Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Darmowe wzory weksli

Weksel własny

WZÓR PDF weksla własnego – pobierz za darmo (Opis: weksel własny, wystawiony „na rzecz” (możliwość umieszczenia klauzuli „nie na zlecenie”), zawiera szczegółową instrukcję wypełnienia. Przybliżony format: 16x10cm).

WZÓR JPG stylizowany na ozdobny blankiet – pobierz za darmo

Odmiany weksla własnego:
Weksel płatny za okazaniem – wzór PDF – pobierz za darmo

Weksel płatny w pewien czas po okazaniu – wzór PDF – pobierz za darmo

Comments

 1. Krzysztof says

  czy słwa „bez protestu” na wekslu dot. wystawcy weksla czy wekslobiorcy

 2. „Bez protestu” oznacza brak konieczności sporządzania protestu – zazwyczaj w przypadku niezapłacenia weksla i chęci dochodzenia należności od indosantów.

  Proszę jednak o uściślenie pytania, ponieważ nie do końca zrozumiałem, czego Pan chce się dowiedzieć.

 3. Witam,

  kilkanaście lat temu, gdy ostatnio miałem do czynienia z wekslem, zatytułowanie papieru „weksel” powodowało automatycznie jego nieważność. W prezentowanych przez Państwa wzorach widzę jednak tytuł „Weksel”. Kiedy i jak zmieniło się prawo w tym zakresie?

 4. Nigdy (a przynajmniej od 1936r., a i wcześniej też) nie było tak, aby danie wekslowi tytułu „weksel” unieważniało go.

 5. Nie pamiętam dokładnie treści obowiązujących wówczas przepisów, ale urzędowe blankiety nie miały tytułu, a słowo „weksel” było użyte jedynie w treści. Wiem, że wszyscy tego pilnowali. Czy w takim razie była to bezpodstawna fobia?

 6. Urzędowe blankiety nie miały tytułu, ponieważ nie jest to obowiązkowy element weksla. A, że ktoś pilnował, aby takiego tytułu nie dopisywać, to już bezpodstawna fobia :)

 7. Czy posiadanie weksla wraz z deklaracją wekslową i umową po zyczki ,daje gwarancję wyegzekwowania wierzytelności.Może sie okazać w momencie wezwania do wykupu weksla , że wystawca nie posiada żądanych środków pieniężnych ,a w postępowaniu egzekucyjnym masy majątkowej dla pokrycia wierzytelności.Bardzo proszę ,w miarę,o szybką odpowiedź.
  z wyrazami szacunku Danuta

 8. @Danuto, twoje podejrzenia są słuszne, jeśli w momencie egzekucji dłużnik nie będzie miał majątku, to kwota weksla może nie zostać wyegzekwowana.

 9. Dzień dobry. Czy nieodmienienie nazwiska remitenta i nazwy miejscowości może powodować nieważność weksla? Chociażby: (…) zapłacę na rzecz Jan Kowalski (…) Płatny w Warszawa (…) ?

  Chciałem też spytać, czy można wyciąć weksel z kartki? Czyli na przykład jeśli mam dwa weksle na jednej kartce, to czy mogę je „urozłącznić” rozcinając kartkę na dwie połowy?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i gratuluję bardzo dobrej strony.

 10. @Jan:

  Ad. 1. Nieodmienienie nazwiska, czy miejscowości, nie powoduje nieważności weksla

  Ad. 2. Nie widzę przeszkód, aby rozdzielić dwa weksle na jednej kartce.

 11. witam….nawiązując do odpowiedzi w której wynika, iż dłużnik który nie ma majątku na czas wykupu weksla, dług może zostać nie odzyskany….w takim razie co można jeszcze zrobić aby te pieniądze odzyskać, w momencie kiedy dłużnik ma nieruchomości lecz na wszystkich są hipoteki bankowe pod pobrane wcześniej kredyty, czy w tym momencie wchodzi w to komornik, który zajmie się licytacją i sprzedażą tych nieruchomości?….dziękuje

 12. @marcin: egzekucja z takich nieruchomości też może być prowadzona. Mając tytuł wykonawczy możesz zatem zlecić komornikowi przeprowadzenie egzekucji ze wskazanego majątku. Co prawda bank ma zazwyczaj pierwszeństwo w odzyskaniu zabezpieczonych hipoteką środków, ale jeśli wartość nieruchomości jest wyższa niż wartość kredytu, to i dla Ciebie coś zostanie. Po drugie sama groźba egzekucji i niebezpieczeństwo związane z natychmiastowym wypowiedzeniem umowy kredytu przez bank może działać na dłużnika motywującą do spłaty Twojej wierzytelności.

 13. Witam,

  Podpisuję umowę pożyczki (komuś pożyczam)
  Jak zaznaczyć w umowie pożyczki , że jest zabezpieczona wekslem? Można napisać że weksel jest częścią umowy? I który rodzaj weksla jest w przypadku terminowej pożyczki najlepszy?Termin np do końca roku. Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam – piotr

 14. @Piotr,

  Jak zaznaczyć w umowie pożyczki , że jest zabezpieczona wekslem?

  W dowolny sposób, na przykład na poczet zabezpieczenia pożyczki pożyczkobiorca wystawia na rzecz pożyczkodawcy weksel na sumę pożyczki wraz z odsetkami.

  I który rodzaj weksla jest w przypadku terminowej pożyczki najlepszy?Termin np do końca roku.

  Jeśli spłata jest jednorazowa, to weksel na kwotę będącą sumą należności głównej i odsetek z terminem wykupu równym terminowi spłaty pożyczki. Jeśli pożyczka jest spłacana w ratach – kilka weksli na kwoty odpowiadające ratom i analogiczne terminy płatności. Jak wystawić najprostszy weksel.

 15. Michał MCH dolnyśląsk says

  Witam,
  Czy odpłatnie może Pan przygotować wzór weksla umowy wekslowej oraz dla poręczyciela.
  Pożyczyłem 10.02.2011r komuś bez pokwitowania kwotę 35000zł. do dnia dzisiejszego mi nie
  oddał ale weksel podpisze wraz z poręczycielem.
  Pozdrawiam
  Michał Chroniowski

 16. Witam !

  Mam pytanie dotyczące wyglądu weksla tzn. czy wzór może być dowolny, wymyślony przez siebie uwzględniając oczywiście wymagane informacje, czy też są jakieś regulacje prawne które to określają.
  Pozdrawiam

  Łukasz

 17. @Łukasz: wzór graficzny może być dowolny, byleby treść była poprawna.

 18. Joanna says

  Mam weksle, ale nie mam deklaracji wekslowej ani umowy pożyczki. Czy mam szansę na wyegzekwowanie kwoty wekslowej i w jaki sposób?

 19. @Joanna: Jeśli treść weksla jest poprawna, termin płatności minął, a z treści weksla wynika, że to Ty jesteś uprawniona do żądania zapłaty, to masz prawo dochodzić zapisanego na wekslu roszczenia od podpisanej na nim osoby. Jeśli chcesz podyskutować o swoich wekslach (podanie treści lub skanów mile widziane), zapraszam na forum wekslowe.

 20. Witam, Mój mąż prowadzi firmę ubezpieczeniową i obecnie jest w trakcie podpisywania umowy z kolejną firmą na świadczenie jej usług. Ubezpieczyciel ten żąda podpisania weksla przez niego i przeze mnie ( nie prowadzimy razem firmy). Czy w razie „w” odpowiadam swoim majątkiem osobistym ( darowizna z przed ślubu) czy tylko naszym wspólnym ? Podpisanie przeze mnie weksla jest obligatoryjne, więc w jaki sposób mogę się zabezpieczyć aby mój majątek osobisty pozostał bezpieczny? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

 21. @Anna: jeśli podpisujesz weksel jako poręczyciel (wystarczy sam podpis na przedniej stronie weksla lub podpis ze słowem „poręczam” na odwrocie weksla), wówczas odpowiadasz całym swoim majątkiem.

  Abyś odpowiadała tylko majątkiem wspólnym, zamiast podpisania weksla jako współwystawca lub poręczyciel, wystarczy, abyś wyraziła zgodę na zaciągnięcie odpowiedniego zobowiązania przez męża.

  BTW: Czy macie wspólnotę majątkową?

 22. Dziękuję za szybką odpowiedz. Tak, mamy wspólnotę majątkową. Poniżej przekopiowałam Oświadczenie, które muszę podpisać. Wydaje mi się, że jest to to wyrażenie zgody, o którym Pan wspomina, więc chyba nie mam się czego obawiać – jeśli o mnie chodzi.

  Oświadczenie

  Ja, niżej podpisana/podpisany ………………………………………………………………………………………………………..,
  zamieszkała/zamieszkały w ……………………………………………., przy ul. …………………………………………………,
  niniejszym wyrażam zgodę na złożenie w firmie ……. przez męża
  ……………………………………………………………….. weksla własnego in blanco wraz z deklaracją wekslową
  i wypełnienie go w sposób opisany w deklaracji wekslowej.

  ……………………………………., dnia ………………………… ………………………………………………………..
  (podpis oświadczającej/ oświadczającego)

 23. @Anna, jeśli podpiszesz tylko takie oświadczenie, i nie podpiszesz się na samym wekslu, to będzie oznaczało jedynie Twoją zgodę na zaciągnięcie zobowiązania przez męża, a ewentualne roszczenie byłoby możliwe do zaspokojenia tylko z majątku wspólnego (plus majątek osobisty męża, oczywiście).

 24. To Oświadczenie jest napisane na tej samej stronie co weksel. Czy ma to jakieś znaczenie? Poza tym znalazłam taki zapis już w wekslu „Firma XXX S.A. ma prawo opatrzyć złożony weksel datą i miejscem płatności według swojego uznania, bez odrębnego wezwania do wykupienia weksla, bez jakichkolwiek czynności zachowawczych”. Czy taki zapis jest O.K?

 25. Co to znaczy „na tej samej stronie co weksel”? Zazwyczaj weksel jest odrębnym dokumentem, a nie częścią umowy. Może po prostu masz wydruk weksla i umowy na 1 stronie, a przy podpisywaniu się to rozdzieli, albo wydrukuje osobno? Mam prośbę – wejdź na forum wekslowe i zamieść skan tej umowy i weksla (może być bez danych), zobaczymy jak to faktycznie wygląda.

 26. Witam!! Ponad rok temu pożyczyłem znajomemu 8000zł i do tej pory nie mogę tego odzyskać,słyszę cały czas: jutro,w przyszłym tygodniu, miesiącu(WIEM ŻE ON PRACUJĘ NA UMOWĘ I ZARABIA CAŁKIEM PRZYZWOICIE)!!!! co mogę zrobić?
  Na wszelką okoliczność kazałem mu przy pożyczeniu podpisać białą kartkę w prawym dolnym rogu(oczywiście resztę danych też posiadam), jak ma wyglądać treść weksla? czy to wystarczy,żeby wystąpić na drogę sądową? jakie są szanse na odzyskanie pieniążków, czy jak wypiszę weksel na tej kartce muszę zgłaszać do Skarbówki,że pożyczyłem, jakie można naliczyć odsetki? Jakie wpisać daty? Proszę o pomoc,bo na dzień dzisiejszy moja sytuacja finansowa nie wygląda kolorowo i przydałby się każdy grosz!! Z góry dziękuję i czekam na odpowiedż.

 27. Na wszelką okoliczność kazałem mu przy pożyczeniu podpisać białą kartkę w prawym dolnym rogu(oczywiście resztę danych też posiadam), jak ma wyglądać treść weksla?

  Jeśli nie posiadasz pisemnego dowodu, że podpis został złożony z zamiarem zaciągnięcia zobowiązania wekslowego (a podpisana czysta kartka, zamiast weksla in blanco, sugeruje, że podpis nie był złożony z zamiarem zaciągnięcia takiego zobowiązania), to sugeruję nie wykorzystywać takiej kartki do spreparowania weksla, może być bowiem uznane to za fałszerstwo.

  czy jak wypiszę weksel na tej kartce muszę zgłaszać do Skarbówki,że pożyczyłem

  Nie.

