Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Martwe weksle w służbie nauki

Można znać prawo wekslowe i nie umieć wystawić dobrego weksla, można nie znać prawa wekslowego i poprawnie używać weksli. Tutaj niewątpliwie praktyka jest przed teorią. Można przeczytać cały komentarz, a i tak przed napisaniem weksla będzie się miało wątpliwości, czy rzeczywiście będzie on mógł tak wyglądać, jeśli się wcześniej weksla nie widziało. Prawo wekslowe, jako jedno z nielicznych, nie kreuje praktyki, tylko praktyka wykreowała prawo wekslowe. Weksel nie istnieje dlatego, że powstało prawo wekslowe, tylko prawo wekslowe istnieje dlatego, że *wcześniej* istniał już weksel. Z tego powodu przepisy nie definiują „co to jest weksel” tylko co najwyżej „co powinien zawierać”, zgodnie ze staroencykopedyczną zasadą „koń jaki jest, każdy widzi”.

Na czymże zatem mają ćwiczyć studenci, prawnicy, przedsiębiorcy, hobbyści? Lektura przepisów nie jest dobrym pomysłem, tak samo jak jeżdżenia samochodem nie nauczymy się czytając prawo o ruchu drogowym. Czy mamy ćwiczyć na żywym organizmie swoich spraw lub spraw swoich klientów? Moje doświadczenie dowodzi, że najłatwiej i najciekawiej nauczyć się weksli na przykładach.

Zapraszam zatem na stronę, która składa się wyłącznie ze skanów weksli, wraz z ich krótkim i konkretnym opisem. Na początek wybrane 9 weksli, ale obiecuję że ich ilość będzie tylko większa :) Strona wykonana jest w blogowym standardzie WordPressa, więc polecam zasubskrybowanie, jeśli korzystasz z takiej formy prenumeraty treści.

Zachęcam również do współtworzenia strony przez przesyłanie ciekawych przykładów weksli.

Ps. udanej zabawy sylwestrowej! ;)

wekslepl

Comments

  1. Świetna strona.Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!

  2. @Mir. – wzajemnie! :)

  3. Jaka piękna i przejrzysta strona, takie a’la muzeum weksli. Super.

  4. Nie mogę do końca zgodzić się z tym, że lektura przepisów nie jest dobrym pomysłem do zgłębiania tematów związanych z wekslem. O ile przykłady weksli są świetnym pomysłem, aby zrozumieć weksle, nabrać wprawy, o tyle dopiero znajomość przepisów pozwala w pełni funkcjonować w rzeczywistości sądowej. Co ciekawe, wiele osób wie jakie podnieść zarzuty co do weksla, ale niestety sądowi to nie wystarczy, gdyż uzasadniając wyrok musi wskazać podstawę prawną i nieco poczytać ten archaiczny tekst zwany ustawą – Prawo wekslowe. A jeśli chodzi o stronę internetową, to bardzo dobry pomyśl.

  5. @Artur – no nie, to nadinterpretacja jeśli sądziłeś, że uważam, że podmiotom takim jak sąd wystarczą przykłady zamiast przepisów :) Chodziło mi o praktyczne użycie weksla takie jak wystawienie a potem zapłacenie, a nie doszukiwanie się kruczków jak nie zapłacić za wystawiony weksel, a tym bardziej jak prowadzić spór sądowy :)

  6. Oczywiście i teoria i praktyka jest ważna w temacie weksli. Praktyka jest potrzebna przede wszystkim dla potrzeb obrotu, a w sądzie w razie sporu to i praktyka i teoria są konieczne :)

    Panie Lechu moim zdaniem przykłady weksli można by zamieszczać po prostu na tym blogu, tak jak dotychczas przy okazji jakiś Pan artykułów danego weksla dotyczących. Takie krótkie informacje o danych wekslach, tak jak Pan to przedstawia na weksle.pl nie prowokują do dyskusji. Najpierw musi być jakiś Pana pogląd, żeby się do niego ustosunkować, ktoś się zgadza, ktoś nie i następuje wymiana stanowisk :) To takie, moje skromne zdanie.

  7. @Marek – jak będzie weksel godny dyskusji, to na pewno znajdzie swoje łamy na remitencie. A na weksle.pl będzie potencjalnie tych kilkaset, czy kilka tysięcy :) weksli w jednym miejscu łatwym do znalezienia i łatwym do przefiltrowania – na przykład kogoś będzie interesowały weksle ze ściśle określoną klauzulą, to może wejść w odpowiednią kategorię. A niekoniecznie każdy z tychże weksli musi być prowodyrem do dyskusji, czy tez być na tyle interesującym przypadkiem, aby znaleźć się jako samodzielny wpis tu na blogu.

  8. Racja. Fajnie :)

  9. Tomasz Klecor says

    Świetna strona i świetna kolekcja :) Szczególnie lubię jakże praktyczne weksle wystawiane na „dowolnym” nośniku, który akurat jest pod ręką. Udowadniają, że weksle są ciągle żywe (sam chętnie z nich korzystam).

  10. @Tomasz Klecor – dziękuję za komentarz :)

Speak Your Mind

*