Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Weksel survivalowy

Jedną z cech weksla jest względnie duża możliwość ukrywania zamiaru stron przekazujących sobie weksel. To, co najważniejsze (czyli kto, komu, ile i kiedy zapłaci) jest jawne, natomiast motywy wystawienia weksla, w przypadku zgody obu stron, mogą pozostać niejawne dla osób postronnych. Czyni to użycie weksla interesującym dla osób wszelakich zainteresowanych transakcjami „poza systemem”, „obok systemu”, ceniących sobie swoją prywatność, albo tworząc transakcje alternatywne i równoległe dla obecnego głównego nurtu.

Nie dziwi zatem fakt, że o wekslach bywały dyskusje w komentarzach na blogu dotyczącym szeroko pojętego survivalu, prowadzonego przez Krzysztofa Lisa. Survivalowcy są bowiem z definicji nieufni do tego, co między innymi „bankowe” lub „państwowe” ;) Zostałem poproszony o przybliżenie czytelnikom tematyki wekslowej, a wpis taki pojawił się tam dzisiaj.

Wspomniałem o przykładowych sposobach wykorzystania weksla: 1. Weksel jako zapłata w sklepie (również w sytuacjach przymusowych, kiedy nastąpił nieoczekiwany brak możliwości zapłaty w innej formie), 2. Weksel jako zapłata za nieruchomość, 3. Weksel jako zabezpieczenie „cichego wspólnika w spółce”, 4. „Weksel rodzinny”, 5. Weksel zamiast umowy pożyczki. Zapraszam do lektury:)

Comments

 1. A gwoli przypomnienia / pouczenia: weksel bez deklaracji tudzież umowy (właściwej?) jest pewnym dokumentem?

 2. To zależy co to znaczy „pewny” dokument.

 3. To znaczy, że w sądzie się obroni dla powoda..

 4. Za mało danych. To zależy od zarzutów oraz od okoliczności wręczenia weksla.

 5. Le Who, albo albo… Albo piszemy taki wpis i nie odpowiadamy tak w komentarzu albo nie piszemy takiego wpisu zachwalającego weksel jako maskowanie.

 6. Maskowanie ma na celu ukrycie przed osobami postronnymi, a nie przed samym wystawcą i remitentem, przecież to by było bez sensu ;)

 7. W tym przed fiskusem? Nie przekomarzam się, po prostu nie rozumiem (może za dużo wina) ale zapewne nie ja jeden.

 8. P.S. Możesz podać przykłady praktyczne (wymyślone)?

 9. I tak, i nie, zależy. Na przykład fiskus się pyta za co kupiliśmy dom? To my już następnego dnia wyjmujemy i pokazujemy mu odpowiedni weksel ;) A jeśli w innej sprawie się spyta „co to za weksel” – no to albo mówimy, albo nie, w zależności co jest dla nas korzystne. Jeśli nie powiemy, to sam będzie musiał poszukać, jeśli będzie co.

 10. No, niech będzie… ;-)

 11. Stasiek says

  „Na przykład fiskus się pyta za co kupiliśmy dom? To my już następnego dnia …” informujemy, że w akt doszliśmy do porozumienia, że za nieruchomość zapłacimy, dajmy na to, 5 lat.

Speak Your Mind

*