Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Siekierą wymusili podpis na wekslu

Jak donosi portal Mlynary.wm.pl w okolicznej wsi doszło do wymuszenia za pomocą… siekiery podpisu na wekslu:

Z siekierą po 30-tysięczny dług
2011-02-23 11:19:56 (ost. akt: 2011-02-23 15:02:31)

Jeden trzymał w ręce siekierę. Drugi przyszedł jako wsparcie. Grozili byłemu partnerowi w interesach śmiercią. W taki sposób dwóch mężczyzn chciało odzyskać dług od zastraszonego mężczyzny. Zmusili go, by podpisał weksel. Sprawą zajmuje się prokuratura w Braniewie.
34-letni Artur H. i 37-letni Andrzej D. oraz poszkodowany znali się wcześniej, ponieważ prowadzili wspólne interesy. Pomiędzy mężczyznami doszło do konfliktu na tle finansowym. Chodziło o kwotę około 30 tysięcy złotych.

Do spotkania mężczyzn doszło w jednej z wsi pod Młynarami.
— Mężczyźni postanowili zmusić jednego z nich do zwrotu wierzytelności w tej właśnie kwocie. Uderzając go oraz grożąc okaleczeniem i śmiercią zmusili do podpisania weksla opiewającego na wspomnianą kwotę, który miał być spłacony w ciągu 2 tygodni — mówi mł. asp. Krzysztof Nowacki.

Na poparcie swoich „argumentów” jeden z mężczyzn wypowiadał groźby trzymając w rękach siekierę. Pokrzywdzony podpisał finansowe zobowiązanie. Ale w dalszym ciągu obawiał się o swoje zdrowie i życie.

— Sprawą zajęli się policjanci z Młynar, którzy zatrzymali 34 i 37-latka. Mężczyźni przyznali się do zarzucanego im czynu. Teraz o ich winie i karze zadecyduje sąd. Jak na razie prokurator z Braniewa przychylił się do wniosku policjantów i zastosował wobec podejrzanych dozór policji. Za wymuszenie rozbójnicze grozi do 10 lat więzienia — dodaje mł. asp. Nowacki.

Dobrze, że poszkodowany zgłosił się na policję. Zobowiązanie podpisane pod wpływem groźby jest oczywiście nieważne. Takie sprawy powinno się jednak zgłaszać jak najszybciej, ponieważ z biegiem miesięcy, czy lat, zarzut, że kiedyś podpisaliśmy weksel pod przymusem, traci na wiarygodności i tym samym na znaczeniu. Już kiedyś opisywałem przykład zarzutów do nakazu zapłaty z weksla podpisanego pod przymusem.

Jak widać przestępcy widzą zalety weksla, może by tak zauważyli je również praworządni przedsiębiorcy i chętniej wykorzystywali to narzędzie (weksel, nie siekierę ;) w swoich legalnych transakcjach?

Speak Your Mind

*