za weksel gotówką??

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Adam
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2011, 00:32

za weksel gotówką??

Post autor: Adam » 03 sty 2011, 00:34

czy płatność za weksel własny wystawiony przez spółkę na rzecz innej spółki na kwotę np. miliona złotych musi być dokonana przelewem tak jak w przypadku transakcji kupna?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5569
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: za weksel gotówką??

Post autor: Lech » 03 sty 2011, 00:43

witam ponownie ;)

art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej określa warunki, które wymagają płatności poprzez rachunek bankowy (płatność pomiędzy przedsiębiorcami, suma powyżej 15000 euro).

Rozwiązanie: w celu umożliwienia przyjęcia zapłaty nie poprzez rachunek bankowy należy indosować weksel (choćby „do inkasa”) na nieprzedsiębiorcę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
Adam
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2011, 00:32

Re: za weksel gotówką??

Post autor: Adam » 03 sty 2011, 00:49

dziękuję,ale w ustawie jest mowa o "płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą ",a mi chodzi o proste objęcie weksla:)

ale jak rozumiem wystawienie weksla na osobę fizyczną i indos na spółke docelową może być "gotówką"..
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5569
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: za weksel gotówką??

Post autor: Lech » 03 sty 2011, 00:54

Nie widzę przeszkód, aby wyobrazić sobie weksel, którego płatność związana jest z działalnością gospodarczą obu stron.

Niestety ja nie mam tego typu problemów :) ale gdybym już miał, to nawet wolałbym się umówić z wystawcą na przelew, niż nosić w neseserze nawet tylko 60 tysięcy złotych. Niemniej jednak jeśli zależałoby mi na gotówce, to albo w ogóle nie przejmowałbym się ustawą, albo wysłał po zapłatę nieprzedsiębiorcę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
Adam
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2011, 00:32

Re: za weksel gotówką??

Post autor: Adam » 03 sty 2011, 01:03

zdradzę zatem mój pomysł.... zamiast obejmować udziały w spółce za aport niepieniężny (weksel własny z indosem in blanco) wpłacam podwyższenie kapitału gotówką do kasy, a następnie obejmuję za tę gotówkę weksel... co znacznie upraszcza życie :D
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości