Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Vitiate
Posty: 6
Rejestracja: 05 kwie 2012, 21:55

Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Post autor: Vitiate » 05 kwie 2012, 22:21

Witam

Proszę o poradę i pomoc.

Po świętach prawdopodobnie będę podpisywał umowę z nowym pracodawcą (handel bardzo drogim/ekskluzywnym/luksusowym asortymentem). Dowiedziałem się że pojawi się także weksel in blanco. Proszę o informację na co szczególnie zwracać uwagę, w jakiej sytuacji weksla nie podpisywać. Jak powinien wyglądać weksel nie budzący zastrzeżeń, jakie dokumenty powinny być do niego załączone. Na jakie formuły zwracać największą uwagę ? Będę wdzięczny za łopatologiczne wyjaśnienia. Nie mam pojęcia o wekslach/bankowości/prawie. Lektura znajdujących się w internecie zagadnień związanych z powyższymi przyprawia mnie o ból głowy.

Tutaj znalazłem kilka przydatnych porad, ale nadal pozostaję zielony. Czy w przypadku otrzymania do podpisu, dokumentu pustego, wykropkowanego mogę zarzyczyć sobie wypełnienia go zgodnie z instrukcjami ? Czy mogę nanosić ręczne adnotacje, jak np. wspomniane w artykule " zapłacę za ten kaucyjny weksel na rzecz, ale nie na zlecenie", itd ?

Czy mam prawo otrzymać kopie dokumentów ? Czy mogę zarządać kilku dni na zapoznanie się z treścią papierów ? Tutaj akurat jestem pewien że nie.

Przepraszam za bełkotliwy i chaotyczny ton, ale nie chcę wpakować się w kłopoty, otrzymując za kilka lub kilkanaście lat rachunek na milion złotych.

Będę wdzięczny za poradę.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Post autor: Lech » 05 kwie 2012, 22:26

Vitiate pisze:Po świętach prawdopodobnie będę podpisywał umowę z nowym pracodawcą (handel bardzo drogim/ekskluzywnym/luksusowym asortymentem). Dowiedziałem się że pojawi się także weksel in blanco.
Wedle tego styczniowego (2011) orzeczenia SN pracodawca nie może żądać od pracownika weksla in blanco (dotyczy umowy o pracę).
Tutaj znalazłem kilka przydatnych porad,
A tutaj czytałeś?
ale nadal pozostaję zielony. Czy w przypadku otrzymania do podpisu, dokumentu pustego, wykropkowanego mogę zarzyczyć sobie wypełnienia go zgodnie z instrukcjami ? Czy mogę nanosić ręczne adnotacje, jak np. wspomniane w artykule " zapłacę za ten kaucyjny weksel na rzecz, ale nie na zlecenie", itd ?
Ty możesz sobie życzyć jednego, pracodawca czegoś innego, ostatecznie nikt nikomu nie każe umowy zawierać :)
Czy mam prawo otrzymać kopie dokumentów ? Czy mogę zarządać kilku dni na zapoznanie się z treścią papierów ? Tutaj akurat jestem pewien że nie.
jw.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Vitiate
Posty: 6
Rejestracja: 05 kwie 2012, 21:55

Re: Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Post autor: Vitiate » 05 kwie 2012, 22:31

Weksel jednak będzie na pewno. Co w takiej sytuacji ? Jeżeli treść będzie potencjalnie niebezpieczna, nie podpiszę, pracy zapewne nie dostanę. Co w takiej sytuacji mogę zrobić, gdzie się odwoływać i czy ma to jakikolwiek realny sens ?

Jeszcze jedno pytanie:

We wspomnianym artykule w rp.pl autor wspomniał o styczniowym orzeczeniu SN (II PK 159/09), który tym razem stwierdza, że weksel nie może być stosowany przez pracodawcę jako zabezpieczenie wobec swojego pracownika, a wystawiony w ten sposób weksel jest nieważny, nawet wobec kolejnych nabywców weksla. Nieważność takiego weksla ma wynikać z mocy samego prawa (art. 18 par. 2 kp. w związku z art. 114-127 kp. oraz a contrario art. 300 kp.).

Czy wynika z tego że teoretycznie mogę podpisać dowolny weksel wystawiony przez pracodawcę, a w sytuacji nieuczciwych względem mnie roszczeń pozostanie on nieważny ?
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2012, 22:35 przez Vitiate, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Post autor: Lech » 05 kwie 2012, 22:35

To już będzie Twój wybór, czy podpiszesz, czy nie.

Nie demonizujmy, większość takich spraw kończy się szczęśliwie.

