Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Praktyki wekslowe i windykacyjne firmy Profi Credit

Firma ta jest dość znaną instytucją parabankową zajmującą się udzielaniem pożyczek. W zeszłym roku mieliśmy przyjemność bronienia jednego z naszych czytelników przed roszczeniem wysuwanym przez tę firmę. A ponieważ Załamana pani napisała komentarz odnoszący się do tej firmy, dobrze jest pokazać, że z Profi Credit można wygrać.

Czy można nie spłacać pożyczki wziętej od firmy Profi Credit?

Nie, tak dobrze nie ma :) Nasz czytelnik był w o tyle dobrej sytuacji, że w momencie otrzymania nakazu zapłaty, połowę roszczenia już spłacił. Nie chodzi o połowę kapitału, tylko połowę wszelkich roszczeń wysuwanych przez Profi Credit. A składników tych roszczeń jest dość sporo – kapitał, odsetki, ubezpieczenie, opłaty za monity windykacyjne, opłaty za windykację i tym podobne. Aby zobrazować skalę tych opłat, dość napisać, że przy kwocie pożyczki wypłaconej do ręki w wysokości 4000zł, opłata za jej udzielenie wynosi ponad 500zł, a tak zwane „ubezpieczenie” – ponad 5000zł. Opłata za monity windykacyjne wynosi 15zł za każdy z nich. Te opłaty zostały wzięte przez nas pod lupę, aby sprawdzić ich zasadność.

Co jest niesłusznego w roszczeniach wysuwanych przez Profi Credit?

Jak wskazał sąd rejonowy w prawomocnym już wyroku:

– Profi Credit nie udowodniło ile razy wysyłało monity windykacyjne (15zł), a ponadto „ustalenie z góry wysokości tego typu opłat w oderwaniu od kosztów rzeczywiście poniesionych stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta”.

– Profi Credit nie może żądać roszczenia wynikającego z umowy, opisanego jako „20% pozostałej do zapłaty faktycznej całkowitej kwoty pożyczki tytułem poniesionych kosztów windykacji” ponieważ powód nie wykazał, że poniósł koszty w tej wysokości, więc roszczenie to, jako arbitralnie ustalone w umowie, nie wiąże konsumenta.

Jak to jest z tym ubezpieczeniem pożyczki?

Ubezpieczycielem jest Benefia Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Aby wypłacić pożyczkobiorcy sumę 4000zł, musiał on dodatkowo zapożyczyć się na składkę w wysokości ponad 5000zł. Jak suma ubezpieczenia może być niższa niż składka chroniąca jego spłatę? Ano tak, że faktyczna składka dla towarzystwa ubezpieczeniowego jest niższa, a większa część składki jest wypłacana w formie prowizji dla Profi Credit. Wygląda to tak:

1. Profi Credit pobiera składkę ubezpieczeniową w wysokości 5745zł
2. Benefia (ubezpieczyciel) de facto dostaje składki… 208,74zł
3. Różnica z powyższego daje zysk Profi Credit
4. Który to zysk jest opłacany z krwawicy pożyczkobiorcy, któremu wydaje się, że za ponad 5 tysięcy kupuje jakieś ubezpieczenie, a tym samym jest to kolejna ukryta prowizja.

Sąd zauważył, że ustalenie składki ubezpieczeniowej w tak wielkiej wysokości, stanowi naruszenie zasad współżycia społecznego.

Zachowanie windykatorów Profi Credit

Przez cały czas trwania sprawy windykatorzy wywierali presję na pozwanego, aby spłacił roszczenie, i trzeba było trochę wysiłków z naszej strony, aby odwieść klienta z tego zamiaru. Apogeum kuriozum nastąpiło jednak po oddaleniu powództwa Profi Credit, gdzie windykator wiedząc o tym, nadal nalegał na spłatę, strasząc, że Profi Credit odwoła się od wyroku, i dojdą dodatkowe koszty. Szczęśliwie czytelnik nie spłacił nieistniejącego roszczenia, a Profi Credit apelacji nie złożyło. Zasądzone koszty zastępstwa zapłaciło – jedyny powód do pochwały :)

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce google między innymi poprzez poniższe frazy kluczowe:

 • weksel profi credit
 • profi credit windykacja
 • profi credit
 • profi credit weksel
 • profi credit weksel in blanco
 • profi credit weksel jak sie bronic

