Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Fałszywy elektryk wyłudzał podpisy na weksle

Sprawa trochę stara, bo sprzed prawie dwóch lat, ale dość ciekawa. Pod pozorem przeprowadzenia kontroli instalacji elektrycznej, przestępcy wyłudzali podpisy na kartce, na którą następnie nanoszono treść weksla. Co ciekawe, w pozwach podawali oni fałszywe adresy pozwanych, aby jak najpóźniej dowiedzieli się oni o całej sprawie (kłania się tutaj uznawanie przez sądy awizowanego listu jako doręczonego, bez sprawdzania, czy podany przez powoda adres ma jakikolwiek związek z pozwanym).

Brrr, aż strach podpisać jakąkolwiek petycję, o przeglądzie kominiarskim już nie wspominając :)

źródło: http://polskalokalna.pl/wiadomosci/malopolskie/tarnow/news/stana-przed-sadem-bo-wyludzali-i-podrabiali-weksle,1285852

Staną przed sądem, bo wyłudzali i podrabiali weksle

Piątek, 3 kwietnia 2009 (16:43)

Członkowie grupy przestępczej, działającej na terenie czterech województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego, zajmującej się podstępnym zdobywaniem podpisów, tworzeniem fałszywych weksli i wyłudzaniem nieistniejących zobowiązań odpowiedzą przed krakowskim sądem.

– Akt oskarżenia w tej sprawie wydział śledczy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie skierował do krakowskiego sądu – powiedziała w piątek rzeczniczka tarnowskiej prokuratury Bożena Owsiak.

O działalność w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżyła prokuratura trzech mężczyzn: Tomasza Rz., Jacka J. i Edwarda Ż.; o uczestniczenie w procederze kolejne dwie: Jadwigę P. i Andrzeja K.

Według prokuratury Tomasz Rz. był organizatorem grupy i kierował jej działaniami, a w latach 2005-2008 m.in. w Stanisławicach, Bochni, Busku, Katowicach i Krośnie na podstawie podstępnie wyłudzonych podpisów podrobił siedem weksli o wartości blisko 640 tys. zł. Weksle te następnie przedstawiał w sądzie, dochodząc należności. Na kwotę 120 tys. zł uzyskał nakaz zapłaty, ale – jak informuje prokuratura – nie doszło do egzekucji, ponieważ proceder został w porę ujawniony.

Podpisy pod weksle zbierane były pod pozorem przeprowadzanej kontroli instalacji elektrycznej. Fałszywy elektryk przedstawiał mieszkańcom do podpisu rzekome dokumenty potwierdzające przeprowadzenie kontroli, a w rzeczywistości pustą kartkę, na której nanoszono potem treść weksla.

W dokumentach dla sądu podawano również fałszywe dane wystawców weksli, by nie zostali oni powiadomieni o toczącym się postępowaniu i nie mogli go zakłócić. Wobec braku sprzeciwu pozwanych sąd wystawiał na podstawie weksla nakazy zapłaty. W przypadku uprawomocnienia się postanowienia sytuacja pozwanych była trudna, ponieważ ich podpis był autentyczny.

Trzej członkowie grupy pozostają w areszcie. Za podrabianie dokumentów uprawniających do otrzymania pieniędzy grozi im kara do 25 lat więzienia.

Comments

  1. Łukasz says

    Karac jak najsurowiej!

  2. Wygląda na to, że sprawa znalazła swój finał w postaci skazania sprawców – http://www.remitent.pl/12-lat-8-lat-5-lat-kary-za-oszustwa-wekslowe/6236

Speak Your Mind

*