Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Remitentka

Dziś urodziła mi się córka.
Aby pozostać w tematyce – czy uważacie, że mogę na jej rzecz wystawić weksel? :)

Comments

 1. Gratulacje :)

 2. Łukasz Bąk says:

  Co tam weksel! Gratulacje przede wszystkim!!! Bardzo ładne dzieciątko no i z pewnością posiada zdolność prawną, a zatem może być Remitentką. A propos, ciekawe czy USC zarejestrowałby takie imię?:)

 3. Gratulacje,
  USC raczej tego by nie zarejestrował ale z Rymesą mogłoby przejść (nie żebym to sugerował)

 4. Marcin says:

  Gratulacje. Owocnej edukacji (wekslowej oczywiście).

 5. Gratuluję!

  Jako że chodzi o przedłużenie rodu, to najbardziej adekwatne byłoby imię Allonge lub Alonżka :)

 6. Gratuluję i dużo radości z córy! :-)

 7. Łukasz Bąk says:

  a na drugie proponuję Sola, jak sola weksel :)))

 8. Serdecznie dziękuję za komentarze.
  @Alonżka – dobre, dobre, panie doktorze! :)
  @Sola – jeśli już, to Secunda, bo to drugie dziecko :)

 9. Łukasz says:

  Gratuluje!

 10. Leszek says:

  Gratulacje!!!

 11. Lechu, serdeczne gratulacje :) To teraz będzie zabawa znowu… kupki, pieluszki, płacze nocne – sama frajda :)

 12. @Łukasz, @Leszek – dzięki.
  @Błażej – już teraz widzę, że w porównaniu do syna, jest o wieeeeele grzeczniejsza, dużo śpi, a jej płacz to jak tylko mruczenie pierworodnego. Niebo a ziemia :)

 13. Z doświadczenia jedynego dziecka mogę powiedzieć, że chłopcy też są różni :) Mój Szymek dosyć spokojny jest – dopiero teraz się rozbestwia przy niani :)

 14. Gratulacje! Udało się już wybrać imię?

 15. @Rafał: jeszcze się spieramy :)

 16. Może nazwijcie ją Tradycja :) ?

  Od łacińskiego „traditio” czyli „przenieść, wręczyć, wydać w posiadanie” :) Pomyśl jakie to poetyckie, „dziecko wręczone światu” :)

  Oczywiście nie każdy to zaakceptuje, no bo: „Pytasz, dlaczego? No bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworze. Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza… To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy.” (por. Miś)

 17. Wybór imienia dla Remitentki odbywa się w sposób demokratyczny. Co więcej, jest to demokracja w jej agonalnej formie – nie ma co prawda korupcji, ale prawa wyborcze są już powszechne, tj. głosują też i kobiety i dzieci ;) Wszystko wygląda zatem na to, że Remitentka będzie nosiła najpopularniejsze ostatnio imię żeńskie ;)

Speak Your Mind

*