Witaj,
Nazywam się Lech Malinowski i wekslami zajmuję się od 2000 roku. W tamtym czasie szukałem prostego sposobu na zabezpieczenie niewielkich wierzytelności, z czasem zauważyłem, że weksel to po pierwsze: przydatne narzędzie dla wielu transakcji we współczesnych czasach, po drugie: stałe, niezmienne, logiczne prawo, a zwyczaje i zasady stosowania weksla, o których możemy przeczytać w materiałach sprzed 100 lat, nadal są aktualne.
Jak mogę ci pomóc? Pieniądze są najważniejsze
W życiu najważniejsze są uczucia, ale w biznesie najważniejsze są pieniądze. Zresztą do tych pierwszych często potrzeba również tych drugich…
Od 2007r. doradzam firmom jak – za pomocą weksli – chronić ich pieniądze.
– jak zabezpieczyć transakcję, aby w razie sporu nie przegrać sprawy sądowej?
– jak zawrzeć umowę, aby dochodzenie praw z niej wynikających oparło się wyłącznie na wekslu, i jak uniknąć konieczności wdawania się w skomplikowane spory prawne?
– jak użyć weksla, aby pewnie zabezpieczyć swoje interesy?
– jak zastąpić długą i skomplikowaną umowę prostym i krótkim wekslem?
Jeśli dokonujesz czynności przed sądem, reprezentować może cię adwokat lub radca prawny; może jednak potrzebujesz pomocy w obraniu strategii postępowania strony (powodowej lub pozwanej) – oferuję usługi doradcze dla osób fizycznych, firm, jak również kancelarii prawnych reprezentujących swoich klientów.
Zapraszam do skorzystania z moich konsultacji, które mogą przybrać formę mailową, skype’ową, telefoniczną, osobistego spotkania lub szkolenia.
Jak otrzymać bezpłatną poradę?
Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz skorzystać z jakiejkolwiek dostępnej na rynku płatnej porady na temat zagadnienia wekslowego, możesz umieścić swoje pytanie/zagadnienie na forum wekslowym. Odpowiadam tam regularnie i bezpłatnie. Wymagam tylko rzetelnego opisania sprawy, tak aby mój wkład w dyskusję nie poszedł na marne. Jeśli mam się wypowiedzieć na temat weksla, proszę o zamieszczenie jego skanu, albo przynajmniej dokładnej treści.
Jeśli nie chcesz bądź nie możesz (np. z uwagi na toczącą się sprawę sądową i ryzyko czytania forum przez stronę przeciwną) upubliczniać swojego pytania i związanych z nim materiałów, możesz napisać do mnie maila.
Na wysłane do mnie na maile z pytaniami mającymi stricte charakter porady prawnej, jeśli odpowiedź nie jest trywialna (którą mogę zmieścić w jednym lub dwóch zdaniach :) odpowiadam w ramach usługi płatnej.
Kontakt do mnie
e-mail: blog@remitent.pl
lub w aplikacji Telegram: @LechMa
Weksle stosuję intensywnie gdzieś od 1999 r. Zagłębiłem się jednak w lekturę bloga i już przerobiłem wzory moich weksli oraz deklaracji wekslowej. Bardzo dobry blog!
Panie @Karolu, zapraszam również na forum :)
witam….a mam jeszcze jedno pytanie odnośnie wcześniejszego dot. wykupu weksla…czy procent na jaki została zawarta umowa z dłużnikiem (dość duży procent), może zostać zmniejszony do wartości ustawowej tj; 13%.?….w trakcie wydania nakazu zapłaty przez sąd ?…
@marcin, pytanie zupełnie nie związane z treścią tego postu, uprzejmie proszę zatem o zamieszczenie go na forum wekslowym.
dzien dobry Mam pytanie do pana staram sie o pozyczke bede mosiala przedstawic zabezpieczenie; weksel in blanco wraz z deklaracja wekslowa (obligatoryjnie) na czym to polega? wiem tylko ze trzeba to zrobic w obecnosci Notariusza.Pozdrawiam
Proszę to pytanie umieścić na forum (tutaj)
mam podpisany weksel in blanco do umowy konsorcyjnej na wysoką kwotę,nie stać mnie obecnie na opłatę sądową w wysokości 1,25% od wartości z weksla aby móc złożyć wniosek do sądu,co mam w takiej sytuacji zrobić,nie stać mnie również na mecenasa który by mi wytłumaczył.
Z góry dziękuję za odpowiedż
Wraz z pozwem złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Albo spróbować uzyskać zapłatę w pozasądowy sposób, np. znaleźć dłużnika wystawcy i sprzedać mu weksel poniżej nominału, aby mógł nim zapłacić swoją należność.
Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości odnośnie zabezpieczenia majątku dłużnika, na etapie postępowania sądowego.
Witam mam pytanie, pilne
Mąż w nowym miejscu pracy dostał do podpisania weksel. Ma on zabezpieczań pracodawcę przed nieterminowym przekazywaniem dokumentów przez męża. Zaniepokoiła mnie forma zabezpieczenia pracodawcy, tym bardziej że treść weksla nie podlega negocjacjom.
Poniżej przytaczam treść dokumentu:
weksel, miejscowość, dnia. . . 2012r na (suma wekslowa nie podana) . . ,(termin płatności nie podany) . . zapłacę bez protestu za ten własny weksel na zlecenie Firmy x sumę ( nie wpisana). . . . . .
