Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Trzy wyjątki, kiedy można podnosić zarzuty subiektywne wobec kolejnych posiadaczy weksla

Broniąc się przed niesłusznym roszczeniem z weksla, wysuwanym wobec nas przez nabywcę weksla (nie będącego remitentem) należy pamiętać, że możliwość podnoszenia zarzutów subiektywnych (które mamy wobec remitenta, a nie aktualnego posiadacza weksla i nie wynikają one wprost z treści weksla) co do zasady jest niemożliwa.

Prawo wekslowe dopuszcza jedynie trzy wyjątki, kiedy taka obrona jest dopuszczalna.

Jeśli spór dotyczy wypełnienia weksla in blanco niezgodnie z zawartym porozumieniem, wyjątkiem jest nabycie weksla przez posiadacza w złej wierze lub rażące niedbalstwo przy nabywaniu weksla.

Złą wiarą jest wiedza o niezgodnym z umową wypełnieniu weksla, a mimo to nabycie go. Rażące zaniedbanie to sytuacja, kiedy przy zachowaniu normalnej staranności nabywca mógł się zorientować, że weksel został błędnie uzupełniony.

Jeśli spór dotyczy weksla wręczonego jako weksel zupełny, z którego mamy jednak zarzuty ze stosunku podstawowego (np. brak waluty), mogą być one podnoszone tylko wówczas, jeśli posiadacz, nabywając weksel, działał świadomie na naszą szkodę.

Ma to miejsce wówczas jeśli wierzyciel w chwili nabywania weksla wiedział o istniejącym zarzucie, jest przekonany o jego zasadności i o fakcie, że będzie on istniał nadal w terminie płatności weksla, oraz ma świadomość tego, że nabywając weksel pozbawia nas prawa do jego podnoszenia wobec niego, przez co poniesiemy szkodę.

Pojęcia złej wiary, rażącego niedbalstwa oraz świadomego działania na szkodę dłużnika są szeroko opisane w każdym komentarzu do prawa wekslowego. Z pewnością w przyszłości znajdą swój dokładny opis również na blogu, ponieważ na to zasługują :)

Warte podkreślenia jest to, że ciężar dowodu powyższych okoliczności spoczywa na nas, jako na dłużniku.

Wziąwszy zatem pod uwagę fakt, że nie każde nabycie weksla odbywa się w warunkach złej wiary, rażącego niedbalstwa lub świadomego działania na szkodę dłużnika; jak również fakt, że nawet przy obecności takich czynników, nie zawsze można je procesowo udowodnić, można dojść do wniosku, że uparte brnięcie w spór sądowy nie zawsze jest strategią ekonomicznie korzystną.

Ale o tym następnym razem :)

Comments

  1. Marek Zwoliński says

    Dzień dobry.

    Powyższe rozważania, tylko potwierdzają że najwazniejsza jest należyta a nawet podwyższona staranność, ale przede wszystkim wystawcy weksla, który powienien tak sporządzić weksel żeby standardowych ryzyk unikać.

    Pozdrawiam

    Marek Zwoliński

  2. Myślę, że przy wystawianiu weksla wystarczy normalna staranność. W ramach normalnej staranności wystawcy mieści się zasada, aby weksli do końca nie uzupełnionych (in blanco) nie wystawiać.

    W razie konieczności wystawienia weksla in blanco należy włączyć „podwyższoną staranność”. Która doprowadzi nas do wniosku, że dla typowych transakcji handlowych, w których w praktyce żąda się od nas weksla in blanco, podpisywanie takiego weksla nie jest zasadne.

    Weksel in blanco to rzeczywiście wyjątek, którego zastosowanie powinno być przedmiotem szczególnej uwagi. A nie – że do każdej umowy bezrefleksyjnie taki „nieograniczony dostęp do naszej gotówki” dajemy.

    Dziękuję, za komentarz, Marku!

  3. J.edna z firm pozyczkowych udzielila mi pozyczki gotowkowej w kwocie 1215zł z comiesiecznym przedluzaniem jej placąc prowizję za rozpatrzenie wniosku kwote 315zł.Z powodu choroby i dlugotrwalego leczenia zaprzestalem splaty w wyniku czego firma ta wystąpila do sądu z nakazem zaplaty na podstawie podpisanego przeze mnie weksla in blanco.Na wekslu firma wpisala do zaplaty kwotę 3715zl czyli niewspolmierna do otrzymanej pozyczki.Pytanie : jaki przepis prawny zastosowala firma aby mi wystawic weksel na tak wysoką kwotę,czy kierowala sie RRSO / w chwili tej wynosila 3752,37% w skali roku.

  4. @Marian, trzeba by się wczytać w umowy, które podpisałeś, aby zobaczyć do czego i na jaką sumę się zobowiązałeś i potem spróbować odnieść to jakoś do sumy weksla.

  5. Pracowalam w firmie ubezpieczeniowej gdzie pozostawilam weksel inblanco,Wypelnili pokazna suma
    i przeslali do Sadu Gospodarczego; Napisalam o uniewaznienie weksla/podpowiedzial mi prawnik/ .
    Sad karze mi wplacic 3,000 zl to wtedy rozpatrzy czy sa jakies przeslanki ze weksel jest bledny,
    Weksel wystawia firma wiec czy mozliwe zeby bylo cos do zarzucenia.Nie wiem czy mam wplacac do sadu, czy jest jakas szansa ze uniewaznia weksel,

  6. @Alicja – te 3000zł to pewnie opłata za zarzuty – pewnie weksel jest na 80 000zł. Czy sąd unieważni weksel? A skąd mam wiedzieć, musisz się pytać tego prawnika, co zna sprawę.

Speak Your Mind

*