wezwanie do przedstawienia dowodów na przedstawienie weksla do zapłaty

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Mirek
Posty: 6
Rejestracja: 30 sie 2023, 07:48

wezwanie do przedstawienia dowodów na przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Mirek » 30 sie 2023, 16:58

Dzień dobry,

wytoczyłem powództwo z weksla własnego, zupełnego. Ja jestem remitentem, a pozwany trasatem. Nie ma poręczycieli, ani indosantów.
Weksel okazałem wielokrotnie, bo i w wielu ratach pozwany pieniądze oddawał - aż w końcu przestał, a ja - wobec zbliżającej się daty przedawnienia roszczenia - do złożenia pozwu zostałem zmuszony.

Pozew i weksel prawidłowo sporządzone. Po złożeniu pozwu, a przed wydaniem nakazu zapłaty sąd wzywa powoda do przedłożenia dowodów na przedstawienie pozwanemu weksla do zapłaty - pod rygorem uznania braku podstaw do żądania odsetek od sumy wekslowej i przekazania sprawy do postępowania zwykłego.

Czytałem forum oraz artykuł:
http://www.remitent.pl/co-zrobic-jesli- ... platy/8327
z obydwu jasno wybrzmiewa Pańskie stanowisko, że kwestia przedstawienia weksla do zapłaty powinna być badana dopiero gdyby pozwany ją podniósł w zarzutach, a to i tak w taki sposób, że to sam pozwany powinien dowodzić, że do przedstawienia weksla nie doszło.

Czy miał Pan, Panie Lechu, albo ktokolwiek z Państwa, podobne wezwanie i czy (oraz jakimi zaklęciami) udało się w odpowiedzi sądowi pomysł ten wyperswadować ?

Mam godzinne nagranie audio ze spotkania, ale boję się, że wysłanie go sądowi na płytce to będzie pójście w makabrę i z takim dowodem jeszcze chętniej sąd sprawę do zwykłego postępowania przekaże.

P.S.
Przyznać trzeba, że gdyby takie żądania sądów były praktykowane, to przecież diabli wzięliby funkcję weksla i jego podstawowe walory, jak prowadzenie sprawy w postępowaniu nakazowym i dzięki temu możliwość rychłego zabezpieczenia roszczenia.
Jeżeli bowiem sąd zrzuci sprawę do postępowania zwykłego to sprawę wygram po wielu, wielu latach, a po majątku dłużnika nie pozostanie nawet wspomnienie (ma wielu innych wierzycieli, ale zabezpieczonych zwykłymi umowami pożyczki).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do przedstawienia dowodów na przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Lech » 30 sie 2023, 20:48

"Nieprzyjemna" sytuacja. Trzeba by odpisać, wyjaśniając, że nieprzedstawienie weksla do zapłaty powinno być przedmiotem badanym na zarzut pozwanego, jak również udowodniony powinien być brak przedstawienia weksla do zapłaty. Literatura jest po Pańskiej stronie.

(*) trzeba też sprawdzić, czy przypadkiem z pozwu nie wynika fakt nieprzedstawienia weksla do zapłaty, albo czy z samej formy weksla nie wynika jakaś szczegółowa forma przedstawienia weksla do zapłaty - na przykład weksel płatny w jakiś czas po okazaniu, na którym nie umieszczono wizy itp. Ale to już wyjątki od ogólnej zasady, że w przypadku nieprzedstawienia weksla do zapłaty, zarówno zarzut, jak i środki dowodowe, stoją po stronie tego, kto taki zarzut podnosi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Mirek
Posty: 6
Rejestracja: 30 sie 2023, 07:48

Re: wezwanie do przedstawienia dowodów na przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Mirek » 30 sie 2023, 21:07

W wekslu jest określona data dzienna zapłaty i tyle.
W pozwie jasno pisałem, że weksel był przedstawiany (bo dłużnik wielokrotnie w małych częściach dług spłacał) i dopiero od daty ostatniej spłaty żądam liczenia odsetek od niespłaconej kwoty. Zatem dla dłużnika korzystniej, bo żądam odsetek od września 2022, a nie od daty pierwszego okazania weksla (które miało miejsce w dacie płatności weksla tj. wrzesień 2020), ale poskromiłem swoją chytrość dla uproszczenia pozwu, bo w międzyczasie, między tymi datami, częściowych spłat było wiele, nawet co miesiąc.

