Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Potrzebuję porady w sprawie wekslowej – czy mogę ją otrzymać bezpłatnie?

Tak, jeśli zadasz pytanie na forum wekslowym. Pamiętaj, aby dokładnie opisać swoją sprawę, jak również zamieścić skany istotnych w sprawie dokumentów – na przykład weksla, jak i innych umów. Skany możesz zanonimizować, czyli zamazać na zdjęciach dane osobowe stron. Przed zadaniem pytania na forum zastanów się, czy upublicznienie twojej sprawy, potencjalnie również wobec drugiej strony umowy, nie będzie miało możliwych negatywnych konsekwencji związanych z możliwością dochodzenia roszczenia przez ciebie, lub obrony przed wysuwanym wobec ciebie żądaniem.

Jeśli nie chcesz publicznie dyskutować na temat swojej sprawy, zapraszam do indywidualnej konsultacji. Są one płatne, a jej cenę mogę podać po przesłaniu zapytania na maila blog@remitent.pl lub w aplikacji Telegram: @LechMa (możliwość szyfrowanego przesyłu plików i tekstu).

Comments

 1. Marysia says

  Czy skuteczne jest odwołanie od zarzutów sądowego nakazu zapłaty z weksla, w sytacji gdy nie ma się na tyle pieniędzy aby wnieść opłatę sądową – 3,75. W tym przypadku byłoby to około 40 tyś zł. Co w takiej sytuacji?

 2. @Marysia – Wraz z zarzutami należy złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i poczekać na decyzję sądu.

 3. Maciek says

  Witam Pana, Czy należy wezwać do zapłaty weksla i czy termin może wynosić 14 dni? albo 7 dni?

 4. @Maciek – zapraszam na forum (https://forum.remitent.pl) – proszę tam zadać pytanie i umieścić skan weksla (bo od jego treści zależy jak i kiedy dłużnik ma zapłacić).

 5. Grzegorz says

  Dzień dobry. Na pustym, nie wypelnionym wekslu in-blanco na zlecenie widnieje czytelny ręczny podpis wystawcy (imie i nazwisko) wraz z nr dowodu w celu ustalenia tozsamosci. Czy w przypadku wymiany dowodu co wiaze sie z nowym numerem id weksel staje się nieważny i nalezy go odnowic? Pozdrawiam, Grzegorz D.

 6. @Grzegorz – numer dowodu nie ma znaczenia, a już na pewno nie pełni on funkcji ustalającej tożsamość.

 7. […]

 8. Witam
  mam taki problem; kilka lat temu byłem poręczycielem wekslowym (weksel inblanko) pewnej umowy , powstał dług z winy mego kolegi i ja dostałem powiadomienie o wykupieniu weksla bo inaczej sprawa wyląduje w sadzie , Weksel wykupiłem , mam wszystkie dokumenty tj , umowa wykupienia weksla , dowód przelewu pieniążków , oświadczenie firmy mówiące o tym ze byłem poręczycielem zewnętrznym oraz aneks do weksli z którego wynika ze poręczycielami umowy był też jego brat oraz mama , kolega mieszka za granicą i nie myśli mi wrócić tych pieniążków ( mam jego nr kom. adres miejsca pracy i jego pesel ) a jego brat i mama mieszka w Polsce , czy ja mogę podać do sadu i założyć sprawę o zwrot pieniążków jego brata i mamę jako drugich poręczycieli tej jego umowy czy może im wszystkim wytoczyć sprawę bo to jest cała rodzina która odpowiada za dług swego brata, lub syna.

 9. mam również weksel z mym podpisem i adnotacja ze weksel został wykupiony.

 10. @Bogdan – zamieść swoje pytanie wraz ze skanami dokumentów na forum wekslowym (https://forum.remitent.pl)

 11. Dziękuje za pomoc , a skanów nie zamieszczę dokumenty są do wglądu prawnika i sadu a nie forum ,pozdrawiam ( ochrona danych moich i dłużnika wraz z jego rodziną)

 12. nic mi Pan nie pomógł nie odpowiedział pan na me pytanie

 13. @Bogdan – zachęcam do przeczytania ostatniego akapitu wpisu, pod którym Pan komentuje.

 14. witam!
  chciałam zapytać o następujące postanowienie deklaracji wekslowej:
  „Dłużnik zrzeka się podnoszenia jakichkolwiek zarzutów z powodu wypełnienia weksla”
  – czy takie postanowienie jest ważne? jak należałoby je interpretować?

