Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Czy trzeba wysyłać wezwanie do zapłaty przed pozwaniem z weksla?

Już kiedyś na ten temat pisałem. W międzyczasie pojawiła się jednak nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, zmieniająca obowiązujące zasady. Ponadto kontakty z czytelnikami pozwoliły mi poznać najczęściej nurtujące was pytania i odpowiednio rozszerzyć ten temat. Spróbujmy zatem ponownie zająć się tematem wezwania do zapłaty w praktyce wekslowej.

Na wstępie należy zauważyć, iż obecnie nie ma żadnego prawnego obowiązku, aby przed wytoczeniem powództwa wzywać pisemnie dłużnika do dokonania zapłaty. Dawniej, w postępowaniu gospodarczym, pozew bez załączonego dowodu wezwania do zapłaty był uważany za wybrakowany formalnie i nie nadawał biegu sprawie aż do dokonania tej formalności. Obecnie każdego można skutecznie pozwać bez dowodu dokonania wezwania do zapłaty.

Czy jednak wzywanie do zapłaty jest zawsze niepotrzebne?

Jeśli weźmiemy pod uwagę klasyczny weksel zupełny już w momencie wystawienia – w którym przykładowo ja zobowiązuję się, że zapłacę koledze lub każdej osobie działającej na jej zlecenie pewną sumę w określonym czasie i miejscu to przez samo wystawienie weksla mogę się czuć „wezwany do zapłaty”. W terminie płatności posiadacz weksla powinien przyjść do mnie, okazać weksel i zażądać zapłaty. Jest to jednak czynność dokonywana osobiście, a nie korespondencyjnie.

Co, jeśli pomimo przedstawienia weksla nie wykupię go? Człowiek przyzwyczajony do spraw cywilnych powie, że posiadacz powinien po nieskutecznym przedstawieniu weksla do zapłaty, wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty, ponieważ jeśli ja, jako hipotetyczny wystawca takiego weksla zostałbym pozwany i od razu po otrzymaniu pozwu uznał powództwo, mógłbym żądać od wierzyciela poniesionych w związku ze sprawą kosztów, jako że – rzekomo – nie dałem podstaw do jego wytoczenia. Reguluje to art. 101 kodeksu postępowania cywilnego:

art. 101
Zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.

Czy jednak można uznać, że przedstawienie weksla do zapłaty nie jest jeszcze wystarczającym powodem do wytoczenia powództwa i należy jeszcze raz wzywać w formie pisemnej dłużnika wekslowego do zapłaty? Moim zdaniem samo przedstawienie weksla do zapłaty i nieotrzymanie jej, jest już uzasadnionym powodem, na podstawie którego możemy wnosić powództwo, bez konieczności dodatkowego wzywania dłużnika do spełnienia świadczenia. Instytucja przedstawienia weksla do zapłaty jest bowiem analogią „wezwania do zapłaty” w przypadku umów cywilnych (np. umowy pożyczki) i obie procedury nie muszą być używane łącznie.

Nie spłacając roszczenia z umowy pożyczki zawsze mogę stwierdzić, że „nie pamiętałem”, a powództwo było wytoczone „bez powodu”, uznając od razu roszczenie. Nie spłacając weksla nie mogę użyć tego argumentu, skoro weksel był mi skutecznie przedstawiony do zapłaty i zapłaty odmówiłem.

Trochę inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku weksli in blanco. Tam, oprócz klasycznego wezwania do zapłaty po nieskutecznym przedstawieniu weksla, możemy mieć do czynienia z koniecznością informowania o wypełnieniu weksla i wezwania do stawienia się w siedzibie domicyliata lub w innym miejscu płatności w celu dokonania zapłaty za weksel. Wynika to z faktu, że uzupełniając weksel in blanco o kwotę i datę płatności siłą rzeczy musimy poinformować o tym dłużnika, aby mógł dokonać zapłaty dobrowolnej, zwłaszcza jeśli na podstawie zawartej umowy weksel taki nie byłby przedstawiony do zapłaty w siedzibie lub miejscu zamieszkania wystawcy. Skoro wystawca ma obowiązek „gdzieś pojechać”, aby obejrzeć weksel i za niego zapłacić, musi wcześniej mieć informację o tym, że taki weksel będzie „gdzieś” na niego czekał. Bez powzięcia przez niego tej wiadomości, przedstawienie takiego weksla nie byłoby skuteczne.

O formie informowania wystawcy o uzupełnieniu weksla in blanco powinna decydować zawarta pomiędzy stronami umowa wekslowa. Aby wystawca nie był zaskakiwany przedstawianym mu wekslem (kiedy to może nie być przygotowany na jego zapłatę), możemy posłużyć się dwoma narzędziami:

– koniecznością wcześniejszego informowania wystawcy listem poleconym o wypełnieniu weksla i wpisywaniu daty płatności na kilka tygodni wprzód, tak aby wystawca mógł przygotować się na zapłatę w określonym czasie

– wystawianiu weksla płatnego „w pewien czas po okazaniu”; wówczas dokonujemy dwóch przedstawień weksla – pierwszego, w celu położenia wizy przez wystawcę (od której zaczyna biec termin, po którym weksel będzie płatny), drugiego – w momencie upłynięcia tego terminu – w celu otrzymania zapłaty. Jak widać sposób ten pozwala jednocześnie zrezygnować z pisemnych wezwań do zapłaty, jak i zapobiega niespodziewanemu żądaniu zapłaty przez posiadacza weksla.

Przykład przedsądowego wezwania do zapłaty weksla

Jan Kowalski (remitent)
ul. Ametystowa 17/36
Warszawa

Do:
Adam Nowak (wystawca weksla)
ul.Karolkowa 64/15
Warszawa

Niniejszym wzywam Pana do zapłaty za weksel z dnia 1 stycznia 2011r. wystawiony na moje zlecenie na kwotę pięciu tysięcy złotych, płatny za okazaniem i przedstawiony do zapłaty 20 stycznia 2011r. Proszę o spełnienie roszczenia w ciągu 3 dni. Jeśli należność jest – wg Pana – sporna, proszę o kontakt w celu rozpoczęcia rokowań – w tym samym terminie.

Z poważaniem
Jan Kowalski

Comments

  1. Ojczym mojego partnera pożyczył od nas 15 000 zł, było to prawie 5 lat temu (w lipcu 2007r), nie mamy na to żadnego dokumentu, żadnej umowy, dzis byliśmy u niego zeby nam podpisal ze odda nam te pieniadze, stwierdzil, ze odda, ale nie bedzie nic podpisywal.Co mozemy z tym zrobić, czy to ze nie jestemy małzenstwem moze mnie wykluczyc ze sprawy?czy mozemy jakos razem odzyskac te pieniadze? mamy jedynie wydruk z banku,z tego czasu i 2 świadków na to ze bral te pieniadze.wydruk jest z konta mojego partnera. prosze o pomoc. OLGA

  2. Obawiam się, że dowodzenie istnienia takiej pożyczki niepisemnymi dowodami może być niemożliwe:

    art. 720kc:
    § 2. Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.

    Wygranie takiej sprawy byłoby możliwe tylko wówczas, jeśli ojczym zachowałby w postępowaniu całkowitą bierność i nie składał żadnych zarzutów do roszczenia.

  3. Jako poręczyciel otrzymałam wezwanie do wykupu weksla w związku z niespłacaniem zadłużenia przez firmę w której byłam udziałowcem. Po otrzymaniu wezwania spłaciłam całośc zadłużenia. Czy powinnam otrzymać weksel z powrotem? Centrum windykacyjne twierdzi że przesłało weksel do sądu. Ja otrzymałam tylko wezwanie, żadnej informacji o przekazaniu do sądu nie było. Nie chciałabym, żeby sie okazało że po jakims czasie ktos znów upomni sie o te same pieniądze.

