Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Pomyłka przy wypełnianiu weksla in blanco

„Zrobiłam błąd przy uzupełnianiu weksla in blanko.Wpisałam 06 kwietnia 20011 zamiast 2011 co zrobić. Proszę o pomoc” napisała do mnie pani Danuta.

Przede wszystkim należy podchodzić do uzupełniania weksla in blanco z należytą uwagą. Nie wszystkie błędy da się łatwo poprawić, a w razie jego popełnienia nie mamy zazwyczaj drugiego blankietu weksla podpisanego przez dłużnika. Jeśli wypełniamy weksel po raz pierwszy w życiu, dobrym zwyczajem jest poćwiczyć wpierw na jego kserokopii.

Co jednak zrobić, jak już mleko się rozleje i wpiszemy niechcący przykładowo rok płatności 20011 zamiast 2011. Nie pozostanie nam nic innego jak skreślić błędny zapis i napisać obok niego poprawny tekst. Każde skreślenie oddala nas od szybkiego wyegzekwowania roszczenia, nakaz zapłaty wydawany jest bowiem z weksla, którego prawdziwość i treść nie nasuwają wątpliwości (art. 485kpc), z oczywistych względów wszelkie przeróbki weksla mogą wzbudzić wątpliwości u sędziego odnośnie prawdziwości weksla.

Księgowi, nie stawiajcie parafek!

Każdy podpis na przedniej stronie weksla będzie uznany za poręczenie, nie można zatem skreśleń potwierdzać parafkami, jeśli nie chcemy przy okazji ryzykować stania się poręczycielami weksla.

Zmiany weksla i odpowiedzialność osób podpisanych na wekslu

jest opisana w art. 69 prawa wekslowego:

W razie zmiany tekstu weksla osoby, które weksel podpisały po dokonaniu zmiany, odpowiadają według brzmienia tekstu zmienionego; osoby, które weksel poprzednio podpisały, odpowiadają według brzmienia tekstu pierwotnego.

Jeśli zatem wystawca podpisze się pod wekslem z datą płatności „20011r.”, to późniejsza zmiana roku na poprawny (2011r.) nie obowiązuje wystawcy, jeśli nie potwierdził on ponownie tej zmiany swoim podpisem. Weksel taki byłby zatem nieważny (tj. płatny dopiero w 20011r.), chyba że sąd zastosowałby wykładnię określającą, że rokiem płatności jest jednak 2011r., podobnie jak miało to miejsce w przypadku blankietów urzędowych, gdzie nieskreślenie prefisku roku „19…” i wpisanie w efekcie daty „192003r.” było w sądzie uznawane za prawidłowy weksel z odpowiednią datą „2003r.”.

Weksel ze skreśleniami jest nieważny?

Z taką opinią spotykam się od czasu do czasu, nie jest ona jednak zgodna z prawdą.

Comments

  1. Witam,

    Czy w sytuacji wypełniania weksla in blanco, w którego treści widnieje: „…zapłacę bez protestu za ten …… weksel własny in blanco…” brak wypełnienia wykropkowania po słowie „ten” spowoduje jego nieważność? Czy lepiej to pole przekreślić czy zostawić puste? To jakiś weksel z internetu więc pewnie było to miejsce na wpisanie „sola”…

  2. @Mariusz: nie ma to żadnego znaczenia dla ważności weksla, można pozostawić puste, można postawić poziomą kreskę.

  3. Dziękuję bardzo:)

    Pozdrawiam

  4. Witam

    Jak zrozumiałem, jeżeli mleko się wylało to należy po prostu skreślić (bez podpisywania się) wadliwą datę płatności i wpisać właściwą? Pytam, bo spotkałem się jeszcze z poglądem, że jeżeli na wekslu jest data wcześniejsza wykupu, niż powinna być (jak rozumiem jednak póżniejsza niż data wystawienia) to o ile w powództwie dochodzę odsetek od daty prawidłowej- to nie kwalifikuje się to pod skuteczny zarzut ważności weksla. Posiłkuję się tutaj próbą zrozumienia orzeczenia
    II CKN 25/00 (uzasadnienia)

    Znalazłem też na jednym z forum twierdzenie, że ” w doktrynie wskazuje się– jeżeli wpisano datę płatności wcześniejszą od daty ustalonej w porozumieniu, zarzut z tego tytułu będzie bezskuteczny, jeśli domagano się od dłużnika głównego zapłaty dopiero w dniu ustalonym w porozumieniu lub w czasie późniejszym” aczkolwiek nie wiem, czy to oznacza, iż jeżeli weksel ma datę płatności w okresie braku wymagalności roszczenia zabezpieczanego wekslem to czy dłużnik nie może podnieść zarzutu, że w dacie wykupu na wekslu taka wierzytelność nie istniała?