 15. @Paulina, zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym umieściłaś ten komentarz.

 16. Witam
  Mam pytanie odnoście weksli in blanco + deklaracja wekslowa, na umowie kredytu pisze że mogę je odebrać po 7 dniach od spłaty zobowiązania a pani w banku powiedziała że może co najwyżej na życzenie wysłać protokół ze zniszczenia i dwie kopie bo na deklaracji pisze że oryginały weksli zostają w banku i taka też jest ich wewnętrzna polityka. I pytanie jak walczyć o ich zwrot, czy da ich zmusić do oddania oryginałów?

 17. Witam, mam następujące wątpliwości. Weksel jest wystawiony w Polsce przez obywatela Polski i na rzecz obywatela Polski ale jako miejsce płatności wpisano Londyn. Rozumiem że mogę pozwać wg miejsca zamieszkania dłużnika na podstawie właściwości ogólnej ? A co z przedstawieniem weksla do zapłaty? Czy jest tu jakieś ryzyko w pozwaniu z tego weksla?

 18. @Sara – zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym napisałaś komentarz:)

 19. Witam. Czy można jeszcze Panu zadawać pytania na forum?

 20. @Natalia – na forum można zawsze – http://www.forum.remitent.pl

 21. Proszę o poradę. Dostalam od żabki nakaz zapłaty na ponad 11 tys. list wyslany bez potwierdzenia odbioru i bez nadania listu poleconego. Czy maja prawo użyć weksla i ściągać dług „rzekomy” bez poinformowania mnie. Wysłałam im od kancelarii prawnych listy aby na podstawie faktur i innych dokumentów wyjasnili i przedstawili na jakiej podstawie dochodzą ode mnie tego zadłużenia. Napisali, że powinnam wiedzieć i jeśli nie zapłacę w ciągu dwóch tygodni (gdzie juz minęło od listu wrzuconego do skrzynki prawie 3 miesiące) kwoty pofanej uzyja weksla i będą dług ściągać ode mnie i osób, które weksel podpisały.
  Proszę o informację.
  Dziękuję za odpowiedź.
  (Lech – temat kontynuowany na https://forum.remitent.pl/viewtopic.php?f=2&t=1539)

 22. Proszę o kontakt wszystkie osoby które dostały wezwanie do wykupu weksla od firmy [] lub F. S. Jarosław G. My też otrzymaliśmy w grupie siła by z nimi walczyć. Mój e-mail wekslekasetyvhs@interia.pl

 23. Szukam osób które dostały wezwanie do wykupu weksla od firmy, my też otrzymaliśmy w grupie siła zlozmy wspólny pozew przeciw tym ludziom by wszystkie prokuratury gdzie toczą się sprawy dowiedziały się o sobie. Walczmy razem. Mój e-mail wekslekasetyvhs@interia.pl

 24. Mam pytanie dostałam list z długiem ajenta któremu podpisałam poręczenie weksla wraz z odsetkami w przypadku nie zapłacenia weksla .Mam pytanie jesli sprawa trafi do sądu to każdy bd miał taka samą kwote do zapłacenia czy kwota podzieli się na 3 czy kazdy z nas bd musiał zapłacić pewną kwote.Czy musze go spłacić w całości odrazu czy może zostać to rozłożone na raty tak by odsetki nie rosły czy wgl wtedy mato znaczenie jak płace w ratach czy dług sie pomniejsza czy wpłacanie małych kwot jest bez sensu bo nikt nie bierze ich pod uwage.Czy jest jakaś kolejność sciągania długów,że najpierw ajent a potem poreczyciele.Czy jak jedna osoba zapłaci dług lub spłaci dług z weksla czy reszta musi płacić .jak się doweidzieć ,że ajent nie zapłacił czy zapłacił.

 25. @Marta – zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym napisałaś komentarz, tam znajdziesz informację, w jaki sposób możesz otrzymać odpowiedź w swojej sprawie :)

 26. Witam,mam problem, jestem francyzobiorca w ŹABCE znajomi-małźeństo podpisało welsel terez chcą się wycofać i założyć własną ŹABKĘ, moje pytanie co z welslem, czy mają prawo zgłosić wycofanie z weksla.
  ,

 27. @Teresa – nie wiem, nie znam sprawy. Jeśli potrzebujesz porady w swojej sprawie, przeczytaj post, pod którym zamieściłaś komentarz :)

 28. Czy bez mojej zgody mogą wycofać się z weksla. Czy ja muszę to zrobić i złoży wypowiedzenie w ŹABCE o rezygnacji ze współpracy.

