„Weksel bez umowy jest nieważny” – do śmiechu i do płaczu

Data dodania: 24 kwi 2013    Tagi:

Niektóre nieobeznane w temacie osoby traktują weksel jako „załącznik do umowy”. Jest to oczywiście błąd. Weksel sam w sobie kreuje zobowiązanie, jest przecież samodzielnym papierem wartościowym. Jeśli weksel jest podpisywany w związku z inną umową, ma nad nią tę przewagę, że jest ważny, nawet jeśli zawarta obok niego umowa jest z jakiegoś powodu wadliwa.

Tyle tytułem wstępu. Podam teraz dwa przykłady błędnych twierdzeń – do śmiechu i do płaczu.

Do śmiechu może być czytając książkę p. Beaty Jońskiej pt. „Zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi”. Możemy się dowiedzieć, że:

Weksel bez podpisanej deklaracji wekslowej jest nieważny

weksel bez deklaracji

Jeśli natomiast idąc na sprawę sądową powód słyszy od sędziego wątpliwości w ważność weksla podpisanego jako zupełnego, ponieważ:

No, ale do tego weksla żadnej umowy nie ma

to już jest powód do płaczu. Bzdury w książkach pozostają tylko bzdurami w książkach, natomiast na sali sądowej gra toczy się o prawdziwe pieniądze.

Po zasłyszeniu takiej kwestii na sali rozpraw, należałoby chyba zacząć od złożenia pisma z załącznikiem w postaci jakiegoś komentarza do prawa wekslowego. Byle by tylko nie była to książka pani Jońskiej ;)

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce google między innymi poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • weksel ważny z deklaracją wekslową
 • Brak umowy wekslowej
 • czy weksel jest ważny bez umowy wekslowej

Podyskutuj na forum

Komentarzy: 7

 1. Czekaj, czekaj…

  Piszesz o mojej niedawnej przygodzie w Bielsku? :)

 2. Lech pisze:

  Wykorzystałem Twój motyw do przedstawienia pewnego ogólnego problemu :)

 3. Pamiętam, że przekartkowałem kiedyś tę pozycję w księgarni, ale nie zdecydowałem się na zakup. Jak widać to tym wpisie – miałem nosa :).

 4. Michał pisze:

  Nie polecam. Moje najgorzej wydane pieniądze licząc od początku bieżącego roku :) Jestem tylko ciekaw kiedy Lech dostanie jakąś notę od prawnika autorki z żądaniem usunięcia wpisu ;)

 5. Lech pisze:

  Chciałem właśnie napisać, że to książka o zarządzaniu nieruchomościami, a nie o wekslach, więc błędy w niewielkich wstawkach w tym temacie są w jakimś stopniu zrozumiałe, ale jeśli Michał piszesz, że i zawartość „główna” nie jest godna polecenia, to tym smutniej…

 6. W gwoli jasności – nie poleciłbym jej profesjonalnemu prawnikowi :) Natomiast dla laika wchodzącego dopiero w tą tematykę może okazać się wartościową pozycją.

 7. Nawiasem mówiąc ogólny problem jest nie tylko w Sądach Rejonowych, ale także w SN, który popełnia orzeczenia o nieważności weksli. Tym bardziej trzeba krzewić wiedzę co do funkcji gospodarczych weksla i jego prawnego umocowania w naszym systemie prawnym, którą skutecznie wypleniło z polskiej judykatury blisko 50 lat komunizmu…

Zostaw komentarzUwaga, jeśli chcesz zadać pytanie lub pozostawić wpis, który nie dotyczy bezpośrednio niniejszego artykułu, zapraszam na forum wekslowe. Żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi!

Możesz również wysłać do mnie e-maila, adres znajduje się na samym dole strony.

Możesz używać tagów: <blockquote > cytat </blockquote >, <strong> pogrubienie</strong>