Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Praktyki wekslowe i windykacyjne firmy Profi Credit

Firma ta jest dość znaną instytucją parabankową zajmującą się udzielaniem pożyczek. W zeszłym roku mieliśmy przyjemność bronienia jednego z naszych czytelników przed roszczeniem wysuwanym przez tę firmę. A ponieważ Załamana pani napisała komentarz odnoszący się do tej firmy, dobrze jest pokazać, że z Profi Credit można wygrać.

Czy można nie spłacać pożyczki wziętej od firmy Profi Credit?

Nie, tak dobrze nie ma :) Nasz czytelnik był w o tyle dobrej sytuacji, że w momencie otrzymania nakazu zapłaty, połowę roszczenia już spłacił. Nie chodzi o połowę kapitału, tylko połowę wszelkich roszczeń wysuwanych przez Profi Credit. A składników tych roszczeń jest dość sporo – kapitał, odsetki, ubezpieczenie, opłaty za monity windykacyjne, opłaty za windykację i tym podobne. Aby zobrazować skalę tych opłat, dość napisać, że przy kwocie pożyczki wypłaconej do ręki w wysokości 4000zł, opłata za jej udzielenie wynosi ponad 500zł, a tak zwane „ubezpieczenie” – ponad 5000zł. Opłata za monity windykacyjne wynosi 15zł za każdy z nich. Te opłaty zostały wzięte przez nas pod lupę, aby sprawdzić ich zasadność.

Co jest niesłusznego w roszczeniach wysuwanych przez Profi Credit?

Jak wskazał sąd rejonowy w prawomocnym już wyroku:

– Profi Credit nie udowodniło ile razy wysyłało monity windykacyjne (15zł), a ponadto „ustalenie z góry wysokości tego typu opłat w oderwaniu od kosztów rzeczywiście poniesionych stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta”.

– Profi Credit nie może żądać roszczenia wynikającego z umowy, opisanego jako „20% pozostałej do zapłaty faktycznej całkowitej kwoty pożyczki tytułem poniesionych kosztów windykacji” ponieważ powód nie wykazał, że poniósł koszty w tej wysokości, więc roszczenie to, jako arbitralnie ustalone w umowie, nie wiąże konsumenta.

Jak to jest z tym ubezpieczeniem pożyczki?

Ubezpieczycielem jest Benefia Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Aby wypłacić pożyczkobiorcy sumę 4000zł, musiał on dodatkowo zapożyczyć się na składkę w wysokości ponad 5000zł. Jak suma ubezpieczenia może być niższa niż składka chroniąca jego spłatę? Ano tak, że faktyczna składka dla towarzystwa ubezpieczeniowego jest niższa, a większa część składki jest wypłacana w formie prowizji dla Profi Credit. Wygląda to tak:

1. Profi Credit pobiera składkę ubezpieczeniową w wysokości 5745zł
2. Benefia (ubezpieczyciel) de facto dostaje składki… 208,74zł
3. Różnica z powyższego daje zysk Profi Credit
4. Który to zysk jest opłacany z krwawicy pożyczkobiorcy, któremu wydaje się, że za ponad 5 tysięcy kupuje jakieś ubezpieczenie, a tym samym jest to kolejna ukryta prowizja.

Sąd zauważył, że ustalenie składki ubezpieczeniowej w tak wielkiej wysokości, stanowi naruszenie zasad współżycia społecznego.

Zachowanie windykatorów Profi Credit

Przez cały czas trwania sprawy windykatorzy wywierali presję na pozwanego, aby spłacił roszczenie, i trzeba było trochę wysiłków z naszej strony, aby odwieść klienta z tego zamiaru. Apogeum kuriozum nastąpiło jednak po oddaleniu powództwa Profi Credit, gdzie windykator wiedząc o tym, nadal nalegał na spłatę, strasząc, że Profi Credit odwoła się od wyroku, i dojdą dodatkowe koszty. Szczęśliwie czytelnik nie spłacił nieistniejącego roszczenia, a Profi Credit apelacji nie złożyło. Zasądzone koszty zastępstwa zapłaciło – jedyny powód do pochwały :)