 29. Pani @Tereso, komentarze pod tym wpisem nie są miejscem do udzielania porad w konkretnych sprawach. Zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym Pani komentuje, i wybrania odpowiedniej drogi do otrzymania porady.

 30. Filifionka says

  […]

 31. Filifionka says

  […]

 32. Tak jest nas coraz więcej Filifionka zgłaszają piętnasty to Nowe pokrzywdzone osoby nie dajmy się tym Panom. Telewizja już poinformowana o ich procederze. Walczymy razem bo coraz bardziej pokrzywdzone osoby się jednocza. Napisz Filifionka e-maila to porozmawiamy na ten temat.

 33. Filifionka says

  http://www.adwokat-cholub.pl/aktualnosci/130-kasety-video-i-weksel-in-blanco.html?0a8e64708153f2fda5218a3133e7a4bb=8cfaad472f659589cad98a84c4da3363 link odnośnie sprawy weksli z Łodzi. Co Pan o tym sądzi Panie Lechu? Jest na duża grupa. Wszyscy szukamy odpowiedzi i pomocy zarazem!

 34. Witam. Ja również dostalam dzisiaj piamo po zmarlej mamie wezwanir po nabyciu weksla przez firme handlowo-uslugowa SHADOW prosze o kontakt !!

 35. Napisz Ewa maila to porozmawiamy. wekslekasetyvhs@interia.pl

 36. Krzysztof Ż. says

  Czy wystarczy do sądu złożyć sam weksel by otrzymać nakaz?

 37. @Krzysztof Ż. – potrzebujesz prawidłowo wystawiony weksel oraz sporządzony pozew.

 38. Dzień dobry,

  Zwracam się o pomoc w bardzo trudnej dla mnie sprawie. Postaram się opisać to co wiem na dzień dzisiejszy. Sprawa dotyczy małżonków bez rozwodu bez podziału wspólnoty majątkowej. Mąż zaciąga kredyt w 2014 nie informując żony. W 2017 roku sprawa się „wysypuje” żona się dowiaduje o kredycie. Idzie do banku i prosi o informację w jakiej kwocie ma spłacać. Dostaje informację po wielkich prośbach (bank mówi, że nie może jej jako małżonce udzielić takich informacji), że kwota zadłużenia to 34 000 zł. Małżonka spłaca przez 6 miesięcy w kilku sporych ratach całość zadłużenia. Pani w banku prosi przy jednej z wizyt o dowód żony i wprowadza do systemu, nie wyrażanie zgody na informowanie o reklamach, promocjach itp plus informuje, że kredyt zostaje spłacony. Kilka dni temu na nazwisko małżonki przychodzi umowa kredytu z 2014 roku na kwotę 80.000 z poręczeniem małżonki (podpis na umowie żony). Małżonka nigdy nie podpisywała, żadnego kredytu. Mąż twierdzi, że nie brał nigdy więcej pieniędzy niż te spłacone. Na umowie widnieje ewidentny prawdziwy podpis męża. Nie ma żadnych wcześniejszych powiadomień do męża, o zalegających wpłatach. Po informacji do banku zaliczone jest 34 00 zł na rzecz kredytu 80.000 zł. Podpis ewidentnie żony jako poręczyciela jest podrobiony. złożony wniosek do banku o informacji, że nie zaciągaliśmy żadnych więcej zobowiązań. Pani która dawała kredyt mężowi nie pracuje już. Będę bardzo wdzięczna za jaką kolowiek pomoc.

 39. Pani @Leno, komentarze pod tym wpisem nie są miejscem do udzielania porad w konkretnych sprawach. Zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym Pani komentuje, i wybrania odpowiedniej drogi do otrzymania porady.

 40. Bardzo przepraszam

 41. Czy data płatności weksla in blanco musi mieścić się w terminie przed upływem terminu przedawnienia roszczenia ze stosunku podstawowego czy też decydująca w tym zakresie będzie data wypełnienia weksla?

 42. @Ania, komentarze pod tym wpisem nie są miejscem do udzielania porad w konkretnych sprawach. Zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym Pani komentuje, i wybrania odpowiedniej drogi do otrzymania porady

 43. Anna Górniak says

  Zabka weksel wystwila z data 2016 z kwota 60 tys dostalam wyrok z sadu do zaplaty . Mam pytanie bo wiem ze weksel przedawnia sie po 3 latach I zastanawia mnie co teraz zrobic czy prawnie byl on wystawiony 2 lata po zamknieciu

 44. @Anna, komentarze pod tym wpisem nie są miejscem do udzielania porad w konkretnych sprawach. Zachęcam do przeczytania wpisu, pod którym Pani komentuje, i wybrania odpowiedniej drogi do otrzymania porady.

