Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

„Weksel bez umowy jest nieważny” – do śmiechu i do płaczu

Niektóre nieobeznane w temacie osoby traktują weksel jako „załącznik do umowy”. Jest to oczywiście błąd. Weksel sam w sobie kreuje zobowiązanie, jest przecież samodzielnym papierem wartościowym. Jeśli weksel jest podpisywany w związku z inną umową, ma nad nią tę przewagę, że jest ważny, nawet jeśli zawarta obok niego umowa jest z jakiegoś powodu wadliwa.

Tyle tytułem wstępu. Podam teraz dwa przykłady błędnych twierdzeń – do śmiechu i do płaczu.

Do śmiechu może być czytając książkę p. Beaty Jońskiej pt. „Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi”. Możemy się dowiedzieć, że:

Weksel bez podpisanej deklaracji wekslowej jest nieważny

weksel bez deklaracji

Jeśli natomiast idąc na sprawę sądową powód słyszy od sędziego wątpliwości w ważność weksla podpisanego jako zupełnego, ponieważ:

No, ale do tego weksla żadnej umowy nie ma

to już jest powód do płaczu. Bzdury w książkach pozostają tylko bzdurami w książkach, natomiast na sali sądowej gra toczy się o prawdziwe pieniądze.

Po zasłyszeniu takiej kwestii na sali rozpraw, należałoby chyba zacząć od złożenia pisma z załącznikiem w postaci jakiegoś komentarza do prawa wekslowego. Byle by tylko nie była to książka pani Jońskiej ;)

Comments

 1. Czekaj, czekaj…

  Piszesz o mojej niedawnej przygodzie w Bielsku? :)

 2. Wykorzystałem Twój motyw do przedstawienia pewnego ogólnego problemu :)

 3. Pamiętam, że przekartkowałem kiedyś tę pozycję w księgarni, ale nie zdecydowałem się na zakup. Jak widać to tym wpisie – miałem nosa :).

 4. Nie polecam. Moje najgorzej wydane pieniądze licząc od początku bieżącego roku :) Jestem tylko ciekaw kiedy Lech dostanie jakąś notę od prawnika autorki z żądaniem usunięcia wpisu ;)

 5. Chciałem właśnie napisać, że to książka o zarządzaniu nieruchomościami, a nie o wekslach, więc błędy w niewielkich wstawkach w tym temacie są w jakimś stopniu zrozumiałe, ale jeśli Michał piszesz, że i zawartość „główna” nie jest godna polecenia, to tym smutniej…

 6. W gwoli jasności – nie poleciłbym jej profesjonalnemu prawnikowi :) Natomiast dla laika wchodzącego dopiero w tą tematykę może okazać się wartościową pozycją.

 7. Nawiasem mówiąc ogólny problem jest nie tylko w Sądach Rejonowych, ale także w SN, który popełnia orzeczenia o nieważności weksli. Tym bardziej trzeba krzewić wiedzę co do funkcji gospodarczych weksla i jego prawnego umocowania w naszym systemie prawnym, którą skutecznie wypleniło z polskiej judykatury blisko 50 lat komunizmu…

 8. Chociaż artykuł jest już nieco starszawy, to jednak ciągle aktualny. Niedawno podpisywałem umowy z dwiema różnymi firmami leasingowymi i żądano ode mnie podpisania weksla in blanco bez jakichkolwiek zapisów czy adnotacji na temat jego przeznaczenia. Nawet na odwrocie! Bo, jak to uzasadniali przedstawiciele obu firm, takie są u nich procedury i cytuję: „weksel bez deklaracji wekslowej jest nieważny”. Deklaracja była, owszem, ale w umowie i gdyby ktoś zgubił, albo wręcz ukradł mój weksel, to miałbym nie lada pasztet. Ci ludzie po prostu nie rozumieją, że dokument w postaci weksla in blanco jeśli będzie właściwie wypełniony, stanowi roszczenie, które wystawca weksla będzie musiał zaspokoić.
  Powiedziałem wprost, że mam w d… ich procedury, i że ja mam własne, zdroworozsądkowe. Sprawa oparła się nawet o managerów regionu i dopiero, gdy zaproponowałem abyśmy się wymienili takim wekslami, czyli ja im dam swój, a oni mi dadzą swój in blanco, ale z dopiskiem, że służy tylko jako zabezpieczenie na wypadek zagubienia mojego weksla, dotarło do nich, że coś jest na rzeczy.

  Ja, mówiąc brutalnie, nie przejmuję się gadaniem przedstawicieli handlowych takich firm i wpisuję na odwrocie prostą formułkę kogo i czego weksel dotyczy, a jak ktoś nie chce tego uznać, to nie musi ze mną zawierać umowy.

  Trzeba edukować naród, bo coraz bardziej zepsute są jego owoce.