Płatny. . miejsce płatności weksla niewypełnione pole
wystawca. .
poręczam
do weksla dołączono deklarację wekslowa wystawcy weksla in blanco
Data
w dniu . . Pan Mąż, zamieszkały, nr NIP, PESEL, nr dowodu osobistego, zawarł z Firmą X z siedzibą w miejscowości wpisaną do KRS umowę zlecenia z dnia 27.11.2012r
Niniejszym, wystawiam i składam do dyspozycji Firmy x weksel gwarancyjny in blanco na sumę odpowiadającą faktycznemu mojemu zadłużeniu. . . wobec firmy X wynikającego z wyżej wymienionej umowy, wraz z odsetkami za opóźnienie w zapłacie oraz innymi kosztami i należnościami oraz opatrzyć ten weksel według własnego uznania: datą i miejscem wystawienia, datą i miejscem płatności, klauzulą „bez protestu”, klauzulą domicyliatu i klauzulą waluty, Firma x będzie miała prawo oznaczyć siebie jako remitenta. Miejsce na podpis wystawcy. . .
Ja niżej podpisany/na . . . .zamieszkały, , , PESEL, NIP, niniejszym wyrażam zgodę na zaciągnięcie przez mojego małżonka/ małżonkę . . . powyższego zobowiązania i wystawienia weksla in blanco, który Firma X może wypełnić wg warunków opisanych w powyższej deklaracji.miejsce na podpis
Ja. . . zamieszkały. . . . nr dowodu osobistego,. . Pesel. . . oświadczam niniejszym, iż poręczam za wystawcę weksla – . . .oraz upoważniam Firmę X do wypełnienia weksla in blanco wg warunków opisanych w niniejszej deklaracji. Oświadczam ponadto, iż zapoznałem się z warunkami opisanej powyżej umowy subagencyjnej. miejsce na podpis
Znalazłam Pańskiego bloga i wczytywała się w informacje nt. weksli, im więcej czytałam tym bardziej obawiała się podpisania tych dokumentów. Zaproponowaliśmy firmie X nasza wersję weksla, napisaną po wnikliwej lekturze Pańskich porad. Niestety Firma X nie negocjuje treści weksla, więc albo mąż podpisze dokumenty albo. . starci pracę.
Będę wdzięczna za opinie na temat dokumentu opisanego powyżej.
@up: odradzam podpisanie takiego weksla. Zawiera on klauzulę „na zlecenie”, co oznacza, że jeśli remitent wypełni weksel na dowolnie wysokie nienależne roszczenie, i zbędzie weksel na drodze indosu, to wystawca nie będzie mógł bronić się przed zapłatą podpisaną umową wekslową.
Ponadto jeśli ta praca polega na umowie o pracę, to zgodnie z (kontrowersyjnym, ale jednak) wyrokiem sądu, niedopuszczalne jest zabezpieczanie roszczeń pracodawcy wobec pracownika wekslem in blanco.
Witam,
od ponad dekady prowadzę sklepik na zasadzie ajencji,do tej pory podpisałam weksel na 25tys.do poprzedniej umowy.
Na dzień dzisiejszy mam naciski na podpisanie weksla in blancko – moje obawy są ogromne,proszę o poradę.
przepływ – sprzedaż – magazyn – obroty – stan na sklepie nie zmienny od lat około 60tys.towaru.
@Krysiu, Twoje obawy są zapewne nie bezpodstawne. „Pół bloga” jest tutaj o kłopotach z wekslem in blanco. Lekturę obowiązkową o wekslu in blanco zaczynamy od tego oraz od tego.
Właśnie czytam od tygodnia jestem przerażona,nie podpiszę stracę po tylu latach stabilne samozatrudnienie,jednakże ,nie będę miała żadnego wyboru,bo albo podpiszę albo …PA
Nie ma znaczenia wywiązywanie się przez lata z umowy ajencyjnej,uczciwość,…lojalność…
Dziękuję za Pana pomocne porady gdyby nie ta stronka pewnie nie zdawałabym sobie sprawy.
Wybierałam się do Prawnika ale w tej sytuacji nie wiem czy to mi cokolwiek pomoże,chciałam ratować moje ukochane miejsce pracy…kocham pracować z ludzmi i dla ludzi..
Pozdrawiam
Z tekstu wnioskuję jeśli remitent jest sp.z o.o.to takowy weksel jest nieważny?
Czy dobrze zaczynam rozumieć zawiłości dot.weksli?
@Krysia: nie, remitentem jak najbardziej może być sp. z o.o.
Krysiu, jeśli chcesz dalej dyskutować, załóż swój wątek na forum wekslowym (https://forum.remitent.pl)
Witam panie Lechu
moja sprawa wekslowa jest na etapie rozprawy Sądowej i właśnie dostałam wraz z poręczycielami weksla, wezwanie na sprawę w charakterze przesłuchania stron.
Ponieważ mieszkamy daleko od Poznania, to czy mogę skorzystać z pomocy sądowej tak aby przesłuchano nas w miejscu zamieszkania?
i jak powinien wyglądać wniosek lub poproszę o jakiś wzór.
Dziękuję Wioletta
@Wioletta: proszę czekać na odpowiedź na przesłanego do mnie maila :)
Witam
We wniosku egzekucyjnym podałem znane mi dane dłużnika – imiona, nazwisko, adresy zameldowania i zamieszkania oraz nr dowodu osobistego aktualnego w roku 2008. Osoba jaka stawiła się u komornika i podała się za dłużnika w tej sprawie legitymowała się DO o innym numerze. Stało się to przyczyną „pozostawienia sprawy bez dalszego biegu” do momentu „wskazania bliższych danych dłużnika”. Proszę o komentarz i poradę.