  Powrócę raz jeszcze:

  Na wszelką okoliczność kazałem mu przy pożyczeniu podpisać […]

  Nie wiem, co Ci przyświecało, że zamiast normalnej umowy lub normalnego weksla, zażądałeś podpisania czystej kartki, ale jest to jeden z gorszych sposobów zabezpieczenia. Poszukaj lepiej innych dowodów pożyczki (może dowód przelewu bankowego?).

 28. Ten podpis był z zamiarem umowy pożyczki albo weksla i osoba która pożyczała była w pełni tego świadoma,że jak nie odda to ten papier będzie wypełniony i było przy tym kilku świadków

 29. A gdybym zapytał,że mam taki weksel podpisany przez osobę która ode mnie pożyczyła pieniążki, to jaka jest dalsza procedura z tym wekslem,jeżeli on już ponad rok nie oddaje?

 30. Procedura jest taka, ze wpierw okazujesz weksel do zaplaty wystawcy, jak nie zaplaci, to go pozywasz, jak nadal nie zaplaci, to po uzyskaniu tytulu wykonawczego egzekwujesz przez komornika.

 31. Mam rozumieć,że udaję się to Pana który nie chce oddać,przedstawiam mu weksel,jeżeli nadal nie chce go wykupić , udaję się do sądu? Czy kwota na wekslu jest w jakiś sposób opodatkowana przez US, czy trzeba to zgłaszać w US? Na koniec miałbym prośbę, jak byś mógł wkleić linka który weksel będzie w tym przypadku wystarczający. Z góry dziękuję.

 32. jeżeli nadal nie chce go wykupić , udaję się do sądu

  Tak.

  jest w jakiś sposób opodatkowana przez US

  Kwota na wekslu nie jest opodatkowana. Opodatkowana jest pożyczka, ale obowiązek ten ciąży na pożyczkobiorcy.

  wkleić linka

  link (wklejony).

 33. Witam, w dniu dzisiejszym ok godz. 18 odebralam awizo. Okazalo sie ze dotyczylo ono wezwania do wykupienia weksla wlasnie na dzien dzisiejszy. Wezwanie datowane jest na dzien 25.06, awizo z 27, odebralam dzis. Niestety nie pamietam czy do umowy byla deklaracja wekslowa. Czy posiadacz weksla moze wyznaczyc dowolny termin wykupu weksla in blanco jesli takiej deklaracji nie bylo?czy obowiazkuja jakies terminy ktore winny zostac w takiej sytuacji dotrzymane i ewentualnie z jakich przepisow one wynikaja?Co moge i powinnam w zaistnialej sytuacji zrobic?
  Prosze o mozliwie szybka pomoc,
  pozdrawiam Maja M.

 34. Terminów ogólnych odnośnie wysyłania wezwania do wykupu weksla – nie ma, bo i nie ma prawnego obowiązku takiego wzywania. Powinno się natomiast uczynić zadość obowiązkowi przedstawienia weksla do zapłaty, aczkolwiek brak poprawnego przedstawienia w jakiś szczególny sposób nie uniemożliwia dochodzenia roszczenia od wystawcy. W Twoim przypadku skupiłbym się raczej nad tym, czy zaistniała przesłanka do uzupełnienia weksla in blanco; w linii obrony odnośnie błędnego wezwania do zapłaty weksla, który co do zasady przedstawia istniejące roszczenie, nie upatrywałbym jakiejś szczególnej siły.

 35. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ja absolutnie nie neguję roszczenia wierzyciela, ale po piersze brak było wcześniejszego wezwania do zapłaty-w każdym razie na piśmie (przyszedł człowiek powiedział ze jest wlascicielem firmy i powiedzial ze okreslona kwota ma zostac zapalcona,podczas gdy wszystkie wczesniejsze formalnosci zlatwiane byly z pracownikiem).Po rozmowie z tym pracownikiem uzgodnilismy ze kwoty wymagalne do zaplaty zostana przeze mnie zapalcone do 5.07., no a dzis to wezwanie do wykupu w kancelarii r.pr. datowane na 25.06. W umowie ktorej zabezpieczenie stanowi weksel wsazano ze wszelkie spory strony postaraja sie zalatwic polubownie, a dopiero w przypadku braku porozumienia oddadza spor pod rozstrzygniecie wlasciwemu sadowi powszechnemu. Czy to moze miec znaczenie ? i czy owo przedstawienie o ktorym Pan pisal mam utozsamiac z tym wezwaniem do wykupu weksla? czy powinno nastapic wczesniej, abym wlasnie m.in.mogla zapoznac sie z trescia ktora zostal przez wierzyciela wypelniony weksel, w tym data jego wykupu?
  z gory dziekuje za pomoc
  pozdrawiam Maja M.

 36. zostana przeze mnie zapalcone do 5.07

  Zatem pójdź do nich we czwartek, zapłać, nie zapomnij odebrać weksla (przy okazji: masz te ustalenia na piśmie?)

  a dopiero w przypadku braku porozumienia…

  Może tak, może nie, nie wiem jakie umowy zawierałaś, nie wiem jakie próby dojścia spłaty były dokonywane przez wierzyciela wcześniej.

  Racja byłaby Twoja, jeśli Ty, mając na piśmie odroczenie spłaty długu do 5 lipca, dostałabyś nagle do wykupu weksel z datą czerwcową. Wówczas mogłabyś próbować dowodzić, że weksel został uzupełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem. Tylko po co, pewnie do czwartku do sądu nie pójdą, zatem patrz: pierwszy akapit.

  mam utozsamiac z tym wezwaniem do wykupu weksla?

  Nie, ponieważ podczas przedstawienia wystawca ma mieć możliwość obejrzenia oryginału weksla, co nie zachodzi w przypadku otrzymania samego wezwania do wykupu.

 37. Witam,
  posiadam lokal handlowy (prowadzę działalnośc jako os.fizyczna) chcę go wynając sp. z o.o.
  Chciałam otrzymac od najemcy kaucję ( 2 -mies.czynsz) jako zabezpieczenie w postaci gotówki, natomiast najemca chce wystawic weksel.Kaucja może służyc na pokrycie niezapłaconego czynszu lub koszty remontu lokalu po zakończeniu umowy.Umowa jest na czas nieokreślony , więc w czasie trwania umowy wysokosc czynszu moze sie zmienic a co za tym idzie również kwota kaucji.
  Mam pytanie jaki weksel mają wystawic i na jaką kwotę ( czy może to byc weksel in blanco
  do ustalonej maksymalnej kwoty i jaka to może byc kwota jeśli kaucja wynosi 6888 zł) ? Jakie klauzule powinien zawierac i z czym te klauzule się wiążą w przypadku konieczności posłużenia się tym wekslem? Kto ma podpisac ten weksel?
  Dziekuję za odpowiedź.Pozdrawiam.Gosia.

 38. @Gosiu, powyższe zabezpieczenie może być spełnione zarówno wekslem in blanco, bez podanej sumy, do którego sporządzi się umowę wekslową. Wówczas nawet nie będzie potrzeby ograniczać się tylko do dwukrotności czynszu, weksel będzie mógł zabezpieczać wszystkie Twoje roszczenia, które z biegiem czasu, choć Ci tego nie życzę, mogą znacznie przewyższyć dwukrotny czynsz ;)

  Zabezpieczeniem może być również weksel zupełny, przykładowo płatny za okazaniem, wystawiony na sumę 6888zł; w przypadku podwyższenia czynszu strony mogą określić obowiązek wystawienia przez najemcę nowego weksla na wyższą sumę.

  Uważam jednak, że opcja z wekslem in blanco byłaby dla Ciebie wygodniejsza i nie ograniczałaby Cię w wysokości dochodzonego roszczenia.

  Weksel za spółkę z o.o. przede wszystkim podpisują członkowie zarządu wskazani w KRS.

  Dobrym pomysłem jest również odebranie od osób pełniących te funkcje ich osobistego poręczenia za spółkę. Jest to o tyle wskazane, że doprowadzić do upadłości spółkę z o.o. jest bardzo prosto (a już z samego faktu, że w przyszłości miałabyś dochodzić należności z weksla niejako z definicji wynikać będzie zła sytuacja materialna spółki, skoro zaprzestała ona płacenia czynszu). Tym samym wydaje się być zasadnym odebranie poręczenia również od członków zarządu (lub/i właścicieli) spółki, jako niemal warunku koniecznego istnienia szansy na skuteczną egzekucję…

 39. Dziękuję za szybką odpowiedź.Mam jeszcze kilka pytań.W miarę zagłębiania się w tematykę wekslową coraz mniej rozumiem.Prawo wekslowe wydaje mi się bardzo skomplikowane.
  Jaka jest różnica między klauzulą ” na zlecenie” i „nie na zlecenie” oraz jakie są skutki klauzuli „bez protestu” i czy jest ona korzystna dla wierzyciela ? Czy w umowie wekslowej nalezy umieścic datę do jakiej może byc wypełniny i czy może to byc okreslenie ” do końca obowiązywania umowy” ( umowa na czas nieokreślony) i czy w takim przypadku weksel przedawnia się czy nie.
  Pozdrawiam
  Gosia

 40. Jaka jest różnica między klauzulą ”na zlecenie” i „nie na zlecenie”

  Klauzula na zlecenie zezwala na zbycie weksla przez indos, klauzula nie na zlecenie nie zezwala na zbycie weksla przez indos.

  jakie są skutki klauzuli „bez protestu” i czy jest ona korzystna dla wierzyciela

  Dla remitenta jest ona zupełnie obojętna, proszę nie zawracać sobie nią głowy.

  Czy w umowie wekslowej nalezy umieścic datę do jakiej może byc wypełniny i czy może to byc okreslenie ” do końca obowiązywania umowy”

  Nie ma potrzeby ograniczania się konkretną datą, określenie „do końca trwania [danej] umowy” jest jak najbardziej poprawne.

  czy w takim przypadku weksel przedawnia się czy nie.

  Weksel przedawnia się w 3 lata od daty płatności, zatem weksel in blanco nie zacznie się przedawniać do czasu wpisania w nim takiej właśnie daty.

 41. Cezary says

  Witam, pożyczam od znajomego kwotę 40tys na zakup działki i chcę zabezpieczyć go wekslem, czy mogę wpisać na wekslu tekst: „w razie niemożności spłaty w wyznaczonym terminie, lub innym przypadkom losowym, działka nr….. stanowiąca moja własność, przechodzi na własność posiadacza niniejszego weksla”.

 42. @Cezary: takie rozporządzania nieruchomościami nie mieszczą się w formule weksla, trzeba to uzgodnić w odrębnej umowie, której weksel będzie jedynie jedną z części składowych. Czy jednak – jeśli wierzyciel nie naciska – warto się tak podkładać? :)

 43. Witam,mamy z mężem problem z podpisanym wekslem(tylko przez męża),szukając pracy za granicą trafił do polskiej firmy , która wysłała go do pracy na terenie Niemiec w ubiegłym roku.Jak się okazało niemiecka firma nie wypłaciła połowy ustalonego wynagrodzenia(warunki płacy i pracy ustalał pośrednik),mąż wyjeżdżał z własną działalnością. W umowie o pośrednictwo pracy widnieje zupełnie inne imię i nazwisko (i nie jest to spółka),niż w rejestrze agencji zatrudnienia(na str.www.kraz.praca.gov.pl). Czy wobec tego osoba ma prawo żądać realizacji weksla skoro na umowie o pośrednictwo pracy wpisane są dane,które są rozbieżne z danymi ujawnionymi w polskim rejestrze agencji zatrudnienia (zgadza się tylko adres). I jeszcze jedna nurtująca mnie rzecz, w umowie tej zawarty jest wpis o comiesięcznej opłacie w związku ze znalezieniem zlecenia. Czy jest to legalne? proszę o pomoc.Dziękuję.