 45. Witam serdecznie na forum,
  Mam pytanie odnośnie weksla własnego, który został wystawiony pomiędzy dwoma osobami prywatnymi. Dłużnik zobowiązał sie do zapłaty sumy z weksa w terminie 31/08/2018 roku ( weksel został wydrukowany z Państwa strony, w formie ozdobnego dokumentu: http://www.remitent.pl/bardzo-ladny-wzor-weksla-pdf-do-wykorzystania/2107). Termin zapłaty już minął , a remitent nie życzy sobie spłaty, twierdząc iż umieścił weksel w swym testamencie i zapłata będzie należała się spadkobiercom po Jego śmierci. Czy ma do tego prawo i na jakiej podstawie? Co jeśli śmierć remitenta nastąpi po 3 latach od daty dnia płatności weksla. Czy weksel będzie nadal ważny, czy już wygaśnie jego moc? Proszę o poradę. Pozdrawiam!

 46. @Bożena – forum jest tutaj http://www.forum.remitent.pl/ i tam proszę zadać pytanie :)

 47. W przypadku weksla własnego, czy indosatariusz może pozwać tylko wystawcę weksla po przedstawieniu tylko jemu wezwania do zapłaty i pominąć indosanta? Czy też musi pozwać ich solidarnie?

 48. @Karolina – można pozywać tylko wybranych dłużników.

 49. Czy jak wypelnilem weksel na kwote 7500zl zamiast na 7500,02 czy to dyskfalifikuje weksel?

 50. @Marcin – nie.

 51. mirusia33 says

  – trzeba by było przeanalizować wasze umowy wekslowe z Żabką określające dopuszczalny sposób użycia weksla przez Żabkę i zakres waszego poręczenia.
  Witam
  W jaki sposób można przeanalizować umowy wekslowe jak nie mam do wglądu żadnej umowy żadnych dokumentów żeby pójść do prawnika gdyż kuzynka wyjechała za granicę zostawiając mnie z niczym.
  Proszę o odpowiedź co mam zrobić w tej sytuacji ?

 52. @mirusia – musisz się dowiedzieć jakiego rodzaju zobowiązania i porozumienia podpisałaś. Bez tego nie uzyskasz konkretnej odpowiedzi, nikt poza tobą tego nie wie.

 53. mirusia33 says

  No właśnie że nie wiem co w 2005 r podpisałam i jak mam odzyskać choćby odpis tych umów ?

 54. @mirusia33 – ja niestety też nie wiem, co podpisałaś. O odpisy najlepiej się zwrócić do tego, kto je ma…

 55. witam
  pytanko mam w sprawie weksla Zabki… czy ma ktoś może bezpośrednio namiary tel żeby tam zadzwonić . 3 miesiące temu zamkneli nam sklep a do dziś nie otrzymalismy weksla

 56. witam,
  czy zawsze musi być jakiś konkretny powód wystawienia weksla, np. zabezpieczenie? Czy może to być tylko zobowiązanie przez osobę fizyczną do zapłaty konkretnej kwoty przez drugą osobę fizyczną? Bez zawierania dodatkowych umów pożyczek, to miałaby być kwota bez zwrotna.

 57. Zawsze jakiś powód wystawienia weksla jest, nawet to „zobowiązanie do zapłacenia konkretnej kwoty” też przecież z czegoś wynika – nikt przecież nie płaci komuś jakiejś kwoty „bez powodu”.

 58. Agnieszka says

  Dzień dobry,
  kontrahent pomimo wezwania do zapłaty nie uregulował swojego zadłużenia, zabezpieczeniem roszczenia był weksel in blanco poręczony przez dwie osoby. Weksel został uzupełniony a data zapłaty oznaczona na 23 sierpnia. Jak się okazało, dłużnik ogłosił upadłość (postanowienie z 19 lipca). Kwota weksla zawiera odsetki liczone do dnia 23 sierpnia czyli już po ogłoszeniu upadłości. Zastanawia mnie czy dłużnicy nie podniosą argumentu, że kwota na wekslu jest nieprawidłowa – bo odsetki powinny być naliczane do dnia przed ogłoszeniem upadłości. Druga nurtująca mnie kwestia to wezwanie do wykupu weksla – kierować tylko do poręczycieli ? (skoro wiem że wystawca weksla i tak nie zapłaci)

 59. @Agnieszka – poręczyciele odpowiadają za pełną wysokość długu, nawet jeśli z uwagi na upadłość wystawcy, on sam odpowiada w mniejszym zakresie.