Pozdrawiam
@Grzegorz, porusz ten problem na forum (https://forum.remitent.pl) w części „forum o windykacji”
Co do kazusu pana Liwiusza opisanego na http://www.remitent.pl/kupil-od-banku-weksel-in-blanco-kredytobiorcy-wypelnil-i-przegral/4843 polecam lekturę uzasadnień orzeczeń SN I CSK 481/09 oraz I CSK 387/10, które jednak mogą przeczyć temu, co orzekł SA. W dużym skrócie: „z faktu samego imiennego udzielenia odbiorcy weksla in blanco upoważnienia do uzupełnienia nie można wywodzić woli stron wyłączenia możliwości przeniesienia uprawnienia do upoważnienia.” Przy czym „brak legitymacji formalnej pozbawia posiadacza weksla wskazanego ułatwienia w dochodzeniu zapłaty weksla przed sądem, nie pozbawia natomiast w ogóle możliwości dochodzenia roszczenia przed sądem. Posiadacz weksla bez legitymacji formalnej ma taką możliwość, także w postępowaniu nakazowym, aby jednak uzyskać korzystne dla siebie rozstrzygnięcie musi udowodnić swoje prawo za pomocą odpowiednich dokumentów o których mowa w art. 485 § 2 k.p.c.” Pozwany powoływał się na to, że cesjonariusz, a nie remitent wypełnił weksel, a pponieważ brak jest tzw. pactum de non cedendo 509 k.c., to moim zdaniem nie wykazał, że powodowi nie przysługuje wierzytelność objęta przelewem. Jednocześnie jednak podnosił zarzut częściowej spłaty należności, jednak zarzuty odnośnie do stosunku wekslowego są moim zdaniem bezpodstawne.
@Kalina, szkoda że nie umieściłaś komentarza pod tamtym wpisem. W tamtej konkretnej sprawie powód złożył apelację, która właśnie w kwietniu br. zakończyła się przekazaniem sprawy do ponownego rozpoznania w sądzie okręgowym. Opisując w skrócie uzasadnienie – sąd apelacyjny stwierdził, że nie można uznać braku upoważnienia cesjonariusza do uzupełnienia weksla in blanco tylko z faktu, że w deklaracji jako uprawniony do uzupełnienia został wskazany bank (cedent). Był tam jeszcze jeden zarzut związany z faktem, że sąd oparł swój wyrok tylko na wekslu, pomijając środki dowodowe związane z pozawekslowym roszczeniem, nie ma to jednak związku z interesującą nas istotą problemu wekslowego. Jak sprawa się zakończy i bohater przekaże mi odpowiednie informacje, to opiszę sprawę w przyszłości :)
witam. Podpisujac umowe franszyzowa z jedna z sieci podpisałam weksel in blanco..mąż o niczym nie wiedział…moje pytanie jest takie czy gdyby obecny posiadacz weksla zarządał ode mnie teraz zapłaty z tyt.weksla (dodam ze nie jestem nic winna..sytuacja hipotetyczna)to muszę zapłacić ?? ..skoro mam majątek wspólny z mężem a on o niczym nie wiedział i niczego nie podpisał..??
@Olga – musisz zapłacić, ale ewentualna egzekucja komornicza nie będzie mogła być prowadzona z waszego majątku wspólnego.
Witam. Została mi udzielona pożyczka i muszę przedstawić zabezpieczenie w formie wekslu in blanco wraz z deklaracjami wekslowymi (obligatoryjnie). Które ma być wiarygodne, sprawdzone i wystarczające dla pokrycia ewentualnych należności powiększonych odsetek i koszty ewentualne postępowanie sądowego oraz egzekucyjnego. Gdzie to można załatwić, na czym to polega?
@Mariola – wzory weksla i deklaracji na pewno są już przygotowane przez pożyczkodawcę.
To jest instytucja po za bankowa i muszę sama ją przygotować a nie ma żadnego pojęcia o tym.
@Mariola – czy dobrze przypuszczam, że przed otrzymaniem pożyczki musisz wpłacić (lub już wpłaciłaś) jakąś zaliczkę?
tak wpłaciłam zaliczkę już
@Mariola, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością mogę Ci zatem powiedzieć, że zaliczkę już straciłaś, a pożyczki nie dostaniesz. Zgodnie z zawartą umową nie spełnisz warunków wypłaty pożyczki, np. każdy przedstawiony weksel nie będzie wg firmy „wiarygodny, sprawdzony i wystarczający do pokrycia ewentualnych należności”. Jeśli chcesz dalej podyskutować o swojej sprawie, to utwórz nowy temat na forum https://forum.remitent.pl gdzie po wskanowaniu zawartej umowy będzie można się wypowiedzieć o szczegółach.
Do umowy, którą podpisałam potrzebowałam dwóch poręczycieli, ale nie chcę żeby mój jeden z poręczycieli płacił za mnie w razie niewywiązania się przeze mnie z umowy, dlatego chciałam mojemu poręczycielowi dać weksel oraz deklarację wekslową, że ja wszystko biorę na siebie i zapłacę w razie konieczności. Nie wiem jak wypełnić deklarację wekslową, żeby poręczyciel mógł zrealizować weksel tylko w przypadku niewywiązania się przeze mnie z podpisanej umowy? Mieszkam w Gdańsku, może jest jakiś radca prawny, który może pomóc mi w tym temacie?
@Ania – zapraszam do kontaktu mailowego.
Czy gdy człowiek nie kwestionuje roszczenia z weksla zupełnego w chwili wystawienia:
1. Tryb nakazowy w sądzie jest jedyną możliwą drogą by zabezpieczyć się na majątku, np. na przymusowej hipotece lub samochodach? Nie chciałbym likwidować mu firmy tylko zabezpieczyć swoje roszczenia i ciągnąć odsetki ustawowe.