 44. @Danuto, trzeba by się zapoznać ze wszystkimi umowami w tej sprawie, aby można było coś podpowiedzieć.

 45. Witam.
  Mam problem z tzw wykupem weksla . Podpisałem weksel do określonej kwoty płatny zgodnie z porozumieniem w określonych ratach-transzach w określonym czasie ( z reguły na koniec miesiąca ) . Nie zawsze udaje mi sie wywiązać z terminu . Spłacam go w różnych kwotach w danym miesiącu , ale czasem zdarza mi się poślizg nie przekraczjący 10 dni . Wystawca weksla skierował już raz ” Wezwanie do wykupu weksla ” , ale w ciągu tygodna dopłaciłem brakującą kwotę . Teraz ponownie zwrócil się do mnie z wezwaniem do zapłaty- ostatecznym i o ile się nie wywiąże z danego terminu to będzie zmuszony skierować sprawę na drogę sądową . Nadmieniam że do dnia dzisiejszego wpłaciłem 75% należności z aktualnej transzy . W związku z powyższym moje pytane dotyczy czy tak niewielkie przeterminowanie może skutkować skierowaniem sprawy na drogę sądową i poniesenieniem kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego .
  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedż

 46. Panie Cezary,
  zasadniczo wierzyciel może kierować powództwo do sądu już po 1-dniowym opóźnieniu w płatności. W przypadku spłat w ratach dodatkowo należałoby poszukać w Pańskiej umowie, czy zwłoka w spłacie jednej raty nie uprawnia wierzyciela do żądania natychmiastowej spłaty całości zobowiązania.

  Natomiast nie wierzyłbym, że wierzyciel będzie zmuszony do skierowania sprawy do sądu w tak krótkim czasie. Jak znam życie, podejmowane wobec Pana działania i składane oświadczenia mają na celu jedynie zmotywowanie Pana do szybkiej spłaty, a niekoniecznie stanowią zapowiedź realnych czynów, jeśli opóźnienia w płatności pozostaną na tym samym niewielkim poziomie.

 47. Natalia says

  Witam!
  Podpisałem weksel, nie otrzymałem jednak kopi tego weksla. Człowiek od którego pożyczyłem pieniądze nie zgadza się na spłatę zadłużenia wpłatami na konto firmowe tylko metodą ” gotówkę do ręki” lub na prywatne konto żony. Spłacałem rzekomo weksel, jednak nie znam wysokości sumy mojego zadłużenia a za kwoty, które wpłacałem otrzymywałem paragon za towar, który rzekomo kupiłem za tą sumę, żadnego potwierdzenia spłaty. Chciałbym zapytać czy ten weksel ma moc prawną? Dziękuję.

 48. Weksel wystawia się w jednym egzemplarzu, jeśli zależało Ci na kopii weksla, mogłaś ją zrobić samodzielnie przed wręczeniem weksla remitentowi.

  Jeśli spłaty dotyczyły weksla, powinnaś wówczas żądać do posiadacza weksla pokwitowania, umieszczonego na rewersie weksla, że w danym dniu została zapłacona część sumy wekslowej. Nadto możesz żądać osobnego pokwitowania do Twoich rąk. Inaczej ryzykujesz tym, że w przyszłości będziesz musiała jeszcze raz zapłacić całą sumę weksla.

  Weksel ma oczywiście moc prawną (jeśli jest oczywiście poprawnym formalnie wekslem, bo na razie dyskutujemy sobie teoretycznie).

 49. Witam serdecznie,
  mam do Pana małe pytanie: 19.10.2011 roku podpisałem ze swoim dłużnikiem Umowę uznania długu na Kwotę 123.000 złotych wraz z wekslem zupełnym. W ramach tej kwoty dłużnik był zobowiązany do zapłaty około 15.000 do Właściwego Urzędu Skarbowego (czego nie uczynił) oraz zapłaty pozostałej kwoty. Termin płatności weksla 31.12.2011 r. Do dnia dzisiejszego zapłacił około 70.000 zł pozostało mu jakieś 29.000 zł. Co powinno zawierać w takim wypadku wezwanie do wykupu weksla zupełnego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 50. Nie ma czegoś takiego jak „wezwanie do wykupu weksla” jeśli mamy na myśli wezwanie wysłane drogą pocztową. Weksel należy przedstawić do zapłaty (fizycznie, w miejscu płatności określonym na wekslu) i zażądać uiszczenia pozostałej (niezapłaconej dotychczas) kwoty.

 51. Mam na myśli wezwanie wysłane pocztą. Przyjmuję, w związku z powyższym że muszę napisać przed-sądowe wezwanie do zapłaty. Bo w jakiś sposób muszę od niego „zawołać” zapłaty.Czy nie muszę pisać nic i wnieść pozew do Sądu z Weksla.

 52. Przede wszystkim musisz przedstawić weksel do zapłaty, aby wystawca mógł za niego zapłacić dobrowolnie. Jeśli chcesz, możesz go wcześniej uprzedzić o przedstawieniu, aby był przygotowany na zapłatę. Jeśli zapłaty nie będzie pomimo przedstawienia, możesz wówczas wysłać „przedsądowne wezwanie do zapłaty”, nie jest to jednak aktualne obowiązek.

  Niektórzy twierdzą, że wysłane wezwanie do zapłaty stanowi podkładkę do powodu do wytoczenia powództwa i chroni przed zwrotem kosztów pozwanemu, jeśli ten od razu uznałby roszczenie, ale wg mnie wymóg ten spełnia (tj. powodem do wytoczenia powództwa może być) także przedstawienie weksla do zapłaty i nieotrzymanie jej, bez konieczności ponownego wzywania w formie pisemnej.

 53. Jednym z zabezpieczeń mojego kredytu jest weksel własny in blanco. Jednak na wzorze weksla nie ma zaznaczone że jest to weksel in blanco – samo słowo weksel. W treści wpisuję – zapłacę bez protestu za ten własny weksel na zlecenie…..sumę…. Czy na rewersie weksla może być wydrukowana deklaracja wekslowa i nie unieważni to weksla. Chciałabym się zabezpieczyć, bo co w sytuacji gdy weksel dostanie się w ręce osób nieupoważnionych i ktoś sobie uzupełni kwotę i wierzyciela – ta ja będę miała problem a nie bank. Z góry dziękuję za pomoc

 54. Lidio,
  to, że na wzorze weksla nie ma oznaczenia, że jest to weksel in blanco, jest prawidłową procedurą. Wynika to z faktu, że weksel jest wekslem in blanco tylko przez pewien czas, po uzupełnieniu (przy konieczności dochodzenia roszczenia) wekslem in blanco już być przestanie, zatem tytułowanie w ten sposób weksla na całe jego „życie” (a spotykam się z taką praktyką czasem) jest co najmniej formalną niezręcznością, choć nie powoduje to wadliwości samego weksla.

  Treść umowy wekslowej może być umieszczona poza treścią weksla (czyli np. na rewersie, ponieważ za treść zobowiązania wekslowego uznaje się to, co jest na awersie od samej góry aż do podpisu), choć stosuje się to bardzo rzadko, właściwie nie spotkałem jeszcze takiego weksla. O wiele częściej można znaleźć jedynie wzmianki o istnieniu umowy wekslowej (ważne, jeśli takich weksli in blanco wystawia się na rzecz remitenta wiele, wówczas można umieścić na rewersie weksla informacje, do którego porozumienia został wystawiony dany weksel).

  Jednakże – bardziej niż o informację o porozumieniu na rewersie – zadbałbym na Twoim miejscu, aby weksel już w momencie wręczania miał wskazanego remitenta, aby miał podaną datę wystawienia (taką samą jak datę zawarcia pozostałych związanych z wekslem umów), aby był wystawiony nie na zlecenie oraz posiadał informacje o gwarancyjnej / kaucyjnej funkcji weksla poprzez użycie klauzuli „zapłacę za ten kaucyjny weksel” lub „zapłacę za ten gwarancyjny weksel”…

 55. Dziękuje bardzo za pomoc, ale czy weksel z wydrukowaną na rewersie deklaracją wekslową (rozwiązanie polegające na wydruku dwustronnym – z jednej strony deklaracja wekslowa in blanco z drugiej sam druk weksla) jest na pewno zgodny z prawem i nie ma żadnych przeciwskazań żeby tak zrobić. Bank nie chce zmienić treści samego weksla, czyli zostaje klauzula: „zapłacę bez protestu za ten własny weksel na zlecienie……”, co moim zdaniem jest ryzykowne, więć chciałabym w sposób trwały połączyć weksel i deklarację wekslową

 56. Nie mogę się poprzeć żadnym orzeczeniem stwierdzającym, że deklaracja wekslowa może być umieszczona na rewersie weksla. Jest jedynie orzeczenie stwierdzające, że na rewersie (jako na części znajdującej się poza treścią weksla) może znajdować się wzmianka o istnieniu deklaracji i wskazanie o jaką (którą, spośród kilku) deklaracji chodzi. Jednak z faktu, że rewers nie stanowi treści zobowiązania wekslowego, jak i z faktu, że mogą tam znajdować się odniesienia do zewnętrznych umów wg mnie wynika, że może się tam znaleźć nie tylko wzmianka o deklaracji, ale i cała deklaracja, i jedynie brak odpowiedniego stanu występującego w praktyce spowodował, że jeszcze żaden sąd się na ten temat nie wypowiedział.

  Niemniej jednak są to tylko takie nasze teoretyczne rozważania, na bank bank [:)] nie zgodzi się na umieszczenie deklaracji na rewersie, bez względu na to ile prawdy byłoby w naszym rozumowaniu.

 57. W takim razie może niech bank wystawi mi takie pismo, że w dniu… został złożony weksel i Bank przejmuje za niego odpowiedzialność w sutuacji gdy dostanie się w nipowołane ręce (czy jest szansa, że bank się na to zgodzi)

 58. Szczerze mówiąc, wystawienie takiego pisma przez bank jest tak samo prawdopodobne, jak to, że na zabezpieczenie roszczeń związanych ze zgubieniem weksla przez bank wystawi on na Pani rzecz swój weksel in blanco. Czyli żadne. Swoją drogą ciekawi mnie, czy jakikolwiek bank wystawiłby taki weksel in blanco (w transakcji z równym sobie kontrahentem), jakiego żąda od swoich klientów. Daję sobie rękę uciąć, że nie. To powinno dawać do myślenia.

 59. Witam, po pierwsze bardzo dziękuję za stworzenie super strony! Chociaż im wiecej czytam tym mniej rozumiem :) Mam pytanie odnośnie treści samej umowy wekslowej. Mąż prowadzi firmę produkcyjną, w umowie sprzedaży maszyny kupujący chce zastrzec, że w razie niewywiązania się męża (sprzedającego) z umowy kupujący otrzyma zwrot zaliczek zapłaconych na poczet maszyn (oczywiście), na zaliczki te chce dostać weksle. Czy istnieje potrzeba/konieczność podpisywania osobnej umowy wekslowej i czy są elementy obowiązkowe takiej umowy np. gdy w samej umowie sprzedaży określone są dokładnie kwoty i daty wypłaty kolejnych zaliczek oraz termin zwrotu zaliczek w razie niewywiązania się męża z umowy? Gdzie ewentualnie w treści weksla odnotować fakt podpisania takiej umowy? rozumiem bowiem, że jeśli wystawiany byłby weksel na kolejną zaliczkę, kazdy weksel miałby osobną umowę wekslową? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 60. Myślę, że można by się tutaj pokusić o taki sposób:

  – otrzymujący zaliczkę mąż wystawia weksel kaucyjny, ale nie in blanco, a już wymieniający kwotę w wysokości otrzymanej zaliczki. Koniecznie „nie na zlecenie” i z określeniem „weksel kaucyjny”. Oczywiście do całego porozumienia należałoby podpisać z kupującym umowę, w której określi się, że weksel ten jedynie zabezpiecza zwrot zaliczki i może być wykorzystany wyłącznie przez remitenta na poczet ewentualnego jej zwrotu. Fakt zawarcia umowy wekslowej można odnotować na rewersie weksla. Kolejna zaliczka wiązałaby się z wystawieniem kolejnego weksla na odpowiednia sumę.

  im wiecej czytam tym mniej rozumiem

  Już któryś raz czytam taki komentarz. Czy coś robię nie tak? :)

 61. Witam, bardzo dziękuję za błyskawiczną i wyczerpującą odpowiedź. Nie, absolutnie nie jest to sposób w jaki podaje Pan informacje, wręcz odwrotnie, jedna z niewielu stron, na której kompletny laik jest w stanie zrozumieć cokolwiek. To tylko materia nie łatwa i ten żargon :)Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

 62. Witam mam problem gość znalazł pustą kartkę z moim podpisem napisał umowę pożyczki i żąda jej spłaty podpis mój pismo nad nim już nie jak się wybronić?

