Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

„Weksel bez umowy jest nieważny” – do śmiechu i do płaczu

Niektóre nieobeznane w temacie osoby traktują weksel jako „załącznik do umowy”. Jest to oczywiście błąd. Weksel sam w sobie kreuje zobowiązanie, jest przecież samodzielnym papierem wartościowym. Jeśli weksel jest podpisywany w związku z inną umową, ma nad nią tę przewagę, że jest ważny, nawet jeśli zawarta obok niego umowa jest z jakiegoś powodu wadliwa.

Tyle tytułem wstępu. Podam teraz dwa przykłady błędnych twierdzeń – do śmiechu i do płaczu.

Do śmiechu może być czytając książkę p. Beaty Jońskiej pt. „Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi”. Możemy się dowiedzieć, że:

Weksel bez podpisanej deklaracji wekslowej jest nieważny

weksel bez deklaracji

Jeśli natomiast idąc na sprawę sądową powód słyszy od sędziego wątpliwości w ważność weksla podpisanego jako zupełnego, ponieważ:

No, ale do tego weksla żadnej umowy nie ma

to już jest powód do płaczu. Bzdury w książkach pozostają tylko bzdurami w książkach, natomiast na sali sądowej gra toczy się o prawdziwe pieniądze.

Po zasłyszeniu takiej kwestii na sali rozpraw, należałoby chyba zacząć od złożenia pisma z załącznikiem w postaci jakiegoś komentarza do prawa wekslowego. Byle by tylko nie była to książka pani Jońskiej ;)

Comments

 1. Czekaj, czekaj…

  Piszesz o mojej niedawnej przygodzie w Bielsku? :)

 2. Wykorzystałem Twój motyw do przedstawienia pewnego ogólnego problemu :)

 3. Pamiętam, że przekartkowałem kiedyś tę pozycję w księgarni, ale nie zdecydowałem się na zakup. Jak widać to tym wpisie – miałem nosa :).

 4. Nie polecam. Moje najgorzej wydane pieniądze licząc od początku bieżącego roku :) Jestem tylko ciekaw kiedy Lech dostanie jakąś notę od prawnika autorki z żądaniem usunięcia wpisu ;)

 5. Chciałem właśnie napisać, że to książka o zarządzaniu nieruchomościami, a nie o wekslach, więc błędy w niewielkich wstawkach w tym temacie są w jakimś stopniu zrozumiałe, ale jeśli Michał piszesz, że i zawartość „główna” nie jest godna polecenia, to tym smutniej…

 6. W gwoli jasności – nie poleciłbym jej profesjonalnemu prawnikowi :) Natomiast dla laika wchodzącego dopiero w tą tematykę może okazać się wartościową pozycją.

 7. Nawiasem mówiąc ogólny problem jest nie tylko w Sądach Rejonowych, ale także w SN, który popełnia orzeczenia o nieważności weksli. Tym bardziej trzeba krzewić wiedzę co do funkcji gospodarczych weksla i jego prawnego umocowania w naszym systemie prawnym, którą skutecznie wypleniło z polskiej judykatury blisko 50 lat komunizmu…

 8. Jacek P. says:

  Chociaż artykuł jest już nieco starszawy, to jednak ciągle aktualny. Niedawno podpisywałem umowy z dwiema różnymi firmami leasingowymi i żądano ode mnie podpisania weksla in blanco bez jakichkolwiek zapisów czy adnotacji na temat jego przeznaczenia. Nawet na odwrocie! Bo, jak to uzasadniali przedstawiciele obu firm, takie są u nich procedury i cytuję: „weksel bez deklaracji wekslowej jest nieważny”. Deklaracja była, owszem, ale w umowie i gdyby ktoś zgubił, albo wręcz ukradł mój weksel, to miałbym nie lada pasztet. Ci ludzie po prostu nie rozumieją, że dokument w postaci weksla in blanco jeśli będzie właściwie wypełniony, stanowi roszczenie, które wystawca weksla będzie musiał zaspokoić.
  Powiedziałem wprost, że mam w d… ich procedury, i że ja mam własne, zdroworozsądkowe. Sprawa oparła się nawet o managerów regionu i dopiero, gdy zaproponowałem abyśmy się wymienili takim wekslami, czyli ja im dam swój, a oni mi dadzą swój in blanco, ale z dopiskiem, że służy tylko jako zabezpieczenie na wypadek zagubienia mojego weksla, dotarło do nich, że coś jest na rzeczy.

  Ja, mówiąc brutalnie, nie przejmuję się gadaniem przedstawicieli handlowych takich firm i wpisuję na odwrocie prostą formułkę kogo i czego weksel dotyczy, a jak ktoś nie chce tego uznać, to nie musi ze mną zawierać umowy.

  Trzeba edukować naród, bo coraz bardziej zepsute są jego owoce.

 9. @Jacek P. – Słusznie postąpiłeś. Jednym z powodów, że jest jak jest (czyli źle), jest to, że mało jest takich jak ty – którzy reagują odpowiednio w spotkaniu z brakiem kultury prawnej ;)

Speak Your Mind

*