Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Marzec 2014 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszłym miesiącu blog odwiedziło 10 200 unikalnych użytkowników.

marzec2014

Tym razem spośród haseł z wyszukiwarki google zawody o moje zainteresowanie wygrały:

– podpisałam tylko deklarację wekslową, nie podpisałam weksla – rażące niedbalstwo wierzyciela, nie mając weksla, nie będzie mógł na jego podstawie dochodzić należności. Pozostaje wówczas mu jedynie roszczenie ze stosunku podstawowego, którego samotna umowa wekslowa może być jednym z dowodów.

Pozostałe pytania: „zapłata za fakturę wekslem wystawionym przed przeterminowaniem płatności” – pozostawię do szerszego omówienia w przyszłości, oraz „jak wytoczyć powództwo gdy pozwany mieszka daleko” omówiłem przedwczoraj ;)

Comments

  1. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego co podpisują, nie chce się czytać umowy itd.

    Kiedyś sam tego nie robiłem, dzisiaj dokładnie się temu przyglądam :)

  2. Tadeusz says

    Jaka jest praktyka sadowa w interpretacji Art.23 prawa wekslowego?

    pozdrawiam Tadeusz

  3. @Tadeusz – nie spotyka się obecnie spraw, w których nastąpiłaby potrzeba zastosowania art. 23 pw.

Speak Your Mind

*