Comments

 1. We wpisie słowo weksel jest tylko w tytule. Proszę o uzupełnienie wpisu :)

 2. No tak. Motyw wekslowy tej sprawy jest taki, że Profi Credit dochodzi tych roszczeń na podstawie wypełnionego weksla in blanco. Na szczęście nie indosowanego :)

 3. michał says:

  Fajny wpis. Ciekawe czy ze strony Profi będzie pozew o naruszenie dóbr osobistych vide Vistula Group vs Ziemkiewicz. Prosze pisać :)

 4. Lech raczej wie o czym pisze, sprawdza fakty i dyrdymałów nie wstawia. Przedkłada rzetelność dziennikarską nad ryzykownymi fajerwerkami.

 5. ryszard ochódzki says:

  wszystko co jest w powyższym artykule – to prawda.
  chociaż… nie, nie jest prawdą że przy pożyczce na rękę 4 tys zł ubezpieczenie wynosi 5 tys zł. to ubezpieczenie wynosi…. 7.497 zł!!!
  do tego:
  – opłata przygotowawcza 615 zł
  – wynagrodzenie umowne 1232 zł
  i tak z 4 tys zł na rękę robi się PONAD 13 tys zł do spłaty. w razie pozwu doliczaję rzekome koszty windykacji (20%) oraz monity 15 zł każdy.

  jedynymi składowymi roszczenia jakie mogą wygrać w sądzie, jest kapitał, prowizja oraz wynagrodzenie umowne (proporcjonalne do okresu trwania umowy). oczywiście te kwoty minus kwoty wpłacone dotychczas. często więc okazuje się, że po wyroku wynika że… to Profi Credit coś wisi „dłużnikowi”.

  sądy oddalają żądania w części ubezpieczenia, monitów i kosztów windykacji. co do weksla nieindosowanego – nie może być inaczej, gdyż ustawa o kredycie konsumenckim wymaga aby weksel był „nie na zlecenie” – a takiego indosować nie można.

 6. Pan tu nie stał says:

  Nie rozumiem oburzenia.
  Klient jeśli został poinformowany o kosztach przed podpisaniem umowy to niech teraz płaci. Nikt mu pistoletu do pustego łba nie przystawiał, zatem głupiś człowieku to płac, albo idz do banku …a nie do banku nie pójdziesz bo masz BIKa jak Afryka i bank już ci nie da bo wcześniej nie spłacałeś.
  Meritum; ręce precz od mojej woli, chce pożyczyc tysiąc zł a oddac milion to moja wola i moja decyzja.

 7. @Panu tu nie stał – gdybyś kupił sobie nowy, ładny samochód za 100 000zł, i potem dowiedziałbyś się, że AC do niego na rok kosztuje 120 000zł, to nie oburzałbyś się, pomijając już ekonomiczną i logiczną groteskę w kalkulacji takiej składki? :)

 8. Pan tu nie stał says:

  Gdybym wiedział przed zakupem że tyle będzie kosztowało AC i bym się jednak zdecydował to mój problem, moje pieniądze zatem wara od nich ;)

 9. W Profi Credit sa normalni ludzie, w bankach sa bankierzy którzy nie maja ludzkiego podejscia. Wzialem pozyczke 20 tys zl i zadnych problemow zadnego wypytywania

 10. janusz says:

  Obsluge maja calkiem dobra mialem swojego opiekuna ktory mnie obslugiwal od poczatku do konca wszystko przebiaglo wg umowy nic nie zmieniali dobra firma

 11. major says:

  W Profi dostalem pozyczke bez specjalego proszenia się bez pytac o moje zycie i zdrowie, firma ok uczciwa mozna zaufac

 12. Zostawiam powyższe trzy komentarze, aby pokazać jak źle się dzieje w firmie Profi Credit. To, że firma kupuje pozytywne komentarze, jestem jeszcze zrozumieć. Ale to, że płacą za nie tak mało, że piszą dla nich tylko imbecyle, ktorzy rzekomo różne opinie podpisują tym samym mailem, to świadczy chyba już tylko o tym, że firma jest na progu bankructwa 😞

 13. piotr says:

