Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Czerwiec 2014 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszły miesiącu statystyki odwiedzin bloga kształtowały się w następujący sposób:

czerwiec

Spośród fraz, po których trafiliście tutaj z wyszukiwarki google, do krótkiego omówienia wybrałem następujące:

– czy jest ważny weksel którego sumę wekslową rozłożono na raty – jeśli rozłożenie na raty wynika z treści weksla, to zobowiązanie takie jest nieważne, jako że weksel nie może posiadać więcej jak jednego terminu płatności. Można jednak zawrzeć pomiędzy posiadaczem weksla i wystawcą ugodę, na mocy której strony rozkładają płatność weksla na raty.

– czy można zmienić deklaracją wekslową – można, oczywiście za zgodą obu stron transakcji. Można nawet ją zupełnie zmienić – czyli ten sam weksel in blanco zacząłby zabezpieczać zupełnie inny stosunek cywilny (zawsze to oszczędność 1 kartki papieru:)

– weksel był 15 lat temu i nikt mi go nie oddał po tylu latach i przyszło mi. do zapłaty 57 tys. – do tego tematu można podchodzić dwutorowo. 15 lat temu wystawiłeś weksel na 57 tysięcy i dziś masz go wykupić (co z przedawnieniem?)? Miałeś zatem 15 lat nieoprocentowanego kredytu!:) Ale coś czuję, że chodzi tu o jakiś weksel in blanco. Cóż…

– kto jest remitentem weksla wystawionego przez Kowalskiego na zlecenie Nowaka – Nowak?

– wystawił weksel i zmienił adres – a to niedobry! ;)

– czy weksel na którym znajduje się sfałszowany podpis wystawcy może być ważny? – owszem. Bardziej intrygujące jest, czy fałszerz podpisu może być uznany za wystawcę i pociągnięty do odpowiedzialności za zapłatę. Oczywiście wszelcy poręczyciele i indosanci odpowiadają nawet w przypadku jawnie sfałszowanego podpisu wystawcy.

Comments

  1. Ciekawe podejście do prowadzenia bloga, pozdrawiam :-)

Speak Your Mind

*