 63. @Krzysztof: zgłosić do prokuratury podejrzenie popełnienia przestępstwa.

 64. Dzięki ale gość to mega cwaniak wynajołem od niego warsztat (dużą część) zamontowałem 2 maszyny potem utrudnił mi dostęp do warsztatu , posłał wypowiedzenie zgodn z umową najmu. Powiedziałem iż nie zapłacę czynszu za coś z czego nie korzystam chciałem zabrać maszyny to nie wpuścił mnie na warsztat wezwałem policję ta nic nie mogła zrobić bo mógł zając na poczet zaległego czynszu itd a ja sobie mogę sprawę cywilną mu wytoczyć.
  Za tydzień maszyn na warsztaci już nie było zgłosiłem kradzież zeznał iż mi odda maszyny lecz tego nie zrobił a teraz przyiósł jakąś kartkę z moim podpisem że rzekomo udzielił mi pożyczki 10000 a maszyny kupiła za 4 i żąda 6000 zwrotu sprawanadal na policji mnie na adwokata niestać przez to iż nie mogłem korzystać z warsztatu utraciłem dochody i teraz muszę pracować u kogoś jako pracownik nie wiem co z ym zrobić jak dzwonię do prawników to 2 000 chcą za reprezentowanie i ok 8000 za sprawę pomocy

 65. Wykorzystanie Twojego podpisu w ten sposób to przestępstwo, zgłoszenie na policję nic nie kosztuje, ani nie musisz być reprezentowany przez adwokata.

 66. a co z maszynami nie są moje ja je mam w lizingu czy je odzyskam? czy ten podrobiony dokument pożyczki będzie ważny i sprzedaży maszyn też?
  w dzień przed tym jak dał na policję tą umowę zeznał iż umuwił się zemną na oddanie maszyn a na następny dzień wyskoczył z tą umową twierdząc iż mu sprzedałem maszyny tak sie chce bronić z zarzutu kradzieży

 67. Acha przy spotykaniu się z tym gościem nigdy nie byłem sam zawsze miałem kogoś za świadka

 68. Sprawy maszyn, leasingu, wykraczają poza tematykę bloga, niestety nie mogę tutaj pomóc.

 69. a ta umowa może być ważna czy da się ją obalić podważyć itp?

 70. Domyślnie umowa jest ważna, ponieważ zawiera odpowiedni tekst i Twój podpis. Aby ją podważyć, należy wykazać, że umowa została spreparowana bez Twojej zgody przy podstępnym wykorzystaniu kartki z Twoim podpisem.

 71. Witam a jak to udowodnić czy mogę zwrócić sie o poddanie mnie badaniom wariografem? czy coś w tym stylu?
  Policja wszczeła już postępowanie na razie badają autentyczność podpisu tylko co dalej?czy stosują wariograf czy muszę sam prywatnie przeprowadzić takie badanie?

 72. Wiem iż ten drugi na wariograf się napewno nie zgodzi bo wyszło by iż sfałszował tą umowę

 73. @Krzysztof, wariograf to nie jest „złoty środek”. Nie szukaj czarodziejskiej różdżki, która jak za dotknięciem rozwiąże Twój problem. Wygląda na to, że stałeś się ofiarą oszustwa, i bronić się musisz wszelkimi sposobami. Życzenie Ci szczęścia też nie jest bezcelowe.

 74. Witam,

  Przede wszystkim – gratuluję ciekawej strony.
  Zamierzam sprzedawać towar, którym handluję, pewnemu klientowi. Klient jest mało wiarygodny i mam wątpliwości czy będzie spłacał terminowo zobowiązania. Zaproponował jednak wystawienie weksla. Chciałbym jednak żeby weksel obejmował wszystkie faktury, które wystawione zostaną na jego firmę.
  Mam więc kilka pytań:
  – czy powinien to być weksel własny wystawiony na jego firmę?
  – czy weksel musi być wystawiany do każdej transakcji? W tej chwili nie wiem jaka będzie łączna wartość wystawionych faktur ani ile ich będzie. Chciałbym jednak, aby wszystkie były zabezpieczone.
  Pozdrawiam

 75. @Arkadiusz,

  jeśli klient mało wiarygodny, to lepiej w ogóle mu nie dawać na kredyt. Ale rób jak chcesz, kto bogatemu zabroni :)))

  czy powinien to być weksel własny wystawiony na jego firmę?

  Weksel ma być wystawiony na ciebie. Po stronie wystawcy ma być dłużnik. Jeśli prowadzi działalność gospodarczą, to podpisany z imienia i nazwiska. Jeśli to jakaś „sp. z o.o”, to wystawiony przez ten właśnie podmiot (sugeruję wówczas również odebranie poręczenia od kontrahenta jako od osoby fizycznej).

  czy weksel musi być wystawiany do każdej transakcji? W tej chwili nie wiem jaka będzie łączna wartość wystawionych faktur ani ile ich będzie. Chciałbym jednak, aby wszystkie były zabezpieczone.

  Zatem najlepiej i najprościej – wystawiasz fakturę na X zł, otrzymujesz w zamian weksel na Xzł z uzgodnionym terminem płatności. I tak dalej, przy każdej transakcji.

 76. Witam

  Czy weksel na druku z przed ok. 20 lat na ktorym jest adnotacja w stylu druk weksla do kwoty 10 000 000 zł (obecnie 1 000 PLN) wystawiony na 6000 pln jest wazny???

  Jacek

 77. @Jacek: tak, weksel taki jest ważny.

 78. Witam
  To po co jest ta adnotacja???

  Jacek

 79. Adnotacja informuje o tym, do jakiej kwoty została opłacona opłata skarbowa. Obecnie opłaty skarbowej od weksli nie ma, nadto nawet w czasie, gdy jeszcze obowiązywała, wystawienie weksla na kwotę wyższą niż uiszczona opłata, nie powodowało nieważności weksla, a było „jedynie” wykroczeniem skarbowym (brak zapłaty podatku).

 80. Witam

  Dziekuje.
  Na razie czekam na przywrocenie terminu – sprawa odbyla sie bez powiadamiania mnie. Wezwania wyslano na adres pod ktorym nie mieszkam od 15 lat.
  Potem jesli bedzie trzeba skorzystam z uslug polecanego przez Pana radcy prawnego.

  Jacek

 81. Życzę powodzenia i zapraszam.

 82. Witam:) Jeżeli wierzyciel zwrócił mi weksel , a ja podejrzewam , ze nie jest to oryginał , co mogę z tym zrobić jak ustalić oryginalność .
  Pozdrawiam

 83. @Zosiu, ustalić oryginalność możesz każdym sposobem ;) Trudno coś napisać, skoro nie wiem, jakie masz wątpliwości.

 84. Mam wątpliwości co do mojego podpisu . nie jestem pewna czy to przypadkiem nie jest kopia.
  Mam na myśli blankiet wydrukowany z netu , a podpis kopiuj wklej:)
  Nie ma na nim daty wystawienia ani nazwy miejscowości . A jak mnie pamiec nie myli to wpisywałam datę i miejscowość.

 85. Hm… Weksel bez daty wystawienia i miejscowości jest nieważny. Nie musiałaś płacić za taki weksel. Co do wykrywania kserokopii, metod można znaleźć wiele, począwszy od „lupa w dłoń” po opinie ekspertów kryminalistycznych :)

 86. Szczepan says

  Jeśli to miałoby być kopij wklej to spróbuj tak:
  1) Odwróć weksel badanym podpisem do dołu i połóż na stole
  2) popatrz pod światło lub przejedź palcem delikatnie po podpisie (z drugiej strony)
  3) Jeśli jest wypukłość to znaczy że podpis nie został wydrukowany (może być fałszywy ale podrobiony inną metodą)
  4) Jeśli wypukłości nie ma to znaczy że weksel został podrobiony albo podpisałaś go piórem (ołówek i dlugopis wostawiają wgniecenia)

 87. Dziękuję pięknie:) Przyjrzę mu się dokładnie przy świetle dziennym:)
  Pozdrawiam:)

 88. co do przedstawienia, to jak udowodnić, że przedstawienie się odbyło jak np dłużnik unika spotkania?

 89. @Luka: dowodem może być protest wekslowy. Natomiast w wekslach, w których protestu nie musimy sporządzać, nie ma potrzeby udowodniania przedstawienia weksla do zapłaty. Tutaj ewentualnie potrzebny jest „dowód negatywny” – osoba, która by się chciała na to powołać, powinna udowodnić brak przedstawienia do zapłaty.

 90. Witam
  w jaki sposób prawidłowo uzupełnić w 2013 roku weksel sporządzony na blankiecie urzędowym gdzie widnieje „19 ….” ?

 91. @Magda: skreślić „19”.

 92. dziękuję za odpowiedź :)

 93. dziękuję za odpowiedź. :)
  mam jeszcze 2 pytania
  1.czy weksel wypisany na kartce papieru ( takiego do drukarki ) i złożony na 4 jest dalej ważny ? gdzieś słyszłam że nie można tego ( składać) robić.
  2 czy ważany jest weksel z teksztem ” zapłacę za ten weksel własny na zlecenie XXX ale nie na jego zlecenie” w mojej ocenie taka formuła „unieważnia” weksel.
  Pozdrawiam :)

 94. @Magda,
  Ad. 1) weksel złożony jest ważny (zobacz http://www.remitent.pl/mity-na-temat-uniewazniania-weksli-dziurkowanie-oraz/3551)

  Ad. 2) w mojej ocenie również, choć sporadycznie można znaleźć na ten temat zdania odmienne (zobacz http://www.remitent.pl/argumenty-za-poprawnoscia-weksla-na-zlecenie-ale-nie-na-jego-zlecenie/2701)

 95. Witam
  Mam pytanie jak bezpieczne jest pozyczanie pieniedzy na weksel?
  Jestem w tym temacie zielony a chialbym sie dowiedziec o ryzyku?
  Jakie jeste prawdopodobienstwo ze ktos mnie oszuka? tzn czy weksel moze byc niewyplacalny?
  przykladowo jesli ktos nie ma majatku nie jest w stanie placic to weksel nie ma pokrycia i jest bezuzyteczny?
  dziekuje za odpowiedz pozdrawiam

 96. Weksel jest tyle wart, ile wypłacalność dłużnika w terminie płatności. Zawsze zatem istnieje ryzyko, że w momencie płatności wystawca będzie niewypłacalny. Albo i w momencie wystawienia, i w momencie płatności. Albo w momencie wystawiania będzie niewypłacalny, a w momencie płatności będzie wypłacalny :) Jeśli mamy wątpliwości odnośnie wypłacalności wystawcy, możemy zażądać poręczeń przez osoby lub podmioty trzecie. I trzeba pamiętać, że weksel to forma kredytu, a tegoż udzielamy stosownie do możliwości dłużnika, pamiętając jednakoż, że nigdy i nigdzie nie mamy 100% pewności zwrotu zainwestowanego kapitału :)

 97. witam
  mam pytanie, jesli pozyczam komus pieniadze na weksel, to ja jestem remitentem?
  prosze o odpowiedz bo nie jestem pewien a nie chce popelnic kosztownego bledu
  pozdrawiam

 98. @Mateusz, jeśli pożyczasz komuś pieniądze, a ten ktoś wystawia na Twoją rzecz weksel, to jesteś remitentem.