Komentarze

 1. We wpisie słowo weksel jest tylko w tytule. Proszę o uzupełnienie wpisu :)

 2. Lech skomentował:

  No tak. Motyw wekslowy tej sprawy jest taki, że Profi Credit dochodzi tych roszczeń na podstawie wypełnionego weksla in blanco. Na szczęście nie indosowanego :)

 3. michał skomentował:

  Fajny wpis. Ciekawe czy ze strony Profi będzie pozew o naruszenie dóbr osobistych vide Vistula Group vs Ziemkiewicz. Prosze pisać :)

 4. Robert skomentował:

  Lech raczej wie o czym pisze, sprawdza fakty i dyrdymałów nie wstawia. Przedkłada rzetelność dziennikarską nad ryzykownymi fajerwerkami.

 5. ryszard ochódzki skomentował:

  wszystko co jest w powyższym artykule – to prawda.
  chociaż… nie, nie jest prawdą że przy pożyczce na rękę 4 tys zł ubezpieczenie wynosi 5 tys zł. to ubezpieczenie wynosi…. 7.497 zł!!!
  do tego:
  – opłata przygotowawcza 615 zł
  – wynagrodzenie umowne 1232 zł
  i tak z 4 tys zł na rękę robi się PONAD 13 tys zł do spłaty. w razie pozwu doliczaję rzekome koszty windykacji (20%) oraz monity 15 zł każdy.

  jedynymi składowymi roszczenia jakie mogą wygrać w sądzie, jest kapitał, prowizja oraz wynagrodzenie umowne (proporcjonalne do okresu trwania umowy). oczywiście te kwoty minus kwoty wpłacone dotychczas. często więc okazuje się, że po wyroku wynika że… to Profi Credit coś wisi „dłużnikowi”.

  sądy oddalają żądania w części ubezpieczenia, monitów i kosztów windykacji. co do weksla nieindosowanego – nie może być inaczej, gdyż ustawa o kredycie konsumenckim wymaga aby weksel był „nie na zlecenie” – a takiego indosować nie można.

 6. Pan tu nie stał skomentował:

  Nie rozumiem oburzenia.
  Klient jeśli został poinformowany o kosztach przed podpisaniem umowy to niech teraz płaci. Nikt mu pistoletu do pustego łba nie przystawiał, zatem głupiś człowieku to płac, albo idz do banku …a nie do banku nie pójdziesz bo masz BIKa jak Afryka i bank już ci nie da bo wcześniej nie spłacałeś.
  Meritum; ręce precz od mojej woli, chce pożyczyc tysiąc zł a oddac milion to moja wola i moja decyzja.

 7. Lech skomentował:

  @Panu tu nie stał – gdybyś kupił sobie nowy, ładny samochód za 100 000zł, i potem dowiedziałbyś się, że AC do niego na rok kosztuje 120 000zł, to nie oburzałbyś się, pomijając już ekonomiczną i logiczną groteskę w kalkulacji takiej składki? :)

 8. Pan tu nie stał skomentował:

  Gdybym wiedział przed zakupem że tyle będzie kosztowało AC i bym się jednak zdecydował to mój problem, moje pieniądze zatem wara od nich ;)

 9. irek skomentował:

  W Profi Credit sa normalni ludzie, w bankach sa bankierzy którzy nie maja ludzkiego podejscia. Wzialem pozyczke 20 tys zl i zadnych problemow zadnego wypytywania

 10. janusz skomentował:

  Obsluge maja calkiem dobra mialem swojego opiekuna ktory mnie obslugiwal od poczatku do konca wszystko przebiaglo wg umowy nic nie zmieniali dobra firma

 11. major skomentował:

  W Profi dostalem pozyczke bez specjalego proszenia się bez pytac o moje zycie i zdrowie, firma ok uczciwa mozna zaufac

 12. Lech skomentował:

  Zostawiam powyższe trzy komentarze, aby pokazać jak źle się dzieje w firmie Profi Credit. To, że firma kupuje pozytywne komentarze, jestem jeszcze zrozumieć. Ale to, że płacą za nie tak mało, że piszą dla nich tylko imbecyle, ktorzy rzekomo różne opinie podpisują tym samym mailem, to świadczy chyba już tylko o tym, że firma jest na progu bankructwa 😞

 13. piotr skomentował:

  Lech -w razie czego pomożesz? mam podobną sytuacje, wziąłem u nich 3.500 na 3lata do oddania 10500. Splacalem 2 lata i noga się powineła. chcą teraz 4000 albo 5000 (sami nie wiedzą ile, windykator ma jakies promocje itd.). Umowę wypowiedzieli mi już prawie rok temu ale nakazu jeszcze nie dostałem…

