deklaracja wekslowa - co potem?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
michal2323
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2012, 14:38

deklaracja wekslowa - co potem?

Post autor: michal2323 » 20 wrz 2012, 15:04

Witam,
bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu.
Do umowy została sporządzona deklaracja wekslowa z następującym postanowieniem: "W przypadku naruszenia przez wystawcę warunków umowy z dnia ...... dotyczących zapłaty zobowiązań, spółka ........... ma prawo wypełnić złożony weksel z klauzulą "bez protestu", z datą wystawienia, miejscem i datą płatności według swojego uznania, maksymalnie do kwoty ............. O wypełnieniu weksla spółka ......... zawiadomi wystawcę listem poleconym pod adres wskazany w umowie".

Obecnie wystawca narusza postanowienia umowy, bo nie płaci (były ustalone raty, terminy już upłynęły).
1.Czy jak wypełnię weksel to mam tylko poinformować o tym wystawcę (zgodnie z deklaracją - listem poleconym), czy też oprócz tego ma go okazać wystawcy? Jeśli mam go okazać, to w jakim terminie?

2.Czy jak minie termin zapłaty wskazany przeze mnie w wekslu, to mogę wystąpić od razu do sądu z pozwem o zapłatę, czy też muszę dokonać jeszcze jakichś innych czynności?

3.Czy wypełniając weksel należy wskazać miejsce zapłaty z weksla jako miejscowość, czy też dokładny adres? Czy może być to siedziba wierzyciela?

4. W którym miejscu weksla powinna znaleźć się klauzula "bez protestu"?

5.Jak wygląda zapłata z weksla, jeśli kwota jest znaczna np. 100 tys zł? Czy pisząc w treści weksla, że zapłata ma nastąpić w tym i w tym miejscu ma to być zrobione gotówką czy też jest dopuszczalna forma bezgotówkowa (przelew na konto)

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: deklaracja wekslowa - co potem?

Post autor: Lech » 20 wrz 2012, 15:10

michal2323 pisze:Witam,
1.Czy jak wypełnię weksel to mam tylko poinformować o tym wystawcę (zgodnie z deklaracją - listem poleconym), czy też oprócz tego ma go okazać wystawcy?
Weksel powinien być też przedstawiony do zapłaty.
Jeśli mam go okazać,
Udać się w miejsce będące miejscem płatności weksla, przedstawić weksel wystawcy i zażądać zapłaty.
to w jakim terminie?
W terminie płatności określonym na wekslu.
2.Czy jak minie termin zapłaty wskazany przeze mnie w wekslu, to mogę wystąpić od razu do sądu z pozwem o zapłatę, czy też muszę dokonać jeszcze jakichś innych czynności?
W dobrym tonie jest jeszcze wezwać do zapłaty korespondencyjnie, ale nie jest to czynność obowiązkowa (http://www.remitent.pl/czy-trzeba-wysyl ... eksla/1611)
3.Czy wypełniając weksel należy wskazać miejsce zapłaty z weksla jako miejscowość, czy też dokładny adres?
Wystarczy sama miejscowość.
Czy może być to siedziba wierzyciela?
Jeśli z umowy wekslowej nie wynika, że może to być siedziba wierzyciela, to nie widzę podstaw do jej wpisania - miejscem płatności będzie wówczas siedziba dłużnika.
4. W którym miejscu weksla powinna znaleźć się klauzula "bez protestu"?
W dowolnym miejscu (http://www.remitent.pl/w-ktorym-miejscu ... otestu/643), ale klauzula ta jest dla Ciebie zupełnie nieprzydatna (http://www.remitent.pl/po-co-wierzyciel ... rotestu/82)
5.Jak wygląda zapłata z weksla, jeśli kwota jest znaczna np. 100 tys zł? Czy pisząc w treści weksla, że zapłata ma nastąpić w tym i w tym miejscu ma to być zrobione gotówką czy też jest dopuszczalna forma bezgotówkowa (przelew na konto)
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej rzeczywiście trochę miesza i swobody w dysponowaniu gotówką odejmuje, ale proszę spojrzeć: http://www.forum.remitent.pl/viewtopic.php?f=2&t=21

Natomiast jak strony chcą zapłacić przelewem, to zawsze mogą. Spotykają się w kawiarni z laptopami, robią sobie przelewy (ekspresowe, wewnątrzbankowe) i oddają sobie weksel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michal2323
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2012, 14:38

Re: deklaracja wekslowa - co potem?

Post autor: michal2323 » 20 wrz 2012, 17:07

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź. Odnośnie powyższego mam jeszcze kilka wątpliwości. Z umowy wynika jedynie, że płatność za przedmiot sprzedaży ma nastąpić w ratach na rachunek bankowy sprzedawcy (wierzyciela). o miejscu zapłaty weksla nie ma nic - to mam sobie sam uzupełnić

1.Czy zatem powyższa sytuacja zmusza do tego, że wypełniając weksel (uzupełniając go) muszę wpisać jako miejsce zapłaty weksla siedzibę dłużnika-wystawcy? Nie ma wtedy innej możliwości?

