Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Linki do krótkich informacji na temat weksli

W tym miejscu (link) umieszczam odnośniki do stron, artykułów o wekslach lub z wekslem w tle.

Comments

  1. Agnieszka says:

    Witam,
    cieszę się, że trafiłam na tę stronę. Informacje tu zamieszcznone są bardzo przydatne – wielkie dzięki. Mam jednak dodatkowe pytanie. Zamierzam wystawić weksel za towar sprzedany przez moją firmę w Polsce na odbiorcę we Francji. Sprzedaż została zaaranżowana przez agenta francuskiego, z którym mam umowę ramową. Agent jest osobą sprawdzoną i wiarygodną. Odbiorcą towaru / dłużnikiem będzie firma francuska.
    Mam wzór i deklarację weksla w języku polskim i francuskim, ale czy mam wymagać kopii dokumentów kontrahenta we Francji, jeżeli mam na zamówieniu nazwę firmy, numer konta w banku? Kontrahent francuski jest zdziwiony, że wymagamy dokumentów ( kopii dokumentu tożsamości, dokumentów rejestrowych firmy itd), ale chcemy się zabezpieczyć. Czy weksel nalezy wysłać i otrzymać podpisany przed zwrotem towaru? To pierwsza taka transakcja, a chcemy rozwijać sprzedaż we Francji, więc będę ogromnie wdzięczna za pomoc. Jednocześnie nie chcemy się okazać zbędnymi formalistami, podobno we Francji to najpowszechcniejszy sposób płatności.
    Pozdrawiam, Agnieszka Sarna

  2. @Agnieszko, na pewno nie masz zamiaru wystawić weksla, tylko otrzymać wystawiony weksel przez swojego dłużnika. Sprawy przeprowadzenia tej polsko-francuskiej transakcji nie ma sensu rozważać w komentarzach; jeśli potrzebuje Pani pomocy w tej sprawie, zapraszam do indywidualnego kontaktu z dowolną kancelarią znającą się na prawie wekslowym.

Speak Your Mind

*