Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

[piątkowo] Gotówka za weksel

…to popularna forma pożyczek „pozabankowych”. Jednakże przy wystawianiu w takich sytuacjach wekslach należy zachować szczególne środki ostrożności. W przyszłym tygodniu napiszę kilka uwag od siebie :)
gotowka

Comments

  1. Wczoraj na forum mieliśmy już przypadek nierozważnej chwilówki.

  2. Gotówka na sam weksel, bez sprawdzenia dochodów (zatrudnienia)? Nie wróżę sukcesów takim pożyczkodawcom, choć klientów – pożyczkobiorców im z pewnością nie zabraknie….

  3. @Robert – a skąd założenie, że bez sprawdzenia? :) Poza tym ryzyk fizyk, jeśli oddaje się 1000% tego, co się pożyczyło, to nawet jak co drugi nie odda… ;)

Speak Your Mind

*