Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Bardzo ładny wzór weksla (JPG) – do wykorzystania

Jeden z czytelników bloga przygotował ciekawy graficznie i poprawny merytorycznie wzór weksla własnego. Możecie z niego korzystać w razie potrzeby :)

Comments

 1. Takiego weksla jak się nie wyegzekwuje, to można w domu na ścianie powiesić i będzie zdobił jak przedwojenne obligacje :)

 2. Albo w firmie wywieszać takie weksle i ostrzegać innych kontrahentów :)

 3. Ramka bardzo gustowna :)

 4. Andrzej says

  Takie pytanie mam, co można wpisać na wykropkowanym polu za „zapłacę za ten weksel”

 5. @Andrzej: pole to można pozostawić puste lub wpisać rodzaj weksla (własny, trasowany, kaucyjny, gwarancyjny). Można również umieścić klauzulę 'bez protestu’

 6. Andrzej says

  Wielkie dzięki za info

 7. Ramka przecudnej urody, nawiązuje do blankietów wekslowych, ma taką „uroczystą” formę. Ciekawe czy ktoś kiedyś robił badania na temat tego jak uroczysta forma zobowiązania wpływa na jego wykonalność.

 8. @Błażej: mówi się, że dbałość o estetykę to cecha ludzi kulturalnych, a oni mają chyba mniejsze problemy z płatnościami :)

 9. A gdzie w tym wekslu można umieścić zastrzeżenie odsetek np „z odsetkami 10% w skali roku”, oraz czy ten wzór do tego się nadaje?

 10. @Krzysztof: Przypadkiem ten weksel ma już wpisany początek daty płatności „Dnia…”, a więc nie będzie to weksel za okazaniem, a tylko w takim wekslu można zastrzec odsetki.

  Gdyby jednak był to weksel płatny za okazaniem (w pewien czas po okazaniu), to klauzulę odsetek można by było umieścić po kwocie słownie. Faktycznie w tym blankiecie nie ma za dużo miejsca na dodatkowe klauzule.

 11. mam na wekslu własnym bez protestu sola
  4 terminy wykupu tego weksla .Kazdy po 10000.Cała kwota weksla jest na kwotę 40000 zł. czy to jest prawidłowo.Czy powinien być jeden termin podany.Napisane jest że płatny w banku i podany rachunek. Czy to oznacza ze mam jechać do banku z tym wekslem?

 12. @Dario, nie fatyguj się z wekslem do banku. 4 terminy płatności skutecznie go unieważniają…

 13. Tzn każdy weksel własny jest na 10000 zl. i jest podana jedna data płatności Natomiast została sporzadzona dodatkowo umowa do tych weksli która tylko wyszczególnia te terminy wykupu.To czy to oznacza że mam jechać do banku z tymi wekslami bo płatny w banku i podany nr konta . I czy mogę od razu wszystkie cztery weksle zostawić i mi zapłacą pierwszy weksel z terminem płatności do 25 pażdziernika,drugi do29 listopada trzeci do 15 listopada czwarty do 6 grudnia. Czy muszę się stawiać z każdym wekslem osobno w wyznaczonym terminie? Nie bardzo wiem jak to wygląda w praktyce.Czy bank wpłaca to na moje konto czy w gotówce.
  Z góry dziękuję za odpowiedż

 14. @dario, chętnie odpowiem, ale na forum, co by nie tworzyć tutaj niepotrzebnie offtopu. Od razu tam podaj treść samego weksla.

 15. konrad says

  Czy mogę sam wypełnić weksel i dać do podpisania? Czy musi być cały wypełniony przez osobę która pożycza pieniądze?

 16. @konrad, weksel nie musi byč wypełniony przez dłużnika.

