Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Październik 2014 – czego internauci szukali o wekslach

pazdziernik

Jak co miesiąc – nowe, najciekawsze, niebanalne frazy, po których czytelnicy trafili na blog z wyszukiwarki google:

– jak nazywa się podpis na wekslu – pytanie to prześladuje blog miesiąc w miesiąc od początku jego istnienia. Problemem jest to, że podpis na wekslu nie ma szczególnej nazwy. Myślałem, że to pytanie jakiegoś wykładowcy skierowane do biednych studentów, ale wyszukiwana fraza nie wykazywała żadnej sezonowości związanej z terminami studenckich zaliczeń. Jednakże jak w końcu zobaczyłem inną wersję tego zapytania – podpis na wekslu na 4 litery to zrozumiałem, że jest to hasło z krzyżówki, a jeśli już należałoby wymyślić odpowiedź, to chodzi o awal, czyli podpis poręczyciela.

– rygor natychmiastowej wykonalności nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – w nakazie zapłaty wydanym w postępowaniu nakazowym nie istnieje rygor natychmiastowej wykonalności.

– weksel in blanco sprzedam – nikt (normalny) nie kupi, ponieważ weksel in blanco żadnej wierzytelności w sobie nie zawiera. Uważasz, że masz wierzytelność? Musisz wziąć na siebie to ryzyko i odpowiedzialność, wypełnić weksel, wówczas możesz próbować szukać nabywcy.

– jak postępować jeżeli pozwany nie jest zameldowany – pozywać na adres zamieszkania, meldunek jest nieistotny.

– żyrant spłacił mój kredyt a teraz walczy o odzyskanie pieniędzy ode mnie jak sobie pomoc – najlepiej sobie pomóc spłacając żyranta :)

– jak obalić klauzulę wykonalności gdzie nie chodzi o płatności – trzeba napisać odpowiednie pismo i złożyć w stosownym miejscu.

Speak Your Mind

*