    Z tego wynikałoby, że można skreślić i wpisać nową datę, ale też bez szkody dla procesu można by tą datę zostawić (byle póżniejszą niż data wystawienia)

  5. to o ile w powództwie dochodzę odsetek od daty prawidłowej- to nie kwalifikuje się to pod skuteczny zarzut ważności weksla

    Mogę się zgodzić.

    czy dłużnik nie może podnieść zarzutu, że w dacie wykupu na wekslu taka wierzytelność nie istniała?

    Patrzyłbym na fakt, czy w dacie dochodzenia wierzytelności roszczenie zasadnicze istnieje (istniało).

    Z tego wynikałoby, że można skreślić i wpisać nową datę, ale też bez szkody dla procesu można by tą datę zostawić (byle póżniejszą niż data wystawienia)

    Jest to na pewno pomysł godny polecenia, wszelkie skreślenia na wekslu nie są co prawda niemożliwe, ale zawsze w jakiś sposób „zmniejszają jego wiarygodność” tak potrzebną do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym :)

  6. A jeżeli słownie omyłkowo wpisano inną walutę i następnie ją przerobiono na odpowiadającą tej wskazanej przy sumie cyframi? Skąd wynika pogląd, że należy coś przekreślać i pisać obok?

  7. @Sławek – poproszę o zamieszczenie skanu tego przerobionego weksla.

  8. Dominika says

    Witam, jeśli wpisałam błędną (za niską) kwotę w wekslu in blanco (w porozumieniu wekslowym jest prawidłowa kwota) to skreślam i wpisuje prawidłową, tak ? Może to oczywiscie skutkowac wydluzeniem postepowania bo nie otrzymam nakazu zaplaty przez „watpliwosci”, ktore moze powziąc sąd ale nie skutkuje to nieważnością weksla, tak ?
    Drugie pytanie- w sytuacji gdy jak powyzej sąd przerzuci przez przekreślenie i watpliwosci moja sprawe do postepowania zwyklego to czy strace poreczenie wekslowe ? Chyba nie – straciłabym gdyby weksel był nieważny ale rozumiem, ze jednak stoimy na stanowisku, ze przekreslenie i poprawienie blednej kwoty na kwote prawidlowa nie skutkuje niewaznoscią weksla.
    pozdrawiam,
    Dominika

  9. @Dominika – przekreślenia treści weksla nie powodują jego nieważności, co najwyżej istnieje ryzyko uznania, że wystawca odpowiada jednak na tę mniejszą (przekreśloną) sumę, jako że jego podpis został złożony przed dokonaniem zmian (przeczytaj art. 69).

  10. Dominika says

    dziekuje za odpowiedz. Art. 69 wymagalby zgody/potwierdzenia dluznika (wystawcy) dla uznania zmiany – jakos nie moge sobie tego wyobrazic w sytuacji gdy ide z nim do sądu. Pytanie o art. 69 w kontekscie weksla in blanco – rozumiem sytuacje w przypadku weksla zupelnego – wtedy rzeczywiscie wystawca moglby odpowiadac jedynie do wysokosci, ktora pierwotnie podpisal. Co jednak w sytuacji, gdy podpisal weksel in blanco a ja nastepnie uzupelniajac weksel wpisalam bledna kwote niejako w wyniku oczywistej omylki pisarskiej. Przeciez w takiej sytuacji wystawca nie podpisywal sie pod bledna kwota bo jej nie bylo w chwili skladania podpisu.
    Jesli tak jak piszesz uznana zostanie jedynie kwota nizsza (przekreslona) z weksla, to rozumiem, ze pozostalej czesci (roznicy) moge dochodzic w postepowaniu zwyklym ? I ze wtedy nadal do tej pozostalej kwoty mam roszczenie do poreczyciela wekslowego ?

  11. Przeciez w takiej sytuacji wystawca nie podpisywal sie pod bledna kwota bo jej nie bylo w chwili skladania podpisu.

    Ale to nie znaczy, że można potem wpisywać różne kwoty. Wpisując kwotę uzupełniamy weksel in blanco, poprawiając kwotę – dokonujemy zmianę treści weksla.

    Jesli tak jak piszesz uznana zostanie jedynie kwota nizsza

    Nie piszę jaka kwota będzie uznana, tylko luźno dywaguję na ten temat :)

    pozostalej czesci (roznicy) moge dochodzic w postepowaniu zwyklym

    Możesz. Zakładam że jakieś dowody na to postępowanie zwykłe istnieją.

    nadal do tej pozostalej kwoty mam roszczenie do poreczyciela wekslowego ?