 17. Chcę pomóc znajomym (małżeństwo) i użyczyć im kwotę 10 tyś zł (bez odsetek) na okres jednego miesiąca. Jak powinienem wypełnić weksel, jakich klauzul użyć, abym skutecznie zabezpieczył swoje pieniądze? W jaki sposób później dostarczyć weksel i odebrać pieniądze? Jak długo weksel jest ważny i co zrobić gdyby był problem z odzyskaniem pieniędzy?

 18. @krzyś:
  jaki weksel użyć: http://www.remitent.pl/jak-wystawic-najprostszy-weksel/829

  jak dostarczyć weksel i odebrać pieniądze – pójść z wekslem do małżeństwa, przedstawić do zapłaty, odebrać zapłatę w gotówce lub przelewem tytułem „wykup weksla”.

  jak długo weksel jest ważny – jeśli w wekslu określisz termin płatności „za miesiąc”, to przedawni się on po 3 latach od wskazanego w ten sposób terminu zapłaty

  gdyby był problem – pozew do sądu i komornik, to wszystko co prawnie możesz zrobić.

 19. Czy weksel powinni podpisać oboje małżonków? Czy w przypadku płatności przelewem zwrot weksla powinien nastąpić po okazaniu czy po wpływie pieniędzy na konto? W przykładzie najprostszego weksla użyto sformułowania „na zlecenie Aldony Małolepszej”, w innym przykładzie „na rzecz Jana Kowalskiego”( z zastrzeżeniem aby nie używać formy na zlecenie), która forma jest poprawna? Kiedy weksel przedawni się jeżeli zamiast słów za miesiąc podam konkretną datę?

 20. > podpisać oboje małżonków

  Tak.

  > zwrot weksla powinien nastąpić po okazaniu
  > po wpływie pieniędzy na konto

  Rozpatrując sytuację z Twojego punktu widzenia, powinieneś zwrócić weksel po otrzymaniu zapłaty, czyli po wpłynięciu pieniędzy. Warto rozważyć zatem wykonanie przelewu wewnątrzbankowego lub ekspresowego w momencie spotkania się z wystawcami i przedstawienia weksla do zapłaty.

  > na zlecenie Aldony Małolepszej
  > na rzecz Jana Kowalskiego

  W tym przypadku obydwa określenia oznaczają to samo.

  > Kiedy weksel przedawni się jeżeli zamiast słów za miesiąc podam konkretną datę?

  3 lata od tej daty.

 21. c.d. do moich pytań z 10 listopada
  Czy żona może ewentualnie odpowiadać finansowo za weksel wystawiony przez męża, kiedy na wekslu napisze poręczam i się podpisze? Czy na wekslu zastosować klauzulę „bez protestu” i co oznacza „wartość w towarze otrzymałem”, czy ewentualnie użyć „wartość w pieniądzach otrzymałem”? Czy na wekslu musi być napis „weksel własny”? Na niektórych wzorach weksli występuje imię, nazwisko, PESEL i adres zamieszkania wystawcy weksla, a na innych tylko imię i nazwisko. Co stosować? Na wzorach ozdobnych z Waszej strony nie ma wykropkowanego miejsca na klauzule, czy można klauzule dopisać poniżej?
  Dzięki

 22. @Krzyś:

  > kiedy na wekslu napisze poręczam i się podpisze

  Tak.

  > Czy na wekslu zastosować klauzulę „bez protestu”

  Nie trzeba.

  > co oznacza „wartość w towarze otrzymałem”

  http://www.remitent.pl/jakie-znaczenie-ma-umieszczenie-na-wekslu-klauzuli-waluty/2175

  > czy ewentualnie użyć „wartość w pieniądzach otrzymałem”?

  To zależy co kto dostał za wystawienie weksla.

  > musi być napis „weksel własny”?

  Nie.

  > a na innych tylko imię i nazwisko. Co stosować?

  Wystarczy sam podpis, dodatkowe określenia wystawcy nie są obowiązkowe

  > nie ma wykropkowanego miejsca na klauzule, czy można klauzule dopisać poniżej?

