Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Sprzedał swój weksel in blanco na allegro i teraz…

Zadzwonił do mnie Czytelnik z pytaniem; historia jest tak nietypowa, że aż nieprawdopodobna, posłuchajcie. Chętnie dowiem się, co byście zrobili na miejscu bohatera. W jego imieniu zapraszam do komentowania.

W połowie lat dziewięćdziesiątych pracownik wziął pożyczkę z zakładu pracy, na zabezpieczenie której wystawił weksel in blanco, nadto na rewersie weksla umieszczone zostały podpisy poręczycieli.

Oprócz podpisu wystawcy umieszczony został jego adres i numer pesel.

Po szczęśliwej spłacie pożyczki dłużnik weksel otrzymał z powrotem.

Zachęcony obserwacjami na allegro aukcji kolekcjonerskich weksli, zwrócony weksel in blanco wystawił na allegro, gdzie kupiła go pewna firma windykacyjna. Sprzedawca-wystawca, nie widząc w tym nic niebezpiecznego, weksel wysłał kupującemu…

Dalsza sytuacja jest niejednoznaczna. Kupujący po otrzymaniu weksla zadzwonił do sprzedającego z „pretensjami”, że tak się nie powinno robić, że on teraz może ten weksel wypełnić i dochodzić należności w sądzie, co ciekawe, że już raz doszedł należności z weksla in blanco kupionego na allegro.

Jakie będą dalsze kroki „remitenta” – nie wiadomo.

Jedynym dowodem tego, że weksel nie został wręczony z zamiarem zaciągnięcia zobowiązania, i że kupujący weksel na aukcji nie miał nawet dorozumianego upoważnienia do wypełnienia weksla jest wydruk treści aukcji na allegro.

Czy jednak to może przekonać sąd w razie ewentualnego sporu?

Dla mnie jest to historia, w którą normalnie bym nie uwierzył :)

Ciekaw jestem co sądzicie na ten temat…

[aktualizacja]
Weksle zostały wystawione przez aktualnego posiadacza na allegro

Comments

 1. Rzeczywiście, sytuacja zupełnie z innej bajki :) Zacznę chyba monitorować allegro pod kątem weksli :)))))

 2. Jeżeli weksel zostanie puszczony w obieg przez kupującego i znajdzie się w rękach osoby, która nabyła go w dobrej wierze (albo osoby, której złej wiary nie będzie można wykazać), to sytuacja sprzedawcy może być nieciekawa… To, że sprzedawca-wystawca nie miał zamiaru zaciągnąć zobowiązania wekslowego, chyba nie będzie miało tu znaczenia.

 3. @dr Dariusz Bucior: jeśli uznalibyśmy, że w tym przypadku nie doszło do powstania zobowiązania wekslowego (i zarzut ten moglibyśmy udowodnić), to może on być skuteczny również wobec kolejnych posiadaczy weksla, także tych w dobrej wierze, ponieważ jest zarzutem obiektywnym – analogicznie jak w opisywanych tutaj zarzutach – błąd, przymus, podstęp przy wręczaniu weksla.

 4. Jednakże – po namyśle – muszę stwierdzić, że nabywcy takiego weksla powinni być jednak chronieni. Możemy mieć tutaj co najwyżej do czynienia z zarzutami niezgodnego z „umową” wypełnienia weksla, tudzież zarzut braku waluty, czyli z zarzutami subiektywnymi, niedopuszczalnymi na gruncie art. 17 wobec indosatariusza (nabywcy weksla).

 5. Marzena says:

  Witam, czuję się wywołana do tablicy … To nasza Kancelaria nabyła weksle – tak, jest ich więcej, niż jeden – więc najlepiej kierować pytania do źródła :-) Jeśli jest Pan zainteresowany dalszym ciągiem z punktu widzenia nabywcy – prosze dać znać.

  Tymczasem pozostaje z szacunkiem

 6. Pani Marzeno, zapraszam do przedstawienia swojego punktu widzenia – maila do Pani wysłałem.

 7. Bartosz says:

  Sytuacja rzeczywiście jak z filmów fantazy. Świadczy jedynie o braku świadomości prawnej. Jednak po głębszym zastanowieniu trzeba stwierdzić że wypełnienie tego weksla przez nabywcę z allegro nie powinno wystawcy większej szkody oprócz nerwów wyrządzić, większe ryzyko w tym momencie ponosi ten kto taki weksel kupiony na allegro wypełni.

 8. @Bartosz – masz jakiś patent, na skuteczne przeprowadzenie dowodu na korzyść wystawcy w tej sprawie?

 9. Mam pytanie Jak można sprzedać podpis in blanko wójta gminy

 10. Gosiu, kiedyś sprzedałem na allegro płytę z podpisami jednego zespołu, ale czy ktoś by mi kupił podpis wójta gminy? No nie wiem…

 11. gośka weź się za uczciwą pracę !!!!!!!!!!

 12. @up: nie kłócić się, dziewczyny!

 13. krzysztof says:

  Witam
  Czy ktoś może wie jaki jest finał tej historii ? Czy wytoczono powództwo na podstawie tego weksla z allegro ? jakie zarzuty podniósł dłużnik ? jaki wydano wyrok ?

Speak Your Mind

*