Weksel od (byłej) żony

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
radoslawooo
Posty: 2
Rejestracja: 04 paź 2012, 20:42

Weksel od (byłej) żony

Post autor: radoslawooo » 04 paź 2012, 21:35

Witam!

Natrafiłem na Twój blog (i forum) przypadkowo, ale od razu przypadł mi do gustu - jest fachowy. Mimo tego chciałem zadać pytanie dotyczące mojej sprawy wekslowej. Częściowo znalazłem na nie odpowiedź ale mam jeszcze kilka małych pytań.

Sprawa wygląda w ten sposób:
Przed rozwodem żona podpisała mi weksel (używając wtedy nazwiska mojego, które przybrała po ślubie). Aktualnie wróciła do nazwiska panieńskiego - stąd pytanie jakiego nazwiska użyć pisząc do niej wezwanie do zapłaty weksla czy też sądowy pozew o zapłatę weksla (na 99% przypuszczam że nie zapłaci w terminie). Jeśli to istotne - mieliśmy rozdzielność majątkową.

Byłą żona pochodzi z innej miejscowości niż ja, tam też jest zameldowana - ale wiem iż teraz mieszka i pracuje w mojej
miejscowości. Nie wiem czy uda mi się zdobyć jej aktualny adres zamieszkania, stąd pytanie czy adres zameldowania wystarczy do
wezwania sądowego.

Na wekslu jest napisane iż kwota ma być zapłacona w miejscu mojego zamieszkania (w momencie wypisywania weksla ona mieszkała u mnie, ponadto wiem że nie wróciłaby do swojego miejsca zamieszkania - co też tak się stało). Czy na wezwaniu mogę napisać iż istnieje możliwość wpłaty kwoty na konto bankowe i podać nr konta?

W wypadku braku wpłaty gotówką w określonym dniu lub (jeśli taka możliwość istnieje) wpłaty przelewem - co najlepiej i najszybciej
można zrobić by jak najszybciej odzyskać tą kwotę?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel od (byłej) żony

Post autor: Lech » 04 paź 2012, 21:42

radoslawooo pisze: Przed rozwodem żona podpisała mi weksel (używając wtedy nazwiska mojego, które przybrała po ślubie).
Słusznie :)
jakiego nazwiska użyć pisząc do niej wezwanie do zapłaty weksla
Oczywiście aktualnego nazwiska.
czy też sądowy pozew o zapłatę weksla
Również aktualnego nazwiska. W pozwie wyjaśnić, że od czasu wystawienia weksla (złożenia podpisu) do chwili obecnej nastąpiła zmiana nazwiska i ewentualnie wykazać tę zmianę odpowiednim dokumentem.


Byłą żona pochodzi z innej miejscowości niż ja, tam też jest zameldowana - ale wiem iż teraz mieszka i pracuje w mojej miejscowości. Nie wiem czy uda mi się zdobyć jej aktualny adres zamieszkania, stąd pytanie czy adres zameldowania wystarczy do wezwania sądowego.
W praktyce powinien wystarczyć.
Na wekslu jest napisane iż kwota ma być zapłacona w miejscu mojego zamieszkania (w momencie wypisywania weksla ona mieszkała u mnie, ponadto wiem że nie wróciłaby do swojego miejsca zamieszkania - co też tak się stało). Czy na wezwaniu mogę napisać iż istnieje możliwość wpłaty kwoty na konto bankowe i podać nr konta?
Możesz tak napisać. Danie dłużnikowi większej swobody w wyborze miejsca płatności błędem nie będzie.
W wypadku braku wpłaty gotówką w określonym dniu lub (jeśli taka możliwość istnieje) wpłaty przelewem - co najlepiej i najszybciej można zrobić by jak najszybciej odzyskać tą kwotę?
A to już zależy od exmałżonki. Może najszybciej będzie porozmawiać z teściową? :)) Ale że jako to blog prawny, to jedyna odpowiedź jest taka, że sąd i komornik.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
radoslawooo
Posty: 2
Rejestracja: 04 paź 2012, 20:42

Re: Weksel od (byłej) żony

Post autor: radoslawooo » 04 paź 2012, 22:10

Może najszybciej będzie porozmawiać z teściową? :))
Ona jeszcze gorsza ;)

Czy są jakieś wzory pisania pozwów sądowych w sprawie weksli?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel od (byłej) żony

Post autor: Lech » 04 paź 2012, 22:14

Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 215 gości