„Weksel bez umowy jest nieważny” – do śmiechu i do płaczu

Data dodania: 24 kwi 2013    Tagi:

Niektóre nieobeznane w temacie osoby traktują weksel jako „załącznik do umowy”. Jest to oczywiście błąd. Weksel sam w sobie kreuje zobowiązanie, jest przecież samodzielnym papierem wartościowym. Jeśli weksel jest podpisywany w związku z inną umową, ma nad nią tę przewagę, że jest ważny, nawet jeśli zawarta obok niego umowa jest z jakiegoś powodu wadliwa.

Tyle tytułem wstępu. Podam teraz dwa przykłady błędnych twierdzeń – do śmiechu i do płaczu.

Do śmiechu może być czytając książkę p. Beaty Jońskiej pt. „Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi”. Możemy się dowiedzieć, że:

Weksel bez podpisanej deklaracji wekslowej jest nieważny

weksel bez deklaracji

Jeśli natomiast idąc na sprawę sądową powód słyszy od sędziego wątpliwości w ważność weksla podpisanego jako zupełnego, ponieważ:

No, ale do tego weksla żadnej umowy nie ma

to już jest powód do płaczu. Bzdury w książkach pozostają tylko bzdurami w książkach, natomiast na sali sądowej gra toczy się o prawdziwe pieniądze.

Po zasłyszeniu takiej kwestii na sali rozpraw, należałoby chyba zacząć od złożenia pisma z załącznikiem w postaci jakiegoś komentarza do prawa wekslowego. Byle by tylko nie była to książka pani Jońskiej ;)

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce google między innymi poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • weksel bez umowy
 • weksel własny bez umowy

Podyskutuj na forum

Komentarzy: 8

 1. Czekaj, czekaj…

  Piszesz o mojej niedawnej przygodzie w Bielsku? :)

 2. Lech pisze:

  Wykorzystałem Twój motyw do przedstawienia pewnego ogólnego problemu :)

 3. Pamiętam, że przekartkowałem kiedyś tę pozycję w księgarni, ale nie zdecydowałem się na zakup. Jak widać to tym wpisie – miałem nosa :).

 4. Michał pisze:

  Nie polecam. Moje najgorzej wydane pieniądze licząc od początku bieżącego roku :) Jestem tylko ciekaw kiedy Lech dostanie jakąś notę od prawnika autorki z żądaniem usunięcia wpisu ;)

 5. Lech pisze:

  Chciałem właśnie napisać, że to książka o zarządzaniu nieruchomościami, a nie o wekslach, więc błędy w niewielkich wstawkach w tym temacie są w jakimś stopniu zrozumiałe, ale jeśli Michał piszesz, że i zawartość „główna” nie jest godna polecenia, to tym smutniej…

 6. W gwoli jasności – nie poleciłbym jej profesjonalnemu prawnikowi :) Natomiast dla laika wchodzącego dopiero w tą tematykę może okazać się wartościową pozycją.

 7. Nawiasem mówiąc ogólny problem jest nie tylko w Sądach Rejonowych, ale także w SN, który popełnia orzeczenia o nieważności weksli. Tym bardziej trzeba krzewić wiedzę co do funkcji gospodarczych weksla i jego prawnego umocowania w naszym systemie prawnym, którą skutecznie wypleniło z polskiej judykatury blisko 50 lat komunizmu…

 8. […] Świadkowie posiadaczowi weksli zarzucali, że nie chciał pokazywać uzasadnienia kwoty wpisanej na wekslu, tak jakby to on był prawidłowym adresatem tych pytań. Jedna z pań, prowadząca działalność gospodarczą od kilkudziesięciu lat, do dzisiaj uważa, że weksel jest ważny wyłącznie z umową wekslową. Przypomina się tutaj przysłowie o tym jakim się jest przed szkodą, i po szkodzie. Jak widać nawet realne uderzenie po kieszeni nie powoduje, że zasięga się prawidłowych informacji. […]

Zostaw komentarzUwaga, jeśli chcesz zadać pytanie lub pozostawić wpis, który nie dotyczy bezpośrednio niniejszego artykułu, zapraszam na forum wekslowe. Żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi!

Możesz również wysłać do mnie e-maila, adres znajduje się na samym dole strony.

Możesz używać tagów: <blockquote > cytat </blockquote >, <strong> pogrubienie</strong>