2. Czy po otrzymaniu nakazu płatności będę mógł sam ustanowić ww. zabezpieczenia i czekać spokojnie (z nakazem w ręku) czy muszę oddać sprawę do komornika który w najprostszy sposób zakończy temat przez zajęcie konta np.firmowego lub zlicytuje (służące wykonywaniu działalności) składniki majątku? – za każdym razem będzie to utrata zdolności kontynuowania dział.gosp. :(
@Marcin – zapraszam na forum (https://forum.remitent.pl)
Witam,
Piszę do Państwa z prośbą o poradę w sprawie możliwości anulowania weksla in blanco. Weksel został podpisany w firmie doradczej znajdującej się w Jeleniej Górze przy ul. Bankowej 14a (nie jest znana nazwa firmy, a znaleziona została poprzez zwykła ulotkę). Owa firma proponowała swoje usługi względem pośrednictwa kredytowego dla osób nie posiadających zdolności kredytowej. Firma przedstawiła propozycję kredytu, na którą wyraziłem zgodę.Następnie przedłożone mi zostały dokumenty do podpisu dla potrzeb przygotowania umowy w banku m.in. był to dokument upoważniający występowanie firmy w moim imieniu oraz weksel in blanco, który miał być zabezpieczeniem kredytu. Na samym końcu po zabraniu dokumentów wręczono mi przekaz na przelew w kwocie ok.12 000 zł, jako prowizję firmy. Na koniec poinformowano mnie, że w tym samym dniu bądź następnym skontaktuje się ze mną bank w celu autoryzacji kredytu i nastąpi umówienie spotkania w celu podpisania umowy kredytowej. W związku z tym że bank się ze mną nie skontaktował zadzwoniłem do firmy o informację, odpowiedziano mi że w związku z nawałem prac odbędzie się to w dniu następnym i w dalszym ciągu brak jakiegokolwiek kontaktu ze strony banku.
Nie otrzymałem żadnej umowy ze strony pośrednika, posiadam tylko dokument dla wpłaty z nazwiskiem posiadacza konta (jest to WAGA Edyta Godula).Podejrzewam że zostałem oszukany i czy w związku z tym mogę zrobić coś na drodze prawnej celem anulowania weksla. Liczę na odpowiedź.
Pozdrawiam,
Jan
@Jan – nie istnieje taka procedura jak anulowanie prawidłowo wystawionego i wręczonego weksla. W sprawie pomocy prawnej – nie jest ona świadczona „w komentarzach”.
Witam,
Ostatnio jestem częstym gościem na Pana stronie, niestety jako … osoba „pokrzywdzona” z weksla.
Mrożą mnie Pana opinie, wypowiedzi zwłaszcza te, że mówiąc kolokwialnie, Remirent ma pełnię władzy, a weksle są dla ludzi inteligentnych, wykształconych i znających prawo, a cała „reszta” może rościć sobie pretensje za własną głupotę do samego Boga?!
Wie Pan jeszcze lepiej niż ja, że prawo w Polsce nie jest dla ludzi – tylko dla prawników, tudzież dla ludzi cwanych, wyrachowanych i bezczelnych.
A Sądy – a raczej „ich” znajomość zagadnień prawa – pozostawia wiele do życzenia.
Otóż szanowny Pani Lechu – niech Pan zapamięta, że nie każdy poszkodowany jest głupcem, nie ma tylko wiedzy o tym co może mu grozić w ewentualnych konsekwencjach.
A prawo wekslowe…. jak zresztą cała masa innych ustaw prawa – jest przestarzałe i niezrozumiałe i jednostronne, chroniące tylko i wyłącznie remirenta z całkowitym brakiem precedensów jak wszystko w polskim prawia.
Jest Pan człowiekiem świetnie znającym zagadnienia z zakresu prawa wekslowego, domyślam się że nie posiada Pan absolutnej wiedzy w innych dziedzinach ? życzę Panu z całego serca, żeby nigdy, przenigdy nie był Pan albo ktoś z Pana rodziny po drugiej – tej poszkodowanej stronie.
Powodzenia.
Pani @Doroto, dziękuję za komentarz. Patrząc na to z drugiej strony – trudno znaleźć inną tak prostą konstrukcję prawną, jaką jest weksel. Nie mogę się zgodzić, że zagadnienia z tej dziedziny są w sobie samych trudne, czy niezrozumiałe, przynajmniej w 99% normalnych przypadków. Faktem jest, że jak ktoś nie posiada żadnej wiedzy (w jakiejś dziedzinie), to i elementarne rzeczy mogą mu sprawić kłopot, jednakże wystarczy zapamiętać, że weksel służy do zobowiązywania się do zapłaty, a sama jego treść nie pozostawia złudzeń o jaką formę zaciągnięcia zobowiązania chodzi – czyli komu, kiedy, gdzie, ile zapłacimy. Kiedyś weksel wystawiał i szewc, i kupiec, i niepiśmienny chłop, i każdy w jakiś sposób rozumiał o co w tym chodzi, nie uważam, że obecnie jesteśmy głupsi, a już na pewno nie chcę, abyśmy byli traktowani jak głupsi.
Dzień dobry. Co robić?
W 1999r z tow.ubezpieczeń na życie podpisałem umowę o sprzedaży ubezpieczeń do umowy deklaracja wekslowa z zapisem ,że upoważniam towarzystwo do wypełnienia weksla w terminie określonym przez tow.i opatrzenia weksla datą płatności wg ich uznania z zawiadomieniem mnie o tym i wypełniam weksel o treści data 11.1999r zapłacę za ten sola weksel na zlecenie TU na życie bez podania sumy. Podpis mój.
