojść do porozumienia z wierzycielem, że nawet jeśli poręczyciel nie jest w stanie spłacić weksla gotówką, to niech spłaci go wystawionym przez siebie wekslem - nabywając tym samym podstawę do dochodzenia roszczenia od wystawcy przed upływem terminu przedawnienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Przedawnienie roszczeń poręczyciela wekslowego

Post autor: Jacek » 15 kwie 2014, 19:31

Trochę offtop, ale zależy mi na szybkiej odpowiedz:

1. Czy pozywając wystawcę weksla z poręczeniem w pozwie można po prostu pominąć poręczyciela czy powinno się podawać obu.
2. Wysyłam przypomnienie o stawieniu się w miejscu płatności. Czy powinien stawić się tylko wystawca czy poręczyciel też?
3. Gdy nakaz zapłaty został wydany na wystawce a z tego nic nie mozna sciągnąć, to co wtedy - pisać nowy pozew do sądu tym razem na poręczyciela, skoro fizycznie już weksla nie mam bo jest w sądzie w aktach.

Na 99% odpowie Lech, więc z góry Lechu dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawnienie roszczeń poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 15 kwie 2014, 20:01

Jacek pisze: 1. Czy pozywając wystawcę weksla z poręczeniem w pozwie można po prostu pominąć poręczyciela czy powinno się podawać obu.
Można pozwać obu, można jednego (choć nie widzę takiego sensu, pomijając jakieś wyjątkowe sytuacje).
2. Wysyłam przypomnienie o stawieniu się w miejscu płatności. Czy powinien stawić się tylko wystawca czy poręczyciel też?
"Przypomnienie o stawieniu się" to rzecz nienznana prawu wekslowemu, więc wysyłasz je temu, komu chcesz.
3. Gdy nakaz zapłaty został wydany na wystawce a z tego nic nie mozna sciągnąć, to co wtedy - pisać nowy pozew do sądu tym razem na poręczyciela, skoro fizycznie już weksla nie mam bo jest w sądzie w aktach.
Patrz p. 1 - gapiowe? Czemu od razu nie pozwałeś poręczyciela? Teraz, to może być już nawet za późno (przedawnienie).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Przedawnienie roszczeń poręczyciela wekslowego

Post autor: Jacek » 16 kwie 2014, 08:03

Lechu to hipoteczna sytuacja.

To przypomnienie to miało być o terminie wykupu weksla choć to weksel własny ale nic mi nie szkodzi takie wysłanie.

Czy nieznanie pesla wystawcy jest przeszkodą w uzyskaniu nakazu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawnienie roszczeń poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 16 kwie 2014, 08:06

Jacek pisze:Lechu to hipoteczna sytuacja.
Chyba hipotetyczna? :)
Czy nieznanie pesla wystawcy jest przeszkodą w uzyskaniu nakazu?
W uzyskaniu nakazu problemu być nie powinno, problem będzie z klauzulą (a dokładniej: nie uzyskasz jej, jeśli nie podasz peselu).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Przedawnienie roszczeń poręczyciela wekslowego

Post autor: Palestra » 16 kwie 2014, 08:12

Lech pisze:
Jacek pisze:
Czy nieznanie pesla wystawcy jest przeszkodą w uzyskaniu nakazu?
W uzyskaniu nakazu problemu być nie powinno, problem będzie z klauzulą (a dokładniej: nie uzyskasz jej, jeśli nie podasz peselu).
W takiej sytuacji sąd chyba przychodzi z pomocą i "odszukuje" PESEL dłużnika (oczywiście przedłuża to wówczas całe postępowanie)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Przedawnienie roszczeń poręczyciela wekslowego

Post autor: Jacek » 16 kwie 2014, 08:20

Dzięki panowie za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawnienie roszczeń poręczyciela wekslowego

Post autor: Lech » 16 kwie 2014, 08:45

Z tą pomocą sądu, to byłbym ostrożny. Nie jest wykluczona, ale trzeba by wówczas podać w pozwie adres zameldowania pozwanego, a jeśli nie znamy adresu zameldowania, albo pozwany w ogóle go nie ma, to z samego imienia i nazwiska i nieoficjalnego adresu sąd peselu nie wyekstrahuje.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 211 gości