  Lech -w razie czego pomożesz? mam podobną sytuacje, wziąłem u nich 3.500 na 3lata do oddania 10500. Splacalem 2 lata i noga się powineła. chcą teraz 4000 albo 5000 (sami nie wiedzą ile, windykator ma jakies promocje itd.). Umowę wypowiedzieli mi już prawie rok temu ale nakazu jeszcze nie dostałem…

 14. 20 tys zl pozyczka says:

  Obsluge maja calkiem dobra mialem swojego opiekuna ktory mnie obslugiwal od poczatku do konca wszystko przebiaglo wg umowy nic nie zmieniali dobra firma

 15. maciek wawa says:

  Sporo osob z mojego otoczenia bralo lub ma pozyczke w Profi Credit, opinie wszystko podobne, lepiej brac w Profi niz w banku, warunki do przyjęcia, firma spoko, zadnych oszustw, uczciwie wszystko zalatwione.

 16. bartek says:

  Pozyczka na oswiadczenie niskie kwoty od reki, ja dlugo nie czekam, dostalem przelewem na konto, dobra firma, malo dokumentow, malo sprawdzania.

 17. Panie prezesie David Chour, Panie dyrektorze Jarosławie Chęciński, nie wstydzicie się korzystać z tak beznadziejnego marketingu, jak te komentarze powyżej? Czy naprawdę jest tak, że jakiekolwiek pozytywne komentarze o Profi Credit są wyssane z brudnego palucha opłacanego przez was komentatora, którego inteligencja nie pozwala nawet na stworzenie pozorów, że są to naturalne opinie?

 18. ryszard ochódzki says:

  ja odnośnie komentarza @piotr:

  stary, ty pożyczkę masz spłaconą, a jakby się lekko wysilić to profi credit będzie ci oddawało pieniądze z nadpłaty :)

 19. piotr says:

  dzięki Rysiek za słowa otuchy – tylko oni też mają umowę wekslową i nie wiem co dalej będzie. Na pewno w razie nakazu zapłaty będe się bronił…

 20. ryszard ochódzki says:

  nie marudź. co z tego że mają weksel i deklarację? wiesz gdzie te świstki mogą sobie wsadzić, jeśli pozwany sensownie się broni? to jest weksel na rzecz, nie na zlecenie więc nie mogą indosować.
  W RAZIE nakazu w nakazowym z weksla i KONKRETNYCH zarzutów pozwanego, w popłochu ZAWSZE cofają pozew i później próbują już w upominawczym od nowa zaczynać zabawę. pomijam fakt ich rozdwojenia jaźni, jako że w nakazowym mówią o cesji, zaś w upominawczym… o aportach. nie wiem czy z tego się śmiać czy zapłakać, takie to żałosne.
  skoro mówię że pożyczkę masz spłaconą, a wręcz masz nadpłatę – to znaczy że wiem co mówię :)

 21. Ja tez u nich wziąłem jedną pożyczkę, spłaciłem i wszystko było w porządku. Teraz mam drugą i nic złego się nie dzieje. I nie jestem imbecylem któremu profi coś zapłaciło. Chyba,że odgórnie jest przyjęte – narzekasz na profi to jesteś prawym człowiekiem i masz rację. Nie narzekasz to jesteś płatnym imbecylem.

 22. ryszard ochódzki says:

  @negro
  imbecyli to ty ziomek możesz sobie robić ze swojego kierownictwa w profi, ale nie nas – czy jest to dla ciebie wystarczająco zrozumiałe?

 23. ryszard ochódzki. Ziomek, wez się odczep ode mnie. Nie masz bliższej rodziny ?

 24. ryszard ochódzki says:

  @negro
  barani łeb jesteś i tyle w temacie. wyraźnie napisałem że weksel jest na rzecz, nie na zlecenie. gdybym chciał napisać że jest tylko „na rzecz” to byłoby „na rzecz a nie na zlecenie”.
  nie moja wina że nawet czytać nie potrafisz bo dla ciebie polska język trudna język. a teraz powiedz ile ci kierownik obiecał za tego posta?

