Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Skuteczny komornik został aresztowany – czyli czy znacjonalizują nam komorników?

Kilka dni temu internet obiegła informacja, że aresztowany został jeden z warszawskich komorników. Okazało się, że to komornik Rafał W., mający swoją kancelarię na al. Solidarności 155 w Warszawie.

Nie korzystałem z jego usług jako wierzyciel, ale pamiętam, że w przeszłości kupiłem coś u niego na licytacji. Numer sprawy tego dłużnika składał się z liczby ponad 85000, więc można założyć, że komornik ten miał setki tysięcy spraw rocznie. Jak przeglądałem ogłoszenia o licytacjach (do tego celu polecam serwis licytacje.komornik.pl), to właśnie ten komornik miał ich najwięcej – było ich wiele w każdym tygodniu, w różnych miejscach, nie tylko z samego rewiru. Widać było, że jest to niesamowicie pracowity komornik. Mógłbym zaryzykować twierdzenie, że była to jedna z najbogatszych kancelarii komorniczych w Polsce.

Może dlatego narobił sobie wrogów. Z jednej strony – mnóstwo niezadowolonych dłużników, z drugiej strony – politycy i innej maści populiści, zaglądający innym do portfela, i dziwiący się, że skuteczny komornik może zarobić milion, zamiast siedzieć na urzędniczej pensji za 3000 zł miesięcznie – pamiętacie takie propozycje sprzed niedalekich kilku lat? Komornik na urzędowej posadzie z marną pensją, wypłacaną „czy się stoi, czy się leży”, to dopiero byłby uwiąd wszelakiej egzekucji… Mam nadzieję, że sprawa ta nie będzie wykorzystywana jako argument do upaństwowienia komorników, ani nie jest tego początkiem.

Comments

 1. Ciekawa, spiskowa* teoria.

  *spiskowa – określenie o zabawieniu ujemnym, używane w celu (często niezasłużenie i celowego) zdeprecjonowania stawianej tezy która w istocie jest trafna itp.

 2. Chodzi Ci zapewne o komornika: Rafał Wojtyna

  Wejdź sobie do Google Analytics i zaindeksuj ten wpis bo go w zasobach Google nie ma.

 3. Cała historia świata to historia spisków. Jak ktoś mówi, że nie wierzy w teorie spiskowe, to od razu wiadomo, że szkoda marnować czas na dyskusję z taką osobą, która nie zauważa oczywistych spraw. Równie dobrze można by dyskutować ze zwolennikiem płaskiej ziemi :)

 4. Albo jest spiskowcem do potęgi. Kiedyś zgodziliśmy się z tym u mnie pod wpisem „A co jeżeli to Ty masz rację a oni się mylą?”

 5. Wyjaśnienie zatrzymania komornika wydaje się być prostsze, niż teoria spiskowa:

  https://niebezpiecznik.pl/post/zatrzymania-w-sprawie-wycieku-z-bazy-pesel-komornik-naduzywal-uprawnien-na-rzecz-windykatora/

 6. Hah.. oczywiście, że znacjonalizują. W końcu „dobra zmiana” nie?

 7. @Michał Kosmacki a skąd wiesz, że niebezpiecznik nie łyka „operacji fałszywej flagi”. Bądź co bądź podobno agentka ABW za tym stoi.

 8. P.S. Która to agentka być może sama została w to wkręcona przez przełożonych. Nie należy takiej opcji wykluczyć jeżeli nie miała „pleców” (czyt.: dostała się do służby bez protekcji) w postaci np. wujka prowadzącego dobrze prosperującą agencję detektywistyczną w której na szybkiej emeryturce mundurowej przełożeni mogliby się zahaczyć i dorobić więcej niż emeryturka.
  Tfu!

 9. Windykator extra says

  To co zrobili jest znacznie gorsze niż upaństwowienie. Ryzyko komornika, strata komornika, zarobek zawsze do kieszeni SP. Zarobki marne i żadnej ochrony….. Zrobili z nich parobków firm windykacyjnych i banków…opłata od tych dwoje się nie należy. Widocznie w KRK nie wiedzieli komu przysmarować pod stołem..lobby banków i firemek, z którymi ponoć ms walczy wiedziało, co zrobić… Komornik około 38 – 60 % podatku od przychodu… praca za free… nadzór i nieograniczona odpowiedzialność.

 10. wekselek says

  Każda ocena rozwiązań systemowych jest „względna”. :-)
  Jako wierzyciel chciałbym skutecznie, szybko i tanio,
  osiągnąć cel.

  Inaczej będzie w wypadku,
  gdy wystąpię w roli dłużnika. :-)

  Jak to widzi „szary obywatel” uzależnione jest od propagandy,
  którą serwują nam media. Czyli inaczej, zależy od tego,
  czy wybory wygrywa lewica, czy prawica. :-)

Speak Your Mind

*