Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Weksel na okaziciela

Przed chwilą dostałem takie pytanie w mailu, a że temat nie był osobno poruszany na blogu, postanowiłem odpowiedzieć publicznie:

Może pytanie wydać się trochę dziwne, ale nigdzie nie mogę znaleźć wzoru weksla na okaziciela. Gdzieś wyczytałem, że taki weksel jest niezgodny z prawem i zawsze musi być podany remitent?

Mój szef kazał mi przygotować weksel na okaziciela, w sensie, że ja pożyczam jakąś kwotę, ale wzoru w internecie oraz u ciebie na stronie znaleźć nie mogę. Coś robię nie tak?

Mówiąc w skrócie – masz rację, weksel musi mieć wskazanego remitenta, nie można wystawić weksla wystawionego na rzecz „okaziciela”, zatem albo pracodawca Cię robi „w konia”, albo sam coś źle usłyszał.

Może jednak jest wyjście, aby zadowolić Twojego pracodawcę ;)

Na przykład można wystawić weksel, który nie będzie wymieniał remitenta aż do chwili przedstawienia go do zapłaty. Taki weksel in blanco będzie mógł być de facto uznany za „weksel na okaziciela”. Dopiero osoba będąca posiadaczem w momencie upłynięcia terminu płatności, wpisze się do weksla, robiąc z niego weksel imienny.

Warszawa, 27 września 2012r.
Dnia 31 grudnia 2013r. zapłacę za ten weksel na rzecz
… … … … … … … … … … … … … .
sumę pięciu tysięcy złotych. Płatny w Warszawie. {podpis}

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce google między innymi poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • weksel na okaziciela

Komentarze

 1. beata skomentował:

  jaki weksel powinnam dać do podpisania pracownikowi w sklepie monopolowym ,aby zabezpieczyć się przed kradzieżą?wiem ze takie rozwiązania się stosuje

 2. @Beata: nie ma potrzeby zabezpieczenia wekslowego. Po udowodnieniu kradzieży nie ma problemu z dochodzeniem odszkodowania od sprawcy. Nadto weksle in blanco w przypadku pracowników są ostatnio „niemodne” – http://www.remitent.pl/rp-pl-weksel-nie-przyda-sie-pracodawcy/2431

 3. Dzień dobry.
  Zapewne temu pracodawcy chodziło po prostu o weksel in blanco podpisany przez pracownika. A że welse in blanco pracowników są ostatnio „niemodne”, to niestety fakt.
  Można powiedzieć, że dalej weksle są ogólnie „niemodne”, w stosunku do potencjału jaki w nich drzemie.
  Pozdrawiam
  Marek Zwoliński

 4. Powiedziałbym, że nie tyle są niemodne, co nieznane. Zwykle to, co stosuje się zamiast weksla, jest mniej wygodne, mniej skuteczne, ogólnie gorsze. A weksla nie zastosuje się, bo się go po prostu nie zna. Jak ktoś by nie posiadał umiejętności jedzenia nożem i widelcem, to też by rękami jadł, ale z modą, czy jej brakiem niewiele by to miało wspólnego ;)

Napisz komentarz

*