Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Dwa i pół sposobu na „unieważnienie” weksla

Często wystawiacie weksle in blanco. Potem o nich zapominacie. Do czasu, aż sobie przypomnicie. Wówczas piszecie do mnie, na przykład tak jak dziś:

Podpisałem weksel in blanco […]
Na zabezpieczenie umowa X na zarządzanie przedsiębiorstwem [..]
Potem przerobiono to na umowę o dzieło i na niej ręcznie jest dopisane „traci ważność umowa o zarządzenie X z dnia X”[…]
Czy ten weksel jest w ogóle ważny? Bo nowego weksla nie było, został tylko ten, który bezmyślnie podpisałem na początku, ale tam było napisane właśnie ze jest do tej pierwszej umowy.

Otóż najważniejsze w ocenie ważności weksla jest to, czy zawiera on poprawną treść i podpis wystawcy. Wszystkie pozawekslowe relacje stron nie wpływają na ważność samego weksla.

Istnieją tylko dwa sposoby na unieważnienie weksla i zawartego w nim zobowiązania:

1. Spłata weksla połączona z jego zwrotem

Spłata weksla likwiduje zobowiązanie wekslowe tylko wówczas, jeśli weksel zostaje zwrócony wystawcy, najlepiej wraz z adnotacją na rewersie weksla o spłacie zobowiązania. Nie unieważnia weksla spłata należności bez wydania weksla z powrotem wystawcy.

2. Sądowe umorzenie weksla

Jest ono możliwe w przypadku zgubienia lub przypadkowego zniszczenia weksla przez posiadacza. Po umorzeniu weksla, nie można na jego podstawie dochodzić roszczenia, nawet w przypadku odnalezienia utraconego blankietu. Podstawą do dochodzenia roszczenia jest wówczas tylko wyrok umarzający weksel.

oraz dodatkowo sposób połowiczny:

2.5. Przedawnienie zobowiązania wekslowego

Nie czyni weksla nieważnym sensu stricto, ale uniemożliwia dochodzenie należności na drodze sądowej, jeśli dłużnik podniesie zarzut przedawnienia. Istnieje jednak możliwość dokonywania wzajemnych potrąceń należności pomiędzy stronami, jeśli należność potrącana z przedawnionym zobowiązaniem wekslowym istniała jeszcze przed przedawnieniem weksla.

Co nie czyni weksla nieważnym:

– rozwiązanie umowy, którą weksel zabezpieczał

– spłata umowy, którą weksel zabezpieczał

– spłata weksla, niepołączona ze zwrotem dokumentu

– upływ czasu, jeśli nie wiąże się z przedawnieniem weksla (w szczególności dotyczy to weksli in blanco bez daty płatności)

– wydane przez posiadacza zaświadczenie o komisyjnym zniszczeniu weksla

– utrata lub przypadkowe zniszczenie weksla przez posiadacza

Jeśli Twoi kontrahenci mają wystawione przez Ciebie weksle in blanco dotyczące „starych” i nieobowiązujących już umów, powinieneś we własnym interesie zadbać o zwrot tychże weksli. Fakt, że umowy te dawno już nie obowiązują, nie oznacza braku ważności samego weksla!

Comments

 1. fan Lecha says

  ja poza tematem…ale skoro Rafał Chmielewski starannie filtruje otrzymywane komentarze na e-marketingprawniczy.pl to napiszę tu:

  Panie Lechu M.!
  ostatnio jest Pan moim fanem, a ja Pana idolem…..albo na odwrót;)

  ale tak serio już. ostatnio lubię Pana za Pańską dociekliwość i swoiste „drążenie” tematu oraz zadawanie niewygodnych pytań, nawet wtedy kiedy autorom posta (nie mówię tu tylko o R. Ch.) to nie w smak.

  nie wspominam już nawet o Pańskim blogu, który wśród prawniczych jest jednym z najlepszych pod względem merytorycznej treści (nie kontentu) . szacun i narka!