 14. 20 tys zl pozyczka skomentował:

  Obsluge maja calkiem dobra mialem swojego opiekuna ktory mnie obslugiwal od poczatku do konca wszystko przebiaglo wg umowy nic nie zmieniali dobra firma

 15. maciek wawa skomentował:

  Sporo osob z mojego otoczenia bralo lub ma pozyczke w Profi Credit, opinie wszystko podobne, lepiej brac w Profi niz w banku, warunki do przyjęcia, firma spoko, zadnych oszustw, uczciwie wszystko zalatwione.

 16. bartek skomentował:

  Pozyczka na oswiadczenie niskie kwoty od reki, ja dlugo nie czekam, dostalem przelewem na konto, dobra firma, malo dokumentow, malo sprawdzania.

 17. Lech skomentował:

  Panie prezesie David Chour, Panie dyrektorze Jarosławie Chęciński, nie wstydzicie się korzystać z tak beznadziejnego marketingu, jak te komentarze powyżej? Czy naprawdę jest tak, że jakiekolwiek pozytywne komentarze o Profi Credit są wyssane z brudnego palucha opłacanego przez was komentatora, którego inteligencja nie pozwala nawet na stworzenie pozorów, że są to naturalne opinie?

 18. ryszard ochódzki skomentował:

  ja odnośnie komentarza @piotr:

  stary, ty pożyczkę masz spłaconą, a jakby się lekko wysilić to profi credit będzie ci oddawało pieniądze z nadpłaty :)

 19. piotr skomentował:

  dzięki Rysiek za słowa otuchy – tylko oni też mają umowę wekslową i nie wiem co dalej będzie. Na pewno w razie nakazu zapłaty będe się bronił…

 20. ryszard ochódzki skomentował:

  nie marudź. co z tego że mają weksel i deklarację? wiesz gdzie te świstki mogą sobie wsadzić, jeśli pozwany sensownie się broni? to jest weksel na rzecz, nie na zlecenie więc nie mogą indosować.
  W RAZIE nakazu w nakazowym z weksla i KONKRETNYCH zarzutów pozwanego, w popłochu ZAWSZE cofają pozew i później próbują już w upominawczym od nowa zaczynać zabawę. pomijam fakt ich rozdwojenia jaźni, jako że w nakazowym mówią o cesji, zaś w upominawczym… o aportach. nie wiem czy z tego się śmiać czy zapłakać, takie to żałosne.
  skoro mówię że pożyczkę masz spłaconą, a wręcz masz nadpłatę – to znaczy że wiem co mówię :)

 21. Negro skomentował:

  Ja tez u nich wziąłem jedną pożyczkę, spłaciłem i wszystko było w porządku. Teraz mam drugą i nic złego się nie dzieje. I nie jestem imbecylem któremu profi coś zapłaciło. Chyba,że odgórnie jest przyjęte – narzekasz na profi to jesteś prawym człowiekiem i masz rację. Nie narzekasz to jesteś płatnym imbecylem.

 22. ryszard ochódzki skomentował:

  @negro
  imbecyli to ty ziomek możesz sobie robić ze swojego kierownictwa w profi, ale nie nas – czy jest to dla ciebie wystarczająco zrozumiałe?

 23. Negro skomentował:

  ryszard ochódzki. Ziomek, wez się odczep ode mnie. Nie masz bliższej rodziny ?

 24. Negro skomentował:
 25. ryszard ochódzki skomentował:

  @negro
  barani łeb jesteś i tyle w temacie. wyraźnie napisałem że weksel jest na rzecz, nie na zlecenie. gdybym chciał napisać że jest tylko „na rzecz” to byłoby „na rzecz a nie na zlecenie”.
  nie moja wina że nawet czytać nie potrafisz bo dla ciebie polska język trudna język. a teraz powiedz ile ci kierownik obiecał za tego posta?

 26. Panowie, proszę dyskutować tylko na argumenty merytoryczne. 😊

 27. Negro skomentował:

  Człowieka zaciekawił temat, chce się czegoś dowiedzieć a tu ………….

 28. jamro skomentował:

  Chwilówki też są dla ludzi;) Niedawno czytałam, że w Profi Credit opłaca się pożyczać. Można od ręki dostać kilka tysięcy.