 60. Dzień dobry, powracam na forum, z nowymi wątpliwościami. Wezwanie do wykupu weksla skierowano do poręczycieli wekslowych – jeden z nich wykupił weksel. Nigdy nie mieliśmy takiego przypadku w związku z tym nie chciałabym swoim nieprawidłowym działaniem „zamknąć” drogi do regresu poręczycielowi, który spłacił dług. Wydaje mi się, że na wekslu wierzyciel powinien dokonać adnotacji – pokwitowania, że weksel ten został spłacony i przez kogo: np. ” kwotę 10 000,00 zł Jan Kowalski zapłacił przelewem w dniu 01.10.2019 r.” Jeśli poręczyciel będzie chciał na drodze postępowania sądowego dochodzić swojego roszczenia wobec wystawcy weksla, do pozwu będzie musiał dołączyć potwierdzenie przelewu oraz oryginał weksla? W związku z tym oryginał weksla powinniśmy wydać osobie która go wykupiła? I kolejne pytanie które mi się nasuwa: czy o tym fakcie (spłaty przez poręczyciela i wydaniu mu weksla) mamy obowiązek poinformować wystawcę weksla?

 61. @Agnieszko,
  1. Kwitujemy na wekslu i poza wekslem, zgodnie z życzeniem spłacającego
  2. Oddajemy weksel temu, kto spłacił całość
  3. Nie musimy informować innych – to już temat do spłacającego poręczyciela, co dalej zrobi z wekslem i swoim roszczeniem regresowym. Rola wierzyciela na tym etapie się kończy.

 62. Witam,
  Czy jeżeli dłużnik nie wykupi weksla w oznaczonym terminie,
  to weksel ten jest podstawą dla sądu, w razie wniesienia sprawy
  przeze mnie o jego niezrealizowanie?

 63. @Marek – niespłacone roszczenia wekslowe mogą być dochodzone na drodze sądowej.

 64. Dzięki za odp. , mam jeszcze jedno pytanie, czy na wekslu
  można umieścić pesel lub nr dowodu osobistego dłużnika?

 65. Dzień dobry.
  Pytanie na podstawie kazusu.
  Mam zamiar wypełnić weksel i wysłać do dłużnika wezwanie do wykupu weksla.
  Od wypełnienia weksla do terminu wykupu minie 14 dni.
  Suma wekslowa pokrywa również odsetki umowne do dnia wystawienia weksla, ale odsetki są liczone nadal- a zatem również po wypełnieniu weksla.
  W przypadku, gdyby dłużnik nie stawił się na wykup weksla i chciałabym skierować sprawę w post. nakazowym, wps musiałby zostać powiększony o kwotę odsetek umownych- a zatem byłby wyższy niż suma wekslowa?
  Jakie rozwiązanie jest proponowane, tak aby nie stracić kwoty odsetek?

 66. @Barbara – za opóźnienie w terminie płatności weksla prawo wekslowe dopuszcza możliwość naliczania tylko odsetek ustawowych za opóźnienie. Jeśli chcesz doliczać inne odsetki, to musisz swoje roszczenie oprzeć na czymś innym niż weksel.

 67. Dziękuję za odpowiedź.
  A zatem jedyną opcją jest wystawienie weksla na kwotę należności głównej wraz z odsetkami na dzień wystawienia, a później w pozwie nakazowym dochodzenie sumy wekslowej wraz odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia następnego po dniu wykupu weksla?
  W sumie pomiędzy wystawieniem weksla a dniem wykupu nie ma możliwości naliczenia odsetek..

 68. Witam, czy żabka nadal ma prawo żądać pieniędzy od osób które podpisały się jako poręczyciele pod wekslem jeśli dłużnik ogłosi upadłość? Lub jeśli sąd zarządzi umorzenie długu bądź jego zawieszenie? Przez trudna sytuację i brak możliwości podjęcia pracy jestem zmuszona do napisania pisma o upadłość konsumencka lecz boję się że osoby które podpisały mój weksel nadal będą musiały płacić, czy jeśli okaże się że muszą zapłacić to mają prawo wystawić przeciwko mnie jakieś roszczenia o zwrot wpłaconych pieniędzy?