 25. Panowie, proszę dyskutować tylko na argumenty merytoryczne. 😊

 26. Człowieka zaciekawił temat, chce się czegoś dowiedzieć a tu ………….

 27. Chwilówki też są dla ludzi;) Niedawno czytałam, że w Profi Credit opłaca się pożyczać. Można od ręki dostać kilka tysięcy.

 28. Patrzyłam na ofertę Profi Credit. Też przedstawia się korzystnie. Nie trzeba bawić się w formalności, a można dostać aż do 25 tysięcy – wiec mozna szybko wszystko zalatwic

 29. Kolejne płatne komentarze zmyślone przez Profi Creditowych trolli, zadowolonych klientów „w realu” jak do tej pory – nie uświadczono :)

 30. Agnieszka says:

  10.02 br wzięłam u nich pożyczkę 4000 do spłaty 8200 liczyłam się z tym. I teraz mój problem: zapłaciłam pierwszą ratę, straciłam pracę zostałam bez niczego. Zalegam z dwiema ratami jak na ta chwilę i juz dostałam nakaz zapłaty, po milionie telefonów ze mnie znajdą, że wiedza gdzie mieszkam ze zabiorą mi wszystko MAŁO TEGO: usłyszałam nawet ze że wiedza którędy prowadzam dziecko do żłobka. Pan który przedstawiał się jako kierownik windykacji po zapytaniu czy rozmowa jest nagrywana powiedział ze on dzwoni ze swojego prywatnego numeru żeby mi jakoś pomoc! Do rzeczy. Dostałam nakaz zapłaty ,OK. Ale oni piszą że ja podpisałam jakiś weksel in blanco jak ja nic o tym nie wiem! I na piśmie jest kopia podpisu a nie oryginał. Co teraz w tej sytuacji robić? Po waszych komentarzach widzę juz tylko czarne kolory….

 31. @Agnieszka, należy wyliczyć, jaka suma jest należną z umowy dla Profi Credit (ale bez sum wynikających z niedozwolonych warunków umowy), i taką sumę zapłacić, a na nadwyżkę wnieść zarzuty do nakazu zapłaty. Masz na to 14 dni, od dnia odebrania nakazu zapłaty.

 32. czyli tak czy owak najpierw czekać na nakaz zapłaty z sądu??? ja z tym problemem powyżej…

 33. @Piotr – nie wiem, nie widzę opisu twojej sprawy powyżej. Jeśli nie spłaciłeś prawie nic, to lepiej nie czekać na nakaz, bo zawsze dojdą dodatkowe koszty, nawet jak trochę wygrasz. Ale jeśli spłaciłeś to, co legalnie się należy, a chcesz powalczyć o brak spłaty roszczeń, o których traktuje niniejszy wpis, to albo czekasz na nakaz i walczysz, albo wytaczasz powództwo o stwierdzenie nieistnienia zobowiązania wobec Profi Credit.

 34. ryszard ochódzki says:

  @Piotr – te kwoty (3.500 na 3lata do oddania 10500. Splacalem 2 lata) to twoje?

 35. tak

 36. ryszard ochódzki says:

  zatem pożyczkę masz spłaconą, a i profi ci trochę siana wisi :)
  temat jak najbardziej do zrobienia i podesłania komornika do firemki, bowiem dobrowolnie baaaardzo nie lubią płacić zasądzonych kwot z wyroków i dokonują w swoich rachunkowych książeczkach „potrąceń” z urojonymi długami.

  szukaj obeznanego w sprawach profi człowieka. może Lech, możesz także pytać mnie. pzdr

 37. @up – w sprawie naszego klienta Profi Credit zapłaciło zasądzone koszty bez potrzeby angażowania komornika.

 38. dzięki. pogrzebie w papierach, (umowy,potwierdzenia wplat) i się z kontaktuje

 39. ryszard ochódzki says:

  @Agnieszka – nagraj frajera i policja.
  jeśli otrzymałaś nakaz zapłaty, to wnoś sprzeciw (zarzuty). sama nie dasz rady ale Lech pomoże. ew. pytaj mnie, służę radą. pzdr

 40. Witam. Chciałbym poprosić o pomoc w sprawie Profi. Chciałbym się skontaktować i omówić sprawę na priv. Jak uzyskać kontakt na priv do ryszard ochódzki i Lech?

