Kilka ogólnych pytań początkującego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: pawlik » 28 gru 2013, 12:19

Witam, mam kilka pytań początkującego:

1. Zamierzam pożyczyć znaczną sumę - w okolicach 100 000. Czy wystarczy sam weksel czy konieczna jest do tego umowa?
2. W Druku weksla, o tym http://www.remitent.pl/wp-content/uploa ... zdobny.jpg co powinno znaleźć się za słowami 'zapłacę za ten weksel'?
3. Czy jeśli ja wypełnię całkowicie weksel, a emitent się tylko podpisze, czy taki weksel będzie ważny?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: Lech » 28 gru 2013, 12:58

pawlik pisze: 1. Zamierzam pożyczyć znaczną sumę - w okolicach 100 000. Czy wystarczy sam weksel czy konieczna jest do tego umowa?
To zależy, czy chcesz zawrzeć umowę pożyczki, czy nie. Jeśli tak, to forma pisemna umowy pożyczki jest zalecana ze względów dowodowych.
2. W Druku weksla, o tym http://www.remitent.pl/wp-content/uploa ... zdobny.jpg co powinno znaleźć się za słowami 'zapłacę za ten weksel'?
Znajdź na blogu inny wzór (w pdf), gdzie jest wszysko wyjaśnione.
3. Czy jeśli ja wypełnię całkowicie weksel, a emitent się tylko podpisze, czy taki weksel będzie ważny?
Emitent, czyli wystawca? Będzie ok.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: pawlik » 28 gru 2013, 14:59

Panie Lechu dziękuję za odpowiedź.

Czyli rozumiem, że nawet w przypadku większych kwot nie trzeba robić żadnej umowy (ja nie chcę tego robić), że weksel powinien stanowić wystarczające zabezpiecznie.

Odnośnie pkt 2. to w moim przypadku powinno się znaleźć słowo 'własny;.

Odnośnie natomiast pkt. 3 to pisał Pan kiedyś, że weksel spisany własnoręcznie przez wystawce na kartce ma w pewnym sensie wieksza wartość, bo wiadomo że w całości go napisał. Ja wypełniłem weksel, a wystawca się tylko podpisał - rozumiem, że też jest ok.


Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: Lech » 28 gru 2013, 15:12

Ze wszystkim się zgadzam.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: pawlik » 05 sty 2014, 19:10

Jak się ma sprawa z wekslem bez pokrycia.
Załóżmy, że przeciętny Kowalski, raczej niezbyt zamożny człowiek wystawi weksel własny na np. milion złotych, sumę której pewnie by nie spłacił przez całe życie. Czy remitent może TEORETYCZNIE dochodzić windykacji takiej sumy? Wiadomo, że będzie nieskuteczna (chociaż z drugiej strony można ją ciągnąć latami i coś tam odzyskać), czy jednak taki "weksel bez pokrycia" jest jakby urzędowo nie ważny?
No bo co, gdy bezdomny wystawi weksel i ktoś go kupi?
Nie chodzi mi o samo windykowanie, bo to oczywiste, że z bezdomnego nikt nic nie zwindykuje, chodzi mi o prawo, czy możnaby w stosunku do takiej osoby uzyskać nakaz zapłaty ogromnej sumy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: Lech » 05 sty 2014, 19:53

Można uzyskać nakaz, skoro weksel na taką kwotę został wystawiony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: pawlik » 14 sty 2014, 21:28

Czy ważny jest weksel w którym dniem płatności jest ta sama data co data wystawienia?
Weksel wystawiony 09.10.2013 płatny 09.10.2013
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: Lech » 14 sty 2014, 21:40

Tak. W tym przypadku również zamiast daty płatności można napisać "Dzisiaj zapłacę..."
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: pawlik » 14 sty 2014, 21:50

Panie Lechu jestem w posiadaniu weksla własnego wystawionego przez przyjaciela, któremu pożyczyłem drobną kwotę. Weksel wystawiony byl przez niego raczej 'dla zasady', gdyż mam pewnośc, że ta osoba zwróci mi pieniądze. Nie zauważyłem jednak, że ta osoba pomyliła sie i na wzorze weksla własnego datę płatności wpisała taką samą jak datę wystawienia. (a miała być za kilkanaście dni). Nie ma formulki "dzisiaj zapłacę'. Gdy przyjaciel nie zapłaci za kilkanaście dni, i będę zmuszony windykować to czy mam szanse na podstawie tego weksla odzyskać kwotę? Bo weksel byłby mu oczywiście nie przedstawiony (skoro data wystawienia i płatności były te same, błędnie)
Ostatnio zmieniony 14 sty 2014, 21:52 przez pawlik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: Lech » 14 sty 2014, 21:52

Przecież napisałem - data wystawienia taka sama jak data płatności to poprawne klauzule.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: pawlik » 14 sty 2014, 21:52

Ok dziękuję za odpowiedź.
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: pawlik » 29 sty 2014, 14:03

Co w przypadku wpisania nieprawidłowej daty wystawienia/wykupu weksla, w stylu: 30 luty, 31 kwiecień. Czy taki weksel jest unieważniony?
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: pawlik » 29 sty 2014, 16:07

Proszę o odpowiedź w jakim sądzie należy złożyć pozew o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, jeśli emitent nie wykupi weksla. Czy ma być to sąd w pobliżu mojej miejscowości czy w miejscowości dłużnika? (mieszka 500 km od posiadacza weksla). I zapewne komornik również musi być z miejscowości dłużnika?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: Lech » 29 sty 2014, 16:30

Błędna (w sensie nie istniejąca w kalendarzu) data wystawienia weksla unieważnia weksel.

Pozew wytacza się wedle wyboru powoda:
- w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego
- w sądzie właściwym dla miejsca płatności weksla.

Komornik może być dowolny, jednakże spoza rewiru policzy sobie koszty za dojazd (jeśli będziesz chciał zajmować ruchomości), których dłużnik nie zwróci.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawlik
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2013, 12:13

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: pawlik » 29 sty 2014, 16:39

Dziękuję Panie Lechu. Zastanawia mnie co w przypadku, gdybym nie przedstawił weksla do zapłaty i nie ukrywał tego. Złożyłbym pozew, sąd pewnie wydałby nakaz zapłaty i co dalej, gdyby dłużnik podniósł zarzut nie przedstawienia weksla (i udowodniłby mi, że go nie przedstawiłem). Co wtedy Panie Lechu?

Z góry bardzo dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kilka ogólnych pytań początkującego

Post autor: Lech » 29 sty 2014, 16:52

Straciłbyś trochę odsetek (bo dłużnik nie pozostawał w zwłoce do chwili otrzymania nakazu), nie byłoby uzasadnienia do zwrotu na Twoją rzecz kosztów sądowych (opłata sądowa, być może opłata za pełnomocnika), a nadto ryzykujesz obowiązek zwrotu pozwanemu jego kosztów procesu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 188 gości