Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Październik 2013 – czego internauci szukali o wekslach

W zeszłym miesiącu blog odwiedziło ponad 10 000 unikalnych użytkowników:

pazdziernik2013

Dziś tylko jedno pytanie z wyszukiwarki google:

– czy osoba niepełnoletnia może podpisać weksel

– to jest bardzo dobre pytanie, które klient powinien zadać pełnomocnikowi przed zleceniem mu prowadzenia swojej sprawy wekslowej – aby wybadać, czy pełnomocnik jest dobrze przygotowany merytorycznie. Jeśli odpowie – „nie, osoba niepełnoletnia nie może podpisać weksla” – należy się zastanowić nad zmianą pełnomocnika :) Prawidłowa odpowiedź: „Tak, osoba niepełnoletnia może podpisać weksel, będzie to ważny weksel, jedynie z zastrzeżeniem, że nie dojdzie do skutecznego zaciągnięcia zobowiązania tej konkretnej niepełnoletniej osoby wobec wierzycieli wekslowych”. Więcej na ten temat pisałem tutaj.

remitentka

(Remitentka)

Comments

 1. Dzień dobry.

  Jeśli można coś dodać, to ja na takich pytaniach typu egzaminacyjnego zadawanych pełnomocnikom, ślepo bym nie polegał :) Tym bardziej, że te akurat te pytanie jest z gatunku „podchwytliwych”. Nawet prawidłowa odpowiedź wymagała by dłuższego i złożonego wywodu.

  Wiele razy nie wiem jak odpowiedzieć na zadane pytanie, i wtedy szczerze mówię że nie wiem, ale się dowiem :) Czy taka postawa mnie przekreśla? W mojej ocenie to nie :) Myślę że to nawet świadczy na moją korzyść. No ale ktoś może myśleć inaczej. I dobrze. Dla każdego typu klienta jest odpowiedni typ prawnika.

  Większość klientów lubi jak prawnik strzela im odpowiedziami jak z kałasznikowa :) Ja jednak bym takim automatom nie ufał tak bezgranicznie. Nikt przecież nie jest chodzącym komputerem, a jeśli się za takiego uważa, to taka nonszalancja może tylko mu kiedyś zaszkodzić.

  Ps.
  A „remitentka” od razu widać że córunia „remitenta”. Podobna jak kropla wody. Fajnie. Gratulacje :) Niech następcy rosną zdrowo :)

 2. @Marku, dzięki za komentarz ;)

Speak Your Mind

*