 41. Witam z wlasnego doświadczenia wiem że można wygrać. Potrzebny dobry fachowiec do poprowadzenia sprawy i dobrze napisanego sprzeciwu od pozwu.

 42. Każdy wie na co się pisze podpisując umowę. W końcu w umowie jest wszystko wyjaśnione czarno na białym. To, że ktoś nie potrafi czytać- albo co gorsze- nie chce mu się, to już jego problem. Podpisałeś człowieku deklarację, to płać. Jesteśmy dorosłymi ludźmi, kowalami własnego losu. Nikt nikogo nie zmusza do brania pożyczek. Profi Credit działa szybko i sprawnie, a ceną tego są wyższe raty aniżeli w standardowym banku. Coś za coś. Znam ludzi, którzy są zadowoleni z tych pożyczek- bo potrafili spłacać na czas, oraz tych niezadowolonych- bo myśleli, że pieniądze spadają z nieba.

 43. ryszard ochódzki says:

  kolejny troll z profi credit. nie rozumiesz pacanie ze skladka „ubezpieczenia” wynosi ponad 170% wartosci przedmiotu ubezpieczenia? na tym polega to oszustwo. pomijam juz rzemome koszty windykacyjne

 44. Sąd w Bielsku sam od siebie przysłał mi decyzję o przeniesieniu sprawy do miejsca mojego zamieszkania, uznał się za niewłaściwy, ponadto stwierdził, że zapis o wykupie weksla w Bielsku jest sprzeczny z prawem i rozpisał się na trzy strony o nieuczciwych praktykach Profi Credit -więc czekam na nakaz zapłaty pewnie następny rok -będę walczył

 45. Widziałem takie opinie tego sądu i muszę przyznać, że są one dla mnie mocno kontrowersyjne. Zarówno właściwość sądu, jak i zarzuty do samej umowy powinno się rozpoznawać na zarzut, robienie tego automatycznie przez sąd ma wszelkie znamiona nie tylko nierównego traktowania stron procesu, ale i przekroczenia uprawnień sądu.

 46. Lech -ale na czyją korzyść moją czy Profi?

 47. @Piotr – na twoją korzyść.

 48. Panie Lechu prosze o pomoc w sprawie Profi Credit strasza mnie nekaja ale jesli mozna to napisalbym wszystko mailu bo chyba tu wszystkich tym zanudze…

 49. Witam , ja WAM napisze jedno – oczywiście nikt nas do pożyczek w PC nie zmuszał, ale są różne przeciwności losu , że pchnęliśmy się do tego czynu . Jeśli chodzi o mój przypadek mam pożyczkę w PC spłacam spóźniłam się jeden dzień – może inaczej do nich wpłynęły pieniądze o jeden dzień za póżno niż w podanym terminie spłat . Dostałam pismo do pracy do księgowej że mają mi potrącać z wynagrodzenia. Oczywiście księgowa się nie zgodziła. W piśmie grozili jej że to ją pozwą do sądu itp jeśli nie bd mi potrącała. Spłacam ten chory kredyt , ale chcę dociągnąć tylko do tej kwoty , którą pożyczałam. Jednak jak czytam na forach co robią windykatorzy , jak straszą grożą itp – masakra. Jak to ugryźć. Jak rozumiem sprawy sama przeciwko nim nie wytaczać?

 50. Pomocy!!!
  Splacalam pozyczke z Profi Credit
  z opoznieniem i teraz neka mnie windykator ze poda mnie do.sadu jak do konca roku nie splace podpisanego weksla na 8 tys
  Co robic??!!!