    Nie, bo już z weksla nie dochodzisz roszczenia.

  12. Dominika says

    super portal ! szybka i rzeczowa reakcja – dzieki :)

    Co do poręczyciela – czyli w zasadzie w takiej sytuacji zawsze istnieje ryzyko, ze poręczenie wekslowe ponad błędnie wypisaną kwotę zostanie uznane za bezskuteczne ? Czy w takim razie lepiej iść w nakazowym z przekreśleniem i wpisaną właściwie kwotą i zaryzykować licząc się z tym, że mogę wtedy dostać tylko kwotę przekreśloną i stracić poręczenie wekslowe co do pozostałej kwoty czy lepiej iść od razu w postepowaniu zwykłym bo wtedy jak rozumiem są większe szance na utrzymanie poręczenia wekslowego na całość roszczenia ? Zaznacze, ze różnica między błędną a właściwą kwotą to prawie połowa wysokości całego roszczenia :/

  13. czy lepiej iść od razu w postepowaniu zwykłym bo wtedy jak rozumiem są większe szance na utrzymanie poręczenia wekslowego na całość roszczenia ?

    Nie ma szans, jak weksel będzie błędny (albo na mniejszą kwotę) to będzie taki zawsze, bez względu, czy w nakazowym, czy w postępowaniu „zwykłym”.

    Pisząc wcześniej o dochodzeniu roszczenia w „zwykłym” postępowaniu nie miałem na myśli weksla, tylko na podstawie tej umowy, którą weksel zabezpieczał.

  14. Dominika says

    Ok, kumam :) Czyli w zasadzie zawsze jak pójde w zwyklym z umowy to nie mam poręczenia wekslowego (bo jest z weksla a nie z umowy). Więc lepiej zaryzykować i najpierw pójść w nakazowym z weksla przekreślając błędną kwote i wpisując prawidłową i najwyżej sąd nie wyda nakazu zapłaty bo uzna, że dłużnik (i poręczyciel wekslowy) odpowiada na niższą kwotę i wtedy przekaże do zwyklego (z umowy), niż od razu pozbawiać się poręczyciela i iść z wyższą kwotą w zwykłym, co zawsze zdążę zrobić gdy sąd nie wyda nakazu zapłaty na wyższą, poprawioną, dobrze myślę ?

  15. Myślę, że to nie miejsce na takie rozważania na sucho :)

  16. Małgorzata says

    Witam, w 2013 r podpisałam wraz z małżonkiem weskle inblanco wymagane do podpisania umowy współpracy z pewną spółką. W 2014 umowa współpracy zarówno moja jak i męża zostały rozwiązane. Po półtora roku od rozwiązania umowy zaczęły się problemy ze spółką, przysłali nam błędne rozliczenia i wezwania do zapłaty na wysokie koty. Ponad pół roku trwały wyjaśnienia,wykazałam spółce konkretne błędy. I nastała cisza ze stron spólki. Ale do rzeczy. W zeszłym tygodniu poręczyciele wekslowi oraz my otrzymaliśy wezwania do wykupu wypęlnionych weksli(oczywiście z tymi kwotami wynikającymi z błędnego rozliczenia. Teraz spółka chce poprawić rozliczenia uwzględniając błędy( nie rozliczone faktury przez spółkę na naszą korzyść). I stąd moje pytanie- czy jeśli dostaniemy od spółki poprawione rozliczenie z którego wynika niższa kwota, a weskle już są wypełnione to czy takie weksle tracą ważność?Głównie chodzi mi o to że na wekslu będzie wyższa kwota od faktyczneho zobowiązania. W porozumieniu wekslowym jest tylko klauzula że spólka wypełni weksel na kwotę wynikającą z końcowego rozliczenia. Co w takiej sytuacji z poręczycielami?
    pozdrawiam

  17. @Małgorzato, weksle są ważne. Musicie zadbać o to, aby w momencie spłaty otrzymać je z powrotem.

  18. Małgorzata says

    Nawet jeśli spólka przyzna że kwota jest inna niż ta co widnieje na wekslu?

  19. Jeśli masz jakieś wątpliwości, to zapraszam na forum (https://forum.remitent.pl).

  20. Mam weksel in blanco gdzie końcówka kwoty słownie była wpisana „dwadzieścia złotych” zamiast „dwadzieścia groszy”. Nastąpiło przekreślenie słowa „złotych” i dopisano poprawnie słowo „groszy”. Czy weksel in blanco jest ważny i otrzymam nakaz zapłaty z weksla?

