Weksel jest papierem cennym. Ustanawia zobowiązanie bezwarunkowe, niezależne od jakiegokolwiek zdarzenia. Ustala dług pieniężny, ściśle określony co do sumy. Zawiera abstrakcyjną obietnicę zapłaty. Obietnicę jednostronną w której wierzyciel ma jedynie prawa, a nie obowiązki. Jest przeważnie papierem obiegowym na zlecenie. Musi zadość czynić pewnym warunkom formalnym, a przede wszystkim zawierać wzmiankę, iż jest wekslem. Zobowiązuje ‘wekslowo’ wszystkie osoby, które się na nim podpiszą.

Sposób wpisywania kwoty na wekslu

Prawo wekslowe wymaga, aby kwota weksla była podana – słownie, albo cyframi. W praktyce stosuje się obydwa zapisy łącznie, ale zastosowanie tylko jednego z nich, nie jest błędem.

Gdyby jednak weksel był wystawiony na inną kwotę napisaną cyframi, i inną kwotę napisaną słownie, liczy się zapis słowny, choćby był on większy niż cyfrowy.

Warszawa, 22 lipca 2010r. Dnia 30 sierpnia 2010r. zapłacę za ten weksel na zlecenie Jana Kowalskiego sumę 1000zł (dwa tysiące złotych).

To jest weksel na 2000zł. Wynika to z art. 6 prawa wekslowego – Weksel, w którym sumę wekslową napisano literami i liczbami, w razie różnicy ważny jest na sumę, napisaną literami.

Niekiedy można spotkać opinię, że w przypadku różnicy pomiędzy zapisem słownym, a cyfrowym, ważniejsza jest kwota mniejsza. Pogląd taki przedstawia na przykład Rafał Mroczkowski w artykule w gazecie Rzeczpospolita z dnia 2 stycznia 2007r. („Jeśli suma wekslowa zostanie oznaczona w sposób odmienny cyframi i słownie, to weksel będzie opiewał na sumę niższą.”) – jest to nieprawda.

Również nieprawdą jest, że kwotę weksla trzeba podawać zarówno w formie cyfrowej, jak i słownej – wystarczy jeden z tych sposobów.

Comments

  1. witam, mam pytanie o wekslu in blanco…. czy prawidłowym jest wskazanie w deklaracji wekslowej że wierzyciel zapłaci „kwotę wynikającą z dotychczasowych zobowiązań” czy też deklaracja powinna zawierać konkretną kwotę? czy pociąga to za sobą nieważność weksla?

  2. „wierzyciel zapłaci” – pewnie miałeś na myśli dłużnik zapłaci lub wierzyciel wpisze w wekslu kwotę.

    Deklaracja nie musi zawierać górnej granicy przyznanego limitu kredytowego, nie wpływa to na jej ważność, ani tym bardziej na ważność samego weksla, który „do szczęścia” deklaracji w ogóle nie potrzebuje.

  3. witam,
    bardzo ciekawy portal, dużo informacji nt. pożyczkodawców.
    Ja natomaist mam pytanie odnośnie pożyczkobiorcy, jak skutecznie spłacić umowę pożyczki(jakie pokwitowania ?) zabezpieczonej wekslem na kwotę pożyczki. Chodzi mi głównie jak mam zabezpieczyć się przed spłatą zobowiązania- w terminie oczywiście- jakie dokumenty/pokwitowania/oświadczenia powinienien mi zagwarantowac pożyczkodawca?

  4. Pokwitowaniem może być potwierdzenie przelewu, lub pisemne potwierdzenie otrzymania gotówki. Warto zadbać, aby weksel zabezpieczający pożyczkę, został niezwłocznie zwrócony po jej spłacie.

  5. dzieki za szybka odpowiedz,

    co jesli pozyczka nie zostala zgloszona do us? przelew odpada…
    pokwitowanie zwrotu na rachunkach scislego zarachowania (przyp. ze wystawia os. fizyczna), kp/kw?
    czy oswiadczenie z poswiadczonym notarialnie podpisem?

  6. Niezgłoszenie pożyczki do US nie oznacza, że nie można jej zwrócić przelewem. Pokwitowanie zwrotu gotówki nie jest drukiem ścisłego zarachowania. Podpis notarialnie poświadczony to raczej przy takim pokwitowaniu przerost formy.

  7. jeszcze raz, jak pisalem pierwszego maiala to raczej nie spodziewalem sie odpwoeidzi(tak to zwykle bywa na np. forach) a przynajmniej nie tak szybko. Tym samym bardzo dziekuje za zainteresowanie i rychliwosc ;)

    jesli pozyczka nie zgloszona do us to przelew bankowy ZWLASZCZA na kwote kilkuset albo kilkudziesieciu tysiecy jest na tzw. cenzurowanym, prawda? moga dociekac, skad . po co itp?

  8. ZWLASZCZA na kwote kilkuset albo kilkudziesieciu tysiecy jest na tzw. cenzurowanym, prawda?

    Prawda, ale jest tez multum innych sposobów, aby US wykrył taką pożyczkę przekazaną w gotówce, choćby za wiele lat. Chyba że te pieniądze sobie pożyczyliście o położyliście w gablotce w szafce, nic z nimi nie robiąc. Ale to już temat na inną dyskusję :)

  9. znajde gdzies na portalu dobrze wykonane wzor pokwitowaniaa zwrotu?

  10. 1;0 dla Słowacji ;)

  11. @Łukasz – nie znajdziesz, poszukaj w internecie druku KP („kasa przyjmie”). I proszę bez off topiców, to nie portal piłkarski :)

  12. Jeżeli wystawca wpisał sumę weksla liczbowo np 10 000 zł, zaś remitent wpisał słownie np. trzydzieści tysięcy złotych (widoczna różnica charakteru pisma) to czy w dalszym zastosowaniu będzie art 6 pw?

  13. Formalnie tak, ale jeśli rzeczywiście wykaże się, że remitent tak weksel przerobił, to nie widzę przeszkód do uznania go za winnego fałszerstwa papieru wartościowego.

  14. z czego wynika zasada, że w razie rozbieżności liczy się kwota podana słownie a nie cyframi?

  15. @mirenka – wynika to z art. 6, który brzmi: „Weksel, w którym sumę wekslową napisano literami i liczbami, w razie różnicy ważny jest na sumę, napisaną literami.”

  16. michał says

    witam,
    pożyczyłem sumę pieniędzy i będę spłacał ją w ratach. Każda rata to oddzielny weksel z tą samą datą wystawienia ale inną datą płatności weksla. Mam 2 pytania, czy w rubryce dodatkowe klauzule wpisuję „wartość w towarze odebrałem” ? pożyczyłem pieniądze i oddaję pieniądze więc sam nie wiem co wpisać.
    W oświadczeniu wpisuję „sumę X dnia np 10 marca 2019 zapłacę na rzecz…” to oznacza że do dnia 10 marca kwota musi być zapłacona czy dokładnie w tym dniu. Rozumiem potwierdzenie przelewu jest dowodem spłaty weksla i w tytule przelewu „spłata weksla z dnia 10 marca 2019” jest równoważne z wykupieniem weksla?

  17. @michał, pytania nie związane z tym postem, zapraszam do zamieszczenia pytań na forum (https://forum.remitent.pl)

Speak Your Mind

*