 69. @Agata – poręczyciele będą odpowiadać w pełnej wysokości, mają potem roszczenie regresowe do ciebie, które pewnie będzie obniżone w ramach twojego postępowania upadłościowego.

 70. Dzień dobry,
  został wystawiony weksel in blanco i wysłano wezwanie do wykupu weksla, ale zobowiązanie z weksla już nie istnieje ponieważ wcześniej należność została potrącona przez wystawcę weksla.
  W jaki sposób odpowiedzieć na wezwanie i się obronić?

 71. Przypomnieć posiadaczowi o tym, że weksel został spłacony przez potrącenie, i poprosić o zwrot weksla.

 72. A czy prawo wekslowe nie przewiduje jakiejś formy odmowy przyjęcia takiego wezwania z kopią weksla, który został spłacony przez potrącenie?
  Co jeśli posiadacz weksla skieruje sprawę do sądu w post. nakazowym?

 73. Nie istnieje coś takiego jak przyjęcie, lub nieprzyjęcie wezwania. Istnieje za to zasada, że masz obowiązek zapłacić „za weksel”, więc płacąc za weksel (dokonując potrącenia) bez otrzymania weksla z powrotem rzeczywiście trochę się ryzykuje tym, że potem trzeba będzie zapłacić jeszcze raz, jeśli po zapłatę zgłosi się ktoś inny, niż ten, komu wcześniej płaciliśmy. Jeśli posiadacz weksla skieruje sprawę do sądu, trzeba będzie przedstawić zarzut wcześniejszej spłaty weksla wobec tej osoby i udowodnić ten fakt.
  Czy problem nie wynika przypadkiem z tego, że posiadacz weksla nie uznaje roszczenia, które mu zostało potrącone?

 74. Brak odpowiedzi na oświadczenie o potrąceniu może o tym świadczyć. Weksel był załącznikiem do umowy o zabezpieczenie, która wygasła w tamtym roku, a wezwanie do wykupu jest z tego roku.

 75. Dzień dobry,
  zostałem odesłany na stronę forum, chciałbym podyskutować o mojej sprawie:
  Spółka X została przejęta przez spółkę Z. Spółka Z wstąpiła w ogół praw i obowiązków spółki X. Przed tym zdarzeniem spółka X podpisała weksel własny in blanco (a właściwie na wekslu widnieje wyłącznie nazwisko i pierwsza litera imienia Prezesa spółki- brak pieczątki i pełnionej funkcji) na zlecenie spółki Y. Spółka Y chce teraz dochodzić roszczenia z weksla przeciwko spółce Z. Czy ma do tego prawo skoro weksel został podpisany de facto przez osobę fizyczną?

 76. @Mateusz – zgodnie z informacją w tym wpisie, forum znajduje się tutaj: https://forum.remitent.pl
  Zamieść tam zdjęcie weksla.

 77. Dziękuję, wystawiłem wpis na forum: Wystawcą weksla prezes czy spółka?

 78. Artur Fiutkowski says

  Dzień dobry,
  Stoję przed koniecznością wystawienia weksla dotyczącego zaległej płatności za wynajmowaną nieruchomość zagranicą. Czy podpisując go i wysyłając skanem nadal będzie on ważny, czy skan dyskwalifikuje ważność weksla?
  Dziękuję z góry za odpowiedź,
  Pozdrawiam

 79. Panie @Arturze, wysyłając weksel skanem nie będzie on ważny dla wierzyciela (ale jeśli wierzyciel chce, nie ma powodu, aby mu w ten sposób weksla nie wysłać :)

 80. Witam, czy do pozwu składam weksel i deklarację wekslową, czy również umowę inwestycyjną, którą ten weksel zabezpieczał.
  pozdrawiam – Robert

 81. @Robert – Można złożyć również umowę, czy sam weksel wystarczy, to już zależy od „widzimisię” danego sądu.

 82. Czy prawidłowy jest i po jakim czasie przeterminowuje się weksel na określoną kwotę …….. PLN do zapłaty ~ z nierozpoczętą spłatą; opatrzony wyłącznie danymi personalnymi dłużnika , tj. nazwiskiem, imieniem, adresem i podpisem; bez żadnej deklaracji i bez jakiejkolwiek dodatkowej umowy???
  Czy sąd przyjmie taki weksel do wszczęcia postępowania przeciwko wierzycielowi, który ociąga się ze spłatą…

 83. @Janina – trzeba by się zapoznać z wekslem, bo na podstawie tego opisu trudno stwierdzić.

