Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Bycie bankrutem

Nierozsądne decyzje finansowe mogą prowadzić do bankructwa. Wielu czytelników tego bloga jest przez to spłukanymi. Dla tych, którzy nie wiedzą jak to jest – z okazji święta 1 kwietnia skecz Louisa C.K.

Byliście kiedyś na debecie? To jest przygnębiające. Patrzysz na swoje konto, a tam minus 10 dolarów. To znaczy, że nie mam nawet braku pieniędzy. Jak coś jest za darmo, to mnie na to nie stać. Ktoś do mnie podejdzie i powie: „weź to za darmo” – nie stać mnie, to więcej niż mam!

Comments

  1. No tak to już jest z tą kasą, czasami nawet milionerzy tracą wszystko, ale jak ktoś ma wysoko ustawiony termostat finansowy to zaraz i tak porządnie zarobi i kasa jest na wszystko :)

  2. @Dominik – racja, nie można się poddawać, każdy milioner kilka razy bankrutował zanim doszedł na szczyt, bo to co ich wyróżnia to upór i konsekwencja :)

  3. Najgorzej jak zdarza się tak, że właśnie rozsądne decyzje biznesowe doprowadzają do bankructwa. Oczywiście najgorzej dla kontrahenta takiego rozsądnego bankruta :) Jakoś dziwnie Ci rozsądni nie boją się tego debetu za który nic nie mogą kupić :) A może te debety, to taki postrach tylko dla tych nierozsądnych … ? Ci rozsądni jakoś nie są za mocno przygnębieni, gdy z debetem na koncie biorą towar czy usługę z terminem płatności odroczonym na pół roku i dłużej :)

Speak Your Mind

*