 2. Dziękuję, ale dlaczego anonimowo? :)

 3. ok:) już się przedstawiam: Nazywam się Gustaw i uwielbiam czytać blogi prawnicze:) do moich ulubionych należą: Dochodzenie wierzytelności Karola Sienkiewicza (świetnie się go czyta, b. merytoryczny, lubię jego off top – podróże, poszukiwanie korzeni no i to hobby…..stare papiery wartościowe…..;), rejestracja sp. z o. o. Błazeja Sarzalskiego (choć ostatnio chyba spadek formy;) – ale rozumiem – kilka blogów zobowiązuje), Agnieszka Swaczyna – to co mnie ujmuje to, w jak ciepły sposób można opowiadać o sprawach mało przyjemnych, no i oczywiście remitent, ale o tym już wspominałem.

  podczytuję czasem jeszcze pozostałe blogi ze stajni Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch, no i wielka szkoda że mec. Judek trochę zaniedbuje swojego bloga…..(chociaż ostatnio trochę lepiej!:)
  ciekawy jest blog R. Ratajczaka, super zapowiada się blog M. Lecha (te Lechy coś w sobie mają;)

  bardzo miło było mi się przedstawić i zastrzegam że powyższa opinia jest skrajnie subiektywna i może się zmienić w każdej chwili, pod wpływem jakichkolwiek czynników (np. pogody).

  no….a propos pogody WIOSNO!! N*****LAJ

 4. już się przedstawiam

  Od razu lepiej ;)

 5. Panie Mecenasie Gustawie – gdyż znam chyba Pana tożsamość, chyba że nie jest Pan jednym z wykładowców aplikacyjnych OIRP Katowice… :) ?

  Dziękuję za zaliczenie mnie do topowych blogów :) Sam uważam, że z rejestracją spółki z o.o. lepiej trafić nie mogłem, bo lubię o tym pisać, choć przyznam, coraz mniej czasu mam na pisanie, bo blog i jego efekt marketingowy, który wynika z autentyczności (zawsze uważałem, że autentyczność to jest coś co jest najważniejszego w blogowaniu) przerasta powoli moje moce przerobowe – dlatego wolę teraz wpisy raz na jakiś czas, ale za to bardziej dopracowane.

  Jakbyś Gustawie chciał poznać moje zdanie na temat blogowania i „kontentu” to zapraszam do kontaktu prywatnego :)

 6. Jak prawidłowo napisać na odwrocie weksla wzmiankę o tym, że wystawca weksla zapłacił (tj. wykupił weksel, po tym jak weksel został wypełniony a wystawca wezwany do jego wykupienia)?
  Czy jeśli przekreślę weksel i zwrócę wystawcy, i nie uczynię na odwrocie wzmianki o zapłacie to będzie dobrze?

 7. @Marcin:
  „W dniu XX.XX.XXXX otrzymałem od wystawcy kwotę YYYYzł. Podpis posiadacza”.

 8. czy istnieją jakieś wzory Sądowe umorzenie weksla – nigdzie nie mogę znależć

 9. @Wojtek – jak szukasz i nie możesz znaleźć, to może rzeczywiście nie ma. Co jest zresztą logiczne – skąd ktoś w internecie miałby znać twój przypadek zaginięcia weksla, aby specjalnie do niego napisać wniosek? :)

 10. Agnieszka says

  Witam i Gratuluję tak udanego bloga!
  Problem z jakim przyszło mi się osobiście zmierzyć może wydaję się banalny, dla mnie jednak takim nie jest.
  Otóż, jak mam oznaczyć wartość przedmiotu sporu w przypadku wniosku o umorzenie weksla in blanco.
  Brak deklaracji. Weksel miał zabezpieczać „wszelkie” roszczenia związane z umową agencyjną.
  I tym oto sposobem utknęłam:)
  Będę wdzięczna za wskazówki.
  Pozdrawiam

 11. @Agnieszka – nie wydaje mi się, aby w przypadku wniosku o umorzenie weksla niezbędne było podawanie wartości przedmiotu sporu.

 12. Agnieszka says

  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź – niemniej jednak życie pisze różne scenariusze i cóż …sąd wezwał do wskazania :))

 13. To proszę wskazać – taki blankiet jest pewnie wart gdzieś z 1zł, jak się sądowi nie podoba, to niech sobie ustala wartość :)

 14. Agnieszka says

  Dziękuję za odpowiedź. Ciekawe co Sąd powie na przysłowiową złotówkę :) Pozdrawiam!