2. Czy jeśli teraz wyślę listem poleconym informację, że wypełniłem weksel i załączę ksero wypełnionego weksla, to czy będzie to traktowane jako okazanie? Jeśli nie, to czy okazanie ma wyglądać np. tak: wpisuję jako termin zapłaty na wekslu datę np. 10 października 2012 r., miejsce Łódź (zakładając, że dłużnik jest z Łodzi) i w dniu 10 października idę do niego i pokazuję mu ten weksel i mówię, żeby zapłacił.

I teraz dwie opcje:
1) jego nie ma - co dalej?
albo
2) mówi że zapłaci np. za tydzień, ale ja nie chcę czekać, więc chcę złożyć pozew - czy muszę mieć potwierdzenie (w formie pisemnej) od dłużnika, że zobaczył weksel

3. Czy można zamiast wpisywać miejscowość jako miejsce zapłaty podać np. nr rachunku bankowego?

4. Jeszcze pytanie dot. klauzuli. Dlaczego piszesz, że jest ona dla mnie nieprzydatna? Tzn. chodzi mi bardziej o to, że takie postanowienie znalazło się w deklaracji wekslowej, więc chyba muszę na wekslu nanieść tą klauzulę? Jakie są konsekwencje tego jeśli nie zamieszczę tej klauzuli? Czy może być to podstawą do oddalenia pozwu przed sądem? Jak ma się do tego instytucja protestu? Próbuje coś o tym czytać, ale nie rozumiem tak naprawdę istoty: w jakim celu ten protest się tworzy? kto ma go złożyć i komu? Nigdzie nie ma łopatologicznego wytłumaczenia tej instytucji, a wątki na forum chyba mnie w pewien sposób przerastają.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: deklaracja wekslowa - co potem?

Post autor: Lech » 20 wrz 2012, 18:12

michal2323 pisze:o miejscu zapłaty weksla nie ma nic - to mam sobie sam uzupełnić
Przykro mi, ale nie jestem wróżką i nie wypowiem się na temat "co strony chciały ustalić, ale nie ustaliły, ponieważ nie pomyślały o tym przy zawieraniu umowy" :)
1.Czy zatem powyższa sytuacja zmusza do tego, że wypełniając weksel (uzupełniając go) muszę wpisać jako miejsce zapłaty weksla siedzibę dłużnika-wystawcy? Nie ma wtedy innej możliwości?
Możesz nic nie wpisywać. Akurat jest to klauzula, przy braku której uznaje się, że miejscem płatności jest wówczas miejsce wystawienia weksla.
2. Czy jeśli teraz wyślę listem poleconym informację, że wypełniłem weksel i załączę ksero wypełnionego weksla, to czy będzie to traktowane jako okazanie?
Nie.
Jeśli nie, to czy okazanie ma wyglądać np. tak: wpisuję jako termin zapłaty na wekslu datę np. 10 października 2012 r., miejsce Łódź (zakładając, że dłużnik jest z Łodzi) i w dniu 10 października idę do niego i pokazuję mu ten weksel i mówię, żeby zapłacił.
Tak.
1) jego nie ma - co dalej?
Mimo to przedstawienie weksla do zapłaty jest wówczas skuteczne.

2) mówi że zapłaci np. za tydzień, ale ja nie chcę czekać, więc chcę złożyć pozew - czy muszę mieć potwierdzenie (w formie pisemnej) od dłużnika, że zobaczył weksel
Nie musisz (wyjątkiem są weksle płatnie w pewien czas po okazaniu).
3. Czy można zamiast wpisywać miejscowość jako miejsce zapłaty podać np. nr rachunku bankowego?
Czyli ustanowić bank jako domicyliata. Nie można, bez wyraźnego upoważnienia w porozumieniu wekslowym.
4. Jeszcze pytanie dot. klauzuli. Dlaczego piszesz, że jest ona dla mnie nieprzydatna?
Bo w przypadku braku zapłaty wystawca i tak odpowiada bez względu na to, czy protest jest sporządzony, czy nie, i czy klauzula b.p. jest obecna na wekslu, czy nie.
Tzn. chodzi mi bardziej o to, że takie postanowienie znalazło się w deklaracji wekslowej, więc chyba muszę na wekslu nanieść tą klauzulę?
Nic się nie stanie, jak nie naniesiesz. Ale jak chcesz, możesz.
jakim celu ten protest się tworzy? kto ma go złożyć i komu? Nigdzie nie ma łopatologicznego wytłumaczenia tej instytucji, a wątki na forum chyba mnie w pewien sposób przerastają.
A czytałeś te podlinkowane przeze mnie?

Gdybyś był posiadaczem weksla, który by posiadał indosantów, to jeśli byś chciał dochodzić należności również od nich, a nie tylko od wystawcy, musiałbyś w przypadku braku zapłaty przez wystawcę, sporządzić protest. Wyjątkiem jest weksel właśnie z klauzulą bez protestu, w którym indosanci odpowiadają bez konieczności sporządzania protestu.