 84. Dzień dobry. Mąż poręczył weksel gwarancyjny in blanco we wrześniu 2018roku. Wtedy jego brat podpisał umowę z Żabką o współpracy franczyzowej. Była mowa o jednym sklepie. Teraz okazuje się że po ok 3 latach planuje otworzyć kolejny. Czy możemy wycofać się z poręczenia tego weksla? Czy jeśli nie będziemy odpowiadać za ewentualne długi z obu sklepów?

 85. Wycofanie swojego poręczenia zależy od zgody Żabki. Co do poręczenia – poręczyliście za weksel, a nie za sklep, więc co do zasady weksel ten może zabezpieczać różne roszczenia, ale to już zależy od dokładnej umowy, jaką wy, jako poręczyciele, zawarliście z Żabką i wystawcą weksla (czy na przykład umówiliście się, że Żabką i wystawcą, że mogą użyć tego weksla wobec wyłącznie w przypadku roszczeń z danego sklepu).

 86. Dzień dobry.
  Mąż otwierał fresh market . Jako żona musialm podpisac weksel. Później żabka zrobiła aneks do umowy i z fresh market zmianila na sklep Żabka. Czy weksel ,który podpisałam nadal tyczy tego sklepu (żabki) ,nie podpisywałam nic po zmianie

 87. Czy jest możliwe indosowanie weksla in blanco na poręczyciela wekslowego bez spłaty całości zobowiązania? Poręczyciel chce spłacić drugiego poręczyciela – osoby fizyczne, które poręczyły za Spółkę i potem na podstawie tego weksla dochodzić praw w sądzie, prawnik u którego byłem na konsultacji wskazał potencjalny problem zlania praw i tego nie rozumiem. Dziękuję!

 88. @Maciej – złamania prawa tu nie ma, ale jest to trochę bezsensowne, bo weksel in blanco nie posiada w sobie żadnego zobowiązania, więc nie ma też czego spłacać. Ja bym to zrobił jednak na wypełnionym wekslu, natomiast jak dokładnie, to trzeba byłoby zobaczyć weksel i zapoznać się dokładnie z relacjami pomiędzy stronami.

 89. Zastanawiająca się says

  Czy można wystawić weksel na współmałżonka, gdy ma się wspólnotę majątkową? Jako zabezpieczenie zobowiązań między sobą, które powinni iść z „jego połowy”?

 90. Tak, małżonkowie mogą zaciągać wobec siebie zobowiązania wekslowe.

 91. Dzień dobry, czy weksel jest ważny jeżeli w Deklaracji wekslowej
  mam na myśli takie błędy
  wystawca Sp. z o.o.:
  1. Nie ma imienia i nazwiska osoby uprawnionej do podpisania dokumentów w imieniu firmy, tylko nazwa oraz siedziba firmy, pieczątki firmy też nie ma, tylko podpis osoby z zarządu.
  2. Nazwisko i imię osoby, na której rzecz zapłata ma być dokonana,
  ale nie pełne imię, zgodnie Dowodu Osobistego, on ma drugie imię, a w deklaracji tylko jedno. Wiktor Szyjan – Wiktor Bartosz Szyjan
  3. W deklaracji wekslowej jest zapis, „że posiadacz tego weksla będzie upoważniony, przedstawić do zapłaty sumy wekslowej po uzyskaniu pierwszego pozwolenia na budowę jednak nie później niż do dnia 31.03.2022 wystąpi o wydanie nakazu zapłaty bez protestu”………. Ale nie wskazane w wekslu:
  Gdzie pozwolenie na budowę
  Jaka miejscowość
  Na jaką firmę
  Na jakich działkach (na przykład Obręb Wojnów, we Wrocławiu, działka 45/98).
  Dziękuję.

 92. @Kasper – temat poruszony już na forum

 93. Jak wystawić weksel na terenie Wielkiej Brytanii zgodny z prawem brytyjskim, czy jest do niego niezbędna umowa wekslowa i czy wnosi sie z tego tytułu jakies opłaty w UK. Może są gdzieś jakieś wzory takich dokumentóe?

 94. @Magda – myślę, że najlepiej pytać o to na miejscu w jakiejś brytyjskiej kancelarii prawnej.