 15. @Agnieszka – daj potem znać :)

 16. Witam! Bardzo proszę o poradę. Sprawa dotyczy podpisanych przeze mnie weksli na rzecz tzw. biura pośrednictwa kredytowego. Starałem się o ktedyt w jednym z takich biur (ostatnio robi się o nich coraz głośniej nie stety ja zbyt późno poznałem prawdę o nich). Pani powiedziała że muszę mieć tzw. osobę wspierającą ze względu na zbyt niski dochód ponieważ mam żonę i dwójkę dzieci na utrzymaniu. Przyprowadziłem taką osobę dostaliśmy do podpisu wnioski i umowy a następnego dnia przedstawiono nam ofertę z banku którą podpisała osoba z którą przyszedłem oraz weksel na kilkanaście tys. zł . Na pytanie co to za kwota odpowiedziano nam że to zabezpieczenie jakie wymaga bank plus koszty nakie ponieśli oraz koszty przeniesienia kredytu z tamtej osoby na mnie. To wszystko zostało podpisane a weksel zapłacony mimo iż początkowo chcieliśmy się wycofać jednak weksel już był podpisany… Po kilku miesiącach udałem się do tej firmy aby przenieśli kredyt na mnie i znów sterta umów i wniosków a następnego dnia oferty z banków i weksle do podpisania (wcześniej dopytywałem się czy będę jeszcze ponosił jakieś koszty względem tej firmy i powiedziano mi że nie, że kwota z pierwszego weksla obejmowała już koszty przeniesienia kredytu a te weksle teraz to jest tylko zabezpieczenie dla banku kosztów kredytu). Koniec z końcem podpisałem bo skoro bank wymaga to cóż robić a dodam że osoba która miała wspomóc mnie przy kredycie stała się jedynym kredytobiorcą o czym w rozmowach nie było mowy. Kiedy podpisałem umowy okazało się że umknął mi jeden fakt mimo iż w trakcie podpisywania starałem się jak najdokładniej przeczytać je. Otórz analizując te umowy w domu na spokojnie bez presji tych pań zauważyłem iż w umowach jest podana nie prawda odnośnie liczby osób na utrzymaniu. W umowach było że nie mam osób na utrzymaniu a przecierz jasno i wyraźnie powiedziałem im że mam. Przypuszczam że było to ich celowe działanie. Kiedy tylko zorientowałem się w sytuacji postanowiłem skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni i wymówilem wszystkie te umowy w odziałach banków. I teraz sedno sprawy czy jeżeli dopuścili się oni kłamstwa składając wniosek do banku czy nadal obowiązuje mnie zapłaata tych weksli ponieważ jak się orientuję to złamali oni prawo a ja mam im jeszcze za to płacić?! E bankach powiedzieli mi że to oszuści ze banki nie wymagają takiego zabezpieczenia i te pieniądze sa dla tych oszustów a nie dla banku. Czy jest jakaś podstawa prawna w takiej sytuacji aby te weksle unieważnić? Ządają ode mnie pieniedzy chociaż kłamali i złamali prawo. Bardzo proszę o poradę ponieważ osób oszukanych w ten sposób jest bardzo bardzo dużo (jest sporo informacji w internecie na ich temat. Szkoda że wcześniej nie przyszło mi do głowy aby ich sprawdzić). Bardzo proszę o poradę co można by zrobić w takiej sytuacji. Pozdrawiam

 17. @Marcin – temat jest zbyt zawiły, aby go roztrząsać w komentarzach…

 18. W jaki sposób można próbować negocjować z firmą leasingowe odnośnie weksla. Zawierając umowę leasingowe podpisałem weksel inne blanco, niestety ze względu na problemy finansowe w połowie umowy nie spłacalem rat leasing zabrał i zalicytował auto teraz wystawili weksel na kosmiczna sumę jak się z tego prawnie wyróżnić jak z nimi negocjować żeby zmniejszyć ta kwotę?

 19. @Grzes1402 – negocjować można w każdy możliwy sposób, trudno coś radzić, nie znając sprawy.

 20. A co w przypadku gdy umowa kredytowa jest spłacona, weksel zwrócony i zniszczony przez dłużnika ? Czy ktokolwiek może próbować umorzenia weksla posiadając np. jego xero ?

 21. @Adam, próbować zawsze każdy może, ale brak jest ku temu podstaw, bo w tej sytuacji weksel nie zaginął posiadaczowi.

 22. Jestem poreczycielkąweksla in blanco z żabki, chce się z tego wycofać. Czy jest na to szansa?

 23. @Ewsy – tylko za zgodą wierzycoela.