Współpraca z Tow trwała do 31.12.2001r ,następnie zawarto nową umowę z tym tow. 1.01.2002 z zapisem ,że weksel in blanco dołączony do wcześniejszej umowy stanowi zabezpieczenie roszczeń z tym ,że do weksla tego ma zastosowanie nowa deklaracja załączona do tej nowej umowy.Nowa deklaracja zawiera informację moja żona pozostaje we wspólności majątkowej i że wyraża zgodę na złożenie weksla .Dalej jest tej samej treści co poprzednia.Towarzystwo zmienia rodzaj dystrybucji i zawiera ze spółką”X” porozumienie o współpracy. Moja umowa z tow.rozwiązana jest 30.04.2014r W związku z tym 31.05 podpisuję z tow.ubezp. porozumienie na mocy którego nowa spółka”X’ podpisze ze mną umowę.Ponadto pomimo rozwiązania umowy z tow.ubezp. nie wygasają te jej zapisy ,które dotyczą zwrotu warunkowo-zaliczkowo wypłaconego wynagrodzenia przez Tow. Towarzystwu na rzecz „X” .,gdyż „X” z dniem 30.04.204r roszczenia Tow. zostały scedowane na „X” na podstawie umowy cesji wierzytelności.Jest zapis w porozumieniu o zgodzie na wydanie przez tow. mojego weksla spółce 'X” na zabezpieczenie roszczeń z umowy z tow./zgodnie z treścią deklaracji wekslowej/. W dniu 1.05.2014 podpisuje umowę z „X” z adnotacją ,że w celu zabezpieczenia roszczeń „X” składam dodatkowo weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. Takiego weksla dodatkowo „X” nie złożyłem tylko podpisałem nową deklarację wekslową z zapisem ,że weksel w razie jego niewypełnienia podlega zwrotowi najpóźniej w 24 miesiącu od dnia rozwiązania umowy o ile zostały zaspokojone wszelkie roszczenia przysługujące”X”. W razie niezwrócenia weksla w sytuacji .o której wyżej ,traci on ważność. Na deklaracji wekslowej umieszczam zapis informujący o tym ,że mam rozdzielność majątkową z żoną i żona nie wyraziła zgody na złożenie weksla i deklaracji wekslowej.
Umowa z”X” zostaje rozwiązana z dniem 15.07.205r na zasadach porozumienia stron z zapisami,że rozwiązują się wszelkie inne umowy i porozumienia i ,że „X” będzie żądał jedynie zwrotu kwot wypłaconych warunkowo stosownie do rozwiązanych umów. Po rozwiązaniu umowy w dniu 31.08.2005 otrzymuje wezwanie do zapłaty tytułem zwrotu zaliczkowego wynagrodzenia. „X” żąda kwoty/500zł/ bez określenia czy jest ona z odsetkami i od kiedy i jak to wyliczono. Kwestionuję zasadność i wysokość kwoty do zapłaty wysyłając dwa pisma proszące o wyliczenia.Pierwsze pismo 31.08.2005 drugie 18.11.2005r. Spółka”X” nie udziela żadnych wyjaśnień. Natomiast otrzymuję pismo od”X” datowane 21.12.2007 informujące ,że 'X” dokonała przeniesienia wierzytelności w kwocie należności głównej 418 zł wraz z odsetkami na rzez spółki „Y”. Spółki”X”i”Y” zawarły umowę cesji wierzytelności 21.12.2007 w której cedent-spółka „X” oświadcza że posiada bezsporne i wymagalne wierzytelności wobec dłużników ponadto cedent oświadczył ,że wierzytelność jest wolna od wad prawnych.
W dniu 20.09.2014r otrzymuję nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z adnotacją ,że mogę wnieść sprzeciw. Chcę wnieść sprzeciw. Uważam ,że wskutek braku odpowiedzi „X” na moje pisma dotyczące zasadności zapłaty kwoty podanej w wezwaniu rzekoma wierzytelność uległa przedawnieniu /3 lata/. W pozwie zawarta jest w uzasadnieniu informacja o tym ,że spółka”Y” posiada weksel z umowy agencyjnej/z jakiej nie piszą a były trzy umowy i trzy deklaracje/. Przejście praw nie wynika bezpośrednio z weksla i deklaracji dlatego „Y” przedkłada dokumenty potwierdzające posiadanie legitymacji procesowej w postaci umowy cesji wierzytelności.
Przypominam ,że „X’ wprowadziła „Y” w błąd pisząc w umowie cesji ,że wierzytelność jest bezsporna i nie ma wad- ja kwestionowałem kwotę do zapłaty. Myślę ,że sprawdzenie czy tak jest ciąży na cesjonariuszu.Towarzystwo nigdy nie wypełniło weksla ani nie żądało jego wykupu.
Ponadto w uzasadnieniu 'Y” podaje ,że powiadomił mnie w lutym 2011r o wypełnieniu wzywając do jego wykupienia ustalając datę płatności weksla na 15 marca 2011r..Weksel przedstawiono do zapłaty w Warszawie. Takiego pisma od „Y” nie otrzymałem.”Y” w pozwie pisze ,że mimo przedstawienia weksla nie zostal on wykupiony Natomiast do akt sprawy załączono wypełniony weksel z dnia 09/11.1999r wpisując kwotę 720zl i datę 14.03.2014r zapłacę bez protestu za ten sola weksel na zlecenie Tow. wypełniono miejsce płatności. Zatem wesel wypełnia inna firma niż tow,ubezp. Po tak długim czasie od wezwania mnie do zapłaty na rzecz 'X”. Nic mi nie wiadomo o dacie 14.03.2014r. czy można podważyć zapłatę skoro przejście praw nie wynika z weksla tylko z umowy cesji. Z poważaniem Roman
PS trochę dlugie ,ale chciałem być dokładny. i Myślę ,że takie problemy mogą mieć inni agenci tego towarzystwa skoro wierzytelności ogółem to ok 4mln zł. a oni
@Roman – ale megazawiła sprawa. Jeśli opis rzeczywiście odpowiada zagmatwaniu sprawy, to taniej będzie chyba zapłacić te 720zł niż wydać na obronę :) Podejrzewam, że w rzeczywistości sprawa jest o wiele prostsza, ale na pewno nie jest to temat na roztrząsanie w komentarzach, bez wglądu choćby w pozew. Tak czy siak, do soboty jest czas na zarzuty.
