Strona 1 z 1

Dzień wystawienia weksla - kłopot

: 05 lis 2015, 22:16
autor: zymek789
Witam ponownie. Nie sądziłem, że uzyskam odpowiedź i dlatego ograniczyłem się do 1 pytania. Mam jeszcze jedną wątpliwość. W deklaracji wekslowej mam następujący zapis " Remitent jako dzień wystawienia weksla wpisze dzień następujący po dniu wymagalności wierzytelności" Zgodnie z deklaracją wekslową powinienem wpisać 05-11-2015r. W praktyce jest to niemożliwe ponieważ na wekslu jest tylko miejsce na wpisanie dnia i miesiąca. Rok już został wstawiony - 2014. Przeglądając fora zorientowałem się, że datą wystawienia weksla powinien być dzień faktycznego jego wystawienia w moim przypadku 05-09-2014 (data udzielenia pożyczki zabezpieczonej wekslem), a nie dzień jego uzupełnienia. Czy jak wstawię datę 05-09-2014 czyli datę faktycznego wystawienia weksla inną niż wynika z deklaracji wekslowej weksel będzie ważny? Nawet jak bym chciał to nie mogę już wstawić daty zgodnie z deklaracją wekslową. Dziękuję za odpowiedź i przepraszam za kłopot.

Re: Dzień wystawienia weksla - kłopot

: 05 lis 2015, 22:18
autor: Lech
Weksel posiadający prawidłową datę wystawienia (czyli wówczas, kiedy był podpisany) zawsze będzie "ważny".

Być może wpisanie takiej daty będzie niezgodne z porozumieniem, ale nie wyciągałbym z tego jakichś daleko idących wniosków - jeśli deklaracja nakazuje zachowanie niezgodne z prawem (czyli wpisywanie fałszywej daty wystawienia), to lepiej taki zapis uznać za nieobowiązujący.

A na przyszłość polecam lepiej redagować treści porozumienia i nie opierać się na "szablonach z internetu" ;)

Re: Dzień wystawienia weksla - kłopot

: 06 lis 2015, 18:46
autor: Prawnik z Poloneza
a czy zna Pan chociaż jeden argument (nie mówię o zamiarze wykorzystania weksla w celu oszustwa) przemawiający za tym aby nie wpisywać daty już przy wystawieniu weksla? ja chyba nie;)

Re: Dzień wystawienia weksla - kłopot

: 06 lis 2015, 20:46
autor: Lech

Re: Dzień wystawienia weksla - kłopot

: 06 lis 2015, 22:08
autor: Lech
Jako ciekawostkę dodam, że czasem fałszywą (to znaczy przyszłą) datę wystawienia podawało się w czekach - jak w chwili podpisania czeku środków jeszcze nie było, ale wystawca był pewien, że będą "za kilka dni", wówczas wpisywał przyszłą datę wystawienia czeku, kiedy środki już były na koncie. Wówczas dopiero wówczas remitent czeku mógł go zrealizować, a wystawca unikał odpowiedzialności za wystawienie czeku bez pokrycia.