 9. @Jacek P. – Słusznie postąpiłeś. Jednym z powodów, że jest jak jest (czyli źle), jest to, że mało jest takich jak ty – którzy reagują odpowiednio w spotkaniu z brakiem kultury prawnej ;)

 10. Szanowni znawcy prawa wekslowego, gdy radca prawny pyta czy do weksla wlasnego wypełnionego i podpisanego przez wystawcę mam umowę , na ten wystawiony weksel to: a ) mam wyjść i nie podejmować rozmowy,czy b) mam wyjaśniać jako tzw. klient że weksel sam w sobie jest umową.Bo na pięciu po-radców 4 zapytało o umowę a jeden wiedzial o co i z czym i do czego……

 11. @goodboy: masz powiedzieć prawdę, jeśli zależy ci na szansie otrzymania rzetelnej porady 😊. W końcu weksel „wypełniony przez wystawcę” nie oznacza, że w związku z jego wystawieniem nie doszło do zawarcia innej umowy (np. sprzedaży, której zapłatą ceny był wręczony weksel).

 12. Głównie chciałbym wiedzieć czy prawa wekslowego uczą wszystkich tak samo, czy po prostu nie wszyscy uważają, a potem jest jak jest w poradach…..,Ja uważam że weksel własny , wystawiony przez osobę prywatną dla osoby prywatnej ,sam w sobie jest umową.Skoro jest przekazanie gotówki osoba A i wręczenie weksla przez osobę B. Po co wnikać w jakieś umowy, gdzie każda umowę należy zgłosić do US i rozliczyć PCC-2. Panie Lechu ja zawsze mówię prawdę :)

 13. @goodboy – nawet w twoim przypadku można wnikać w to, czy do przekazania gotówki doszło, czy nie doszło (przecież można wyobrazić sobie sytuację, że chcesz dostać 1000zł za weksel, wręczasz weksel, a remitent mówi „zaraz przeleję” i nie przelewa, tak więc twoje „Skoro jest przekazanie gotówki” to już nie jest relacja wekslowa, tylko pozawekslowa) – tak więc zawsze jest co badać oprócz samego weksla (w relacji wystawca-remitent), ale nie zawsze jest to to, co się niektórym wydaje (że musi to być stosunek oparty na przykład na umowie pożyczki, czy że istnieje rygor posiadania pisemnego potwierdzenia takiej relacji – choć jeśli po raz kolejny słyszę, że ktoś komuś dał milion złotych w gotówce w reklamówce, a na moje pytanie „czy ten milion chociaż przed przekazaniem wypłacił ze swojego konta” pada odpowiedź, że „nie, bo w sejfie/w domu trzymałem”, to doświadczenie życiowe nakazuje sądzić, że do żadnego przekazania gotówki nie doszło :).

 14. „Weksel bez umowy jest nieważny” – do śmiechu i do płaczu

  24 kwietnia 2013 by 13 komentarzy

  Niektóre nieobeznane w temacie osoby traktują weksel jako „załącznik do umowy”. Jest to oczywiście błąd. Weksel sam w sobie kreuje zobowiązanie, jest przecież samodzielnym papierem wartościowym. Jeśli weksel jest podpisywany w związku z inną umową, ma nad nią tę przewagę, że jest ważny, nawet jeśli zawarta obok niego umowa jest z jakiegoś powodu wadliwa.
  Czyli jak to interpretować….. Więc jak należy przekazać- wręczyć gotówkę żeby doszło do relacji weklowej…..?i jak to się ma do całości .

 15. Lechu Ja uwieże w milion i ŕeklamówkę a nawet torbę papierową :, Gość ma wille w Dubaju i np.w Magdalence, posiada kolekcję sportowych lambo i ubiera się u Hermesa😀, ma sejf , i ja wierzę w reklamówkę i milion.Dla takiego pana-pani to normalna kwota (i pewnie nie jedna taka kwota)posiadana w domu ,na tzw. czarną godzinę.Natomiast ,
  chłopak z „pod budki z piwem ” raczej nie był by wiarygodny, ale też nie do końca.Jest jeden pewnik ktoś z milionem a nawet 100 tyś zł.nie czytał by tego……..- takie moje zdanie. Idąc dalej tym tropem jestem skłonny bardziej uwieżyć w milion w relamówce u „gościa z pod budki z piwem” jak u magnata z willą w Dubaju.Lokowanie złota inwestycyjnego na kwitku w Amber gold, skończyło się wiemy jak, Natomiast namacalne złoto np.w sejfie dalej tam zostaje. Dziękuję Lechu za wyczerpujące odpowiedzi poparte naprawdę mocnymi argumentami😂.Doświadczenie życiowe mówi że w jakiem środowisku się obracasz taki jest wiarygodny milion.

Speak Your Mind

*