Jeśli dłużnik wypisał weksel własny z datą zapłaty na 30 września , prowadzi działalność w moim obiekcie i tam ma zarejestrowaną działalność , która jest widoczna na wekslu – pieczątka , ale
na umowie dzierżawy jest inny adres jego zamieszkania , to do którego Sądu mam skierować pozew?
@Darek – posiadacz weksla może wybrać jeden z dwóch sądów: 1) właściwy dla miejsca zamieszkania wystawcy 2) właściwy dla miejsca płatności weksla.
Dobry wieczór,
trafiła mi się nierzetelna dłużniczka, termin wszystkich umów minął, mam podpisany przez nią weksel in blanco bez deklaracji wekslowej.
Z tego co rozumiem (nie wiem czy dobrze) ja sam nie mogę tego weksla dowolnie wypełnić, bo sąd może zacząć badać podstawy powstania weksla.
Teraz mam pytanie, czy jest tak, że jeżeli zrzeknę się praw wynikających z weksla na rzecz kogoś innego, czyli przekażę go indosem, to ten człowiek może weksel bez deklaracji wypełnić dowolnie i czy ma szanse na nakaz zapłaty?
Mówiłem dłużniczce czym grozi wystawienie samego weksla in blanco, niepełnosprawna umysłowo nie jest…
Pytanie jest takie, czy w praktyce sąd nie bada już podstaw powstania weksla in blanco kiedy to indosariusz będzie domagał się swoich praw?
Pozdrawiam, dobrej nocy.
Weksla nie można wypełnić dowolnie, tylko zgodnie z umową. Jeśli żadnej umowy nie zawierałeś, to zwróć weksel, jako wręczony przez pomyłkę.
Indos nic nie da, bo nabywca weksla tym bardziej nie będzie miał podstawy do uzupełniania niewręczonego mu blankietu.
Witam Pana ,mam pytanie i chciałbym zadzwoni do Pana czy może przesłać Pan nr tel na maila ,dziękuję z góry Dariusz
Szanowny Panie,
od pół roku jestem subskrybentką Pańskiego bloga i bardzo sobie cenię wiedzę, którą z niego czerpię.
Czy mógłby Pan skomentować artykuł na http://www.ngo.pl odnośnie weksli?
Ciekawa jestem, czy zgadza się Pan ze wszystkimi opiniami autora.
Artykuł pod tytułem „Terror wekslowy…” znajdzie Pan tu:
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/1312828.html
Z poważaniem
Katarzyna
@Katarzyna – mam zastrzeżenia do tytułu, bo wprowadza obawę do weksli jako takich (a weksle używane normalnie są pożytecznym narzędziem), natomiast odnośnie zastrzeżeń do weksli in blanco gołych, to sam już o tym pisałem (Weksel w PARP – http://www.remitent.pl/parp/1914) i oczywiście zgadzam się z tamtymi tezami, niemal żywcem wyjętymi z moich wpisów :)
Witam,
Bardzo proszę o pomoc…potrzebuję weksel in blanco ale zawierający klauzule walutową (chodzi o franki) wraz z deklaracją wekslową …tez wzór czytam już kilka dni i szukam w necie i nie wiem umiem takiego weksla z tą klauzula walutowa znaleźć…!!!! nie wiem jak mam sama taki weksel skonstruować..??!!! proszę o przesłani mi na maila takiego wzoru…będę bardzo wdzięczna ….
EWA
@Ewa – a po co Ci taki weksel? Zapraszam na forum https://forum.remitent.pl lub do bezpośredniego kontaktu z naszą kancelarią.
Witam Panie Leszku
Wiem że najlepiej nie podpisywać weksla in blanco ale co zrobić lub jak się zabezpieczyć kiedy przyszły pracodawca wymaga podpisu weksla bo inaczej nie podpisze umowy o pracę.
Oczywiście nie powie tego oficjalnie tylko daje do zrozumienia.
Mam taką sytuację z jedną z firm która sprzedaje Energię Dla Firm.
Mi na pracy zależy i boję się że jak zaproponują weksel albo nici ze współpracy to stracę możliwość pracy.
Przeczytałem że deklaracja chroni ale czy może jest coś jeszcze?
Może nagrać rozmowę ?
Proszę o pomoc.
Maciej Kawiorski
@Maciej – a może zapraszam na forum (https://forum.remitent.pl), bo pytanie tak jakby nie związane z wpisem :)
@Iza – nie znam sprawy. Jeśli szukasz pomocy prawnej, to zamieść post na forum (https://forum.remitent.pl), koniecznie daj skan weksla, albo zapraszam do indywidualnych konsultacji via mail.
Mój problem dotyczy wystawionego w 2004 roku weksla własnego na kwotę 30 tysięcy złotych. W 2014 roku weksel został przekazany na PODSTAWIE indosu na inna osobę. Problem w tym, że osoba która występuje od wielu miesięcy z nakazem zapłaty sygnuje się we wszystkich sądowych dokumentach i pozwach jako Firma F.H.U Shadow – Jarosław Gębora. W dniu nabycia czeku tj. 6 stycznia 2014 roku, nie posiadał on jeszcze takiej działalności gospodarczej. Wpis do rejestru działalności gospodarczej wymienionej firmy widnieje na dzień 12 marca 2014r.
Czy nie powinien Pan Gębora występować w sądzie jako osoba fizyczna z własnym adresem zamieszkania, a nie jako podmiot gospodarczy?
Termin wpłaty 30 tysięcy upływa 20 czerwca br.
Proszę o pomoc w tej sprawie!
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i komentarze. Może ktoś miała podobna sytuację?
Cześć Iza jak mogę się skontaktować z tobą? Może mogli byś my sobie w jakiś sposób pomóc.
Iza do Rafał. Wstępnie podaje e-mail: redsyrah@interia.pl. Czekam na jakikolwiek kontakt z Twojej strony. Sprawa jest bardzo poważna.
Witam
jestem radcą prawnym
zainteresował mnie bardzo Twój blog sam aż tak dużo wekslami się nie zajmuję, moja pasja to podatki i obrót międzynarodowy i w razie potrzeby służę oczywiście pomocą
czy mógłbym zadać pytanie z tematyki weksli.
mam taki problem
jak potraktować weksel podpisany przez dwie osoby fizyczne, w sytuacji gdy został on wyznaczony na zabezpieczenie roszczeń z umowy, której stroną jest spółka reprezentowana przez te dwie osoby. Co ważne w umowie napisano, że zabezpieczeniem roszczeń jest weksel wystawiony przez samą spółkę, zaś na deklaracji wekslowej figuruje również spółka reprezentowana przez te 2 osoby. Weksel nie został indosowany
moje pytanie jest takie – w mojej opinii kto podpisał weksel odpowiada wekslowo, ale może podnieść zarzuty ze stosunku podstawowego, a stosunku podatawowego w zasadzie nie ma, bo istnieje między wierzycielem a spółką a nie między wierzycielem a tymi osobami fizycznymi, które jedynie reprezentowały spółkę przy podpisywaniu deklaracji i umowy
może znasz jakieś orzeczenie w tym temacie?
w razie zainteresowanai prześlę oczywiście więcej materiałów
Sprostowanie – oczywiście nie
sytuacji gdy został on wyznaczony na zabezpieczenie roszczeń z umowy,
tylko
sytuacji gdy został on WYSTAWIONY na zabezpieczenie roszczeń z umowy,
przepraszam za omyłkę
@Jakub – przed zadaniem pytania w komentarzu zachęcam do dokładnego przeczytania wpisu, który komentujesz ;)
Witam
Teściowa znalazła ulotkę, że może wziąć kredyt. Zadzwoniła, przyjechała Pani Edyta Godula.
Załatwiła kredyt w Getin Banku i kazała teściowej wypełnić weksel na 4.763 zł, zostawiła jej tylko dowód wpłaty z numerem konta na który ma przesłać kwotę 4.763 zł po otrzymaniu pożyczki. Odstąpiłyśmy od pożyczki, ale ja nie wiedziałam nic o wekslu. Co jakiś czas Pani Godula pisała wezwania o spłatę należności – nic nie wspominała o wekslu. Przekazała indosem weksel kancelarii prawniczej CESSANS. Nic nie mogę znaleźć o tej kancelarii w internecie.
Co mamy teraz robić? Nie mamy żadnej umowy kredytowej, po odstąpieniu od pożyczki w Getin Banku powiedzieli, żeby absolutnie nie płacić Pani Goduli. Teściowa była też w innych bankach i również powiedzieli jej, że ma tego nie płacić. Tylko nikt nie wiedział, że teściowa wypisała i podpisała weksel, ona też nie, miała wtedy 75 lat. Kwota prowizji 4.763 zł, a kwota pożyczki była chyba 20 tys. Jeżeli już nic się nie da zrobić, to czy przynajmniej można zmniejszyć tą prowizję?
Pozdrawiam
@Beato, niestety nie jestem w stanie nic sensownego podpowiedzieć w sprawie, w której nie widzę wszystkich dokumentów (podpisanych i otrzymanych).
witam pana.mam pytanie 2 lata temu wziołem pożyczkę w firmie posredniczącej EI GLOBAL w Częstochowie .musiałem zapłacić 12000.weksla inblanco do firmy edyta godula waga we Wrocławiu.chciałbym odzyskać te pieniądze ponieważ wprowadzili mnie w błąd .jak je odzyskać przecież to jest złodziejstwo.i skąd oni wzieli taką sumę z 27000.proszę o rade co mam zrobić żeby je odzyskać.a może zgłosic to na policje albo do prokuratury i jakie będa koszta ja mam dochód 1300.emerytury.prosze o rade
@piotrek – zapraszam do kontaktu mailowego, bez obejrzenia dokumentów się nie obejdzie (szczegóły tutaj).
Świetny blog. Kopalnia wiedzy!
Rafał odezwij się jeśli możesz to popiszemy prywatnie na temat tych ludzi
Pani Izo, Pani Doroto, Panie Rafale.
proszę o kontakt w sprawie o której piszecie na blogu, jest nas wiecej poszkodowanych.
MarGo
@MarGo, jezeli swój problem traktujesz poważnie,
to dlaczego nie rozpoczniesz nowego/swojego temat na forum:
Forum o wekslach i windykacji
https://forum.remitent.pl/viewforum.php?f=2
Tam opiszesz swój problem, tam trafią zainteresowani,
Pani Iza, Pani Dorota, Pan Rafał. :-)
Musisz się zarejestrować, jeżeli masz problem „z internetem”
poproś kogoś, kto potrafi to zrobić.
Doskonały poziom wiedzy autora bloga i styl pisania przystępnym językiem sprawiają, że blog jest z pewnością w ścisłym top najlepszych blogów prawniczych.
@Marianos Bracie, oczywiście masz racje! Poziom i zakres wiedzy jest naprawdę imponujący. Czytając wpisy Lecha ma się wrażenie, że On kocha to co robi .
Mało tego, czuje się, że bezustannie pogłębia swoją wiedzę.
Wiele razy przyznaje się do tego, że musi sobie coś przypomnieć,
prosi o doprecyzowanie itp. :-) To są „sygnały pozawerbalne” świadczące
o niezwykłym podejściu do poruszanych zagadnień! :-)
Brak jest tak często obecnej(niestety) „wytrenowanej” sztuczności, czy zamaskowanej pychy. Człowiek bardzo przyjazny, szczery i bezpośredni.
No,…………… takie mam wrażenie i nic na to nie poradzę. :-)
Szanowny Panie,
Chciałbym podziękować Panu za wspaniałą pracę jaką wykonał i wykonuje Pan prowadząc serwis remitent.pl. Fantastyczne źródło praktycznej wiedzy. Pozdrawiam,
Witam
mam pytanie czy można wystawić weksel na zadłużenie które
było zaciągnięte w poprzednich latach,do tej pory nie było podpisanej żadnej umowy jedynie umowa ustna dotycząca zwrotu długu.Trwa to już zbyt długo .wiem ,że nie będzie problemu z podpisaniem tylko nie wiem czy weksel czy umowa ,czy i to i to.
@lilakrz, zapraszam do zapoznania się z http://www.remitent.pl/potrzebuje-porady-w-sprawie-wekslowej-czy-moge-ja-otrzymac-bezplatnie
Szanowny Panie,
chciałbym zgłębić co nie co wiedzy odnośnie weksli i ich praktycznym zastosowaniu w obrocie, w związku z tym poszukuję literatury, która będzie dobrym wstępem i zarazem pomocnym źródłem informacji. Jeśli byłby Pan uprzejmy podać kilka pozycji literatury, która mi w tym pomoże. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
@Adam – Co warto czytać? Oprócz samego bloga :) polecam również autorów, o których pisałem tutaj: http://www.remitent.pl/co-warto-czytac/144
Dziękuję, już nabyłem Bednarczyka i zabieram się za lekturę. Pozdrawiam
Dzień dobry , Panie Leszku ,
dwoje małżonków – rodziców , poręcza na deklaracji poręczycieli weksla własnego in blanco , wystawcą jest akurat ich syn. Podpisują się na tym samym oświadczeniu poręczycieli jeden pod drugim. Ale żaden z małżonków – poręczycieli, nie wyraża zgody na poręczenie udzielone przez drugiego małżonka. Czy to oznacza, że nie odpowiadają majątkiem wspólnym (obowiązuje ich ustrój małżeńskiej wspólności ustawowej). Czy to że poręczyli za ten sam weksel może oznaczać, że jedno wyraziło zgodę na poręczenie za drugiego ?
@Tomku, chętnie podyskutuję na ten temat, ale zapraszam na forum (https://forum.remitent.pl) :)
Dzień dobry,
mam pytanie na przykładzie sprawy.
Spółka X była wystawcą weksla własnego in blanco, remitentem była spóła Y. Następnie spółka Z przejęła spółkę X- wstąpiła w ogół praw i obowiązków spółki X. Na wekslu widnieje podpis Prezesa Zarządu spółki X- wyłącznie nazwisko i pierwsza litera imienia- nie ma pieczątki ani funkcji pełnionej w spółce. Czy weksel jest ważny? Czy spółka Y może wystąpić teraz przeciwko spółce Z z pozwem z weksla?
@Mateusz, z opisu wynika, że wystawcą weksla nie była spółka X, tylko wystawcą jest osoba fizyczna, która weksel podpisała.
Czyli fakt, że na wekslu nie ma pieczątki Prezesa Zarządu uniemożliwia dochodzenie roszczeń przeciwko spółce Z? Z tego weksla spółka Y może dochodzić roszczeń tylko przeciwko osobie fizycznej podpisanej na wekslu?
@Mateusz – zapraszam na forum, jeśli chcesz podyskutować o swojej sprawie http://www.remitent.pl/potrzebuje-porady-w-sprawie-wekslowej-czy-moge-ja-otrzymac-bezplatnie
Dzień dobry,
mam pytanie dot. podpisu Prezesa Zarządu Sp. z o.o. złożonym na wekslu- a właściwie nie podpisu, a parafy. Obok pieczątki firmowej, została przybita pieczątka imienna a w środku pieczątki parafa Prezesa Zarządu sp. z o.o.- czy takie weksle jest ważny?
@Barbara – weksel bez podpisu jest nieważny.
Mój ukochany blog, przeprowadził mnie przez aplikację, pomógł przed egzaminem, nauczył wszystkiego, co najważniejsze o wekslach. Bez remitenta.pl ciężko by było mi w tej wekslowej dżungli połapać; a na pewno zajęłoby to dużo więcej czasu. Czapki z głów, nie ma lepszego miejsca na ten temat w sieci. Stukrotne podziękowania dla Pana Lecha.
@Anna – bardzo miło mi to czytać; życzę jak najwięcej zawodowych sukcesów :)
Cześć,
Mam pytanie, co można uczynić w przypadku wystawienia przeze mnie weksla in blanco na pokrycie ewentualnej umowy lecz umowa ta został rozwiązana, a druga strona zagubiła mój weksel ?
@Dawid – zachęcam do lektury: http://www.remitent.pl/co-zrobic-jak-zaginie-weksel/170