  Można dopisać w dowolnym miejscu, byle nad podpisem.

 23. Witam, jestem po rozstaniu z osobą którą żyłem 12 lat. Nabraliśmy pożyczki na kwotę 9tyś. Chciałbym sporządzić weksel, który przez okres 2 lat będzie mogła mi płacić miesięcznie 400 zł. Zgadza się na takie warunki i mi podpiszę, ale jak mam sporządzić taki veksel proszę o pomoc.

 24. @Darek: jako że jednego weksla nie można wystawić na płatność ratalną, należy w tym przypadku poprosić dłużnika o wystawienie kilku weksli na kwoty i terminy płatności odpowiadające kwotom i terminom płatności poszczególnych rat.

 25. Witam, jeżeli nie można wystawić weksla ratalnego to mogę wystawić na odpowiednią kwotę np.9tyś. i spłata do końca 2015 roku?

 26. @Dariusz: Weksel na 9 tysięcy płatny w ściśle określonym dniu 2015roku, albo:
  1. Weksel na 500zł płatny 1 września 2013
  2. Weksel na 500zł płatny 1 grudnia 2013
  3. Weksel na 500zł płatny 1 marca 2013
  i tak dalej…

 27. Czy aby weksel był ważny:

  miejsce i data wystawienia weksla własnego in blanco rownież mogą pozostać puste?

  Mam w posiadaniu weksel (jako remitent) w ktorym umieszczony jest tylko podpis i pesel wystawcy oraz data poręczenia przez poręczyciela i jego podpis.

  W związku z tym mam pytanie, czy na wekslu powinna być umieszczona data poręczenia? czy wystarczy sama formuła poręczam? Jakie skutki ma data poręczenia – Czy jeśli na wekslu wypełniona jest tylko data poręczenia wraz z podpisem poręczyciela, od niej biegnie 3 – letni termin przedawnienia?

  Pozdrawiam ;)

 28. @K8: do ważności weksla in blanco nie potrzeba miejsca i daty wystawienia, ale jak już weksel będzie dochodzony (przestanie być wekslem in blanco), to pola te muszą zostać uzupełnione.

  Poręczenia nie trzeba opatrywać datą, domyślnie uznaje się, że datą poręczenia jest data wystawienia weksla.

  3-letni termin przedawnienia biegnie od terminu płatności weksla.

 29. Rozumiem. Bardzo dziękuję za tak szybką i kompetentną odpowiedź :)

 30. A ktos z Was widział może weksel z cienka niebieska obwódka zaokrąglona na rogach?

 31. @goga, a co, zgubiłeś? :)

 32. Krzysztof says

  Dwa lata temu poruszałem sprawę dotyczącą weksla podpisanego przeze mnie na rzecz Globsoftu, ktory zbył weksel w drodze indosu firmie windykacyjnej Intacto. Nie dawał Pan szans na wygranie sprawy. Sprawa miała epilog przed Sądem Rejonowym w Krakowie. Mimo tego, że Intacto złożyło pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym, nic to nie pomoglo. Wygrałem. Sąd w uzasadnieniu
  wręcz zmieszał z błotem jednych i drugich oszustów.Dlugie to bylo uzasadnienie…

  K. Ludkiewicz

 33. @Krzysztof – rozumiem, że udało się udowodnić złą wiarę/rażące niedbalstwo przy nabywaniu weksla? Gratuluję i życzę powodzenia w ewentualnej apelacji :)

 34. Czy ktoś pamięta może jak się fachowo nazywa taki wzór jaki został użyty w obramowaniu tego weksla tutaj? Te linie przenikające się gęsto. To ma fachową nazwę, zostało stworzone kiedyś-tam przez kogoś-tam w celach zabezpieczających dokumenty (Czasy gdy odtworzenie tego typu druku stanowiło wyzwanie). Bardzo zależy mi na właściwej nazwie ale nie mogę sobie przypomnieć ani doszukać w google.