Proszę o wskazanie jaka literatura stoi po mojej stronie, abym przywołał w sukurs Pańskiej tezie jej zapisy.
Wyroki wskazane w artykule czytałem, i choć wynika z nich, że dowody tego rodzaju winny być w zarzutach przez pozwanego podnoszone to niestety nie ma w ich uzasadnieniach żadnego zdania dającego się zacytować wprost do tej sytuacji.

Czy wg Pana nagranie audio utrwalone telefonem, a wypalone na płytkę CD i tak do pisma dołączone, ze spotkania przy stole w kawiarni rozmowy dłużnik - wierzyciel to potencjalnie dobry dowód ?
Z nagrania wynika jasno, że pokazuję weksel dłużnikowi, on to komentuje, opowiada jak się będzie dalej starał i inne "koszałki opałki".
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do przedstawienia dowodów na przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Lech » 31 sie 2023, 08:11

Audio/video oczywiście może być dowodem, pytanie tylko, czy naprawdę chcemy brnąć w takie absurdalne żądania sądu. Pokażemy audio, to sąd wezwie do udowodnienia, że zostało nagrane w określonej dacie (mamy iść na okazanie z notariuszem?) - i tak dalej.
W sprawie indywidualnej pomocy w sprawie - to już nie na forum.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Mirek
Posty: 6
Rejestracja: 30 sie 2023, 07:48

Re: wezwanie do przedstawienia dowodów na przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Mirek » 31 sie 2023, 12:12

Miał Pan w swojej praktyce przypadki, aby sąd na etapie wydawania nakazu żądał dowodu z przedstawienia weksla pod rygorem przekazania sprawy do postępowania zwykłego i czy udało się Panu skutecznie to sądowi pismem wyperswadować?

I czy może Pan wskazać literaturę, która to - jak Pan to ujął - "jest po mojej stronie"?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wezwanie do przedstawienia dowodów na przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Lech » 31 sie 2023, 12:47

Na blogu pisałem na ten temat tutaj:
http://www.remitent.pl/co-zrobic-jesli- ... platy/8327
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Mirek
Posty: 6
Rejestracja: 30 sie 2023, 07:48

Re: wezwanie do przedstawienia dowodów na przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Mirek » 31 sie 2023, 18:23

Poczytałem sobie jeszcze forum i z lektury tej wynika, że przenoszenie spraw kierowanych pozwami z weksla w postępowaniu nakazowym jest ostatnio praktyką częstą, żeby nie powiedzieć - nagminną.

Sędzia, jeżeli cokolwiek wzbudzi jego "wątpliwości", zwykłym zarządzeniem żąda od powoda uzupełnienia opłaty do 5% pozwu, wyznacza odległą rozprawę i robi sobie d...chron.
Powód nie może wnieść nawet zaskarżenia - po prostu albo dopłaca i czeka na rozprawę, albo pozew wycofuje.

W takich realiach na upowszechnienie weksla jako instrumentu stosowanego w gospodarce traci sens, bo dochodzi dodatkowe ryzyko - widzimisię sędziego mocno wsparte na poczuciu bezkarności.
interpil
Posty: 15
Rejestracja: 29 wrz 2021, 16:22

Re: wezwanie do przedstawienia dowodów na przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: interpil » 17 lis 2023, 09:42

Dzięki za dyskusję i link, pomocne. Pozdrawiam
Mirek
Posty: 6
Rejestracja: 30 sie 2023, 07:48

Re: wezwanie do przedstawienia dowodów na przedstawienie weksla do zapłaty

Post autor: Mirek » 17 lis 2023, 10:20

Pomocne - żeby z weksla nie korzystać, czy pomocne w inny sposób ?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 224 gości