  4. Powinnaś weksel otrzymać w momencie dokonania zapłaty za niego. W przeciwnym przypadku ryzykujesz, że będzie trzeba zapłacić za weksel jeszcze raz, zwłaszcza jeśli jego posiadaczem będzie ktoś inny, niż ten, komu płaciłaś za weksel. Przede wszystkim zapytaj się, w jakim celu przesłano weksel do sądu, skoro roszczenie zostało zapłacone. Czy oni chcą (i dlaczego?) uzyskać nakaz zapłaty?

  5. Też mnie to zaskoczyło, bo miałam nadzieję że ten rozdział jest już zamknięty.
    Chyba nie ma znaczenia że spłaty dokonałam nie od razu w całości w ciągu np. 14 dni po otrzymaniu wezwania, ale po porozumieniu z nimi co do rat w ciągu pół roku. Termin ostateczny spłaty całości podany przez Centrum Windykacyjne był do końca 2012 roku, więc terminu dochowałam.
    Pozostaje chyba pismo o zwrot weksla (z powołaniem na odp. artykuł Prawa Wekslowego?), bo z kobietą rozmawia się telefonicznie jak „z głuchym przez ścianę”.

  6. Prawo wekslowe nie przewiduje przepisu na „zwrot weksla po dokonanej zapłacie”, wychodząc ze słusznego założenia, że zapłata zawsze odbywa się za wydaniem weksla, a jak ktoś nie wydaje weksla, to i nie otrzymuje zapłaty.

    Przede wszystkim proszę dowiedzieć się, czy rzeczywiście sprawa jest w sądzie, a jeśli tak, to w jakim i pod jaką sygnaturą, wówczas proszę zobaczyć w aktach sprawy czego firma żąda (i dlaczego tak dużo :)

  7. mam pytanie czy nakaz zaplaty weksla z sadu otrzymuje dłuznik czy tez zyranci osoby podpisujace sie na wekslu

  8. @Czarek: nakaz otrzymują te osoby, które zostały pozwane. To, czy żyranci zostali pozwani, zależy od powoda.

  9. chodzi o to ze moj były pracodawce podpisal umowe z dostawca i poprosil mnie zybym podzyrowal weksel kiedys dostalem z tej firmy pismo o wykupieniu weksla ja tego weksla nie wykupilem i niewiem czy szef tez zaplacil i co mam robic czy tez bede mial sprawe w sadzie jesli oni go podali o zaplate

  10. Jeśli oni tylko „go” „podali” o zapłatę, to Ty pozwu nie dostaniesz. Jeśli jednak oprócz „niego” również i „ciebie” „podali” o zapłatę, jako żyranta, to się dowiesz dość szybko ;) A to, czy weksel został zapłacony najlepiej dowiedzieć się pytając się o to jego posiadacza, czyli zapewne firmę, która Cię wówczas wzywała do zapłaty.

  11. Witam posiadam weksel inblanco na pieniądze, które pozyczyłam znajomemu , niestety on od kilku miesięcy nie odbiera moich telefonów a kiedy pojechałam do niego osobiście cały czas twierdzi ,ze już niedługo spłaci. Co mam w tej sytuacji robić

  12. To zależy od tego, co chcesz osiągnąć i jakim środkiem. Możesz na przykład uzupełnić weksel, pozwać wystawcę i prowadzić wobec niego egzekucję komorniczą.

  13. Witam,
    Dostałam wypowiedzenie z pracy 2 tygodniowe w tym czasie została przeprowadzona inwentaryzacja wyszła tragicznie na wysoką kwotę,dostałam wezwanie do zapłaty weksla in blanco ale nie ma tam do jakiej kwoty jest ten weksel mąz podpisał mi poreczenie i deklaracje też mam nie zgadzam sie z kwotą która wyszła po inwentaryzacji firma pismem mnie poinformowała że jeżeli w ciagu 2 tygodni nie zostanie kwota wpłacona uruchomia weksel i sprawa trafi do sądu ,do jakiej kwoty firma może mi wystawić weksel zatrudniona byłam od 2008 r i czy moge udowodnić że nie zgadzam sie z taką sumą?

  14. Prosze o odpowiedz z góry dziekuje

  15. Moniko, sposób uzupełnienia weksla in blanco (w tym i jego maksymalną sumę) powinna określać zawarta wraz z nim umowa. Jednak nawet ona może nie chronić przed zapłatą, jeśli weksel zostanie wypełniony i sprzedany innej firmie. W komentarzach nie sposób nakreślić prawidłowego sposobu postępowania, zachęcam do kontaktu z prawnikiem.

  16. Witam ponownie ,na deklaracji do weksla nie została podana kwota , ale z tego co sie dowiedziałam to jest 20000 tys. czy firma ma prawo śćiągnąć wiekszą sumę .

  17. Jeśli w deklaracji nie określiliście maksymalnej kwoty weksla, to weksel może być wypełniony na dowolnie wysoką kwotę, wyliczoną zgodnie z zawartym porozumieniem,

  18. czy na podstawie weksla moze zostac zlożony wniosek do sądu o wydanie nakazu zapłaty wraz z klauzulą wykonalności oraz zabezpieczenie poprzez wpis w kw na nieruchomości należącej do dłuznika

    w deklaracji wekslowej jakie muszą być zawarte informacjie?

    i czy może być takie sformułowanie w deklaracji wekslowej:

    weksel może być wypełniony przez firme …………. jeśli po upływie 14 dni od daty ich wymagalności płatności wynikające z umowy o roboty……………. z dnia x.08.2012 nie zostaną uregulowane.
    czy potrzebna jest konkretna data w deklaracji????

    konkretna date wypełnionia weksla zawarliśmy w piśmie o przekazanie weksla i wezwaniu do zapłaty a czy musi byc w deklaracji.

  19. @Grzegorz, weksel może być (i jest) podstawą do wydania nakazu zapłaty, a po nadanej klauzuli wykonalności (albo i przed, w postępowaniu zabezpieczającym) tytuł wykonawczy może być podstawą do „wpisu do hipoteki”.

    W deklaracji nie wskazuje się zazwyczaj konkretnej daty płatności weksla, ponieważ nie sposób przewidzieć, kiedy weksel będzie musiał być wykorzystany. Z kolei datą wystawienia weksla zawsze powinna być data podpisania i wręczenia weksla.

  20. witam. prosze o porade otrzymalam pismo z zusu o zaleglosciach z 2005 i 2006 roku z tytulu niezaplaconych skladek. kwota to 4000 i prawie 4000 zl odsetek, przey te 6 lat nie otrzymalam ani jednego wezwania do zaplaty i bylam nieswiadoma dlugu. malo tego , gdy zamykalam 6 lat temu dzialalnosc pytalam z zusie czy nie mam zaleglosci i sprawdzono ze nie mam, czy maja prawo domagac sie tych kwot a przede wszystkim odsetek za ten czas pomimo, ze nie przysylali mi zadnych wezwan przez tak dlugi czas

  21. @Alina, pytanie wykracza poza tematykę bloga. Podpowiem tylko – proszę pogoolać pod hasłem „hodowanie długów”.

  22. Weksel in blanco został indosowany zaraz po wypełnieniu, a aktualny posiadacz weksla wysłał jedyne wezwanie do zapłaty jeszcze przed nadejsciem terminu płatności. W ogóle nie było tam mowy o adresie w miejscowości określonej jako miejsce platmości gdzie można było by obejrzeć weksel.Innymi słowy chyba zatem nie było przedstawienia do zapłaty, nawet naciąganego.
    Czy jeżeli posiadacz weksla wytoczy proces z weksla, to można po otrzymaniu nakazu natychmiast dobrowolnie zapłacića zarazem zaskarżyć zazaleniem same koszty procesu wywodząc że pozwany nie dał powodu do wytoczenia powództwa?
    Czy przez to że brak było przedstawinia do zapłaty, pozwany może realnie liczyć na to że wygra same koszty procesu.? A jeśli te koszty byłyby kontrowersyjne, to na ile procent można oszacować szanse wygrania kosztów procesu?

