Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

weksel.pl

Strona internetowa pana Jana Bednarczyka, od wielu lat zajmującego się propagowaniem weksli. Można tam nabyć książkę jego autorstwa, która w bardzo prosty i zrozumiały dla każdego sposób wprowadza w świat weksli.

Z ciekawszych podstron na www.weksel.pl możemy znaleźć:

historia weksli
popularne „mity wekslowe”, czyli krążące wśród ludzi nieprawdziwe informacje na temat weksli
– dość rozbudowany słownik terminów z zakresu prawa wekslowego
10 zasad przy wystawianiu weksla in blanco
przykłady weksli

Comments

  1. Jerzy says:

    zawarlem kontrakt inwestycyjny na określoną sumę pieniędzy,oprocentowany 5%w skali miesiąca,zabezpieczony wekslem in blanco.Kontrakt nie został zrealizowany z wony kontrahenta. W deklaracji wekslowej jest wpis,że zapłaci bez protestukwotę do 200% wartości kontraktu.Jak mam dalej postępować?.Byłem u wystawcy z wekslem,lecz wyłgał się nieobecnością. Na wezwania nie reaguje,nie podejmuje przesyłek pocztowych.proszę o poradę.konior Jerzy.pozdro

  2. Trudno radzić co robić, nie widząc jakie są warunki podpisanych umów.

Speak Your Mind

*