Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

12 lat, 8 lat, 5 lat – kary za oszustwa wekslowe

Takie sprawy nie zdarzają się często. Na kary od 5 do 12 lat pozbawienia wolności Sąd Apelacyjny w Krakowie skazał trzy osoby. W sumie w procesie skazano pięć osób.

Przestępcy wymyślili sprytny mechanizm oszustwa. W domu ofiary, przeważnie osoby starszej, zjawiał się „elektryk” (np. przebrany w uniform Jacek J.), informując o „spadkach napięcia”. Sprawdzał gniazdka, po czym podsuwał gospodarzowi do podpisu „dokumenty potwierdzające kontrolę”. Później, przy użyciu starej maszyny, Tomasz R. dopisywał na kartce z wyłudzonym podpisem – weksel, czyli zobowiązanie ofiary, np. z lat 90., do zapłaty dużej sumy z pokaźnymi odsetkami.

Spreparowany weksel trafiał do sądu – z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty. Czasami przestępcy czekali kilka lat, aż „dłużnik” umrze – i pozywali jego spadkobierców. Rodzeństwo z Nowego Sącza, któremu chcieli odebrać rodzinny dom, było pewne, że zmarły ojciec nie miał długów. Złożyło w sądzie sprzeciw wobec nakazu zapłaty, ale podpis ojca na wekslu okazał się autentyczny.

Chyba o tej sprawie pisałem tutaj.

Comments

 1. Marek Zwoliński says:

  Dzień dobry.

  Szkoda że nie znamy więcej szczegółów tej sprawy, bo jest ciekawa. Ciekawe czy weksle były indosowane czy nie.

  Pozdrawiam

  Marek Zwoliński

 2. Marcin says:

  Ciekawe też, czy „mózg” grupy zaglądał czasem i tutaj :)

 3. @Marcin – z racji tego, że Remitent powstał w 2010, a ich proces rozpoczął się w 2009, to wynika, że nie.

  Pewnie można by ciekawie pogadać z „mózgiem”. Różnimy się tylko tym, że on działał po ciemnej stronie :)

Speak Your Mind

*