 99. Mam jeszcze jedno pytanie, moze banalne. ale kto pyta ten nie bladzi, jak zapisac termin zaplaty za weksel? tzn 7 dniowy? i tzn ze ktos po 7 dniach jest zobowiazany zwrocic mi pieniadze?

 100. @Mateusz: możesz użyć klauzuli „Za 7 dni zapłacę za ten weksel…” jako określającej termin płatności weksla.

 101. pytanko- mam pracowac w firmir transportowej i mam podpisac weksel bo dostaje auto i towar. Auto ma ubezpieczenie AC i towar tez jest ubezpieczony, i teraz moje zasadnicze pytanie . czy jak dojdzie np,do kolizji drogowej z mojej winy a auto ma AC wiec wlascicielowi firmy zostana zwrocone koszta naprawy z ubezpieczalni to czy moze dodatkowo obciazyc mnie tez kosztami tej naprawy przez weksel? czyli wlasciciel dostal by zwrot za szkody 2krotnie? z ubezpieczalni i odemnie?

 102. @drimsa: weksla in blanco radzę nie podpisywać, chyba że ufasz pracodawcy na tyle, że dożywotnio możesz zobowiązać się do zapłaty na jego rzecz dowolnej kwoty w dowolnym czasie, bo na tym polega weksel in blanco. Natomiast to, czym właściciel firmy może Cię obciążyć, musi wynikać z zawartej z nim umowy i przepisów prawa – zatem pytanie o to, „za co odpowiadam” powinieneś skierować właśnie do tego pracodawcy.

 103. Witam, mąż ma dostarczyć weksel własny in blanco z klauzulą bez protestu poręczony przeze mnie. Czy to poręczenie mam umieścić na wekslu, jak ma właściwie brzmieć?

 104. Mariusz says

  Witam

  Gratuluję bardzo ciekawej strony. Mam pytanie (a w zasadzie pytania):

  1) Jak interpretowałbyś zapis w deklaracji wekslowej: „”Remitent ma prawo opatrzyć każdy z weksli terminem płatności według swego uznania. Termin płatności weksla nie będzie dłuższy niż 7 dni od dnia przedstawienia do zapłaty. Po jego bezskutecznym upływie Remitent ma prawo wystąpić na drogę postępowania sądowego bez ponownego wzywania do zapłaty”.
  a) zapis wydaje się nielogiczny – bowiem przecież termin płatności nie może przypadać po dniu przedstawienia do zapłaty – co o tym myślisz?
  b) czy to może oznaczać, iż w istocie strony przyjęły, iż będzie to weksel płatny w pewien czas po okazaniu – raczej chyba nie?
  c) czy w Twojej ocenie zastrzeżenie wyznaczenia dodatkowego terminu od dnia przedstawienia do zapłaty wywołuje skutek prawny, a jeśli tak to jaki ? (np. konieczność wyznaczenia dodatkowego terminu po przedstawieniu weksla do zapłaty od którego uzależniona jest możliwość skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego tj. np. pozew będzie przedwczesny)?
  d) jakie w Twojej ocenie będą skutki nieprzedstawienia takiego weksla do zapłaty płatnego w określonym dniu (z uwzględnieniem dziwnego zapisu deklaracji wekslowej który zacytowałem) ?
  2) co sądzisz o skuteczności oznaczenia w deklaracji wekslowej miejsca płatności jako – rachunek bankowy remitenta z oznaczeniem banku i miejscowości siedziby banku ? Czy skuteczne będzie takie oznaczenie miejsca płatności na wekslu ? Gdzie w takim przypadku przedstawić weksel do zapłaty ??

 105. zapis wydaje się nielogiczny

  Też tak uważam. Interpretowałbym to jako wytwór osoby, która nie do końca rozumie na czym polega weksel.

  Z tego powodu pochylanie się nad tym zapisem i próba wyciągania na jego podstawie jakichś poprawnie logicznych wniosków jest bezcelowa, zgodnie z logiczną implikacją, iż „z fałszu może wynikać wszystko” :)

  Ale jeśli chcesz podyskutować nad innymi zapisami, to załóż nowy wątek na forum – https://forum.remitent.pl

 106. Witam serdecznie,

  Mam pytanie odnosnie przedawnienia splaty weksla wlasnego – sola.
  Weksel zostal podpisany przez mojego bylego partnera 5 czerwca 2009, do tej pory splacil niespelna 7000zl z naleznej kwoty 41800zl. Nadmieniam, iz kwote ta otrzymalam w ratach od pazdziernika 2012 roku do maja 2013. Obecnie oswiadczyl, iz jest to jego dobra wola, czy bedzie ten weksel nadal splacal czy nie, jako ze weksel sie przedawnil. Nadmieniam, iz na wekslu nie ma daty splaty, tylko data wystawienia. Nie egzekwowalam tego weksla, jako ze dluznik wykazywal wole splaty, jak rowniez nie dysponowal zadnym majatkiem, ktory moglby byc zabezpieczeniem platnosci. Jak widac moja naiwnosc i cierpliwosc doprowadzila do tego, iz moge reszte naleznosci stracic. Pytanie moje wiec jest: czy ten weksel jest juz w swietle prawa przedawniony i co moge dalej zrobic? Czy przedawnienie nastepuje po 3 latach od wystawienia, w tym przypadku 5 czerwca 2012 roku, czy 3 lata od daty wymaganej platnosci tj. 5 czerwca 2010 roku, czyli by sie przedawnil 5 czerwca 2013?

  Serdecznie dziekuje

 107. @Dona, weksel bez daty płatności jest wekslem płatnym za okazaniem (będzie jednak miło, jeśli podasz dokładną treść weksla do mojej oceny).

  Weksel płatny „za okazaniem” wystawiony 5 czerwca 2009 powinien być przedstawiony do zapłaty w ciągu roku. Od upłynięcia tego rocznego terminu zaczyna biec 3-letni termin przedawnienia. Ostatecznie zatem Twój weksel przedawni się 5 czerwca 2013r (rok na przedstawienie+3 lata na przedawnienie). Są to zatem ostatnie chwile, aby pozwać expartnera, przerywając ostatecznie bieg przedawnienia. Jeśli chłopak twierdzi, że weksel przedawnił się w 2012r., to się myli.

 108. Witam,

  Mam pytanie, co należy wpisać w ozdobnym blankiecie zamieszczonym w przykładach po wyrażeniu – w miejscu kropek: „zapłacę za ten weksel……….. na rzecz”? ponieważ suma oraz słownie znajduje się niżej więc co w tym miejscu należy wpisać? Oraz czy pesel jest konieczny na wekslu?

  Pozdrawiam

 109. @Kami: pesel nie jest konieczny na wekslu. Jeśli chodzi o wykropkowane pole, to:
  – może ono pozostać puste,
  – może określać rodzaj weksla, np. „zapłacę za ten weksel własny na rzecz”, „zapłacę za ten weksel sola na rzecz”, „zapłacę za ten weksel kaucyjny na rzecz” itp.

 110. zbyszek says

  Witam,

  Bank wymaga odemnie weksel in blaco, ja to zrobic i gdzie zapisac tak, ze po splacie oni mi go oddadza a nie beda wolac kolejnej kwoty pienieznej.

  Pozdrawiam i dziekuej z gory.

 111. @zbyszek: dużego pola manewru nie masz, bank ma swoje wzory weksli in blanco i deklaracji wekslowej. Jeśli zamieścisz na forum (https://forum.remitent.pl) ich wzory, to możemy podyskutować nad miernością takiego zabezpieczenia dla Ciebie, ale na możliwość negocjacji treści bym nie liczył :)

 112. zbyszek says

  Ok;] jutro bede wolal na nich zeby mi pokazali i moze uda mi sie umiescic;]

  Dzieki;]

 113. Witam,
  znajoma podpisała mi weksel własny na kwotę 2 000 zl (nie ma klauzuli bez protestu), który miała wykupic 2 lata temu. Jednak zniknęła z miasta i nie pojawiła się z pieniędzmi. W związku z tym mam pytanie czy jest jakaś szansa odzyskania tych pieniędzy?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 114. @Michał, oczywiście że jest szansa, trzeba próbować!

 115. Dzięki za odpowiedź, ale czy mógłbym się dowiedzieć jakie kroki i gdzie należy podjąć oraz czy fakt ze nie był oprotestowany weksel i nie mam potwierdzenia niewykupienia weksla ma jakiś wpływ na to?
  Pozdrawiam

 116. jakie kroki i gdzie należy podjąć

  Poszukaj w dziale „Dochodzenie roszczeń z weksla”

  czy fakt ze nie był oprotestowany

  Co oznacza klauzula bez protestu już oczywiście sprawdziłeś? :)

 117. Witam
  Otrzymałem pożyczkę i podpisałem weksel in blanco w związku z tym moje 2 pytania:
  -Proszę mi powiedzieć,czy mimo tego,że spłacam pożyczkę w terminie pożyczkodawca może wystawić weksel do zapłaty,jak to wygląda prawnie
  -Drugie pytanie czy po spłacie pożyczki w całości pożyczkodawca może wystawić weksel do zapłaty mimo tego,że dług został spłacony?

 118. @arcin – to, w jakich okolicznościach remitent może wykorzystać otrzymany weksel in blanco (kaucyjny) powinna określać umowa wekslowa. Należy jednak pamiętać, że jeśli podpisany weksel zezwala na jego indosowanie, to nowego posiadacza w dobrej wierze co do zasady ustalenia Twoje z remitentem nie obowiązują.

 119. A czy taka osoba w razie problemów ze spłatą może wystawić na wekslu in blanco kwotę jaką tylko zechce?Nawet kwoty brane z kosmosu?
  Dziękuje za odpowiedz

 120. @Marcinie, to jest tak jak z przechodzeniem na czerwonym świetle.

  Czy możesz przechodzić na czerwonym świetle? W świetle prawa – nie. Ale fizycznie to żaden problem, i ja to robię codziennie.

  Osoba, która ma Twój weksel, może go wypełnić „na sumę z kosmosu” w tym sensie, że jest to fizycznie wykonalne, a na podstawie takiego weksla otrzyma nakaz zapłaty.

  To, czy uda Ci się obalić takie roszczenie zależy od posiadanych przez Ciebie dowodów i umiejętności sądowej obrony.

  Oraz od tego, czy posiadane dowody i umiejętności będą mogły być wykorzystane przeciwko posiadaczowi weksla – tzn. czy będzie nim remitent, a nie nabywca weksla w drodze indosu.

 121. Rozumiem,że weksel to doskonałe narzędzie dla osób chcących wyłudzić pieniądze?
  I czy jeśli zobowiązanie – zadłużenie zostało uregulowane w terminie,to jest możliwość wygrania sprawy,wówczas gdy taka osoba uzupełni weksel chcąc dodatkowo na tym zarobić?

 122. @Marcin – większość oszustw umożliwiają sami dłużnicy, podpisując się pod dokumentami, których znaczenia nie znają i nie rozumieją.

