Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Weksel napisany odręcznie? Czemu nie!

Rozmawiałem niedawno z jednym z czytelników tego bloga, i pomiędzy jednym a drugim pytaniem zadał mi pytanie czy weksel może być napisany odręcznie przez dłużnika? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista:

Tak, weksel może być napisany odręcznie, i nawet lepiej jest, jeśli tak będzie, zamiast być wydrukowanym na komputerze.

Weksel  napisany odręcznie przez dłużnika i przez niego podpisany na same zalety: wiadomo pod czym wystawca się podpisał, odpada zarzut, iż do weksla zostały dopisane niechciane przez niego klauzule. Ponadto w razie sporu, iż weksel w ogóle wystawił wystawca, grafolog będzie miał o wiele więcej próbek pisma do badania.

Bez względu zatem czy weksel ma być na 100zł, czy na 10 milionów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby był wystawiony w taki nienowoczesny sposób. Akurat w tym przypadku nowoczesność nie idzie w parze z bezpieczeństwem i pewnością.

Oczywiście weksel może być też napisany odręcznie przez remitenta i podpisany przez dłużnika, nie posiada on jednak wówczas opisanych powyżej zalet.

Proszę również spojrzeć na zdjęcie ciekawego blankietu wekslowego – w którym nie ma wydrukowanego ani jednego słowa – w całości do wypisania ręcznego.


(zdjęcie umieszczone za zgodą allegrowego sprzedawcy Karibus)

Speak Your Mind

*