Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Czy można wystawić weksel w Bitcoinie?

Temat Bitcoina jest ostatnio modny. Ci, którzy żałują, że nie kupili go dwa lata temu i nie zarobili dziesiątek razy więcej, twierdzą, że to bańka spekulacyjna. Ci, którzy kupili, uznają go za kryptowalutę z przyszłością. Wszyscy pozostali, w tym i ja, z ciekawością obserwują sytuację rynkową, bez opowiadania się po którejś ze stron :)

Nie wdając się w bezcelowe w tym przypadku dyskusje, czy Bitcoin (lub inne kryptowaluty) to hit, czy kit, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy można wystawić weksel, którego walutą będzie Bitcoin.

Jednym z ustawowych elementów, które powinien posiadać weksel jest oznaczenie sumy pieniężnej, którą dłużnik ma zapłacić, przy czym do tej pory uznawano, że „suma pieniężna” musi się składać z kwoty oraz waluty.

Czy można zatem wystawić weksel opiewający na walutę 1 Bitcoina?

Jeśli uznamy, że dotychczasowa praktyka i orzecznictwo jest aktualne w czasach internetowych kryptowalut, to odpowiedź brzmi: Jeszcze nie.

Nie, ponieważ wymagane jest, aby w dniu wystawienia weksla opiewał on na walutę, która ma obieg prawny w jakimkolwiek państwie na świecie. A z tego, co wiem, Bitcoin nie jest na razie oficjalnym środkiem płatniczym żadnego państwa.

Jeszcze nie, ponieważ nie można wykluczyć, że w przyszłości któreś z państw wdroży w swoim systemie prawnym oficjalną walutę Bitcoin – obok, albo zamiast swojej dotychczasowej narodowej waluty. Pomysły takie pojawiły się na przykład w Iranie.

TL;DR

Weksel w Bitcoinie będzie można wystawić dopiero wówczas, jeśli dowolne państwo na świecie uzna Bitcoina za swoją oficjalną walutę. Do tego czasu weksle wystawione w tej walucie są bezwzględnie nieważne.

Comments

  1. Dziękuję za ciekawy wpis. Ciekawy i rozsądny, bo to ważne aby hermetyczne blogi (takie jak prawnicze) pisywały na tematy popularne (np. za co może odpowiadać mama Madzi i dlaczego) i nowinkowe (np. jak zastosować przepisy z 1936 do finansów XXI wieku). Dość wspomnieć, że za ok. 20 lat kancelarie mają wyglądać inaczej niż dziś, bo ma pojawić się w nich na szeroką skalę sztuczna inteligencja. Przykładowo, w zeszłym roku program Case Cruncher Alpha był o 20 % lepszy od ludzkich prawników w przewidywaniu opinii rzecznika finansowego i wykrywaniu nieprawidłowości w dokumentach sprzedaży reasekuracji kredytów.

    Pytanie: Czy można byłoby ((u nas albo w Afryce) wystawić weksel opiewający na pakiet minut u operatora GSM?

    W Afryce jest to popularna waluta, choć od działalności M-Pesa zdaje się mieć coraz mniejsze znaczenie (źródło: https://www.economist.com/news/finance-and-economics/21569744-use-pre-paid-mobile-phone-minutes-currency-airtime-money).

  2. @Pati – u nas nie można by było wystawić weksla na „pakiet minut”, ponieważ weksel musi opiewać na walutę, a nie na towar, usługę itp. W takim przypadku stosuje się dowody składowe (warranty, rewersy), choć w tym konkretnym przypadku (minuty GSM) to by nie pasowało.:)

  3. Hah cały ten szał na bitcoina i już muszą być artykuły na taki temat, żeby ściągnąć na ziemię tych „przedsiębiorców”

  4. Dziękuję za wyklarowanie tematu! :)
    + „Ci, którzy żałują, że nie kupili go dwa lata temu i nie zarobili dziesiątek razy więcej, twierdzą, że to bańka spekulacyjna. Ci, którzy kupili, uznają go za kryptowalutę z przyszłością.” – bardzo mi się spodobało takie podejście do tematu, nie myślałem o tym do tej pory w taki sposób. Ale podobnie jak Pan, obserwuję co to z tego będzie.

  5. Temat ciekawy. Uważam, że niebawem się to zmieni i bitcoin stanie się dość powszechną metodą płatności. Sam też nie inwestuję, ale dość dużo się temu przyglądam.
    Bardzo ciekawy wpis. Już nie pierwszy raz to piszę – szacunek do autora za wieloletnie trzymanie wysokiego poziomu na blogu. :)

  6. Mam pytanie (pozornie) niezwiązane z tematem, być może temat na nowy wpis: czy weksel może posłużyć do legalnego ominięcia zakazu płatności gotówką pomiędzy przedsiębiorcami powyżej 15 tysięcy złotych? Tj. przykładowo jeżeli nabywca chce opłacić fakturę na dostawę towaru opiewającą na 50 tysięcy gotówką (przez co zgodnie z prawem pozbawiłby się możliwości uwzględnienia jej w kosztach uzyskania przychodu), zamiast tego opłaci ją wekslem płatnym w odpowiednio krótkim czasie (choćby i z terminem na następny dzień) i rozliczył gotówką już nie należność z faktury, a z weksla? W takim wypadku faktura jest rozliczona bezgotówkowo, ale jednocześnie nie ma konieczności dokonywania przelewu. Czy to możliwe?

  7. Michałowa says
  8. Michałowa – dziękuję. Wygląda to dość absurdalnie, w praktyce ogranicza obiegową funkcję weksla do transakcji poniżej 15 000 złotych (i tych, gdzie koszty podatkowe nie mają znaczenia). A już myślałem, że tak prosto obejść zbędny przepis…

  9. Dzień dobry,
    Czy dobrze rozumiem że dzis już można wystawiać weksle w Bitcoinie?
    Bitcoin jest oficjalnym środkiem płatniczym w Salwadorze:
    https://www.benchmark.pl/aktualnosci/salwador-przyjal-bitcoina-jako-oficjalny-srodek-platniczy.html

Speak Your Mind

*