 51. @kasik – jeśli chcesz podyskutować o swoim przypadku, zapraszam do opisania go na forum (http://forum.remitent.pl)

 52. Ludzie! Czemu wy nie weźmiecie „za twarz” tych, którzy pomagają was zniewolić obcym interesom? Zniewolić was za parę milionów na łeb dla polityka, zniewolić was by obca siła zarabiała na waszej pracy niewolniczej, zniewolić was byście pracowali na dwa etaty, byście nie mieli czasu na refleksję, byście nie mieli czasu dla własnych dzieci – po to by one za czas jakiś zasuwały jak wy, na dwa etaty… 28 lat po upadku komunizmu, a gro osób zarabia mniej niż 1500! Ludzie, czy wyście upadli na głowę?! Ludzie, wy pożyczki dlaczego bierzecie?? Bo tolerujecie tych, którzy sprzedali wszystko w tym kraju obcym – od przemysłu po laboratoria analityczne. To obcy decydują za was, o was. Nie jest mi was szkoda. Albo bierzcie pożyczki i je spłacajcie, albo zarabiajcie więcej – tylko że do tego potrzeba refleksji…

 53. Lech says:
  7 kwietnia 2017 at 13:33
  No tak. Motyw wekslowy tej sprawy jest taki, że Profi Credit dochodzi tych roszczeń na podstawie wypełnionego weksla in blanco. Na szczęście nie indosowanego :)

  Nie za bardzo rozumiem. Czy jeśli dochodzą ode mnie inni ludzie na podstawie weksla, który był już wypisany i przeniesiony przelewem to coś zmienia? Mogę również walczyć z tymi ubezpieczeniami, odsetkami, monitami itp.

 54. @Grzegorz – przelew nie zmienia, ale indos by zmienił.

 55. Ale z tego co czytam weksla konsumenckiego nie można indosować, więc go przelali na inny podmiot, dobrze rozumiem? A przez to, że go przenieśli przelewem mogę skarżyć co do odsetek, ubezpieczeń itp.? Tak jak pan to opisał w artykule. I to, że był już wypisany nic nie zmienia, prawda? Nawet nie wiem, kto go wypisał.

 56. Jeśli chcesz podyskutować o jakimś konkretnym przypadku, to zapraszam na forum (http://forum.remitent.pl).

 57. czy moge prosic o kontakt i pomoc, mam nakaz zapłaty na podstawie weksla, wzielam 4 tys kredytu, po 6 miesiacach nastały problemy. Nakaz mam na prawie 13 tysiecy. wydzwaniali, grozili, nachodzili w domu. Jeden z ich windykatorow wchodzil na posesje sam otwierajac sobie furtke i zostawiajac karteczki w drzwiach. bardzo prosze o kontakt mailowy i pomoc. natalia.herezo@wp.pl

 58. @naty – Jeśli potrzebujesz pomocy, przeczytaj http://www.remitent.pl/potrzebuje-porady-w-sprawie-wekslowej-czy-moge-ja-otrzymac-bezplatnie i wybierz odpowiednią formę kontaktu :)

 59. Witam. Moj tata wllatal sie w wir. Zaciągnął pożyczkę w Profi Credit. Wziął 2000 zł do spłaty 6000 . Oczywiście jak wyżej bajońskie sumy na ubezpieczenia , opłaty administracyjne. Walczyłam z nimi. Pisalaaam o przerwe w spłacie, o umożenie ubezpieczenia. Mieli mnie gdzieś. Słyszałam o 20% zniżki w dniu w którym dzwonilam na kredyt. Jeśli spłace dziś całą kwotę. Cuda na kiju. Odpuścili mi bo przestałam ich słuchać gdy oni mnie nie słuchali. Tato zaplacil jakos 2200 do 2015 roku , przestalismy placic bo nie bylo nas stac. Obecnie trzymam nakaz z sądu 5500 do zaplaty 1800 jeden proces 1700 drugi zastepczy ??… Co to ma znaczyc? i mam mozliwosc sprzeciwu. Czy jest jakas szansa? Jak postepowac? Proszę o jakies wskazowki

 60. Dodam jeszcze ze widnieje dziwny weksel ktorego moj tata wczesniej nie widział , a na pewno. A na pewno nIe widział na oczy takiej kwoty.

 61. ryszard ochódzki says:

  sprawa jest wygrana niemal w całości, może i w całości – najwyżej dopłaci tato kilkaset złotych. podaj maila albo skontaktuj się tutaj z Lechem. któryś z nas ci pomoże w tej sprawie. pzdr

 62. My również zajmujemy się pomocą w sprawach przeciwko Profi Credit.
  Każda sprawa to wygrana (w całości lub w części) na korzyść oszukiwanych ludzi.

Speak Your Mind

*