 123. Dzień dobry. Gratuluję świetnej strony.
  Moja przyjaciółka odebrała na poczcie awizo. Kancelaria Radcy Prawnego działając w imieniu jednego z jej dostawców wysłała wezwanie do wykupu weksla. Dwa lata temu podpisała dostawcy weksel in blanco- podała podpisując datę, brak miejsca/adresu podpisu (są jej dane z dowodu, łącznie z adresem zameldowania). W wezwaniu podane są kwoty, które uznaje i o których spłacie umawiała się z dostawcą słownie. Zrobiły się zaległości z powodu ogólnie złej sytuacji rynkowej. Do wezwania dołączona jest kopia weksla przyjaciółki. Nie podważamy konieczności spłaty kwot. W chwili obecnej ich jednorazowa całkowita spłata przekracza możliwości przyjaciółki. Zanim jednak wykonamy telefon do tegoż Radcy Prawnego chcę po prostu zapytać : -O samą formę przekazania wezwania. Wyżej przeczytałyśmy, że nie może być to wezwanie pocztowe- rozumiem jednak,że wysyłka pocztowa nie unieważnia samego wezwania. I drugie pytanie: -Czy są jakieś terminy określone prawem które zobowiązują dłużnika do wykupu weksla powiedzmy w tylu i tylu tygodniach lub miesiącach. Data z wezwania upływa za dwa tygodnie ale zamierzamy poprosić tegoż prawnika o jakieś polubowne rozwiązanie i rozłożenie wykupu w czasie i w systemie ratalnym. Bardzo dziękuję za odpowiedź

 124. @Katarzyno, termin wykupu weksla jest pewnie wpisany na wekslu w formie daty płatności. Jeśli tutaj wystawca nie neguje zobowiązania, to sugeruję udać się do wierzyciela (nie do reprezentującej go kancelarii) i konkretnie porozmawiać o ugodzie. Jeśli przy okazji zostanie wpłacona pierwsza rata i będzie nadzieja na spłatę pozostałej kwoty w sensownym czasie, to rzadko który wierzyciel nie wstrzyma się z pozwaniem. Proszę jednak pamiętać o otrzymywaniu pokwitowań zapłaty, a najlepiej również, aby pokwitowanie częściowej spłaty weksla znalazło się też na jego rewersie.

 125. Katarzyna says

  Dziękuję, w wekslu nie ma daty płatności. Data wyznaczona jest w wezwaniu. Czy wobec tego jest on źle wypełniony przez wierzyciela ? Chcemy skontaktować się z nim ale również przygotować się do rozmowy. Czy są gdzieś dostępne wzory porozumień co do wykupu weksla? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

 126. @Katarzyno, brak daty płatności weksla oznacza, że jest to weksel płatny za okazaniem. Co do wzorów porozumień, to przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakiego porozumienia chcecie dojść, a następnie zapisać to w formie choćby prostej umowy.

 127. Czy przy zastosowaniu poręczenia wekslowego osoby fizycznej dla transakcji kredytowej jako zabezpieczenie kredytu, dokonuje się oceny zdolności kredytowej poręczyciela wekslowego, czy można przyjąć je na podstawie oświadczenia majątkowego?

 128. @Kamila – to pytanie należy skierować do instytucji udzielającej kredytu, ponieważ to ona ustala warunki, na jakich go udzieli.

 129. ale czy jako poręczyciel wekslowy jestem zobowiązana do spłaty rat kredytu osoby, która podpisze umowę kredytu? jeśli nie spłaci raty?

 130. @Kamilo – nie, jako poręczyciel wekslowy nie jesteś zobowiązana do spłaty kredytu. Jesteś zobowiązana jedynie do spłaty (uzupełnionego) weksla (z kolei weksel powinien być uzupełniony na niespłaconą sumę kredytu, ale z tym różnie może być :)

 131. co dokładnie znaczy poręczenie wekslowe?
  dzięki za odpowiedź.

 132. Co to jest poręczenie wekslowe proszę poszukać na blogu.

 133. MARCIN WOŹNIAK says

  Witam Wszystkich!

  Ciekawe…? Straszne… (?)
  http://www.wykop.pl/ramka/1766920/tajemnicze-weksle-na-horendalne-kwoty-poszkodowanych-juz-30-osob/

  Pozdrawiam!

  Marcin Woźniak

 134. mam pytanie Nie jestem pewny ale podpisalem weksel na nieruchomosc jak moge sprawdzic stan faktyczny. Jak sprawdzic czy na nieruchomosci ciazy jakis weksel. I czy osoba ktorej podpisalem weksel musi zglosic ten fakt do jakiegos Urzedu

 135. @rafał – obciążenia hipoteczne (jeśli dobrze rozumiem pytanie) można sprawdzić w księdze wieczystej.

 136. Krzysztof says

  Witam. Pożyczyłem znajomemu pieniądze, spisaliśmy umowę pożyczki z terminem spłaty. W umowie wpisaliśmy że zabezpieczeniem będzie samochód spisaliśmy numery vin. Niestety nie wpisałem się do dowodu rejestracyjnego. Znajomy samochód sprzedał pożyczki nie oddał. Co mogę w tej sytuacji zrobić. Czy można ten czyn kwalifikować jako wyłudzenie? I świadome działanie ze strony znajomego. Jest majętnym człowiekiem ale dom przepisał na matkę sam w nim mieszka. Pozdrawiam

 137. @Krzysztof – jeśli to był zastaw rejestrowy, to zabezpieczenie na samochodzie przechodzi na nowego nabywcę. A jeśli „tak sobie tylko ustaliliście”, a nie został dokonany wpis do rejestru zastawów, to raczej nic nie ustaliliście.

 138. Krzysztof says

  A co ze sprawą karną? Czy powinienem zgłosić to do prokuratury i choćby żeby pociągnąć go do odpowiedzialności.

 139. @Krzysztof – pomyśl nad art. 300-302kk, ale musisz w tym przedmiocie złożyć odpowiednie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 140. Aleksandra says

  Witam. Mam pytanie ponieważ obawiam się ze zostałam oszukana. Przyjaciel domu potrzebował pomocy finansowej i przyszedł po pożyczkę. Pożyczyłam mu dużą kwotę, w zabezpieczenie dał mi dokument potwierdzony przez notariusza że otrzymał ode mnie taka kwotę z tym że na dokumencie widniało że wpłaciłam mu zaliczkę na zakup nieruchomości gruntowej. Sprawdziłam nieruchomość i okazało się że jest tańsza niż kwota która widniała na dokumencie wpłaty. Zażądałam spłaty pożyczki po roku. Przekonał mnie żebym podpisała mu na tym dokumencie że zwrócił mi kwotę zaliczki na zakup nieruchomości bo ma na nią kupca i tego samego dnia przywiezie pieniądze. Okazało się inaczej od 6 miesięcy nie mogę się z nim skontaktować choć wiem gdzie mieszka byłam tam nie raz nie otwiera drzwi. Co mogę z tym zrobić nie mam żadnego dokumentu jedynie świadka mojego partnera czy to coś da gdybym chciała złożyć doniesienie do prokuratury?

 141. @Aleksandra – z dokumentów podpisanych przez Ciebie nie wynika, aby „przyjaciel” był cokolwiek winny, ani że dopuścił się oszustwa. W praktyce nie widzę szans na działanie. Nie wiem o jaką sumę chodzi, ale myślę, że warto potraktować to jako lekcję, iż podpisem składa się oświadczenia wywołujące skutki prawne, a nie ćwiczy pisanie…

 142. Wiktor says

  Witam. Mam taką sytuację, że 3 lata temu pożyczyłem na 4 m-ce pieniądze. Została sporządzona umowa pożyczki. Sama pożyczka zgodnie z umową nie była oprocentowana, natomiast zastrzeżono ze w razie opóźnienia pożyczkobiorca zobowiązuje się do zapłaty odsetek w wysokości 0.24% dziennie. ( od razu mówię nie ja sporządzałem umowę) Zabezpieczeniem jest weksel in blanco który został poręczony przez 3 osoby (podpisy czytelne wraz z nr PESEL) Do tego jest deklaracja wekslowa zgodnie z którą mogę wypełnić weksel w każdym czasie w razie naruszenia warunków umowy na kwotę odpowiadającą pełnemu zobowiązaniu -odsetki i inne koszty. Weksel jest opatrzony klauzulą bez protestu i mam prawo opatrzyć weksel datą płatności wg uznania zawiadamiając listem poleconym na 7 dni przed datą płatności.
  W miedzy czasie pozwałem pożyczkobiorcę ale z samej umowy pożyczki nie z weksla. uzyskałem nakaz ale egzekucja jest bezskuteczna- wyjechał za granicę a w Polsce nic nie ma.
  Moje pytanie brzmi czy mogę teraz pozwać tylko samych poręczycieli?
  Jak wypełnić weksel? czy miejscem wystawienia jest miejscowość z której pochodzi pożyczkobiorca ( chodzi mi o to że ja jestem ze szczecina a pożyczkobiorca z krakowa)
  Data umowa i poręczenie wekslowe jest z dnia 14 kwietnia 2011 – czy mam wpisać ww datę jak datę wystawienia czy np mogę np podać dzisiejszą datę?
  Kwota- czy mam wpisać kwotę pożyczki czy np. mogę wpisać kwotę powiększona o odsetki (0,24% dziennie).
  Czy muszę wzywać poręczycieli do wykupu weksla.
  Czy skoro są poręczyciele mam wpisać „zapłacimy” czy tylko „zapłacę” skoro jest tylko jeden wystawca weksla a pozostali tylko poręczają.
  Jakich odsetek, od jakiej daty i od jakiej kwoty mogę się domagać w pozwie.

 143. @Wiktor – trudno jednoznacznie ocenić, być może uzasadniony byłby zarzut, że nie możesz pozwać ponownie wystawcy weksla drugi raz o to samo, skoro już wcześniej pozwałeś go ze stosunku podstawowego, a tym samym brak podstaw do żądania zapłaty również od poręczycieli – wypełniając weksel „wygenerowałbyś” możliwość żądania dwukrotności tego, co Ci się należy. W sprawie pozostałych pytań, zapraszam do indywidualnej konsultacji.

 144. Wiktor says

  Dzięki za szybką odpowiedź.
  Tylko, że nie mam zamiaru pozywać wystawcy weksla ale samych poręczycieli.

 145. @Wiktor – niemniej jednak warunkiem możliwości żądania zapłaty od poręczyciel weksla jest zasadność jego uzupełnienia wobec wystawcy, a tutaj nie jest to takie oczywiste. Mając do wyboru dwie drogi odzyskania należności (cywilną i wekslową) wybrałeś jedną z nich, trudno obronić tezę, abyś miał prawo dochodzić należności z obydwu stosunków naraz. Ale w praktyce nie pozostaje chyba rzeczywiście nic innego – wypełnij weksel, przedstaw do zapłaty wystawcy, pozwij samych poręczycieli (możesz tak zrobić) i patrz co z tego dalej wyniknie. Jednak na miejscu wystawcy żądałbym przynajmniej zrzeczenia się przez Ciebie roszczenia do roszczenia z tytułu wykonawczego.

 146. Krzysztof says

  Witam. Mam dłużnika i sądowy nakaz zapłaty na niego sprzed 10 lat. Wtedy komornik nie mógł nic zająć bo koleś nie miał. Chciałbym ponownie sprawę skierować do komornika. Wiąże się to z opłatą więc stąd moje pytanie. Czy nakaz zapłaty ulega przedawnieniu?

 147. @Krzysztof – nakaz przedawni się w ciągu 10 lat od umorzenia ostatniej egzekucji komorniczej.

 148. Krzysztof says

  Czyli jeśli jest nakaz sądowy a egzekucji komorniczej nie było przez te 10 lat to nakaz jest w mocy? W momencie kiedy by była choć jedna egzekucja komornicza nakaz sadowy uległby przedawnieniu?

 149. Po 10 latach od prawomocności nakaz zapłaty przedawnia się. Wszczęcie egzekucji w tym czasie przerywa bieg przedawnienia, a wówczas 10-letni termin liczony jest na nowo od dnia umorzenia egzekucji.