Ale nie dawniej jak 2 miesiące temu rozmawiałem z panią, której konkubent po rozstaniu wypełnił weksel na kilkaset tysięcy, zindosował na kolegę i kolega egzekwuje z pani właśnie ostatni jej życiowy majątek, a niestety miała jakieś nieruchomości na siebie.

Tak więc zagrożenie zawsze istnieje.

A, i ważne, może też poproś pracodawcę o podpisanie dla ciebie weksla in blanco na zabezpieczenie ewentualnych Twoich roszczeń? To byłaby chyba uczciwa transakcja :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Vitiate
Posty: 6
Rejestracja: 05 kwie 2012, 21:55

Re: Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Post autor: Vitiate » 05 kwie 2012, 22:38

Nie przejdzie, to duża firma, znajdą się inni chętni na posadę i podpiszą wszysto w ciemno.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Post autor: Lech » 05 kwie 2012, 22:40

Takie życie.

Może jakiś donos anonimowy do PIP? Skoro sąd stwierdził, że pracodawca weksla żądać nie może, a on żąda? Nic innego mi do głowy nie przychodzi (poza bojkotem albo uświadamianiem :)

Możesz się przekornie spytać, czy zdaje sobie sprawę, że z mocy prawa taki weksel jest nieważny :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Vitiate
Posty: 6
Rejestracja: 05 kwie 2012, 21:55

Re: Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Post autor: Vitiate » 05 kwie 2012, 22:46

Lech pisze:Takie życie.
Możesz się przekornie spytać, czy zdaje sobie sprawę, że z mocy prawa taki weksel jest nieważny :)
Abstrahując od przekornych pytań. Czy mogę mieć pewność że taki weksel jest faktycznie nieważny ? Czy jeżeli będzie wpisana pełna nazwa firmy to weksla nie przejmie ktoś trzeci ? Po jej hipotetycznym upadku za dziesięć lat.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Post autor: Lech » 05 kwie 2012, 22:51

Nie, to niczego nie gwarantuje, ponieważ zawsze możesz nie zdołać udowodnić, że TEN weksel był wystawiony w związku z umową o pracę (pomijając już fakt zmiany orzecznictwa w przyszłości, zresztą sam nie zgadzam się z nieważnością takiego weksla).

A przejęcie weksla jest zawsze możliwe na drodze indosu, czy choćby cesji wierzytelności.

Jak rozumiem, nie chcesz uniknąć odpowiedzialności, jeśli takowa by na tobie ciążyła, tylko chcesz uniknąć płacenia "komuś innemu", albo i nawet tej firmie, ale "za nic".

Przed tym ochroni cię tylko:

- weksel z datą wystawienia tożsamą z datą umowy wekslowej
- weksel ze wskazaną firmą jako remitentem
- weksel z klauzulą "kaucyjny"
- weksel z klauzulą "nie na zlecenie"
- z podpisaną umową wekslową przez remitenta
- z której wyraźnie będzie wynikało za co odpowiadasz i kiedy weksel może być uzupełniony, a warunki te nie będą budziły w tobie wątpliwości (wiesz, że jako pracownik odpowiadasz za nieumyślne szkody tylko do wysokości 3-krotności pensji?)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Vitiate
Posty: 6
Rejestracja: 05 kwie 2012, 21:55

Re: Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Post autor: Vitiate » 05 kwie 2012, 23:02

Lech pisze:Nie, to niczego nie gwarantuje, ponieważ zawsze możesz nie zdołać udowodnić, że TEN weksel był wystawiony w
Jak rozumiem, nie chcesz uniknąć odpowiedzialności, jeśli takowa by na tobie ciążyła, tylko chcesz uniknąć płacenia "komuś innemu", albo i nawet tej firmie, ale "za nic".

Przed tym ochroni cię tylko:

- weksel z datą wystawienia tożsamą z datą umowy wekslowej
- weksel ze wskazaną firmą jako remitentem
- weksel z klauzulą "kaucyjny"
- weksel z klauzulą "nie na zlecenie"
- z podpisaną umową wekslową przez remitenta
- z której wyraźnie będzie wynikało za co odpowiadasz i kiedy weksel może być uzupełniony, a warunki te nie będą budziły w tobie wątpliwości (wiesz, że jako pracownik odpowiadasz za nieumyślne szkody tylko do wysokości 3-krotności pensji?)
Otóż to. Na rozmowie powiedziano mi że że to na wypadek złodziei/oszustów. Złodziejstwem jednak się brzydzę, nie podejmuję pracy z zamiarem kradzieży/oszustwa. W firmie jest monitoring, weksel ma jedynie ułatwić pracodawcy egzekucję straconych dóbr. Czy nie jest to sprzeczne ? Skoro mają kamery to po co żądają podpisania weksli ? Na kolejnej rozmowie będę podpisywał papiery. Teraz proszę łopatologicznie czy wspomniane klauzule to tylko sformułowanie w "..." tj. "kaucyjny" lub "nie na zlecenie", czy załączone strony paragrafów i przepisów ? Co jeżeli ich nie będzie ? Zdecydowanie nie podpisywać ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Post autor: Lech » 06 kwie 2012, 05:35

Vitiate pisze:Skoro mają kamery to po co żądają podpisania weksli ?
Kamery mają po to, aby udowodnić ci kradzież.

