Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

[piątkowo] Weksel na wizytówce, weksel na paragonie, weksel na kartce świątecznej

Weksel kojarzy się z dużymi, poważnymi i niebezpiecznymi sprawami. Kredyt w banku na 100 tysięcy, „in blanco” forma dokumentu, specjalny formularz, szczególna atencja przy podpisywaniu.

Tak być nie musi.

Warto odkryć zalety weksla w sprawach życia codziennego. Jest on nawet tam bardziej przydatny, niż w przypadku dużych, często nieegzekwowalnych spraw. Pozwala w cywilizowany sposób, w możliwie najmniej uciążliwej formalnie formie, zapisać to co najważniejsze – jak strony chciały porozumieć się w kwestii finansowej.

Poniżej przykład weksli wystawianych pomiędzy mną a Błażejem Sarzalskim. Transakcje są prawdziwe. Jak widać, nie potrzebujemy nawet blankietu weksla.

Weksel pozwala na natychmiastowe rozliczenie się. To dla mnie szczególna zaleta, nie lubię kończyć spotkania z długami ;)

Weksel na wizytówce

weksel wizytowka

Weksel na paragonie

weksel paragon

Weksel na kartce świątecznej (awers i rewers)

w-awers

w-rewers

Comments

 1. domicyliat says:

  Ale dlaczego nie na zlecenie?

 2. Palestra says:

  Hehe ;)

 3. @domicyliat: Lubię znać swoich wierzycieli :)

 4. @Błażej – przecież można cesję zrobić… :)

 5. Ale o cesji trzeba mnie zawiadomić i wtedy też znam wierzyciela :)

 6. Nie zgodzę się (że trzeba zawiadomić).

 7. Błażej Sarzalski says:

  Niby nie, ale zawsze moge potem zrobic nieprzyjemny myk i zapłacić poprzedniemu wierzycielowi. W interesie nabywcy jest mnie zawiadomić, chyba ze jest niestandaryzowanym funduszem tego i owego. Oni licza na brak sprzeciwow w EPU.

 8. @B: ale po co miałbyś płacić poprzedniemu bez wydania weksla? :)

 9. A kto mówi o płaceniu poprzedniemu… wstrzymywałbym się z zapłatą do czasu wydania dokumentu :) To zresztą przypomina mi perfidną sytuację kiedy z czystej złośliwości pewien dłużnik mego kolegi złożył sumę wierzytelności do depozytu sądowego, bo kolega nie zawiadomił go o cesji… przez 9 miesięcy z uwagi na różne dziwne okoliczności nikt nie mógł pobrać tych pieniędzy z depozytu…

Speak Your Mind

*