Jeśli masz weksel, gdzie za zapłatę odpowiada sam wystawca, to odpowiada on zawsze, również pomimo niesporządzenia protestu. Tym samym obecność takiej klauzuli nic Ci nie daje, bo i tak protestu byś nie sporządzał.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michal2323
Posty: 6
Rejestracja: 20 wrz 2012, 14:38

Re: deklaracja wekslowa - co potem?

Post autor: michal2323 » 05 paź 2012, 15:02

mój weksel wygląda tak:
Niniejszym bezwarunkowo zobowiazuję się do zapłaty kwoty:............. EUR (słownie..........EUR) w terminie:.......... w miejscu:.............
na zlecenie spółki XXXXXX z siedzibą w ZZZZ
Data wystawienia weksla:..............
miejsce wystawienia weksla:................
adres wystawcy weksla: AAAAAAAAA
podpis wystawcy: BBBBBBBBB

jestem zupełnie niezorientowany w tym bałaganie wekslowym, więc proszę o pomoc. Generalnie chcę teraz wypełnić ten weksel (tam gdzie są te kropki) stąd też mam kilka pytań. Genralnie okazało się, że mogę określić miejsce jako siedzibę spółki, bo gdzieś w deklaracji było użyte sformułowanie "według swojego uznania" - więc ja uznałem, że dla mnie korzystne będzie jak dłużnik przyjdzie do mnie a nie ja do niego. No ale do rzeczy.

Czy jak np. dzisiaj dlużnikowi wyślę zawiadomienie o wypełnieniu weksla, to czy jest jakiś termin ustawowy, który by określał termin zapłaty np. 7 dni od otrzymania wezwanie, czyli wtedy musiałbym określić termin jakoś na 15 X 2012? czy też wysyłam mu dzisiaj i na 12 X 2012 daję termin zapłaty? Już poprzednio wysłałem wezwanie do zapłaty z informacją, że jak nie zapłaci, to wypełniam weksel.

czy to zawiadomienie dłużnika o tym, że wypełniłem weksel musi mieć jakąś szczególną formę, jakieś wymagane elementy? Czy może być po prostu: w dniu takim i takim wypełniłem weksel na kwotę taką i taką. Dlatego też wzywam pana Y do zapłaty kwoty ..... w terminie np. 25 października 2012 w miejscu: (i tutaj podaje adres siedziby mojej spółki). koniec

Czy pole "data wystawienia weksla" ma być uzupełniona przeze mnie, tzn. mam tam wpisac dzień kiedy uzupelniam weksel, czy też jest to pole, które powinno być już uzupełnione w momencie, kiedy wystawca podpisywał się pod wekslem(a nie jest)? Jesli opcja nr 2 jest prawidłowa, to czy mam zostawić puste pole, czy też mam je uzupełnić datą, kiedy sam uzupełniam weksel.

To samo dotyczy "miejsca" - czy to już powinno być wcześniej uzupełnione, czy też teraz ja mam to uzupełnić wskazując siedzibę mojej spółki (jako miejscowość)

Jak w dniu zapłaty dłużnik się u mnie nie zjawi, to mogę wnieść pozew do sądu o zapłatę z weksla, tak? i muszę mieć oryginał?

Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5838
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: deklaracja wekslowa - co potem?

Post autor: Lech » 05 paź 2012, 17:42

michal2323 pisze:mój weksel wygląda tak:
Treść weksla trochę nietypowa. Zazwyczaj słowo "weksel" umieszcza się w zdaniu z przyrzeczeniem zapłaty. Tutaj tego słowa nie ma. Dopuszczalne jest jednak umieszczenie słowa "weksel" w innej części treści dokumentu.
Czy jak np. dzisiaj dlużnikowi wyślę zawiadomienie o wypełnieniu weksla, to czy jest jakiś termin ustawowy, który by określał termin zapłaty np. 7 dni od otrzymania wezwanie, czyli wtedy musiałbym określić termin jakoś na 15 X 2012?
Nie ma ustawowego terminu.
czy też wysyłam mu dzisiaj i na 12 X 2012 daję termin zapłaty? Już poprzednio wysłałem wezwanie do zapłaty z informacją, że jak nie zapłaci, to wypełniam weksel.
Daj im trochę czasu. Jak odbiorą list 13.X, to co? :)
czy to zawiadomienie dłużnika o tym, że wypełniłem weksel musi mieć jakąś szczególną formę
Nie.


Czy pole "data wystawienia weksla" ma być uzupełniona przeze mnie, tzn. mam tam wpisac dzień kiedy uzupelniam weksel
Uzupełniasz datą, w której weksel był podpisany i ci wręczony.

To samo dotyczy "miejsca" - czy to już powinno być wcześniej uzupełnione, czy też teraz ja mam to uzupełnić wskazując siedzibę mojej spółki (jako miejscowość)
Miejsce wystawienia, czyli tam, gdzie weksel został podpisany i wręczony (jw.)

Jak w dniu zapłaty dłużnik się u mnie nie zjawi, to mogę wnieść pozew do sądu o zapłatę z weksla, tak? i muszę mieć oryginał?
Tak. Tak.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 204 gości