 35. MAM! Gilosz lub Guilloché :D jakby się kto też zastanawiał bo znaleźć to cholernie niełatwo.

 36. ewa wisniewska says

  dzien dobry pisze w sprawie weksla. jak mozna uwzglednic w wekselu ze splata dlugu bedzie placona w ratach w ciagu okroslonego terminu ?

 37. @ewa – jeden weksel może mieć tylko jeden termin płatności, więc pożądany przez ciebie efekt trzeba uzyskać poprzez wystawienie kilku weksli.

 38. Witam,proszę o info gdzie mam zamieścić wpis „bez obliga”.Chce sprzedać weksel firmie windykacyjnej ,prosili mnie żeby dpisać na wekslu „data płatnośći” pomimo iż był zapis na wekslu płatny na pierwsz żądanie oraz na odwrocie indos;ustępuje na zlecenie okaziciela bez odpowiedzialnośći i mój podpis.W świetle przedstawionych faktów gdy nie wpisze „bez obliga’ moge paść ofiarą „oszustwa” a tego już ma dośyć,prosze o informację.
  Łącze wyrazy szacunku
  Andrzej

 39. @Andrzej – „bez odpowiedzialności” znaczy właśnie to samo, co „bez obliga”.

 40. Czy weksel ulega przedawnieniu ? Adam.

 41. @Adam, nie, weksel można skutecznie unieważnić jedynie fizycznie go niszcząc. Nie ma terminu ważności a jeśli tego typu zapis się na nim pojawia to stoimy przed dwiema możliwościami: 1) to nie jest weksel w rozumieniu przepisu, 2) zapis ten jest nieważny z perspektywy prawa.

 42. @Adam, Prophet – oczywiście roszczenia wekslowe ulegają przedawnieniu, szczegóły w przepisach prawo wekslowe.

 43. Faktycznie, moja wielka wina. W dużym skrócie: 3 lata od daty zapłaty na wekslu.

 44. @Prophet – pewnie „nieopatrznie” zrozumiałeś pytanie – bo nie napisałeś o przedawnieniu, tylko albo o unieważnieniu już wystawionego weksla, względnie o możliwości „wycofania” się z wystawionego weksla. (Swoją drogą czasem fizyczne zniszczenie weksla to za mało, bo taki fizycznie zniszczony weksel czasem można umorzyć, czyli „odtworzyć” zawarte w nim zobowiązanie). Można również spytać o przedawnienie weksla in blanco, który jeszcze terminu płatności nie ma. Jeśli Adama takie głębsze zagadnienia interesują, to aby nie zajmować komentarzy dość szczegółowymi analizami, zapraszam na założenie pytania na forum (https://forum.remitent.pl).

 45. Panowie weksel własny np. wyznaczona data spłaty to 05,.11.2018 r. i co od jutra się z nim dzieje jeżeli nie został spłacony dzisiaj właśnie?

 46. 1. Dlaczego taki wesel ozdobny nie jest do wyegzekfowania ?
  2. Czy przedawnienie weksla oznacza, że wystawca weksla już nie może wypłacić pieniedzy czy tylko nie musi ?

 47. 1. Nie rozumiem pytania
  2. Nie musi

 48. Ad1. Do góry w kometarzach z 2011r odpisałeś, że „Albo w firmie wywieszać takie weksle i ostrzegać innych kontrahentów :)” na komentarz anonima „Takiego weksla jak się nie wyegzekwuje, to można w domu na ścianie powiesić i będzie zdobił jak przedwojenne obligacje :)”. Rozumiem, że dotyczy to zdobien weksla umieszczonego a artykule.

 49. ŁAŁ chyba mam dzisiaj spóźnoną reakcję na to co czytam. Gdzieś mi umknęło słowo „JAK się nie wyegzekwuje” . Teraz dopiero dotarło do mnie :)

Speak Your Mind

*