Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Islandzki weksel

Panie Lechu,
Jestem czytelnikiem Pańskiego bloga od dłuższego czasu, a z wekslami mam do
czynienia zawodowo jako radca prawny. W trakcie wyprawy wakacyjnej na witrynie antykwariatu w Reykjavíku. spotkałem takie oto coś, jak na załączonych zdjęciach.
Idę o zakład że to ichniejszy weksel. Niestety ich język jest niepodobny do
czegokolwiek zrozumiałego…
Zdjęcia przesyłam jako ciekawostkę.

Miło mi spotkać kogoś, kto również zwraca uwagę o wekslach w różnych miejscach :)

Odnośnie przesłanego skanu – cóż, sądem nie jesteśmy, tłumaczenia przysięgłego nam nie dostarczono, musimy sobie poradzić sami. Podesłałem dokument znajomemu Szwedowi, ten podesłał znajomemu Islandczykowi, ale na tym niestety łańcuszek się na razie urwał :)

islandzki weksel

Przede wszystkim chciałem zorientować się, czy dokument ten zawiera w sobie słowo „weksel”. Według google translate po ichniemu słowem tym jest huga. Niestety nie znajdujemy takiego słowa na powyższym skanie.

Możemy jednak podejrzewać, że słowem tym jest słowo víxil i choć sam tłumacz google nie zna takiego słowa, to jednak znajdujemy informację że to właśnie to słowo może być słowem weksel.

Z kolei einritada víxil oznacza zapewne „sola weksel”, „weksel wystawiony w jednym egzemplarzu” (ein – jeden, ritada – napisany). Minn to dosłownie „mój”, zatem „weksel własny”

Mając na względzie charakterystyczne elementy (data i miejsce wystawienia, odręczne wskazanie remitenta i kwoty), możemy z łatwością zorientować się nawet bez specjalnej znajomości języka jak wygląda istota tego zobowiązania :-)

Speak Your Mind

*