Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Dlaczego nie mówicie o istotnych rzeczach?

Jeden z czytelników przesłał mi link (dziękuję!) do materiału na Youtube, w którym pani mecenas z kancelarii Rachelski i wspólnicy przez kilka minut opowiada o wekslu in blanco.

Jest to chyba dobry przykład jak mówić 4 minuty o wekslu in blanco dla niezorientowanych w temacie osób i nie powiedzieć niczego ważnego. A wręcz przeciwnie, wpuszczać potencjalnych wystawców na niezłą „minę”, np.

„Najprostszym wekslem in blanco jaki może być wystawiony to jest blankiet wekslowy”.

Za to nieobeznany z tematem internauta dowie się tak bardzo „istotnych” dla niego rzeczy, że weksel in blanco podpisuje się nazwiskiem osoby fizycznej, może być podpisany przez pełnomocnika, albo że (uwaga, uwaga!) weksel in blanco może być wypełniony tylko zgodnie z deklaracją wekslową, która jest podpisywana przez wystawcę.

A jeśli nie będzie wypełniony zgodnie z deklaracją, to co? Długopis sczeźnie? Czy może „weksel stanie się nieważny”? :)

O takim szczególe, jak wystawca ma udowodnić, że weksel został uzupełniony niezgodnie z umową, skoro to sam wystawca sobie taką umowę podpisał, już nie wspomnę.

Comments

  1. To jeszcze nic. Właśnie jestem w trakcie lektur książki pt. „Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi” wydanej przez C.H. Beck. Na str. 88 można przeczytać, że „weksel bez podpisanej deklaracji wekslowej jest nieważny” :)

  2. Panie Michale, uprzejmie proszę o przeskanowanie mi na prv tej strony, będę zobowiązany ;)

Speak Your Mind

*