  23. Moim zdaniem masz rację, trudno uznać, że pozwany ma ponosić koszty procesu, podczas gdy nie miał możliwości zapłaty za weksel wcześniej, jak po otrzymaniu nakazu zapłaty. % szans na wygraną nie podejmuje się oceniać, to nie lotto :)

  24. Witam ,

    mam do Pana pytanie… Otóż podpisaliśmy z pewną firmą umowę na spłatę należności za towar przez okres 2 lat czyli 24 miesiące załóżmy po tysiąc złotych. Do tej umowy został podpisany weksel oraz umowa wekslowa.

    Weksel brzmi :

    Weksel

    Warszawa , dnia 10 maj 2012 Na 24 500
    1 maj 2014 zapłacimy bez protestu za ten własny
    weksel na zlecenie ( nazwa firmy + imię nazwisko )
    sumę dwadzieścia cztery tysiące pięćset złotych

    płatny w Warszawie

    Do tego wekslu jest jak wspomniałem jest deklaracja wekslowa w której nie ma określonego żadnego terminu zapłaty. Jest tam zapis ..” ma prawo opatrzyć ten weksel datą wystawienia,datą płatności, miejscem płatności , klauzulą „bez protestu” , a także opatrzyć innymi klauzulami oraz postanowieniami według swego uznania.”

    Pytanie brzmi … Czy ten weksel jest ważny ? A jeśli tak to czy w razie nie zapłacenia przez firmę za towar można go zrealizować dopiero 1 maja 2014 ?

    Z góry dziękuje
    Pozdrawiam

  25. @adam, bez sensu zawarliście taką umowę, nie wiem co wówczas piliście :))). Deklaracja wekslowa jest do weksla in blanco, a Twój weksel wekslem in blanco nie jest. Na jego podstawie możesz dochodzić kwoty 24500zł dopiero (albo i już) 1 maja 2014.

  26. Witam, jestem właścicielem budynku wielomieszkaniowego. Mam lokatorów, którzy znacznie zalegają z należnościami z tytułu czynszu i wyjeżdżają do Niemiec , ale podobno chcą te należności zapłacić (wraz z odsetkami) ratami stamtąd (w terminie 3-ch lat), na wskazane przeze mnie konto. Sądzę, że w tej sytuacji najlepszy byłby weksel in blanco, z umową wekslową.
    I tu mam pytanie: ponieważ nie są w stanie podać mi adresu pod którym będą mieszkali gdy będę im zmuszona wysłać wezwanie do wykupu, (a znając ich raczej mi tego adresu nie prześlą.), jak w tej sytuacji będę mogła dochodzić należności, a może wybrać inny weksel? (tyle, że nie wiem co zrobić z ratami, bo jednorazowo nie zapłacą mi nigdy?)
    Pozdrawiam,
    Barbara

  27. Pani @Barbaro, po co weksel in blanco? Nie lepiej weksel zupełny? Albo kilka weksli, jeśli płatność w ratach? Określając na wekslu datę płatności i miejsce zapłaty, nie trzeba będzie już osobno wzywać wystawców do zapłaty. Pozostaje tylko do wzięcia pod uwagę problem z pozwaniem dłużnika, którego adres zamieszkania może być w przyszłości nieznany. Jest to jednak niezależne od samego weksla.

  28. Bardzo dziękuję za radę, o tyle myślałam o in blanco, gdyż w umowie wekslowej mogłabym zawrzeć np. oświadczenie o adresie korespondencyjnym – matka 1 -dnej z tych osób mieszka w Polsce-, ale jeśli uważa Pan, że lepszy, weksel zupełny, czy mógłby mi Pan podać prawidłowy wzór takowego weksla bym przy wypisywaniu nie popełniła głupiego błędu ?

  29. Wzory weksli są podane na blogu, proszę coś wybrać. „Oświadczenie o adresie korespondencyjnym” – nie wiem co to jest, ale nie pomoże w kwestii ewentualnego powództwa sądowego, zawsze trzeba podawać aktualny adres zamieszkania na dzień wytoczenia pozwu.

  30. Mam jeszcze jedno pytanie, czy do weksla zupełnego może podpięta zostać umowa wekslowa, zawierająca sposób przekazywania należności, adres korespond itp. stanowiący integralną część z wekslem i opisana na rewersie?

  31. Podpięta umowa nie będzie raczej integralną częścią weksla (zakładam, że to nie będzie przedłużek weksla). Sposób przekazywania należności wskazuje się na samym wekslu (miejsce zapłaty, termin). „Adres korespondencyjny” – nie jest to rzecz, która by była Pani do czegokolwiek przydatna w wekslu. Jak wspomniałem, do dochodzenia roszczenia z niezapłaconego weksla potrzebny jest aktualny adres zamieszkania.

  32. Jeszcze raz bardzo dziękuję. Pozdrawiam: Barbara

  33. Witam serdecznie czy jeśli weksel in blanco i umowa wekslowa jest osobnym dokumentem i nie ma na niej ksero weksla ani żadnego wpisu ze ten konkretny weksel jest powiązany z ta umowa to czy weksel można wypełnić na dowolna kwotę bo mozna uznac ze dana umowa nie dotyczy tego weksla a np innego weksel jest potwierdzony notarialne umowa tez ale są osobnymi dokumentami

  34. @Aniu, „Nie można” w sense, że jeśli do danego weksla zawieraliśmy porozumienie dotyczące jego wypełnienia, to wiąże ono strony, nawet jeśli „na pierwszy rzut oka” nie widać, że ten weksel dotyczy tej umowy. Z drugiej strony to na wystawcy ciąży obowiązek wykazania wypełnienia weksla niezgodnie z umową, w tym i wykazania (w razie sporu), że to właśnie ten weksel był przedmiotem odpowiedniej umowy, stąd w interesie wystawcy jest zawierać takie umowy i wystawiać takie weksle, aby związek jednego z drugim był widoczny. Są na to sposoby.

  35. Jestem posiadaczem weksla kaucyjnego in blanco. Zamierzam go uzupełnić i zawiadomić o uzupełnieniu wystawcę i poreczycieli. 1. Czy w polu miejsce płatności mogę wpisać dowolny adres i np. godzinę/przedział godzinowy? 2. Czy w polu miejsca płatności mogę wpisać np. adres oddziału Banku, w którym mam konto i numer mojego rachunku? Chciałabym, aby wystawca lub poęczyciele wpłacili te pieniędze od razu na moje konto. Z góry dziękuję za pomoc.

  36. Pani @Beato, a co na temat uzupełniania tych danych mówi umowa wekslowa?

  37. Umowa wekslowa mówi jedynie, że mam prawo wypełnić weksel sumą pozyczki oraz opatrzyć datą, a także uzupełnić o inne klauzule wg własnego uznania powiadamiając o tym listem poleconym pod adresem siedziby wystawcy na 14 dni przed datą płatności weksla.

  38. Weksel powinien być zatem przedstawiony wystawcy w miejscu jego siedziby lub miejscu jego zamieszkania.

  39. Przepraszam, że tak drążę, ale z czego to wynika skoro to miejsce płatności nie zostało uzupełnione, a zatem wydawało mi się, że to ja moge uzupełnić… Czy może z art. 103 w zw. z 4 pr wekslowego?

  40. Czyli chcesz ustanowić domicyliata. Musi to mieć poparcie w zgodzie wystawcy wyrażonej w umowie wekslowej, a takiej nie ma.