 150. Witam. Zastosowałem wzór weksla z Pana strony – dokładnie z drugiego linka. Trochę byłem nadgorliwy i kazałem dłużnikowi wpisać przy moim nazwisku mój nr pesel…czyli tam gdzie jest remitent jest moje imię i nazwisko (oczywiście odmienione) i dalej pesel…..z tym ze ostatnie 5 cyfr mojego nr pesel to 00032, a na wekslu jest 000032 (jedno zero jest extra) tym samym weksel ma jedną cyfrę za dużo…reszta weksla jest wypełniona wg instrukcji. Czy będzie to miało wpływ przy składaniu pozwu? czy sąd może zakwestionować taki weksel? Z góry dziękuje za odpowiedź.

 151. @Jacku, błędny pesel, zwłaszcza jeśli jest to literówka, a nie prawidłowy pesel INNEGO „Jacka Kowalskiego” (*) nie będzie miał wpływu na ważność weksla – ważne, aby zgadzało się to, że nazywasz się Jacek Kowalski, i taki remitent jest wpisany na wekslu.

  (*)W takim przypadku dłużnik mógłby podnosić zarzut, że wystawił weksel i wręczył innemu Jackowi Kowalskiemu, a Ty mu (Jackowi) weksel ukradłeś i jesteś posiadaczem w złej wierze.

 152. Dziękuje pięknie za szybkie info…zatem jutro składam pozew …właśnie wypełniam go wg wzoru – także z Pana strony :)

 153. Powodzenia ;)

 154. Czy weksel o takiej treści będzie poprawny? Szczególnie chodzi o klauzule na końcu dotyczące przedstawienia do zapłaty?

  WEKSEL WŁASNY

  Kraków, dnia ……………………….
  W 30 dni po okazaniu zapłacę za ten weksel na rzecz ………………………….
  sumę …………………………………………………
  Bez protestu, Przedstawić do zapłaty nie wcześniej niż rok od daty wystawienia, ale nie później niż w ciągu pięciu lat.
  Płatny w Krakowie

  PODPIS WYSTAWCY:

 155. @gp: weksel będzie ważny, ale sugerowałbym uściślenie końcowej klauzuli, czy 5 lat liczymy od dnia wystawienia, czy od dnia, w którym weksel można przedstawić do zapłaty, czyli np.:
  – Przedstawić do zapłaty nie wcześniej niż rok od daty wystawienia, ale nie później niż w ciągu 5 lat od daty wystawienia
  lub
  – Przedstawić do zapłaty w ciągu 5 lat po roku od dnia wystawienia.

 156. Witam mam pytanie . Firma która udziela niby pożyczek zażądała do wstępnej umowy podpisać weksel i umowę wekslową . Teraz moje pytania:
  1) jeśli na wekslu jest napisane ” WEKSEL” i jest napisane………dnia…..r.Na……….zapłacę za ten …weksel na zlecenie ( nazwa firmy)…..Płatny w……
  podpis wystawcy weksla
  Chodzi o to że pożyczki nie otrzymałam Weksla nie zwrócili jak obiecywali ,a zażądali sobie niebagatelnej kwoty z nic, co mogą w tym przypadku?
  Sprawa zgłoszona do prokuratury i firma już jest w rejestrze pod inną nazwą.
  2) czy jeśli taki Weksel podpisałam i zrobiłam ksero z podpisem czy jeśli dostanie sie w niepowołane ręce jest to jakimś dowodem do czego ten wesel się odnosił. Proszę o poradę. Dziękuje.

 157. @Monial:
  Ad 1/ Mogą wypełnić weksel, a Twoim zadaniem będzie wykazanie, że zrobili to wbrew zawartej z Tobą umowie

  Ad 2/ Xero Ty posiadasz, a nie nabywca weksla, nabywcy weksla nie interesuje powód dla którego wystawiłaś weksel, a tylko jego treść. Wystawiłaś weksel „na zlecenie” jakiejś firmy, więc zgodziłaś się tym samym na jego zbywanie przez indos, a to oznacza zgodę na brak możliwości podnoszenia wobec nabywcy zarzutów innych niż tylko formalny błąd treści weksla.

 158. Czyli co oni mogą a co jakie ja mam prawa odnośnie tej sprawy. w umowie wekslowej jest napisane że tyczy umowy o numerze xxx weryfikacja była negatywna wiec cała umowa jest tak jakby nieważna, jednak oni sobie wyodrębnili część umowy że nadal jest ważna (koszty pożyczki)jako swiadczenie usług ,które mam zapłacić o czym nie było mowy. Mam nagrane rozmowy.Czy jeśli zgłosiłam sprawę do prokuratury bo tak mi zalecił rzecznik praw konsumenta i adwokat że to jest wyłudzenie i mam podstępowanie zgłoszone czy to mnie chroni przed ich poczynieniami dalszymi? czy muszę z prokuratury brać jeszcze jakieś dodatkowe pismo ? czy wystarczy to zgloszenie o wyłudzenie.

 159. @Monial – nie umiem odpowiedzieć na pytanie, do czego się w umowie zobowiązałaś, ponieważ nie znam jej treści.

 160. Jaka jest zasadnicza różnica między zakresem zastosowania art. 1o i 17 Prweksl?
  Proszę o odp.

 161. @Iwona: art. 10 reguluje zarzuty związane z niezgodnym z umową wypełnieniem weksla in blanco, art. 17 reguluje stosunek podstawowy (również) z weksla zupełnego. W skrócie – jeśli chcemy podnieść zarzut niezgodnego z umową wypełnienia weksla – to przesłanki takiej możliwości opisuje art. 10. Jeśli chcemy podnieść zarzuty osobiste z weksla zupełnego – przesłanki są w art. 17.

 162. Czyli art. 10 znajdzie zastosowanie wyłącznie dla weksli in blanco a 17 dla zupełnych?

 163. Rozumiem, że jeśli Kowalski nabył weksel in blanco poprzez indos (uzupełniony), był w dobrej wierze, nie dopuścił się rażącego niedbalstwa, nie można podnosić wobec niego zarzutu, że weksel został uzupełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem.
  Czy art. 17 stwarza tylko tę różnicę, że chodzi o działanie na szkodę dłużnika?

 164. Pani @Iwono, temat jest ciekawy, uczynię niedługo wpis na temat różnicy pomiędzy art. 10 i 17 pw. Dziękuję za komentarze!

 165. Mąż otrzymał pismo z banku następującej treści Bank xxxx stosownie do deklaracji wekslowej z dn 22.04.14 z tytułu umowy nr.; xxxxxxxxxxx kredytu inwestycyjnego MSP UDZIELONEGO W WALUCIE POLSKIEJ Z DN 14.05.2014 W CELU REALIZACJI PRAW WYNIKAJĄCYCH Z WEKSLA WYSTAWIONEGO PRZEZ xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx sp. zo.o. a poręczonego przez Pana xxxxxx zawiadamia o wypełnieniu weksla in blanko zgodnie z deklaracją na sumę xxxxxxxxxx z terminem pł do dnia 6.05.2014.
  Po pierwsze Bank pomylił chyba daty chodzi o rok po drugie Mężowi teść dawał jakieś dokumenty do podpisu i Maż nie jest w stanie powiedzieć czy weksel poręczał był tzw. „SŁUPEM”i mąż już od 2012 r nie jest udziałowcem w spółce czy istnieje możliwość uniknięcia spłaty skoro maż już nie jest akcjonariuszem ???

 166. @Anna – cóż, bycie słupem właśnie na tym polega, aby w razie czego dostawać – za przeproszeniem – w dupę – cywilnie i karnie. Co do szczegółów, trzeba by zapoznać się z przedstawianymi przez bank dokumentami, aby zobaczyć do czego mąż jest zobowiązany. W razie potrzeby pomocy, zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią.

 167. Witam,

  w koncu dostalem nakaz zaplaty…teraz isc do komornika zeby zabezpieczyć majatek zanim sie uprawomocni? koszty komirnika pokrywam ja czy mozna nimi potem obciazyc dłużnika?

 168. Możesz się zabezpieczyć. Ma to sens jeśli kwota spora jak i jest ryzyko ucieknięcia dłużnika z majątkiem w najbliższym czasie, w przeciwnym przypadku szkoda zachodu. Koszty ponosisz, jeśli chcesz je potem odzyskać, sąd Ci je musi zasądzić na Twój wniosek.

 169. No dobra…ale co z tym nakazem zapłaty…skoro on juz wie ze ma mi zapłacić i w sumie w piatek mija dwa tygodnie a tu żadnych chęci zapłaty nie ma. Oddać zwyczajnie do komornika żeby ściągnąć należność?

 170. @Jacek – najpierw do sądu po klauzulę.

 171. Tak, wniosek jest potrzebny.

 172. Witam, mam pytanie. Podpisałam weksel i jestem poręczycielem. Dostałam kilka dni temu pismo z wysoką kwotą, którą muszę spłacić. Mam pytanie, czy jeśli osoba, która ma dług,a ma 2 poręczycieli w tym mnie, ma obowiązek najpierw spłacić tę kwotę, a dopiero, kiedy jest nie wypłacalna ja mam obowiązek pokryć koszty, wraz z drugim poręczycielem ? wydaję mi się, że najpiew jej powinien wejść komornik na wypłatę, lecz ja jako poręczyciel dopiero ostatecznie muszę spłacić jej dług. Co mam robić ?

 173. @Kasia – wierzyciel może dochodzić należności od dowolnie wybranego dłużnika bez zachowania jakiejkolwiek kolejności, czyli na przykład może domagać się długu wyłącznie od Ciebie, jeśli uzna, że jesteś z tej trójki „najbogatsza”.

 174. Proszę o pomoc w następującej sprawie. Dwa dni temu otrzymałam od firmy windykacyjnej ostateczne wezwanie do zapłaty na rzecz Ruch SA z określoną 17.000 i terminem zapłaty 3 dni. Okazało się że w 2009 roku podpisałam (wspólnie z innym poręczycielem)szwagrowi poręczenie do umowy agencji sprzedaży (założył działalność, chciał prowadzić kiosk). Wydawało mi się to bezpieczne, bo on był wynagradzany prowizyjnie, towar dostarczał ruch, a ewentualne straty i roszczenie miały pochodzić z ewentualnych zniszczeń, strat w towarze itp. Do tej umowy dołączona była deklaracja wekslowa i weksel in blanco ( dałabym sobie rękę uciąć, że czegoś takiego bym nie podpisała, ale dostałam teraz kopię). Po około pół roku, już w 2010 RUCH zaproponował szwagrowi zmianę umowy na umowę najmu, czyli był już na własnym rozrachunku, ruchowi płacił jedynie czynsz i brał od nich towar. Szwagier mimochodem zapytał czy przy okazji zmiany umowy podtrzymuję swoje poręczenie. Oczywiście grzecznościowo stwierdziłam, że tak i na zwykłej kartce na jego prośbę to napisałam, czyli, że w związku ze zmianą umowy agencji na umowę najmu podtrzymuję poręcznie. W 2012 roku szwagier zmarł, a na kilka m-cy przed śmiercią zadłużył się na te 17 tys, głównie nie wywiązując się z płatności za faktury dla ruchu z umowy za kolportaż prasy. Okazuje się, że ruch na skutek mojego odręcznego poręczenia do nowej umowy( napisałam to w domu, nie siedzibie firmy, nie było potwierdzone u notariusza, nie wskazywało w sumie co poręczam) przerzucił weksel wraz z deklaracją na nową umowę, nie dość że umowę najmu to i nawet umowę o kolportaż prasy o której istnieniu nawet nie wiedziałam. Domagają się teraz płatności za faktury zakupu prasy, a ja przecież poręczając miałam na myśli tylko poręczenie do umowy najmu, na pewno nie do umowy o kolportaż prasy. Stąd moje pytania: czy wierzyciel może zmieniając zupełnie umowę (zupełnie różne zakresy zobowiązań finansowych) może sobie tylko na podstawie napisanego przeze mnie w domu lakonicznego poręczenia do nowej umowy przerzucić bez mojej wiedzy weksel in blanco z deklaracją wekslową z poprzedniej umowy do nowej umowy i tym samym rozszerzyć mi zakres zobowiązań bez mojej wiedzy (płatności za faktury, czynsz)? Owszem w deklaracji wekslowej było, że pokrywam wszelkie wierzytelności, ale wynikające z umowy agencji sprzedaży, a nie z wszystkich kolejnych jakie zawarł szwagier z ruchem. Nawet jeśli popełniłam błąd dając szwagrowi poręczenie na piśmie na nową umowę najmu(wydaje mi się dziwne, że nikt nie żądał potwierdzenia za zgodność podpisu, przecież szwagier ostatecznie mógł to sfałszować, wydaje mi się, że powinno się takie poręczenie ponownie napisać u wierzyciela), to wydaje mi się, że powinnam pokrywać ewentualnie roszczenia wynikające z umowy najmu a nie z umowy o kolportaż prasy, czy mam rację? przedstawiono mi jako dowód faktury z datami płatności do lutego 2012, czy to nie jest roszczenie przedawnione? weksel nie obejmuje przedawnionych roszczeń? Błagam o odpowiedź, chciałam dobrze, a teraz mam problem, co powinnam zrobić, na co się powołać?