 29. umbro skomentował:

  Patrzyłam na ofertę Profi Credit. Też przedstawia się korzystnie. Nie trzeba bawić się w formalności, a można dostać aż do 25 tysięcy – wiec mozna szybko wszystko zalatwic

 30. Lech skomentował:

  Kolejne płatne komentarze zmyślone przez Profi Creditowych trolli, zadowolonych klientów „w realu” jak do tej pory – nie uświadczono :)

 31. Agnieszka skomentował:

  10.02 br wzięłam u nich pożyczkę 4000 do spłaty 8200 liczyłam się z tym. I teraz mój problem: zapłaciłam pierwszą ratę, straciłam pracę zostałam bez niczego. Zalegam z dwiema ratami jak na ta chwilę i juz dostałam nakaz zapłaty, po milionie telefonów ze mnie znajdą, że wiedza gdzie mieszkam ze zabiorą mi wszystko MAŁO TEGO: usłyszałam nawet ze że wiedza którędy prowadzam dziecko do żłobka. Pan który przedstawiał się jako kierownik windykacji po zapytaniu czy rozmowa jest nagrywana powiedział ze on dzwoni ze swojego prywatnego numeru żeby mi jakoś pomoc! Do rzeczy. Dostałam nakaz zapłaty ,OK. Ale oni piszą że ja podpisałam jakiś weksel in blanco jak ja nic o tym nie wiem! I na piśmie jest kopia podpisu a nie oryginał. Co teraz w tej sytuacji robić? Po waszych komentarzach widzę juz tylko czarne kolory….

 32. @Agnieszka, należy wyliczyć, jaka suma jest należną z umowy dla Profi Credit (ale bez sum wynikających z niedozwolonych warunków umowy), i taką sumę zapłacić, a na nadwyżkę wnieść zarzuty do nakazu zapłaty. Masz na to 14 dni, od dnia odebrania nakazu zapłaty.

 33. Piotr skomentował:

  czyli tak czy owak najpierw czekać na nakaz zapłaty z sądu??? ja z tym problemem powyżej…

 34. Lech skomentował:

  @Piotr – nie wiem, nie widzę opisu twojej sprawy powyżej. Jeśli nie spłaciłeś prawie nic, to lepiej nie czekać na nakaz, bo zawsze dojdą dodatkowe koszty, nawet jak trochę wygrasz. Ale jeśli spłaciłeś to, co legalnie się należy, a chcesz powalczyć o brak spłaty roszczeń, o których traktuje niniejszy wpis, to albo czekasz na nakaz i walczysz, albo wytaczasz powództwo o stwierdzenie nieistnienia zobowiązania wobec Profi Credit.

 35. ryszard ochódzki skomentował:

  @Piotr – te kwoty (3.500 na 3lata do oddania 10500. Splacalem 2 lata) to twoje?

 36. piotr skomentował:

  tak

 37. ryszard ochódzki skomentował:

  zatem pożyczkę masz spłaconą, a i profi ci trochę siana wisi :)
  temat jak najbardziej do zrobienia i podesłania komornika do firemki, bowiem dobrowolnie baaaardzo nie lubią płacić zasądzonych kwot z wyroków i dokonują w swoich rachunkowych książeczkach „potrąceń” z urojonymi długami.

  szukaj obeznanego w sprawach profi człowieka. może Lech, możesz także pytać mnie. pzdr

 38. Lech skomentował:

  @up – w sprawie naszego klienta Profi Credit zapłaciło zasądzone koszty bez potrzeby angażowania komornika.

 39. piotr skomentował:

  dzięki. pogrzebie w papierach, (umowy,potwierdzenia wplat) i się z kontaktuje

 40. ryszard ochódzki skomentował:

  @Agnieszka – nagraj frajera i policja.
  jeśli otrzymałaś nakaz zapłaty, to wnoś sprzeciw (zarzuty). sama nie dasz rady ale Lech pomoże. ew. pytaj mnie, służę radą. pzdr

 41. Spidie skomentował:

  Witam. Chciałbym poprosić o pomoc w sprawie Profi. Chciałbym się skontaktować i omówić sprawę na priv. Jak uzyskać kontakt na priv do ryszard ochódzki i Lech?

 42. Witam z wlasnego doświadczenia wiem że można wygrać. Potrzebny dobry fachowiec do poprowadzenia sprawy i dobrze napisanego sprzeciwu od pozwu.

Napisz komentarz

*