  41. Ok, chyba rozumiem:) i dziękuję. A czy jeżeli moje miejsce zamieszkania jest w takiej samej miejscowości X jak siedziba wystawcy i miejsce zamieszkania poręczycieli, to czy ja mogę w wekslu in blanco wpisać w poz. miejsce płatności: miejscowość X bez wskazywania adresu, zaś w zawiadomieniu o uzupełnieniu weksla poinformować, że przedstawienie do zapłaty nastąpi w w/w miejscowości X pod moim adresem i tu podam mój dokładny adres?

  42. Panie Lechu, i przyszła mi jeszcze jedna myśl: czy skoro mam w umowie wekslowej zapis, że mam prawo uzupełnić weksel o inne klauzule wg uznania, to czy nie mogę uzupełnić o klauzulę domicylu i wpisać jako miejsce płatności swój adres zamieszkania, który tak jak wspominałam w zakresie miejscowości pokrywa się z siedzibą wystawcy weksla własnego?

  43. @Beata:

    czy ja mogę w wekslu in blanco wpisać

    A czemu takie pytanie nie zostało podniesione przy negocjacji warunków umowy wekslowej? :) Skoro mieszkasz w tej samej miejscowości, co wystawca weksla, to i tak nic nie stoi na przeszkodzie, aby z przedstawieniem weksla się do niego przejechać.

    mogę uzupełnić o klauzulę domicylu

    Nie, ponieważ domicyl to coś więcej niż samo wpisanie miejsca płatności i trzeba mieć na to odrębną (wyraźną) zgodę wystawcy.

  44. Dobrze poddaję się:-) czyli na wekslu w pozycji „miejsce platności” wpisuję tylko miejscowość, gdzie znajduje się siedziba mojego dłużnika. Zaś w dniu zapłaty (jaki wskażę w wekslu) musze się tam sama przejechać – tj. do siedziby dłużnika. Zapewne nikogo tam nie będzie, a nawet jeżeli będzie to mi nie wyda pieniędzy. Zatem jak rozumiem mam sporządzić protokół, że byłam i albo klamka zamknięta albo odmówiono mi zapłaty – prawda?

  45. Nie trzeba robić protokołu, byłaś, „pocałowałaś klamkę”, przedstawienie się odbyło, jak chcesz mieć jakiś „dowód” to jedziesz tam z koleżanką i masz świadka.

  46. Witam,
    Mam pytanie a nigdzie na razie nie znalazłam na nie odpowiedzi: co w przypadku weklsa in blanco, gdzie w deklaracji weksloewj strony uzgodniły iż Remitent wezwie wystawę weksla do zapłaty weksla na co najmniej 14 dni przed terminem płatności, a Wystawca otrzymał listem poleconym wezwanie do wykupu dopiero w dniu płatnośći weksla, czyli bez zachowania 14 dniowego terminu. Czy wezwanie takie jest skuteczne, czy można jakoś wykorzystać takie uchybienie?

  47. @Zuzanna – to temat na dyskusję, zapraszam na forum :)

  48. Dziękuję za zaproszenie :) Z pewnością skorzystam.

  49. Witam,jestem w posiadaniu weksli podpisanych przez obojga współmałżonków z różnymi terminami wykupu. Ostatni z terminów to 30.06.13 r. W tym terminie wszystkie weksle były przedstawione do wykupu, co nie nastąpiło. Wysłałem przedsądowe wezwanie do zapłaty-
    zostało odebrane przez żonę co potwierdziła telefonicznie.Pieniążki odda, ale jak sprzeda dom.
    (zależy mi na obciążeniu hipoteki domu) Napisałem Pozew o zapłatę . Jedno pytanie.
    Małżonek umarł w maju tego roku w związku z tym, czy pozew powinien być na oboje współmłlżonków? (nie muszę wiedzieć o śmierci)
    -przepraszam jeszcze jedno pytanie. Jeżeli mam kilka weksli i w pozwie je kolejno wymieniłem,
    czy postąpiłem prawidłowo? Pozdrawiam i z góry dziękuje

  50. @Tomek – możesz pozwać jednego z dłużników, jeśli pozwiesz obydwu, to raczej tylko przedłużysz postępowanie.

    Z drugiej strony pozwanie tylko żony może być za mało, jeśli dom ich współwłasnością majątkową, potrzebujesz do egzekucji z niego klauzuli na obydwoje z nich. Z tego powodu należałoby wpierw poszukać spadkobierców męża.

    Możesz w jednym pozwie pozwać z kilku weksli.

  51. Bardzo dziękuje za szybką odpowiedż !(niedziela) Spadkobiercą jest żona i 18 letni syn. Wobec powyższego może pozwać obydwoje wspołmałżonków? Jeżeli tego typu sprawy SĄD rozpatruje w ciągu miesiąca, to o ile może przedłużyć się postępowanie? Jeżeli pozwę tylko żonę i dostanę nakaz,czy na tej podstawie mogę obciążyć hipotekę?(dom jest współwłasnością )Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.
    przepraszam,czy dobrze zrozumiałem,jeżeli znam spadkobierców,co robię z tą wiedzą? INFORMUJE SĄD ? Wiedząc,że dom jest współwłasnością- powinienem pozwać obydwoje?(klauzula na obydwoje)

  52. Znasz spadkobierców ustawowych, czy oni odziedziczą spadek, tego nie wiadomo, mogą np. odrzucić spadek. Dowiemy się tego po przeprowadzeniu postępowania spadkowego.

    Pozwać zmarłego już nie możesz. Prowadzić egzekucji z majątku wspólnego również nie, potrzebujesz bowiem wyroku na małżonkę i spadkobierców małżonka.

    Natomiast na tę chwilę w celu szybkiego zajęcia nieruchomości (ale nie egzekucji) można rozważyć pozwanie tylko jednego żyjącego dłużnika i po otrzymaniu nakazu zapłaty wpisać roszczenie do hipoteki, pozywając później kolejnych spadkobierców po przyjęciu przez nich spadku.

    Z drugiej strony, jeśli jesteś w dobrych relacjach z dłużniczką i wyraża ona chęć spłaty po sprzedaży domu (całkiem dobre wytłumaczenie zwłoki), może warto pójść na ugodę i posiadany weksel zamienić na weksel z wystawienia małżonki i 18-letniego syna?

    Niezależnie od tutejszej naszej korespondencji, musisz samodzielnie przemyśleć strategię całego swojego postępowania i wybrać optymalny wariant. W razie potrzeby pomocy (prawnej, reprezentacji przed sądem itp.), zapraszam do kontaktu z kancelarią :)

  53. Dziękuje,pozywam małżonkę(powiedziała,że nic nie podpisze!)
    Z kancelarii raczej skorzystam,miłej nocy :)

  54. Witam mam pytanieczy można wezwać do niewypełnionego weksla i czy po 4 latach ponownie wezwać do wykupu tego samego weksla przy czym twierdzić że weksel został wypełniony przy pierwszym wezwaniu

  55. @agnieszko, „można” wezwać do niewypełnionego weksla, tak samo jak „można” wezwać do każdej innej nieistniejącej wierzytelności. Jak rozumiem, weksel niewypełniony, to i nieprzedstawiony do zapłaty, więc póki co dłużnik dłużnikiem nie jest. Jeśli chcesz teraz uzupełnić weksel, to sprawdź, czy nie uległo przedawnieniu roszczenie, którego się domagasz, uzupełnij weksel, wezwij do zapłaty, jeśli tai obowiązek wynika z deklaracji i wówczas przedstaw weksel do zapłaty dłużnikowi w terminie i miejscu płatności wskazanym na wekslu.