  21. @Hania, zapraszam na forum wekslowe https://forum.remitent.pl gdzie możesz zamieścić skan weksla i możemy podyskutować na temat jego ważności.

  22. Czy pomyłka w deklaracji wekslowej wpływa na ważność weksla. Tzn omyłkowo wpisano złą miejscowość na deklaracji, np. Spisana 12.12.2012r., w Koszalinie ( zamiast Konstancinie). Wszystko inne jest prawidłowe, czy przez to w jakiś sposób dłużnik w sądzie może zakwestionować ważność weksla?

  23. @Marcin – nie ma tu podstawy do zarzutów wobec weksla.

  24. Rozumiem, że poprawka naniesiona przez poręczyciela wekslowego na odwrocie weksla w adresie tego poręczyciela (przerobienie z pogrubieniem 1-2 błędnych liter/cyfer na prawidłowe) nie powinno skutkować nieważnością weksla?
    pozdrawiam
    Bogdan

  25. @Bogdan – nie ma to znaczenia. Odpowiedzialność wszystkich zobowiązanych z weksla istnieje niezależnie od tego, czy poręczyciel mieszka na Górczewskiej, czy na Grójeckiej :) Ważne, aby był prawdziwy podpis poręczyciela, a i tak ewentualne fałszerstwa jego podpisu mają znaczenie tylko w stosunku do odpowiedzialności (lub braku odpowiedzialności) tego poręczyciela, a nie wpływają na ważność całego weksla.

  26. Czy jak wpisze w wekslu kwote 20540 zamiast 20540,03 to jest bledem?Czy sume w wekslu pisze sie w pelnych zl(np 20540.03 to suma 20541)

  27. Nie jest błędem- po prostu na wekslu będzie 20540 złotych a 3 groszy nie będzie. Nie zaokrągla się, jest tyle ile jest- a w razie wątpliwości decyduje suma wpisana słownie

  28. Wiesław says

    Dzień dobry,
    Ja mam problem. Mój pracownik wpisał w wekslu własnym (komputerowo) datę płatności 15 grudnia, a datę wystawienia (ręcznie) 20 grudnia, a to wydaje się, że weksel nieważny. Weksel podpisany przez dłużnika i poręczycieli wraz z deklaracją (podpisana tylko przez dłużnika) 1 grudnia. Deklaracja mówi, że „….oraz opatrzyć ten weksel datą płatności według swojego uznania, z klauzulą bez protestu, zawiadamiając nas o tym listem poleconym, wysłanym najpóźniej 7 dni przed terminem płatności”. Czy można skreślić datę wystawienia i wstawić datę pomiędzy 1 grudnia a 15 grudnia?

  29. @Wiesław – zasadniczo zmiany w treści weksla, aby były skuteczne, muszą być naniesione za zgodą dłużnika. Zatem po skreśleniu nieprawidłowej daty i naniesieniu nowej daty, trzeba by było uzyskać na wekslu drugi podpis wystawcy, akceptującego zmiany (art. 69). W przypadku braku akceptacji takich zmian na wekslu ryzykuje się skutecznym zarzutem, że weksel jest o treści takiej, jak przed dokonaniem zmian, czyli jest wekslem nieważnym.

  30. Wiesław says

    Dziękuję za odpowiedź. Poręczyciele również muszą zatwierdzić podpisem zmianę daty?

  31. Wiesław says

    A jakie skutki będą jeśli weksel będzie opiewał na datę wystawienia wcześniejszą niż data złożenia remitentowi weksla i deklaracji wekslowej (data wpisana na dokumencie weksla i deklaracji)? Dłużnicy i poręczyciele mogą podnieść zarzuty nieważności?

  32. @Wiesław – zapraszam na forum (https://forum.remitent.pl)

  33. A mi się trafiła inna pomyłka – otóż weksel został wypisany odręcznie w następujący sposób:

    Warszawa, dnia …………. Na 500.000,00 tys złotych
    zapłacę Pani Katarzynie Kowalskiej za ten
    własny weksel bez protestu
    ……………………………………….
    ……………………………………….
    sumę 500.000,00 PLN
    pięćset tysięcy złotych PLN
    Płatny w Krakowie

    czy te błędy w oznaczeniu kwot i waluty powodują jego nieważność czy skupiamy się na słownej kwocie

    PS przy okazji zapytam – jeśli nie było deklaracji to jaką datę wpisać na wekslu ?
    Czy wystarczy wysłać wezwanie do wykupu z kopią weksla – nie chcę osobiście go okazywać obawiam się o reakcję dłużnika…

    PS – przy okazji jeśli weksel w ohg

Speak Your Mind

*