Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

[piątkowo] Zapłacił prostytutce indosując na nią fałszywy czek. I dostał resztę w gotówce

Z filmu „Złap mnie, jeśli potrafisz” z Leonardem di Caprio.

Głupie youtube w imię źle pojętej ochrony intelektualnej i wbrew możliwemu użyciu na potrzeby cytatu blokuje mi możliwość umieszczenia tam tego fragmentu filmu; Jeśli chcesz obejrzeć, musisz zatem kliknąć w poniższy link i odtworzyć go w standardowym odtwarzaczu plików .wmv w swoim systemie…

obejrzyj film (2 minuty, 16MB)
catch me if you can

Comments

 1. Adstypulator says

  Gdzieś, kiedyś, dawno czytałem, że jeszcze przed wojną w II RP pewna panna zażądała od swojego ukochanego weksla na dość sporą kwotę, przed nazwijmy to tak: czekającą ich upojną nocą. Tenże weksel miał zabezpieczać, a raczej przymuszać wybranka do zawarcia małżeństwa – na wypadek, gdyby się migał od ożenku, to panna miała dochodzić kwoty z weksla.
  I tak też się stało – oporny, niedoszły pan młody został pozwany o zapłatę.
  Sąd oddalił jednak powództwo powołując się – nie pamiętam już dokładnie – bodajże „niegodziwość świadczenia”.

  PS Jaka była wtedy świadomość wekslowa nawet wśród młodych ludzi :) . Trudno byłoby oczekiwać czegoś podobnego po współczesnej młodzieży :)

 2. @Adstypulator – o wekslu jako narzędziu do przymuszania do małżeństwa w obecnych czasach nie słyszałem. Za to bardzo popularne są inne „na siłę wymyślane” zabezpieczenia wekslowe, na przykład:

  – weksel jako zabezpieczenie zwrotu „cichego wkładu” do firmy („20 lat temu dałem bratu na rozkręcenie biznesu 1000zł, teraz jego firma jest warta 10 milionów, więc należy mi się 5 milionów, na zabezpieczenie tego 20 lat temu brat mi dał weksel in blanco” – zero innych dowodów takiego ustalenia)

  – był też przypadek, kiedy pani zaciążyła z pewnym panem, pan ten dał pani pewien majątek „na wychowanie dziecka”, a w zamian poprosił o weksel do użycia w przypadku, gdyby w przyszłości pani chciała (wbrew „umowie”) żądać czegoś jeszcze od tego pana

 3. Skandalista Le’Who.

 4. Adstypulator says

  Jeśli chodzi o współczesne przykłady nietypowych sposobów wykorzystania weksli, to jeszcze przypominają mi się słynne weksle posłów Samoobrony – na wypadek gdyby chcieli opuścić partię. Chyba nawet Trybunał Konstytucyjny wypowiadał się, że stanowiło to zaprzeczenie istoty wolnego mandatu parlamentarnego.

Speak Your Mind

*