  56. weksel jest wekslem in blanco a został wypełniony dopiero przy drugim wezwaniu przy czym dostałem pismo że został wypełniony przy pierwszym wezwaniu co okazało się nie prawdą.Sprawa jest w sądzie a adwokat zarzucił im przedawnienie gdyż sami stwierdzili że weksel wypełnili w 2009 roku a drugie wezwanie i pozew jest z 2013 roku

  57. Nikt lepiej niż znający prowadzoną sprawę adwokat na te pytania nie odpowie.

  58. weksel był zabezpieczeniem umowy która została wypowiedziana w 2008 roku a skok wypełnił go w 2013 roku jak wiem przedawnienie jest po 3 latach a ja jestem poręczycielem i przysłano mi nakaz wykupu oznaczony jako 2 dziękuję za odpowiedz

  59. dzięki miłego dnia

  60. Mam jeszcze pytanie weksel ma następującą treść :
    zapłacę za ten Bytom sola weksel ( ktoś wypełniając weksel wpisał w miejsce słowa sola nazwę miejscowości ), czy można wtedy podnieść zarzut niezrozumiałej treści weksla? czy taki weksel jest ważny?

  61. Proszę o umieszczenie skanu weksla na forum (https://forum.remitent.pl)

  62. w poniedziałek wrzucę na forum skan weksla. Chciałam jeszcze zapytać czy jeśli remitentem weksla był podmiot o nazwie SKOK SILESIA-CENTRUM a powodem jest SKOK CENTRUM o zupełnie innym KRS i siedzibie a na wekslu znajduje się klauzula „nie na zlecenie” to czy SKOK CENTRUM może egzekwować roszczenie?

  63. Powód musi być remitentem, jego następcą prawnym lub nabywcą wierzytelności z weksla na drodze cesji.

  64. a czy ja jako poręczyciel powinnam zostać poinformowana o tym? w pozwie powód nie wykazał, że przeszły na niego prawa majątkowe remitenta

  65. Może w pozwie nie ma informacji, bo prawa nie przeszły? Proszę się skonsultować z prowadzącym sprawę adwokatem.

  66. ogólnie złożyliśmy już zarzuty od nakazu zapłaty i czekamy na termin rozprawy także dziękuję za opinie, w poniedziałek wrzucę na forum skan weksla.

  67. a czy wszystkie czynności, których dokonuje dłużnik główny ( wystawca weksla ) wpływają na poręczyciela? chodzi mi o bieg przedawnienia. Czy to, że wystawca weksla podpisał ugodę wpływa na nasz bieg przedawnienia czy płyną one osobno? od 2008 roku kiedy została wypowiedziana umowa kredytowa, którą zabezpieczał weksel in blanco przez 5 lat nie mieliśmy żadnego kontaktu ze Skokiem. O zadłużeniu dowiedzieliśmy się przypadkowo, bo korespondencja nigdy do nas nie dotarła.

  68. Pani @agnieszko, naprawdę, jak czuje się Pani zaniedbywana przez swojego adwokata, to zapraszamy do nas, nie będzie Pani musiała szukać informacji na forach ;)

  69. adwokat twierdzi, że to ciężka sprawa i wszystko zależy jak do tego podejdzie Sąd. Także czekamy :) oby wyrok był na naszą korzyść, bo nie jesteśmy w stanie spłacać 200.000 zł, oprócz mnie poręczycielem jest mój mąż a wystawcą weksla jest mój ojciec. Także szukam pomocy wszędzie.

  70. witam, gdzie mogę wrzucić skan weksla?

  71. @agnieszka – na forum – https://forum.remitent.pl

  72. Witam Pana, jesteśmy w posiadaniu wypełnionego weksla zabezpieczającego pożyczke na kwote 170 tyś. zł , pożyczka miala być spłacona do 31.01.2013. od tamtej pory dłużnik odciągał termin spłaty wymyślając coraz to nowe przeszkody. Mamy obawy, ze narazie może być problem z odzyskaniem tych pieniedzy,ale nie chcemy też biernie czekać aż coś przejdzie nam koło nosa. Jakpostąpić z tym wekslem? Jakie były by koszty ewentualnej Państwa reprezentacji przed sądem i dalej aż do egzekucji długu? Dziękuje i pozdrawiam Ewa.

  73. witam,

    czy w przypadku weksla in blanco do zawiadomienia o uzupełnieniu weksla należy dołączyć kopię uzupełnionego weksla?
    jeśli uzupełniamy także dzień płatności weksla czy istnieje jakiś minimalny termin, który trzeba dać dłużnikowi od momentu wysłania zawiadomienia o uzupełnieniu weksla do dnia płatności weksla?

  74. @Rafał – prawo tego nie reguluje, pozostawiając tę kwestię porozumieniu pomiędzy stronami.

  75. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź :)
    Rozumiem, że prawo nie reguluje zarówno pierwszej, jak i drugiej kwestii? Dobrze rozumiem?

  76. Zgadza się. Zwłaszcza dlatego, że bez względu na samo wezwanie, i tak trzeba z oryginałem iść do miejsca płatności, więc wówczas dłużnik będzie się mógł z nim zapoznać.

  77. prawo wekslowe jest tragiczne, nikt nie pomyślał, żeby je zmodyfikować.

  78. @agnieszka – jakie masz propozycje zmian?

  79. walczę w sądzie już 2 rok o weksel i nic z tego dobrego nie wynika mimo jawnego oszustwa wystawiającego weksel

  80. Pani @agnieszko, to Pani jest wystawiającym, więc tak samej sobie zarzucać oszustwo? :) Pewnie miała Pani na myśli wypełniającego weksel. Proszę zauważyć, że głównym powodem Pani sytuacji jest to, że podpisała Pani czystą kartkę papieru. Na takie zachowanie żadne przepisy nie pomogą. Jak nie weksel, to pożyczka, albo sprzedaż pani samochodu (in blanco). Nic nie zastąpi elementarnego bezpieczeństwa (nie miałaby pewnie Pani pretensji do prawa bankowego, jeśli zostawiając swój login i hasło do banku na ulicy ktoś ogołocił Pani konto?)

  81. jestem jedną z trzech poręczycieli i walczę o przedawnienie ze stosunku podstawowego, bo remitent wypełnił weksel w 2013 roku a w 2008 roku wypowiedział umowę, którą weksel zabezpieczał także mojej winy w tym nie ma.

  82. No i gdzie tu oszustwo? Normalny spór o przedawnienie.

  83. poza tym w mojej sprawie został naruszony art. 10 prawa wekslowego-uzupełnienie weksla niezgodnie z zawartym porozumieniem. Obecnie czekam 2 miesiąc na uzasadnienie wyroku ale sędzia nie śpieszy się z jego wysłaniem, tak pracują sądy w Polsce niestety.

  84. oszustwo jest, sprawa w prokuraturze, długa historia. Pozdrawiam

  85. No tak, aby przyspieszyć pisanie uzasadnień koniecznie trzeba zmienić prawo wekslowe :)

  86. Panie Lechu,
    Proszę mi poradzić, czy w wydaniu nakazu zapłaty z weksla inblanco (własnego) będzie stał na przeszkodzie fakt, że data wypełnienia weksla zawarta w jego treści (np. 22.10.2014) będzie późniejsza niż data zawiadomienia o jego wypełnieniu (25.09.2014)?
    Pytam gdyż w zawiadomieniu o wypełnieniu zostały obliczone zbyt wysokie odsetki (błąd obliczającego) i dodane do sumy wekslowej, do zapłaty której dłużnik został wezwany. Chcę zatem wypełnić weksel już po wezwaniu o jego uzupełnieniu na sumę wekslową niższą niż w wezwaniu. Czy różnica w datach będzie miała znaczenie?
    A może wpisać w wekslu datę wypełnienia taką samą jak data wysłania zawiadomienia o wypełnieniu weksla datę, a kwotę postawić na tym samym poziomie jaka została obliczona w zawiadomieniu o o wypełnieniu, a w pozwie prawnik zażąda kwoty niższej?

