Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Ciekawski komornik

Sędziom, będącym bohaterami moich dawnych wpisów, w sądach w Pleszewie albo w Gdyni, dających się poznać po tym, że żądają od powodów dokumentów nie tylko wbrew przepisom, ale i zwykłemu rozsądkowi, mógłby sobie podać rękę jeden z ciekawskich komorników, który również wykracza, niestety negatywnie, ponad to, do czego jest zobowiązany przepisami.

Okazuje się, że posiadanie tytułu wykonawczego, jak najbardziej prawomocnego, może być zbyt małą motywacją dla komornika, aby komornik z ochotą zajął się swoimi czynnościami.

„A skąd taka wysoka suma zadłużenia? Ta dłużniczka ma wiele długów. Ma długi po 5, po 25 tysięcy, a tu nagle 100 tysięcy?”
„Komornik będzie prosił, aby wyjaśnić skąd się ta suma wzięła.”
Podpytywanie dłużniczki, czy aby nie jest zastraszana przez wierzyciela.

Czyli klasyczne pomylenie ról. Komornik by się nadawał na adwokata o lewicowym zacięciu :)

Co robić? Obrócić w żart? „No widzi pan, jacy ci dłużnicy są, tyle długów robią”. Asertywność „Proszę mi pytania zadać na piśmie” ostudzi zapewne dalszą ciekawość. Ale skoro komornik nieprzekonany do działania, to być może warto zmienić komornika, jeśli jest taka możliwość…

Comments

 1. Robert says

  Lechu, Lechu, czyli jak myślisz, tamci sędziowie kim są? Przestępcami? Zauważ: „jak myślisz” czyli „co Ci się wydaje, co podejrzewasz”.

 2. Robert says

  Debilami chyba nie są, prawda? A zatem?

 3. Myślę, że po prostu ignorantami, w słownikowym znaczeniu tego słowa.

 4. Robert says

  ’Wykazujący nieznajomość czegoś lub brak wiedzy z jakiejś dziedziny”. I jeszcze brak zdrowego rozsądku… Ciekawe.

 5. wierzyciel says

  Niestety czasami nie można zmienić takiego komornika bo jest jedynym właściwym komornikiem dla dłużnika a , że sprawę tam skierowali inni wierzyciele więc chcąc nie chcąc taka egzekucja przymusowo zostaje przekazana do niego :(.

 6. Komornik zawsze mi się źle kojarzył i mam nadzieje, że nigdy nie będę miał z takim do czynienia :)

Speak Your Mind

*