 175. @iwona – sprawa jest zbyt zawiła, aby pomóc w komentarzach.

 176. witam,moj pracodawca nie chce oddac mi wexla,jestem kierowca tira,jadac do angli ukryl mi się w naczepie emigrant,dostalem kare do zaplaty 400funtow a pracodawca 100 funtow,po kilku miesacach zwolniłem się z pracy i wtedy zaczely się moje problemy,otrzymalem pismo od pracodawcy który domaga się zwrotu swojej kary i mojej to jest 1400funtow,dodam ze podpisałem wexel inblanco,dodam ze moi koledzy mieli podobne przypadki i pracodawca wystepowal wraz z dopisanymi zaliczkami do komornika lub do windykacji o splate tych nalerznosci,prawdopodobnie wykorzystywal do tego podpisywane przez kierowco zaliczki inblanco wpisując odpowiednie kwoty których się potem domagal,moje pytanie jest nastepujace,czy udac się z ty prosto do prokuratora co prube wyudzenia pieniędzy czy zlecic sprawę adwokatowi

 177. @rafał – jeśli pracodawca dostał z Twojej winy karę 100f., to być może może żądać od Ciebie 100f. Twoja kara 400f. jest Twoją karą, nadto nie wiem skąd się wzięło 1400f. (to nie jest 100+400). Przede wszystkim pogadać z pracodawcą dlaczego żąda 1400f.

 178. proszę o poradę pracodawca oznajmił ,mi dziś ze zamyka firmę z końcem roku , a jest mi winien 10 tys zł z tytułu różnych prac poza umową jaki weksel mam wypełnić czy to jest pisany odręcznie , czy można kupić gotowy np. w banku nadmienię że obiecał że kiedyś wypłaci te pieniądze

 179. @jarek – możesz wybrać do wypełnienia ten weksel – http://www.remitent.pl/wzory_weksli/weksel_wlasny_wzor.pdf – niech go pracodawca odręcznie wypełni i podpisze według instrukcji i potrzeb.

 180. dziękuję za tak szybką odpowiedź , a co się robi z tym wekslem jeśli pracodawca nie zapłaci , idzie się z nim do komornika czy do sądu?

 181. W sprawie konkretnych porad zapraszam na forum (https://forum.remitent.pl), aby nie uskuteczniać tutaj dyskusji pod wpisem na inny temat.

 182. Witam mam pewna sprawę na mieszkaniu w którym mieszkam jest zadłużenie doszło do sprawy w sądzie i z tego tytułu że tylko ja pracuje solidarny dług zostanie z mojej osoby pobierany chce to zapłacic z góry i wyłożyc na mame i siostrę która twierdzi że to nic takiego czy mogę wyłożyc pieniadze w imieniu siostry ale zabezpieczyc sie wekslem po to zeby mi to zwróciła ? jaki weksel co do tego załączyć i jak to wgl wszytko zrobic ? pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc

 183. @Krzysztof – tak, spłatę długu ze strony twojej siostry możesz zabezpieczyć wekslem. Jeśli potrzebujesz więcej pomocy, spójrz na: http://www.remitent.pl/potrzebuje-porady-w-sprawie-wekslowej-czy-moge-ja-otrzymac-bezplatnie

 184. Agnieszka says

  Witam . W 2005 roku poreczyłam weksel inblanko mojemu bratu rolnikowi na zakup nawozòw sztucznych , w 2006 roku wyjechałam z kraju I zapomniałam o sprawie . W 2017?roku dostałam wezwanie do zapłaty na kilka tysiècy zł za fakturè , ktòrà ma do zapłacenia mòj brat z roku 2016. Zakup z 2005 roku został spłacony . Moje pytanie : czy Nie wypełniony weksel inblanko ma jakàś ważność, czy każda tranzakcja , nowa tranzakcja wymaga nowego weksla I nowych sprawdzeñ i zgòd , czy weksel można nieumyślnie podpisać dożywotnio . Dzièkujè Agnieszka

 185. Dziękuje za wzór weksla, lepsze niż z lexa. Nawet się zrymowało ;] Wykorzystam w prawie medycznym

 186. @Mateusz – proszę korzystać :) Już się przyzwyczaiłem, że przychodzą do mnie czytelnicy z prośbą o windykację weksli wystawionych kilka lat temu na moim wzorze, ale i wzór ten spotykam w różnych dziwnych z pozoru miejscach, np. jako załącznik do umowy w jakimś przetargu publicznym :)

 187. np dzisiaj pożyczam Janowi Kowalskiemu 10 000.na okres roku .
  Czy tak sformułowany weksel do umowy pożyczki byłby prawidłowy??
  Warszawa 20 kwietnia 2017.Dnia 30 kwietnia 2018 zapłacę za ten gwarancyjny weksel Pani X.Y.sumę 15 000.Płatny w Warszawie.

  sumę 15 000 na ewentualny poczet rozpraw sądowych

 188. @iwona – pytania w indywidualnych sprawach proszę zamieszczać na forum wekslowym :) (https://forum.remitent.pl)

 189. Olgierd says

  Czy przy wekslu własnym (Pana wzór) jeśli podpis wystawcy wyjedzie lekko poza prostokącik to ma to jakiekolwiek znaczenie?

 190. @Olgierd – nie ma znaczenia. To nie jest wniosek o paszport ;)

 191. Witam serdecznie :)
  Mam pytanie odnośnie weksle ozdobnego pobranego z tej strony, z tego linku:
  http://www.remitent.pl/bardzo-ladny-wzor-weksla-pdf-do-wykorzystania/2107
  Chciałbym spytać o poprawność wystawienia, nie znalazłem nigdzie dokładnej instrukcji a Pański wzór jest troszkę inny.

  Dnia (data wykupu weksla) zapłacę za ten weksel (tutaj nie wiem co wpisać) na rzecz (dane remitenta czyli pożyczkodawcy ) sumę (pożyczona kwota) . Reszta już jest jasna.

 192. @Janku – wydrukuj ten blankiet, wypełnij tak jak uważasz, zeskanuj, zamieść zdjęcie na forum (https://forum.remitent.pl) – tam będę mógł się wypowiedzieć i ewentualnie podpowiedzieć. Albo zapraszam do indywidualnych konsultacji – http://www.remitent.pl/potrzebuje-porady-w-sprawie-wekslowej-czy-moge-ja-otrzymac-bezplatnie

 193. Dzień dobry,
  otrzymałam z firmy, z którą będę podpisywać umowę na otrzymanie wsparcia w postaci dotacji. W celu zabezpieczenia umowy firma wymaga podpisanie weksla własnego in blanco. W związku z tym, że jest to dotacja unijna i treści dokumentów są standaryzowane przez jednostkę wdrażającą, poprosiłam firmę o przesłanie treści weksla. W odpowiedzi na moją prośbę otrzymałam odpowiedź: „weksel to pusta kartka z miejscem na wpisanie kwoty w razie potrzeby i na Pani podpis… nie ma tam żadnej treści.” Czy weksel może być pustą kartką papieru?
  Pozdrawiam

 194. @Beata – nie, weksel, nawet in blanco, to nie jest pusta kartka, i składa się z o wiele większej liczby klauzul niż tylko „kwota i podpis”. Jeśli ktokolwiek rzeczywiście wymaga podpisania pustej kartki papieru, to daje to duże prawdopodobieństwo tego, że jest to próba dokonania oszustwa, ponieważ nigdzie w cywilizowanym obrocie prawnym i firmowym nie stosuje się wymogu podpisywania przez kogoś czystych kartek.

 195. Dziękuję za wyjaśnienie. Co mam zaproponować takiej firmie, żeby nie zostać oszukaną?

 196. Weronika says

  Witam czy jeżeli deklaracja mówi iż „posiadacz weksla uparawniony ponadto będzie do wypełnienia tego weksla, według własnego uznania, w zakresie daty i miejsca wystawienia, daty i miejsca płatności, nazwy i siedziby posiadacza jako remitent oraz opatrzenie weksla według własnego uznania klauzula domicylu, bez protestu” to czy osoba posiadająca weksel miała prawo dopisać własny przed słowem weksel? I czy jeżeli formulka: płatny w (pełen adres) w lewym rogu wychodzi z linijek na prawą stronę weksla która linijek nie posiada a nad tym znajduje się podpis to czy jest on wypełniony prawidłowo? Czytałam gdzieś że podpis musi znajdować się pod wszystkimi zapiskami na wekslu.

 197. tomasz luk says

  Witam mam pytanie. Na wekslu mam wpisaną sumę,czyli weksel na kwotę 5000 tys.Gdy zażądam spłaty weksla, co mam wpisać w miejscu gdzie jest napisane zapłacę za ten weksel na zlecenie tu remitent i kwota. Czy kwota ma być taka sama.Nadmieniam że nie ma żadnej umowy wekslowej,tylko weksel
  Pozdrawiam

 198. @tomasz, wpisujesz tę samą kwotę słownie, zatem piszesz „pięć milionów złotych”.

 199. tomasz luk says

  Przepraszam za nie dokładny opis ale nie jestem ekspertem w tych sprawach.Słownie też mam wpisane pięć tysięcy zł.Proszę poważnie podejść do mojego pytania.
  Pozdrawiam

 200. Witam,
  Przez błędy urzędników powstała kuriozalna sytuacja, której sie nie da odkręcić.
  Z tego powodu przepisałem majątek na matkę. Mama jest w podeszłym wieku jestem jedynym spadkobierca. Nasze stosunki są dobre ale mimo to uważam, ze należy sie zabezpieczyć i dlatego pomyślałem o wekslu od Mamy. Tu prosiłbym o najlepiej jakieś wskazówki dotyczące rodzaju weksla jaki potrzebuje itd. Najlepiej jeśli sie da to proszę o wzór. Wiedzy mam zero a chciałbym sprawę załatwić w tym tygodniu, bo mieszkam za granica i wyjeżdżam w niedziele. Czasu niestety nie mam aby sie dokształcić w tym temacie. Bardzo proszę o wskazówki. Pozdr.

 201. @Irek, co to za majątek (ruchomości, nieruchomości?), i jak został przepisany (sprzedaż, darowizna…?)

 202. Dzień dobry.
  Czy w treści „weksla własnego” można w treści wpisać pesele i nr dowodów osobistych? Czy to nie „zakłóci” jego ważności?

 203. @Marcin – można wpisać, nie zakłóci.

Speak Your Mind

*