  87. @Karol – w wekslu nie ujawnia się nigdzie daty jego wypełnienia, nie jest to element obowiązkowy weksla.

  88. OK. zawiadomienie wysłane zostało 25.09.2014 na łączną kwotę 712.000,00 zł
    Cześć kwoty dłużnik spłacił, odsetki będą niższe niż w zawiadomieniu z powodu naszego błędu w wyliczeniach, teraz jego zadłużenie wynosi ok. 620 tys. Data płatności w zawiadomieniu ustalona była na 8 października 2014
    Weksel ma treśc:

    Kutno, dnia ……(tu trzeba podać datę) Na ……………..(tu kwota liczbowo……).
    8 października zapłacę bez protestu za ten sola weksel na zlecenie .. X S.A. z siedzibą w Kutnie sumę ………. (tu kwota słownie)………..

    Płatny w Kutnie.

    Aby było bezpiecznie, w wekslu wpisać kwotę 712 tys. a pozwie żadać niższej 620 tys.? Czy może od razu dziś wpisać do weksla 620 tys. (fizycznie weksel nie jest jeszcze wypełniony)?

  89. @Karol – wpisałbym w wekslu 712 tys. zł i dochodził 620 tys. zł, ponieważ część kwoty weksla została już spłacona. Wpisując 620 tys. zł ryzykujemy kolejnym obniżeniem kwoty, ponieważ dłużnik przedstawiłby dowód spłaty części roszczenia z tego weksla.

  90. Dziękuję Panie Lechu

  91. witam
    proszę o pomoc,zmarł mój brat 2 pażdziernika,w jego rzeczach znalazłam Harmonogram,że wykupił 1 weksel na niewielką kwotę i jest podana data wykupu tego weksla 1 listopad.
    Ponieważ chcę wykupić ten weksel,tylko nie wiem ,gdzie,mieszkam w Iławie.
    dziękuję

  92. @Jania – jeśli nie wiesz kto jest posiadaczem tego weksla, to nie pozostaje nic innego, jak poczekać na przedstawienie weksla do zapłaty.

  93. A co w przypadku gdy po dokonaniu indosu nowy posiadacz weksla chce zalozyc sprawe o zaplate? czy wobec faktu przypomnienia przez poprzedniego wlasciciela weksla o zaleglosci wekslowej (z odmowa dluznika charakteryzujaca sie nieodebraniem listu poleconego) nowy posiadacz weksla powinien poinformowac wystawce weksla o jego zobowiazaniu wobec nowej osoby? czy mozna od razu zlozyc powodztwo?

  94. @krystian – i jakie nasuwają Ci się wątpliwości po przeczytaniu tego wpisu?

  95. Boje sie odrzucenia pozwu przez Sad – weksel o ktorym wspominalem wyzej byl wekslem czesciowo in blanco. Obecnie jest uzupelniony, zgodnie z wymaganiami. Weksel zostal przedstawiony osobiscie do zaplaty, dluznik odmowil. Po jakims czasie zostalo wyslane przypomnienie do dluznika (na adres prowadzenia dzialalnosci gospodarczej) o potrzebie wykupienia weksla – awizowane dwukrotnie, zwrot do wierzyciela. Teraz dokonany jest na mnie indos. Chce zalozyc sprawe w sadzie ale boje sie, ze pozew zostanie oddalony gdy ja nie wezwe (teraz juz mojego dluznika) do zaplaty. Czy moze jako dowod przedstawic pisemne (zwrocone) wezwanie do zaplaty poprzedniego wlasciciela weksla i bedzie wszystko ok ?

  96. Brak wezwania do zapłaty nie jest uzasadnionym powodem ani odrzucenia, ani oddalenia pozwu.

  97. Podpisałam weksel koleżance , która chciała prowadzić kiosk RUCH . od likwidacji kiosku upłynęło 2 i pól roku jak otrzymałam z firmy windykacyjnej , że przeciwko mnie jest prowadzona windykacja ( nie była podana żadna kwota). Po interwencji w biurze RUCH dowiedziałam się w/w osoba nie dokonywała wpłat ze sprzedaży towaru i z chwilą likwidacji kiosku i rozliczenia nastąpił niedobór. Proszę o wyjaśnienie czy nie powinnam być wcześniej poinformowana , że istnieje taka zaległość zanim zostanie skierowana sprawa do firmy windykacyjnej.

  98. @Maria – nie ma takiego obowiązku. Zresztą taką informacją jest właśnie kontakt z firmy windykacyjnej.

  99. Danuta says

    witam
    mam pytanie dotyczace weksla in blanco. Moja zmarła niedawno Mama w 2009 roku podpisała umowę z kancelarią prawną. Jej właściciel na mocy tej umowy miał reprezentować Mamę przed Sądem. Został podpisany weksel in blanco. Mama miała oddać pożyczone pieniądze sprzedając pewną nieruchomość. Umowa była tak sprządzona, że niezależnie kto by to sprzedał kancelaria dostanie określoną kwotę – 20.000 zł i 25 000 w ramach kosztów. W roku ubiegłym moja Mama zmarła. Wraz z Braćmi spotkałam się z właścicielem kancelarii i powiadomiłam go o śmierci Mamy. Poniewaz odziedziczyliśmy dwa domy – an s jest trójka, postanowiliśmy sprzedać obydwa domu i sprawiedliwie się podzielić, spłacając wszystkie należności. i tu jest problem. Aktualnie finalizujemy sprzedaż jednego z domów. Podczas spotkania z właścicielem kancelarii usłyszeliśmy, że poza wymienioną kwotą mamy jeszcze zapłacić odsetki. chociaż „stwierdzenie spadku” sporządziliśmy u notariusza pan K, wystapił w naszym imieniu do sądu, podstepnie zdobywając nasze dane. Oczywiście wiem, że miał prawo do takiego ruchu. Ale mój problem dotyczy tych nieszczęsnych odsetek. Od naszego spotkania we wrześniu do dzisiaj nie otrzymałam ani ja , ani żaden z moich braci wezwania do wykupienia weksla. My oczywiście obiecaliśmy ze swej strony jak najszybsze rozwiązanie problemu. Czy musimy płacić odsetki, od jakiej kwoty? W umowie nie ma o nich żadnej mowy. i jeszcze jedno pytanie. Formą zapłaty jest przelew z banku, bo kupujący biorą kredyt hipoteczny, przelew na naszych kontach będzie po kilku dniach. W umowie jest informacja o wykupieniu weksla tego samego dnia. Jak ten przypadek ma się do rzeczywistości? Aktualnie, żadno z nas nie dysponuje taką kwotą -aby można było wykupić weksel prędzej. Pozdrawiam. Danuta

  100. @Danuta – opis jest tak chaotyczny, że nie wiem o co chodzi :) Proszę się zgłosić do kogoś po pomoc prawną razem z kompletem dokumentów.

  101. aleksandra says

    Witam,
    proszę o pomoc w takiej sprawie: podpisałam z dłużnikiem porozumienie o spłacie długu (należność za faktury), na zabezpieczenie dłużnik wystawił weksel in blanco, poręczony przez żonę, nie została podpisana deklaracja wekslowa, a w porozumieniu wspomniane jest tylko, że jeśli dług nie zostanie zapłacony w ustalonym terminie, mogę żądać odsetek za opóźnienie i wypełnić weksel. Dług nie został uregulowany i w związku z tym mam pytanie, czy datą wystawienia weksla powinna być data zawarcia porozumienia i czy mogę dowolnie oznaczyć dzień płatności weksla? Czy mogę wysłać dłużnikowi i poręczycielowi zawiadomienie o wypełnieniu weksla i wezwać do jego wykupu, czy jednak powinnam przedstawić weksel osobiście? z góry dziękuję za odpowiedź.