Natomiast nie widzę powodu, aby pracodawca miał się zabezpieczać wekslem właśnie od okoliczności kradzieży (tzn. powód jest - o tym niżej).

Zauważ bowiem: pracodawca oskarża cię o kradzież, a ty:

- możesz się do tego przyznać i dobrowolnie zapłacić za szkodę, choćby poprzez wystawienie weksla
- możesz się nie przyznać, wówczas kradzież będzie ci trzeba udowodnić w sądzie

Mając weksel pracodawca pewnie pójdzie po linii najmniejszego oporu i nawet jak nie będziesz się przyznawał do dokonania kradzieży, to będzie chciał od ciebie pieniądze - bez dostatecznego udowodnienia ci winy.
Na kolejnej rozmowie będę podpisywał papiery. Teraz proszę łopatologicznie czy wspomniane klauzule to tylko sformułowanie w "..." tj. "kaucyjny" lub "nie na zlecenie", czy załączone strony paragrafów i przepisów ?
Paragrafów nie trzeba pisać.
Co jeżeli ich nie będzie ? [klauzul]
Zdecydowanie nie podpisywać ?
Napiszę cynicznie:

jeśli praca rzeczywiście jest tak dobra finansowo, a jednocześnie ty nie masz na siebie żadnego istotnego majątku, to podpisuj. W najgorszym przypadku do końca życia będziesz miał na karku komornika, pracować będziesz w szarej strefie, a po twojej śmierci rodzina odrzuci spadek.

Jeśli natomiast jesteś właścicielem na przykład jakiejś nieruchomości, to nie warto nią ryzykować.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Vitiate
Posty: 6
Rejestracja: 05 kwie 2012, 21:55

Re: Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Post autor: Vitiate » 06 kwie 2012, 14:06

Ok, dziękuję za zainteresowanie. Wydrukuję sobie otrzymane porady i zabiorę na kolejną rozmowę. Porównam treść weksla z poniższymi, jeżeli wszystko będzie się zgadzać podpiszę, w przeciwnym wypadku podziękuję.
Lech pisze:
Przed tym ochroni cię tylko:

- weksel z datą wystawienia tożsamą z datą umowy wekslowej
- weksel ze wskazaną firmą jako remitentem
- weksel z klauzulą "kaucyjny"
- weksel z klauzulą "nie na zlecenie"
- z podpisaną umową wekslową przez remitenta
- z której wyraźnie będzie wynikało za co odpowiadasz i kiedy weksel może być uzupełniony, a warunki te nie będą budziły w tobie wątpliwości (wiesz, że jako pracownik odpowiadasz za nieumyślne szkody tylko do wysokości 3-krotności pensji?)
Rozumiem że powyższe wystarczą aby spać spokojnie ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Nowa praca - podpisywać weksel czy nie ?

Post autor: Lech » 07 kwie 2012, 01:00

Hm. Trudne pytanie.

Generalnie, o czym zwykle mówię, weksel to bezwarunkowe (podkreślam: bezwarunkowe) przyrzeczenie zapłaty. Zatem aby czuć się w pełni bezpiecznie, należy wystawiać wyłącznie weksle zupełne, gdzie nie mamy wątpliwości, że w dacie płatności na pewno chcemy zapłacić umówioną kwotę.

W przypadku weksla in blanco zawsze się może zdarzyć, że zamiast na 100zł, zostanie on wypełniony na 3 miliony. Dobrze skonstruowany weksel i dobrze skonstruowana umowa umożliwi skuteczną obronę, ale mimo wszystko:

- trzeba się bronić
- trzeba zapłacić 3,75% sumy dochodzonego roszczenia za możliwość złożenia zarzutów w sądzie
- można zostać zwindykowanym jeszcze przed zakończeniem sporu (natychmiastowa wykonalność nakazu zapłaty wydanego na podstawie weksla).

Zasadniczo uważam, że stosowane obecnie weksle in blanco są właściwie wynaturzeniem weksla. Nie taki był ich cel. Takie jest moje prywatne zdanie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości