Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Bezwarunkowe życzenia

Comments

 1. Haha oznaczenie miejsca płatności może kiedyś wywołać niezłe zamieszanie wśród badaczy naszej cywilizacji (zakładam że papierowe źródła gdzieniegdzie się zachowają, ale komputery padną) jeśli znajdą ten „weksel”. Niech żyją nasze sądy!
  Wszystkiego dobrego na Święta :)

 2. @Marcin – siedziba internetu to aluzja do pewnego orzeczenia sądu, które przytacza na przykład Olgierd Rudak na swoim blogu (http://olgierd.bblog.pl/wpis,internet;z;siedziba;w;warszawie,19073.html):

  Mając zatem na uwadze, iż siedziba zarówno redakcji „Przekroju” jak i wymienionych wyżej stacji telewizyjnych oraz Internetu znajduje się w Warszawie […]

  :)
  Dziękuję za odwiedziny i komentarz!

 3. Znam ten dokument, właśnie do niego piłem pisząc „Niech żyją nasze sądy” :)

 4. Życzenia zawarte w formie powyższego weksla są gwarantowane nie tylko formą weksla, ale przede wszystkim kreatywnością i profesjonalizmem ich autora :) Czyli jak to z wekslami bywa – najważniejsze jest kto je podpisuje :)

  Może tylko zamiast albo obok „zapłacę życzeniami” można było równie fajnie napisać „zapłacę ogromną porcją fachowej wiedzy”.

  Dziękujemy za życzenia.

  Wesołych Świąt i dużo szczęścia, zdrowia i pomysłów w Nowym Roku 2013.

 5. Dzięki, @Marku :)

 6. Bardzo sympatyczny weksel.:)

 7. Każdy weksel jest ze swej natury „sympatyczny” :) Pozdrawiam!

Speak Your Mind

*