  102. Datą wystawienia jest data podpisania weksla, data płatności – jakaś w przyszłości, choćby za kilka dni, w tym dniu weksel powinno się przedstawić do zapłaty – czyli po prostu pójść do nich i poprosić o płatność.

  103. aleksandra says

    Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Dopytam jeszcze tylko, czy jednak mogłabym wysłać (listem poleconym) dłużnikowi i poręczycielowi zawiadomienie o wypełnieniu weksla? Czy będzie to prawidłowe, skoro nie ma np. deklaracji, która regulowałaby tą kwestię?

  104. Zawiadomienie możesz wysłać listem poleconym, ale to nie będzie przedstawienie weksla do zapłaty – chcąc otrzymać pieniądze musisz im umożliwić natychmiastowe odebranie weksla.

  105. Weksel in blanco bez deklaracji ,nie był okazany ale został „Ustępujemy na rzecz CWiEK’ na nieprawidłowy adres czego można się przyczepić

  106. @Grisza – „CWiEK” nie wygląda mi na prawidłową nazwę indosatariusza.

  107. Witam. Wczoraj odebralem pismo z sądu, ze mam zaplacic za weksel na kwote 800,-zł z roku 2012 + odsetki + koszty sadowe. Szczerze to nie pamietam ze podpisywalem ten weksel (chociaz moj podpis widnieje) – wczesniej nie dostalem zadnych przypomnien o zaplacie – pomocy co robic – mam na to 14 dni. pozdrawiam

  108. @Jarek – a jak tenże weksel wygląda? Zamieść jego skan (plus skan pozwu) w utworzonym przez siebie wątku na forum https://forum.remitent.pl

  109. A czy moglbym dostać e-maila? Gdyż nie chce na forum pokazywać swoich i POWODA danych.

  110. Sprawa pana @Jarka została poruszona na forum tutaj: https://forum.remitent.pl/viewtopic.php?f=2&t=1152

  111. Witam, może będzie Pan w stanie pomóc.
    Weksel in blanco został wręczony w związku z pożyczką. Wystawca weksla zmarł kilka miesięcy temu. Poręczyciel wekslowy jest jednym ze spadkobierców (żona poręczała na wekslu za męża). Małżeństwo miało też kilkoro dzieci. Umowa pożyczki została wypowiedziana niedawno (wypowiedzenie skierowano do żony).
    Jaką datę wystawienia dać na wekslu – sprzed kilku miesięcy gdy dłużnik żył i dług był jeszcze niski (wtedy umowa nie była wypowiedziana), czy też po śmierci, kiedy już dokonano wypowiedzenia umowy?
    Komu przedstawić weksel do zapłaty (spadkobiercom wszystkim, żonie?)

  112. Pani @Marzeno, pytanie nie ma związku z tematem wpisu. Proszę o zadanie pytania na forum (https://forum.remitent.pl), zamieszczając też tam skany umów (pożyczki, weksla), lub zapraszam do indywidualnej konsultacji.

  113. Witam serdecznie, chciałam prosić o pomoc. W 2011 roku byłam ajentem w firmie Ruch S.A.. Dość szybko zrezygnowałam z tej współpracy gdyż każda moja inwentaryzacja kończyła się jakimś niedoborem w towarze (pragnę podkreślić, że sama pracowałam w kiosku i po każdej inwentaryzacji z łatwością przedstawiałam dowody na to, iż powstały niedobór nie powstawał z mojej winy tylko z mylnie przypisywanych mi dodatkowych faktur za towar co łatwo szło z Ruchem zweryfikować ). Po roku wiecznych kłótni i nerwów zrezygnowałam ze współpracy z tą firmą. Skończyła się ona inwentaryzacją na której niby wszystko się zgadzało bo nie dostałam żadnego pisma lub informacji i jakimś niedoborze. 9 września tego roku dostałam z Sądu Nakaz zapłaty za weksel, w którym nagle stwierdzono, iż podczas inwentaryzacji powstały braki w gotówce. Jeszcze chcę nadmienić, że przed rozpoczęciem współpracy podpisałam pusty weksel, który ruch sam wypełnił. Stąd moje pytanie czy mogę wnieść zarzuty do sądu z tytułu źle wypełnionego weksla, lub jakieś inne? Nie mam pojęcia skąd Ruch wziął tą kwotę. Wszystkie wcześniejsze roszczenia które mieli wobec mnie w trakcie współpracy miałam szanse wyjaśnić i każda kończyła się z korzyścią dla mnie.

  114. Tak, możesz wnieść zarzuty, w których powinnaś przedstawić dowody na to, że roszczenie wynikające z braków inwentaryzacyjnych nie istnieje.

  115. Witam, mam pytanie czy po otrzymaniu z Sądu nakazu zapłaty można zamiast zarzutów wnieść pismo o możliwość rozłożenia zadłużenia na raty?

  116. @Julia – nie.

  117. Witam,
    brałam prywatną pożyczkę, niestety tak się stało ,że nie zaczęłam jej spłacać obecnie 12 rat zalegam( były to tygodniowe raty) ostatnia płatność wypada na 14-03-2017. Otrzymałam zawiadomienie o cesji wierzytelności. Następnie wezwanie do wykupienia weksla. Czy mogli to zrobić bez wezwania do zapłaty ? Nie chcę rozprawy a nie mam aż tyle pieniędzy. Mało tego wyłudzenie z tego wynika ,że to jest i prokuratura na głowie będzie.

  118. @Kaśka – nie wiem, nie znam sprawy i twojej umowy.

  119. Dzieki za szybkie info.
    Z umowy jednak wynika,że niewykonanie któregokolwiek z postanowień umowy skutkuje wypełnieniem weksla…

  120. Witam
    W 2003 r mój sąsiad zawarł umowę pomiędzy Wypożyczalnia kaset VHS a nim , ja byłem zewnętrznym poręczycielem i podpisałem weksel in blanko na kwotę 40000 zł płatne we wrześniu 2016 r (jeśli sąsiad spowoduje długi) i tak się stało pod koniec roku 2016 dostałem wezwanie do wykupienia weksla . Po rozmowie z firma windykacyjną wykupiłem weksel , mam ugodę zawarta pomiędzy W indykatorem a mną , mam kopie przelewu pieniążków oraz orginał weksla z potwierdzeniem jego wykupienia mam również kopie umowy pomiędzy sąsiadem a ta firmą potwierdzona za ( zgodnością z orginałem ) , aneks do weksla, informacje firmy dlaczego weksel został odstąpiony firmie windykacyjnej ,oraz pesel sąsiada . Byłem u brata sąsiada bo on od 2005 r jak zamknął firmę wyjechał do Irlandii i tam mieszka aby domagać się zwrotu pieniążków za wykupiony weksel ale on nie raczy się ze mną skontaktować i nie zamierza mi zwrócić tych pieniążków , zamierzam ze wszystkimi tymi dokumentami udać się do sadu aby walczyć o zwrot , czy musze brać prawnika aby założyć sąsiadowi sprawę jak długo trwa taki proces i jak ściągnąć dług z kogoś kto mieszka za granicą , czytałem o europejskim nakazie płatności ale występuje się o niego gdy sprawa się uprawomocni , mam pytanie jeszcze o koszty sadowe tj. 5% wartości weksla oraz wynajęcie prawnika czy jeśli wygram to wszystkie de koszty pokrywa mój sąsiad jako dłużnik. czekam na odpowiedz

  121. dociekliwy says

    Witam!
    Mam pytanie czy zawiadomienie o wypełnieniu weksla in blanco tylko co do kwoty, jest niezbędne w sytuacji kiedy w tym wekslu uprzednio wystawca określił termin oraz miejsce płatności, którym była adres zamieszkania remitenta i w którym to wystawca mógł się zapoznać z wekslem ? Jeśli zawiadomienie nie jest w tym wypadku potrzebne to jaka jest ku temu podstawa prawna?
    Serdecznie pozdrawiam

  122. Witam
    Byłam poręczycielem weksla in blanco. Wieżyciel uzyskał sadowy nakaz zapłaty i wpisał zabezpieczenie na hipotece, sprawa trafiła do komornika. Dwa lata temu spłaciłam dług, ale weksla nie dostałam. Wieżyciel tłumaczy się, że nie ma weksla, ponieważ jest w aktach sądowych. Czy mogę odzyskać weksel i jak to zrobić?
    Z góry dziękuję za pomoc.