 24. Czyli jednym słowem jestem „ugotowana”, albo muszę napisać do żabki?

 25. Witam ,
  Podpisałam weksel in blanco. Zadłużenie do firmy z którą podpisałam umowę spłaciłam . Nie wiem czy zdążyli sprzedać weksel? Żądają obecnie spłaty 1800zl gdzie całkowite zadłużenie wynosiło 500zl . Co mogę zrobić? Jak się bronić

 26. @Ewsy – tak.
  @Beata – nie wiem, nie znam twojej sprawy i warunków podpisanej umowy. Zobacz tutaj: http://www.remitent.pl/potrzebuje-porady-w-sprawie-wekslowej-czy-moge-ja-otrzymac-bezplatnie

 27. utrata lub przypadkowe zniszczenie weksla przez posiadacza
  nie oznacza braku ważności samego weksla!

  Jakim cudem jak go nie ma? Zakladamy, ze jednak jest tylko posiadacz „klamie”? Nie rozumiem tego przypadku.

 28. @Artur – jeśli weksel się zgubił lub zniszczył, to posiadacz może go umorzyć, a na podstawie wyroku umarzającego może dochodzić swoich praw z weksla – roszczenie wekslowe zatem nadal istnieje.

  Nadto jeśli weksel się zgubił, to nie można wykluczyć, że ktoś wejdzie w jego posiadanie w złej wierze, a należności może dochodzić kolejny nabywca w dobrej wierze (jeśli weksel nie został umorzony) – więc siłą rzeczy musi to oznaczać, że zgubiony weksel jest nadal „ważny”.

 29. Witam,
  Podpisałam weksel in blanco podczas brania kredytu samochodowego w komisie samochodowym. Pani która zawierała z nami umowę zeskanowała umowę do baku który na podstawie tych skanów uruchamiał kredyt. Oryginały miały zostać przesłane do banku w celu podpisania przez bank i przesłany jeden egzemplarz do mnie. Jak się okazało kredyt uruchomiany ja raty płace a okazało się że bank oryginału nie dostał gdyż Pani z komisu dokumenty zgubiła za co prawdopodobnie straciła pracę. Tak zostaliśmy poinformowani droga nie oficjalną z komisu. Co naj gorsze w umowie był ten nieszczęsny weksel i nie mam pewności że ta owa Pani faktycznie go zgubiła. Z mężem zawiadomiliśmy prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa do banku napisaliśmy o unieważnienie weksla ale nie wiem co dalej jak dochodzić swoich praw ale co najważniejsze co zrobić by pewnego dnia się nie okazało że weksel jest i ktoś się nim posłużył. Bardzo proszę o radę bo jestem załamana. Pozdrawiam Anna

 30. @Anna – dużo zależy od treści weksla, musiałabyś ją podać, aby ocenić ewentualne ryzyko. W razie potrzeby dyskusji w internecie o szczegółach twojej sprawy, zapraszam na forum (http://forum.remitent.pl)

 31. Panie Lechu,

  gdzie znajdę kompletną informację, w jaki sposób rzeczywiście unieważnić weksel wykluczając jego fizyczne zniszczenie?

  Zadłużenie, którego zabezpieczeniem był weksel, zostało spłacone i weksel został mi zwrócony. Pragnę ten weksel zachować, jednak chciałabym uniknąć sytuacji, kiedy weksel ten mógłby wpaść w niepowołane ręce (np. kradzież z mieszkania) i zostać ponownie wykorzystany. Dodam, że jest to weksel in blanco.
  Z innego wpisu wiem, że dziurkowanie weksla nie unieważnia. Czy przekreślenie nazwiska wystawcy unieważnia weksel? Czy może należy dodać jakąś adnotacje na awersie?

 32. @Justyna – to temat na dłuższą dyskusję, połączoną z rozważaniem różnych „stanów faktycznych”, zapraszam na forum, jeśli masz ochotę popisać na ten temat (http://forum.remitent.pl)

 33. Witam, chciałam zapytać czy weksel in blanko jest ważny jeżeli został do mnie wysłany kurierem? Ja go podpisałam ale nie odbyło się to w obecności pracownika firmy na rzecz której został on wystawiony. Z góry dziękuję za odpowiedź

 34. @Gosia – tak, taki sposób podpisania weksla jest prawidłowy.

Speak Your Mind

*