 95. Wystawiony weksel in blanco bez deklaracji wekslowej (ojciec-syn) w 09-2014 bez daty płatności. Wystawca weksla zmarł w 11-2018. W sądzie w 07-2022 roku (otwarcie testamentu) i postanowienie w sprawie nabycia spadku, w całości przez wnuczkę. Ile czasu mam na wypełnienie weksla in blanco w celu dochodzenia zobowiązania z weksla od spadkobierczyni majątku po zmarłym ojcu.

 96. Zapraszam na forum – https://forum.remitent.pl

 97. Witam, wygrałem dwukrotnie w sądzie o nakaz z zapłaty z weksla. W apelacji, dłużnik przegrał. Czy ma jeszcze szansę podważyć wyrok?

 98. @Cebulak – od niektórych spraw przysługuje kasacja.

 99. Panie Lechu, a co to za definicja niektórych? Jak mogę się dowiedzieć czy moja zalicza się do niektórych?

 100. @Cebulak – wszystko jest opisane w piątym-a dziale kpc.

 101. Okej, dziękuję :). 6.5 roku walki może będzie koniec. Choć to tylko polskie sądy ;)

 102. Czy możliwe jest pozwanie z weksla jedynie w zakresie części roszczenia, a następnie po wygraniu pierwszej sprawy, pozwanie o resztę na podstawie tego samego weksla? Czy można się wtedy powołać na oryginał weksla złożony w tej pierwszej sprawie?

 103. @Michał – tak, można, tylko trzeba pamiętać o przedawnieniu niepozwanej części roszczenia.

 104. Po jakim czasie weksel na nazwisko się przedawnia?

 105. @Janina – 3 lata od terminu płatności weksla

 106. Nie do końca się z Panem zgodzę. Weksel nie może trwać w nieskończoność. Proszę pamiętać o stosunku podstawowym i jego przedawnieniu.

 107. @Cebul – może w jakieś alternatywnej prawniczej rzeczywistości tak jest :)

 108. Dzień dobry,
  W związku z zajęciem komorniczym dowiedziałam się o istnieniu weksla na podstawie którego sąd wystawił nakaz zapłaty. Weksel podpisany został literami drukowanymi, gdzie ja takiego podpisy nie stosuję. Deklaracja wekslowa już jest podpisana podpisem pisanym. Nigdy wcześniej nie widziałam weksla na oczy. Dłużnikiem jest mój mąż, deklaracja wekslowa z 12.2019, 06.2020 ustalona rozdzielność majątkowa, 11.2020 uciekłam z dziećmi od męża który znęcał się nade mną i dziećmi psychicznie, 12.2022 zakupuje mąż towar na około 90000 z terminem płatności 15.06.2023 i 30.06.2023 z czego spłaca tylko 4000 zł. W związku z brakiem wpłat przez męża za towar zostaje w 11.2023r. wypełniony i uruchomiony weksel. Od 2021 roku toczy się sprawa rozwodowa i sprawa karna z uwagi na znęcanie się męża nad moim synem. W związku z moją ucieczka od męża, zmieniłam adres. Wierzyciel wszystkie pisma kierował na obecny adres męża, a on o niczym mnie nie informował. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam żadnego pisma od wierzyciela w tej sprawie, ani z sądu nakazu zapłaty. Mimo to zajęcie zostało nałożone na moje konto i egzekucja toczy się.
  Zauważyłam, że:
  1. podpis na wekslu jest napisany drukowanymi literami, ja nie podpisuje się w ten sposób. Deklaracja wekslowa jest podpisana podpisem pisanym.
  2. data wypełnienia weksla jest inna niż data wymagalności faktur i wypełnienia deklaracji wekslowej.
  3. wierzyciel zmienił nazwę firmy. W deklaracji jest inna nazwa spółki (zmiana w KRS) niż na wekslu
  4. W deklaracji brak jest określenia kwoty i maksymalnego terminu wypełnienia
  5. Brak odręcznie napisanego słowa poręczam
  6. Brak danych przedstawiciela wierzyciela na deklaracji wekslowej oprócz imienia i nazwiska
  7. W deklaracji wekslowej brak zobowiązania wierzyciela, że odda weksel dłużnikowi po spłacie i oświadczenia, że dłużnik przekaże weksel wierzycielowi.
  8. Czy data wystawienia weksla musi być taka sama jak data wystawienia deklaracji wekslowej.
  To udało mi się znaleźć jako możliwe nieprawidłowości, czy któryś pkt ma dla mnie znaczenie w procesie podważenia ważności weksla?

Speak Your Mind

*