Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Linki do krótkich informacji na temat weksli

W tym miejscu (link) umieszczam odnośniki do stron, artykułów o wekslach lub z wekslem w tle.

Komentarze

 1. Agnieszka skomentował:

  Witam,
  cieszę się, że trafiłam na tę stronę. Informacje tu zamieszcznone są bardzo przydatne – wielkie dzięki. Mam jednak dodatkowe pytanie. Zamierzam wystawić weksel za towar sprzedany przez moją firmę w Polsce na odbiorcę we Francji. Sprzedaż została zaaranżowana przez agenta francuskiego, z którym mam umowę ramową. Agent jest osobą sprawdzoną i wiarygodną. Odbiorcą towaru / dłużnikiem będzie firma francuska.
  Mam wzór i deklarację weksla w języku polskim i francuskim, ale czy mam wymagać kopii dokumentów kontrahenta we Francji, jeżeli mam na zamówieniu nazwę firmy, numer konta w banku? Kontrahent francuski jest zdziwiony, że wymagamy dokumentów ( kopii dokumentu tożsamości, dokumentów rejestrowych firmy itd), ale chcemy się zabezpieczyć. Czy weksel nalezy wysłać i otrzymać podpisany przed zwrotem towaru? To pierwsza taka transakcja, a chcemy rozwijać sprzedaż we Francji, więc będę ogromnie wdzięczna za pomoc. Jednocześnie nie chcemy się okazać zbędnymi formalistami, podobno we Francji to najpowszechcniejszy sposób płatności.
  Pozdrawiam, Agnieszka Sarna

 2. Lech skomentował:

  @Agnieszko, na pewno nie masz zamiaru wystawić weksla, tylko otrzymać wystawiony weksel przez swojego dłużnika. Sprawy przeprowadzenia tej polsko-francuskiej transakcji nie ma sensu rozważać w komentarzach; jeśli potrzebuje Pani pomocy w tej sprawie, zapraszam do indywidualnego kontaktu z dowolną kancelarią znającą się na prawie wekslowym.

Napisz komentarz

*