  123. @Kati – pytanie nie związane z tematyką tego wpisu, zapraszam do zapoznania się: http://www.remitent.pl/potrzebuje-porady-w-sprawie-wekslowej-czy-moge-ja-otrzymac-bezplatnie

  124. Cześć, mam pytanie czy wezwanie do wykupu weksla in blanco wraz ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru powinno zostać dołączone do pozwu w postępowaniu nakazowym?
    A jeżeli tak, to co zrobić w sytuacji gdy wypełniony został weksel in blanco, następnie wysłane zostało wezwanie do jego wykupu za zwrotnym potwierdzeniem odbioru i np. zgubiona została zwrotka z tego wezwania. Czy w takiej sytuacji należy wysłać raz jeszcze wezwanie do wykupu pomimo, iż termin płatności z weksla minął?

  125. @Zwykle nie trzeba, ale to też zależy od tego jak umawialiście się w deklaracji wekslowej.

  126. W deklaracji wskazane było, że wierzyciel wekslowy wypełniając weksel winien poinformować wystawcę o tym fakcie listem poleconym na 7 dni przed terminem płatności. Jak rozumiem do samego uzyskania nakazu wystarczy sam weksel, a brak możliwości wykazania wezwania do wykupu będzie skutkować ewentualnie oddaleniem powództwa z powodu jego przedwczesności. Czy tak?

  127. Co do nakazu – tak, wystarczy, co do pozostałej części – to już temat nie do obgadania w jednym zdaniu:)

  128. Witam, jeżeli w umowie pożyczki miałem zapis, że „pożyczkodawca może wypowiedzieć umowę z zachowaniem 30 dniowego terminu i wypełnić weksel po uprzednim wezwaniu Pożyczkobiorcy do zapłaty zaległych rat w terminie 7 dni od otrzymania wezwania”, a pożyczkodawca w jednym piśmie wypowiedział umowę i wezwał do zapłaty to czy w takim wypadku mogę zgłosić w sądzie że weksel został wypełniony za wcześnie?? I czy tak wypełniony weksel jest dalej ważny??

  129. @Rafał – w sprawie porady w indywidualnych sprawach zapraszam tutaj: http://www.remitent.pl/potrzebuje-porady-w-sprawie-wekslowej-czy-moge-ja-otrzymac-bezplatnie

  130. Dzień dobry.
    Podpisałam razem z synem weksel in blanco (braliśmy wspólnie pożyczkę). Niestety nie daliśmy rady jej spłacić. Wierzyciel wysłał na nasz adres zgodny z umową wezwanie do wykupienia weksla listem poleconym za zwrotnym pokwitowaniem potwierdzenia odbioru.
    Osobną przesyłkę otrzymał syn i osobną ja.
    Obie odebrał syn i nie przekazał mi informacji o tym fakcie. Nie wiedziałam, że weksel został wypełniony przez Wierzyciela do momentu doręczenia nakazu zapłaty przez Sąd.
    Co w takiej sytuacji? Czy mogę podnieść zarzut, że nie otrzymałam wezwania do wykupienia weksla.

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam serdecznie

  131. @Agnieszka – przepisy nie zobowiązują wierzyciela do wysyłania wezwania do zapłaty weksla, ważny jest fakt przedstawienia weksla do zapłaty – o tym nic nie piszesz. Jeśli chcesz podyskutować o swojej sprawie, zapraszam na forum ze skanami umów lub do kontaktu indywidualnego (http://www.remitent.pl/potrzebuje-porady-w-sprawie-wekslowej-czy-moge-ja-otrzymac-bezplatnie)

  132. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
    Przepraszam, ale będzie mi teraz ciężko przygotować skany, bo czas goni.
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Jeżeli weksel nie został mi przestawiony (bo nie został) mogę wnieść taki zarzut. Co ważne podkreślenia wierzyciel wie, że mój adres zamieszkania jest inny, ponieważ zawsze wysyła korespondencję na adres zamieszkania. Jedynie weksel wysłał na adres zameldowania, który jest również adresem zamieszkania syna.

    Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas.

  133. Dzien dobry,
    mam weksel in blanco – zabezpiecza pozyczke powiedzmy na 10 tys. zl., udzielona na 25 dni
    Odsetki w skali roku wynosza 5 %.
    Jaka mam wpisac sume na wekslu jesli termin zwrotu pozyczki minal i teraz musze wyznaczyc termin platnosci uzupelniajac weksel (deklaracji wekslowej brak)?
    Za czas pozyczki 10 tys. + 5% w skali roku (liczone za 25 dni) – to do terminu platnosci.
    ale czy od uplywu terminu zwrotu pozyczki do daty platnosci weksla powinienem doliczyc odsetki za opoznienie i dodac to do sumy wekslowej?

  134. Czy okazujac na żądanie dłużnika wypełniony weksel in blanco jestem obowiązana do okazania również deklaracji wekslowej? teroetycznie dłużnik sam powinien taką deklaracją dysponować, jednakże jeżeli np. zagubił i wzywa mnie do jej okazania, czy jestem zobowiązana spełnić jego prośbę? Jakie są ew. konsekwencje nieokazania takiej deklaracji?

  135. @Anka – obowiązku nie ma, natomiast konsekwencje zależą od tego, kto i dlaczego pyta – czy pyta dłużnik, czy sąd, czy prokurator itp. :) Od tego zależy ustalenie interesu wierzyciela i tego, czy może jednak taką deklarację lepiej jest pokazać, mimo że formalnego obowiązku nie ma.

  136. Podpisałem weksel in blanco. Wierzyciel uzupełnił ten weksel i wysłał mi wezwanie do jego wykupienia na adres pod którym nie mieszkałem od kilku lat, w dodatku był to adres niezgodny z adresem z umowy kredytowej, którą ten weksel zabezpieczał i niezgodny z adresem z deklaracji wekslowej. Nigdy tego adresu nie podawałem jako swojego adresu zamieszkania – posiadacz weksla ustalił samodzielnie, że kiedyś mieszkałem pod tym adresem. Czy jest to podstawa do złożenia zarzutu o nieskuteczne wezwanie do wykupienia weksla?

  137. @Marek – można próbować. Być może jest szansa ograniczenia roszczenia o część odsetek. Należy jeszcze sprawdzić, czy i gdzie weksel został przedstawiony do zapłaty.

  138. A co oznacza sformułowanie „przedstawienie weksla do zapłaty”? Na tym niedoręczonym mi wezwaniu do wykupienia weksla jest informacja ” weksel pozostawiony jest do wglądu w ……. w razie wyrażenia woli zapoznania się z orginałem weksla przed terminem płatności sumy wekslowej proszę o kontakt z……..”

  139. @Marek – o przedstawieniu weksla do zapłaty pisałem tutaj: http://www.remitent.pl/tylko-dla-poczatkujacych-4-przedstawienie-wekslu-do-zaplaty/38

Speak Your Mind

*